لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۵۴

کشتی آزاد قهرمانی جهان؛ رقابت میلیمتری ایران و آمریکا در روز اول


روز اول از مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان، با قدرتنمایی ایران و آمریکا به پایان رسید. هر دو تیم سه نماینده خود را به فینال فرستادند تا یکشنبه شب برای کسب نشان طلا مبارزه کنند.

این مسابقات برای دومین سال پیاپی به میزبانی صربستان برگزار می‌شود. دو کشور محروم روسیه و بلاروس نیز بدون حق استفاده از پرچم، اجازه بازگشت به رقابت‌های جهانی را دریافت کرده‌اند.

روسیه در نخستین روز، نمایشی کم فروغ داشت و از چهار وزن برگزار شده فقط یکی از کشتی‌گیران خود را در فینال دید.

در تیم ایران٬ رضا اطری نایب قهرمان پارسال جهان در دسته ۶۱ کیلویی‌ها یک بار بیشتر روی تشک نیامد و با شکست مقابل اوگاوا (ژاپن) از دور رقابت‌ها کنار رفت.

در این دسته، ویتو آروژا از آمریکا برای کسب مدال طلا به مصاف عباس قاضی ماگومدف قهرمان سال ۲۰۲۱ جهان از روسیه خواهد رفت.

در ۷۰ کیلو امیرمحمد یزدانی پارسال هم نماینده ایران بود اما به خاطر قرعه اسرائیل و اجبار حکومتی به عدم انجام مبارزه، بدون انجام مسابقه به ایران برگشت.

او امسال با برتری در برابر نمایندگان لهستان، جمهوری آذربایجان و قرقیزستان به نیمه نهایی رسید تا ضمن پیروزی بر رمضانف از بلغارستان، شکست از او در جام دان کولف بلغارستان را تلافی کند و گام به فینال جهانی بگذارد.

رترفورد از آمریکا رقیب فینالیست یزدانی است. هر دو کشتی‌گیر سابقه کسب نشان نقره مسابقات جهانی را دارند. برنده این مسابقه ضمن قهرمانی در جهان، تیم کشورش را به سکوی شماره یک جهان نزدیک‌تر می‌کند.

تا این لحظه شرایط تیمی آمریکا بهتر است. زیرا آنها علاوه بر سه فینالیست، بر خلاف ایران کشتی‌گیر حذف شده ندارند و میسون پاریس در ۱۲۵ کیلوگرم به دیدار رده‌بندی رسیده.

در ۸۶ کیلوگرم حسن یزدانی برای نهمین بار پیاپی توانست مدال خود را قطعی کند. تاکنون غیر از او، هیچ ورزشکار ایرانی دیگری در رشته‌های المپیکی، نتوانسته در تمام سال‌های حضور جهانی - المپیکی خود، روی سکو برود.

کاپیتان ایران پس از پیروزی ضربه فنی بر نمایندگان استرالیا و مغولستان، مایلز از سن مارینو که نفر سوم المپیک توکیو است را شکست داد. در نیمه نهایی هم رقیب دور اولش در المپیک ۲۰۲۰ یعنی شاپی‌یف ازبکستانی را برد. یزدانی بدون دردسر فینالیست شد.

حسن یزدانی که چهار طلای جهان و المپیک دارد، برای ایستادن روی سکوی شماره یک جهان مقابل رقیب دیرینه‌اش دیوید تیلور از آمریکا قرار خواهد گرفت.

تیلور پارسال در همین ورزشگاه، ۷-۱ از سد یزدانی گذشت و قهرمان شد. او امسال هم راحت و بدون مشکل به فینال صعود کرد. این دو ستاره دنیای کشتی، چهره‌های برگزیده اتحادیه جهانی کشتی برای کنفرانس خبری در روز قرعه‌کشی مسابقات بودند.

در دسته فوق سنگین، امیرحسین زارع ابتدا خرامیانکوف از بلاروس را برد و سپس به سادگی از سد حریف پرتوریکویی گذشت. زارع در یک‌چهارم ۱۱ بر ۴ مقابل دانیل لیگتی از مجارستان پیروز شد.

زارع در نیمه نهایی طاها آق‌گول دارنده ۹ مدال جهانی و المپیک از ترکیه را ۴-۰ برد تا شکستش در مسابقات جهانی پارسال را تلافی کند. پتریاشویلی از گرجستان که او نیز ۹ نشان جهانی و المپیک را در کارنامه دارد، حریف فینالیست زارع است.

پژمان درستکار سرمربی ایران درباره عملکرد روز اول شاگردانش به خبرنگاران گفت:‌ «امیرمحمد و زارع حریفانی را بردند که قبلاََ بهشان باخته بودند. کار ما هنوز تمام نشده. دو سهمیه المپیک را گرفتیم. برای یکشنبه هم علاوه بر موفقیت در چهار وزن دوم، منتظر باشید که بچه‌ها با کسب سه مدال طلا مردم را خوشحال کنند.»

XS
SM
MD
LG