لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۳۴

برگزاری آیین‌های یکصدمین سال پایان جنگ جهانی اول


امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه (چپ) و رئیس‌جمهوری آمریکا دونالد ترامپ

روز یکشنبه ده‌ها تن از رهبران جهان، در مراسمی، به مناسبت یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول، در پاریس حاضر شدند.

طی جنگ جهانی اول که از ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ میلادی به طول انجامید هشت و نیم میلیون نفر کشته، بیشتر از ۲۰ میلیون نفر زخمی و بالغ بر هشت میلیون تن مفقودالاثر شدند.

ترور فرانتس فردیناند، ولیعهد امپراتوری اتریش-مجارستان، نقطه آغاز خشونت‌هایی بود که به آغاز آن جنگ انجامید.

در مراسم صدسالگی پایان این جنگ، رؤسای جمهوری فرانسه، آمریکا، روسیه، صدراعظم آلمان و رهبران بیش از ۶۰ کشور دیگر جهان، در هوای ابری و بارانی پاریس، در محل بنای یادبود سرباز گمنام گرد آمدند.

رئیس‌جمهوری آمریکا دونالد ترامپ که به همراه همسرش ملانیا ترامپ با خودرو عازم این مراسم بودند، از سوی گروهی که در مسیر تجمع کرده بودند با اعتراض روبه‌رو شدند. در جریان این اعتراض، زنی که بر روی بالاتنه برهنه‌اش کلمات «صلح» و «جعلی» نوشته شده بود، سعی کرد اتومبیل حامل آقای ترامپ را متوقف کند.

این مراسم یادبود، با پیام «دوباره هرگز»، قرار است بر ضرورت تلاش جهانیان در پیشگیری از جنگ‌هایی چون «جنگ‌های جهانی اول و دوم» تأکید کند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در سخنرانی خود در طاق پیروزی پاریس، محل دفن سربازان گمنام جنگ، از رهبران جهان خواست تا متحد شده و برای صلح مبارزه کنند.

آقای مکرون روز ۱۹ آبان ماه هشدار داد که تلاش برای رسیدن به صلح و حفظ آن را نباید دست‌کم گرفت: «برخی از ما در آن زمان (جنگ جهانی نخست) در دو جبهه مخالف بودیم، و امروز هم‌بسته هستیم. این والاترین پیمانی‌ است که باید با سربازان گمنام بسته شود».

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز گفت این گردهمایی نشان می‌دهد «امروز تمایلی قوی وجود دارد که باید همه‌کار بکنیم تا نظم صلح‌آمیز بیشتری جهان را فراگیرد؛ با وجود این‌که می‌دانیم کارهای زیادی برای انجام دادن داریم».

پاپ فرانسیس نیز در مراسم یادبودی در واتیکان گفت که جنگ جهانی یکم باید هشداری باشد تا همگان «فرهنگ جنگ» را کنار بگذارند. او اما افزود که درس‌های جنگ جهانی نادیده گرفته شده و «به نظر می‌آید که ما یاد نمی‌گیریم.»

صفحه ویژه جنگ جهانی اول

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG