لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۱۹

حوثی‌ها یک کشتی باری راهی ایران را هدف قرار دادند


نیروهای حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران
نیروهای حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران

پس از آن‌که روز دوشنبه ۲۳ بهمن خبری در مورد حمله موشکی به یک کشتی فله‌بر راهی ایران در تنگه باب‌المندب منتشر شد، شورشیان حوثی یمن نیز خبر از حمله از سوی نیروهای‌شان به یک کشتی در دریای سرخ دادند.

روز دوشنبه شرکت بریتانیایی امنیت دریایی امبری و همچنین سازمان عملیات بازرگانی دریایی بریتانیا (یوکی‌ام‌تی‌او) از اصابت موشک به یک کشتی باری هنگام عبور از تنگه باب‌المندب خبر دادهند.

بنابر گزارش‌ها، این کشتی فله‌بر متعلق به یونان و دارای پرچم جزایر مارشال بود و صبح دوشنبه ۲۳ بهمن دو موشک به فاصله دو دقیقه به سمت آن شلیک شد.

شرکت امبری از آسیب‌دیدگی سمت راست کشتی خبر داده و سازمان عملیات بازرگانی دریایی بریتانیا گزارش داد که آسیبی به خدمه نرسیده و این شناور در حال ادامه حرکت به سوی مقصد خود است.

خبرگزاری رویترز به نقل از امبری مقصد این کشتی را بندر خمینی در جنوب ایران گزارش کرده است.

درپی اعلام این خبر، حوثی‌ها در همین روز مدعی حمله به یک «ناو آمریکایی» در دریای سرخ شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها گفت که نیروهای حوثی «ناو آمریکایی استار آیریس را در دریای سرخ با تعدادی موشک مناسب مورد هدف قرار دادند و این حملات دقیق و مستقیم بود.»

در خبرهای خبرگزاری‌ها نام کشتی فله‌بری که هدف اصابت موشک حوثی‌ها شده، ذکر نشده اما سایت‌های رصد رفت‌وآمد دریایی نام این کشتی را همان «استار آیریس» مورد ادعای حوثی‌ها قید کرده‌اند که یک کشتی باری غیر آمریکایی است که راهی بندر خمینی بود.

بنابر گزارش‌ها، مالک و اپراتور این کشتی به طور منظم محموله‌هایی را بین ایران و سایر نقاط جابه‌جا کرده‌اند اما گروه مالک این کشتی در شاخص بورس آمریکا قرار دارد و این موضوع می‌تواند «دلیل احتمالی حمله» باشد.

حوثی‌های مورد حمایت ایران از اواسط نوامبر بارها با پهپاد و موشک به سوی کشتی‌های تجاری و ناوهای نظامی در آب‌های منطقه شلیک کرده‌اند.

شورشیان حوثی می‌گویند این حملات در پاسخ به عملیات نظامی اسرائیل در غزه است.

حملات آنها باعث شده چندین شرکت بزرگ ترابری دریایی تردد از مسیر دریای سرخ را متوقف کنند و مسیر طولانی‌تر و پرهزینه‌تری را انتخاب کنند.

XS
SM
MD
LG