لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۰۵

شی جین پینگ در مقام ریاست جمهوری چین ابقا شد


شی جین پینگ رییس جمهوری چین

شی جین پینگ روز شنبه ۲۶ اسفندماه برای یک دوره پنج ساله دیگر در مقام ریاست جمهوری چین ابقا شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، کنگره ملی خلق چین علاوه بر ابقا شی جین پینگ، همچنین وانگ کیشان را به عنوان معاون اول رییس جمهوری چین انتصاب کرده است.

آسوشیتدپرس می گوید،شی جین پینگ قدرتمند ترین رهبر چین از زمان مرگ مائو تسه دون، بنیانگذار حزب کمونیست و جمهوری خلق چین، تا کنون محسوب می شود و هفته گذشته با حذف محدودیت دو دوره ای برای ریاست‌جمهوری چین، عملا راه برای حضور وی در قدرت پس از دوره دوم باز شد.

مقام های دولتی چین از حذف محدودیت دو دوره ای برای ریاست‌جمهوری چین دفاع می کنند و می گویند این اقدام باعث خواهد شد که فرماندهی کل قوا، ریاست جمهوری و دبیر کلی حزب کمونیست همزمان در دست شی جین پینگ باشد.

طبق این گزارش، منتقدان معتقدند این اقدام عملا به تمرکز بیشتر قدرت و تشدید سرکوب در این نظام سیاسی بسته منجر خواهد شد.

شی جین پینگ در سال ۲۰۱۳ به عنوان رییس جمهوری چین انتخاب شد. ولی وی با این حال هنوز از قصد خود برای باقی ماندن در قدرت پس از سال ۲۰۲۳ حرفی نزده است.

آسوشیتدپرس می گوید، انتظار می رود شی جین پینگ به مبارزه سرسختانه‌ خود برای از بین بردن فساد در نهادهای دولتی ادامه دهد.

پرفسور کری بروان، استاد دانشگاه کینگ کالج لندن به آسوشیتدپرس گفته است، رشد اقتصادی و ثبات اجتماعی در چین باعث شده است که شی جین پینگ دست به اقداماتی بزند که پیش از این غیر محتمل به نظر می رسیدند.

وی اضافه کرده است، به دلیل این که رشد اقتصادی و ثبات برای همه مهم است، هیچ کس اعتراضی نخواهد کرد.

در جریان نوزدهمین کنگره حزب کمونیست در اوایل آبان سال جاری، نام و عقاید شی جین‌پینگ رسماً به منشور حزب افزوده شد و عملاً او در تراز فردی مانند مائو تسه‌تونگ، قرار گرفت.

چین یکی از گسترده‌ترین شبکه‌های سانسور فضای مجازی در جهان را دارا است. حکومت آن کشور متهم به سرکوب فعالان مدنی، کنشگران مدافع آزادی‌های سیاسی، حقوقدانان و وکلای مدافع زندانیان عقیدتی و سیاسی، نیز برخی از باورمندان به دین‌ها و عقاید مختلف است.

با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس؛ خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG