لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۲۰

نتیجه یک پژوهش: بیش از ۴۰ میلیون نفر در چنگال بردگی هستند


بر اساس پژوهش مشترک گروه‌های ضد برده‌برداری، در سال گذشته بیش از ۴۰ میلیون نفر در چنگال برده‌برداری، کار و ازدواج اجباری گرفتار بوده‌اند.

در این پژوهش که به طور مشترک توسط سازمان بین المللی کار، سازمان بین‌المللی مهاجرت و یک گروه مدافع حقوق بشر به نام بنیاد واک‌فری انجام شده آمده است که بیش از ۴۰ میلیون نفر قربانی اشکال مدرن برده‌داری هستند و این تخمینی «بسیار محافظه‌کارانه» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، طبق ارزیابی این نهادها حدود ۲۴.۹ میلیون نفر در عرصه کار ساختمانی، کار در کارخانه‌ها و زمین‌های کشاوری یا به شکل مستخدم خانگی و بردگان جنسی گرفتار هستند و حدود ۱۵.۴ میلیون نفر هم با ازدواج‌ اجباری زندگی می کنند.

در بخشی از این گزارش که روز سه‌شنبه، ۲۸ شهریورماه، منتشر شد آمده است: «کار اجباری بخشی از غذایی که ما می خوریم و لباسی را که می پوشیم تولید می کند. آنها ساختمان هایی را که ما در آن کار می کنیم نظافت می کنند.»

به گفته تهیه‌کنندگان این گزارش، این جرایم در تمامی کشورها قابل پیشگیری هستند.

این اولین باری است که نهادهای مختلف در زمینه تنظیم گزارشی بین المللی از اشکال مختلف برده داری همکاری می کننند.

این گزارش خواهان اجرای مقررات کار دقیق و سختگیرانه تر، بهبود نحوه مدیریت وضعیت مهاجران، مبارزه با بدهی اجباری این افراد و تشخیص بهتر قربانیان این روش‌هاست.

در بخش دیگری از این گزارش قید می شود: «با توجه به این که بخش اعظم برده‌داری مدرن با مهاجرت ارتباط دارد بهبود مدیریت وضعیت مهاجران در حفاظت از قربانیان و جلوگیری از کار اجباری می تواند نقش مهمی ایفا کند.»

به گفته هوتن همایونفر، کارشناس مهاجرت در سازمان بین المللی کار، این نهادها در گذشته برای جمع آوری اطلاعات خود از روش‌های متفاوتی استفاده می کردند.

او افزود: «در سال‌های گذشته آمار و ارقام متفاوتی منتشر شده است. امسال بالاخره همه این نهادها در همکاری با یکدیگر به یک ارزیابی مشترک رسیده اند که می تواند مبنا قرار بگیرد.»

در برخی از آمارهایی که امسال منتشر شده، به عنوان مثال تخمین از تعداد افرادی که مشغول کار اجباری هستند کمتر است.

ولی آقای همایونفر تاکید کرد که این تفاوت‌ها به نسبت سال گذشته را نباید به معنای پیشرفت و یا شکست در مسیر مبارزه با برده داری دانست.

خبرگزاری رویترز می افزاید در این گزارش قید شده که بیش از یک سوم از ۱۵ میلیون نفری که قربانی ازدواج اجباری هستند زیر سن ۱۸ سالگی ازدواج می کنند و تقریبا نیمی از این تعداد زیر سن پانزده سال هستند. تقریبا تمامی قربانیان ازدواج اجباری را دختران تشکیل می دهند.

سازمان بین المللی کار در گزارش جداگانه‌ای که امروز منتشر شد اعلام کرد که ۱۵۲ میلیون کودک قربانی کار کودکان هستند که تقریبا معادل یک نفر از هر ده کودک جهان است و تقریبا نیمی از آنها در کارهای خطرناک مشغول به کار هستند.

بیش از دو سوم این کودکان در مزارع یا کاسبی‌های خانوادگی کار می کنند و ۷۱ درصد آنها در بخش کشاورزی مشغول کار هستند.

مفهوم کار اجباری کار در بخش خصوصی اقتصاد، بردگی جنسی و کار اجباری تحمیل شده توسط حکومت را نیز شامل می شود.

XS
SM
MD
LG