لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۰۲

خبرخوان

زنگنه: به راحتی می‌توان تولید نفت ایران را به شش میلیون بشکه در روز رساند

بیژن زنگنه گفته که دیگر وزیر نفت نخواهد شد.

وزیر نفت ایران روز یکشنبه ۱۳ تیرماه مدعی شد که «به راحتی» می‌توان تولید نفت کشور را به شش میلیون بشکه در روز رساند.

بیژن زنگنه در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفته است ما به راحتی می‌توانیم روزانه شش میلیون بشکه نفت تولید کنیم و اگر این اتفاق بیفتد، تا سال ۱۴۲۰ حدود ۳۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر می‌توان فروخت که به معنای دو هزار میلیارد دلار درآمد جدید برای کشور است.

تولید نفت ایران حدود ۵۰ سال پیش در این حدود بود و بعد از انقلاب، تولید نفت ایران از حدود چهار میلیون بشکه در روز فراتر نرفت.

آقای زنگنه برای ۱۶ سال وزیر نفت ایران بوده و توضیح نداده است که اگر افزایش تولید نفت کشور به شش میلیون بشکه کار راحتی است، چرا انجام نشده است.

او صرفا گفته است عده‌ای در داخل و دشمنان در خارج اجازه ندادند تا تولید نفت ایران در ۴۳ سال گذشته حتی به چهار میلیون بشکه در روز برسد.

زنگنه با بیان این‌که «دیگر وزیر نفت نخواهم شد» گفته است آماده انتقال «تجربیات» خود به دولت ابراهیم رئیسی است.

تولید نفت ایران قبل از تحریم‌های آمریکا حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز بود و پارسال به خاطر تحریم‌ها به نصف این رقم رسید و ماه گذشته حدود ۲.۴ میلیون بشکه تولید نفت داشت.

آمارهای رسمی وزارت نفت نشان می‌دهد که سالانه حدود ۱۰ درصد از تولید نفت میادین کشور به‌خاطر پیری چاه‌ها کاهش می‌یابد.

ایران طی سال‌های گذشته برخی میادین نفتی مانند بلوک غرب کارون را توسعه داده تا جلوی افت تولید نفت را بگیرد، اما تنها ظرفیت تولید نفت را حفظ کرده و موفق به افزایش سطح تولید نشده است.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

فرودگاه‌های تهران برای مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی بسته می‌شوند

نمایی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی

سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که تمام فرودگاه‌های تهران شامل مهرآباد و فرودگاه امام خمینی در روز مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری در ۱۴ مرداد، از ساعت ۱۶.۳۰ تا ۱۹، به مدت دو ساعت‌ونیم بسته خواهند شد.

این سازمان روز سه‌شنبه پنجم مرداد، دلیل اقدام خود را «رعایت الزامات ایمنی و امنیتی» توصیف کرده است، امری که ناظر به حضور مهمانان خارجی در این مراسم می‌تواند باشد.

ایران در دی ماه ۱۳۹۸ در اوج تنش‌ها با ایالات متحده که به شلیک چندین فروند موشک به پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق انجامید، فرودگاه بین‌المللی امام خمینی را باز گذاشت. پیامد آن نیز سرنگونی پرواز شمارهٔ ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین با شلیک پدافند یگان هوایی سپاه پاسداران و کشته شدن ۱۷۶ سرنشین آن بود.

ایران این رخداد را ناشی از «خطای انسانی» اعلام کرده است، اما خانواده‌های قربانیان حادثه خواستار روشن شدن علت باز گذاشتن فرودگاه در آن ساعات پرتنش شده‌اند.

مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی همچنین فعالیت‌های مجلس شورای اسلامی را تحت‌ تاثیر قرار داده است.

علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس، روز سه‌شنبه خبر داد که مجلس هفته آینده جلسه علنی ندارد.

آقای سلیمی دلیل این امر را «آماده‌سازی صحن مجلس برای مراسم تحلیف» عنوان کرده و گفته است که البته «جلسات کمیسیون‌ها دایر است و کمیسیون‌ها برنامه‌های خود را در هفته آینده خواهند داشت».

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فارس و میزان/س.ن/ک.ر

یک سازمان حقوق بشری: دستکم ۲۰ معترض در کرمانشاه بازداشت شده‌اند

نمایی از اعتراض‌ها در ایران

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» روز سه‌شنبه پنجم مرداد از بازداشت ۲۰ نفر از ساکنان شهرک مهدیه که برای دومین روز به منظور اعتراض به نبود آب و برق و همچنین حمایت از اعتراضات مردم اهواز به خیابان‌ها آمده بودند، خبر داد.

این افراد روز دوشنبه با مسدود کردن خیابان‌های منتهی به این شهرک نسبت به نبود آب و برق اعتراض و از اعتراضات مردم اهواز نیز حمایت کردند.

هه‌نگاو از قول منابع خود گزارش داده که بیش از ۲۰ شهروند توسط نهادهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند که تاکنون هویت ۹ نفر از آن‌ها مشخص شده است.

یکی از ساکنین شهرک مهدیه (محله دره‌دریژ) گفته است: «این محله کاملاً امنیتی شده و نهادهای امنیتی علاوه بر بازداشت شهروندان اقدام به تفتیش منازل آن‌ها نموده و منازل شماری از آن‌ها را کاملاً به هم ریخته‌اند».

هه‌نگاو ویدئوهایی منتشر کرده است که تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی معترضان را نشان می‌دهد.

طی روزهای گذشته چند استان کشور در حمایت از معترضان خوزستان به بحران بی‌آبی دست به اعتراضات گسترده زدند.

نیروهای امنیتی ده‌ها نفر را در جریان این اعتراض‌ها بازداشت کرده و طبق آخرین گزارش‌ها دست‌کم ۹ نفر در خوزستان با تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

به رغم جو امنیتی و قطع اینترنت، طی ۱۲ روز گذشته اعتراضات در خوزستان کماکان ادامه دارد.

با استفاده از گزارش‌های هه‌نگاو و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

خسارت «۳۲ هزار میلیارد تومانی» صنعت گردشگری ایران در دوران کرونا

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران خسارت مالی گردشگری کشور در دوران کرونا را «۳۲ هزار میلیارد تومان» اعلام کرد و گفت که ۴۴ هزار نفر از افراد فعال در این بخش بیکار شده‌اند.

معاونت گردشگری این وزارتخانه گفته است که بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان زیان مالی فقط به مراکز اقامتی وارد شده است و بیش از ۲۱ هزار نفر در این بخش بیکار شده‌اند.

دفاتر خدمات مسافرتی نیز با بیش از یک‌هزار میلیارد تومان خسارت و بیش از شش‌هزار نفر بیکار، دومین گروه زیان‌دیده در صنعت گردشگری در دوران کرونا بوده است.

این گزارش می‌افزاید بسته حمایتی دولت در دوران کرونا از صنعت گردشگری، «ناکارآمدترین» حمایت بوده که بسیاری از فعالان را زیر قرض و بدهی‌های سنگین برده است.

دولت ایران هنوز آمار رسمی حوزه گردشگری کشور در سال ۹۹ را منتشر نکرده‌ است، اما روزنامه «دنیای اقتصاد» اردیبهشت امسال گزارش داد تعطیلی گردشگری به حدود ۲۰ شغل از ۲۵ شغل این حوزه در سال گذشته آسیب رسانده و بالغ بر ۵۰ درصد از مشاغل در بازار گردشگری را حذف کرده است و مدیریتی در جهت حفظ آن صورت نگرفته است.

این گزارش همچنین درباره حمایت‌های مالی دولت از فعالان این حوزه نوشته است: «شاید بتوان تنها اقدام مسئولان را اعطای تسهیلات سه هزار میلیارد تومانی دانست که باتوجه به شرایط سخت در بازپرداخت آن مورد استقبال قرار نگرفت و تنها یک‌ششم از این مبلغ، حدود ۶۵۰ میلیارد تومان مورد استفاده فعالان بخش گردشگری قرار گرفت؛ زیرا در صورت استفاده از این تسهیلات علاوه بر بحران کرونا با بحران جدیدی در بازپرداخت وام مواجه می‌شدند».

با استفاده از گزارش‌های ایسنا و دنیای اقتصاد/د.خ/ک.ر

عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری علیرضا فرشی، فعال مدنی تُرک، شد

علیرضا فرشی به چهار سال و دو ماه زندان محکوم شده است.

عفو بین‌الملل از وخامت حال علیرضا فرشی، فعال مدنی تُرک ایران، و بازداشت «خودسرانه» و حبس «غیرعادلانه» او خبر داده و از رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی خواسته که او فورا آزاد شود.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده است که علیرضا فرشی تیرماه پارسال تنها به علت دفاع صلح‌آمیز از حق داشتن زبان مادری و انتشار گزارش بازداشت فعالان مدنی در شبکه اجتماعی اینستاگرام، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بعد از ضرب‌وشتم در بازداشتگاه، بدون این‌که به وکیل دسترسی داشته باشد یا بتواند از اتهامات علیه خود در دادگاه دفاع کند، به چهار سال و دو ماه زندان محکوم شد.

این نهاد حقوق بشری افزوده است که این فعال مدنی در جریان ضرب‌وشتم نیروهای امنیتی از ناحیه چهره به شدت صدمه دیده است و بعد از ماه‌ها درخواست مراقبت‌های پزشکی به خاطر مشکل بینایی در چشم چپ و بی‌حس شدن دست‌ها و پاها، نهایتا سه هفته پیش اجازه یافت که به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شود.

بر اساس این گزارش، پزشکان هشدار داده‌اند که او باید برای معالجه دیابت و کنترل قند خون، تحت مداوا قرار گیرد و زندان فاقد شرایط لازم برای مداوای این فعال مدنی است.

این گزارش می‌افزاید دور دوم معاینه آقای فرشی نیز برای چند ماه آینده تعیین شده است، در حالی که او به کمک‌های پزشکی و درمانی فوری نیاز دارد.

عفو بین‌الملل از محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه ایران خواسته است که علاوه بر آزادی فوری علیرضا فرشی، تحقیق بی‌طرفانه نسبت به بازداشت خودسرانه و ضرب‌وشتم وی و بازخواست از عوامل این حادثه را در دستور کار قرار دهد و رسیدگی به اتهاماتی که علیه او اقامه شده است، در فضایی عادلانه صورت گیرد.

هجده نهاد و سازمان مدافع حقوق بشر در ایران ۲۵ تیرماه امسال با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن ابراز نگرانی درباره بدرفتاری‌های متعدد با علیرضا فرشی، خواستار «آزادی فوری» و دسترسی وی به مراقبت‌های پزشکی لازم شده بودند.

با استفاده از گزارش‌های سازمان عفو بین‌الملل/د.خ/ک.ر

وزارت اطلاعات ایران می‌گوید «شبکه عوامل موساد» را بازداشت کرده است

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات می‌گوید «شبکه‌ای از عوامل» سازمان موساد در مرزهای غرب ایران بازداشت شده‌اند.

این مقام امنیتی که نام او در گزارش سایت وزارت اطلاعات ایران اعلام نشده است، گفته است افراد بازداشت شده «محموله سنگین سلاح و مهمات» به همراه داشته‌اند و «قصد داشتند از این تجهیزات در جریان اغتشاشات شهری و ترور بهره برداری کنند».

در این گزارش به زمان دقیق بازداشت و تعداد افراد بازداشت شده اشاره نشده است ولی گفته شده که اسحله‌های همراه این افراد «وینچستر و نارنجک» بوده که «برای به آشوب کشیدن اعتراضات» استفاده می‌شود.

در جریان اعتراض‌های خوزستان که منجر به کشته شدن حداقل پنج نفر از معترضان شد، منابع حقوق بشری نوشتند معترضان توسط ماموران امنیتی کشته شدند ولی خبرگزاری فارس،‌ وابسته به سپاه پاسداران، از «استفاده از سلاح ساچمه‌ای وینچستر توسط اغتشاشگران» خبر داد و گفت معترضان توسط این سلاح کشته شده‌اند و ماموران جمهوری اسلامی از این سلاح استفاده نمی‌کنند.

چند روز پس از این ادعاها، مقام‌های وزارت اطلاعات ایران نیز موضوع استفاده از سلاح «وینچستر» برای «به آشوب کشیدن اعتراضات» را مطرح کرده‌اند.

رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران و مقام‌های امنیتی ایران در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ نیز مدعی شده بودند که تعداد زیادی از معترضان توسط «اغتشاشگران» کشته شده‌اند ولی تاکنون سندی در این زمینه ارائه نشده است و فردی هم به اتهام کشتن معترضان بازداشت نشده است.

توانیر درباره ورود گسترده دستگاه‌های رمزارز از چین در هفته‌های آینده هشدار داد

چین اخیراً ممنوعیت‌های زیادی برای استخراج رمزارز ایجاد کرده است

مدیرعامل شرکت توانیر با ارسال نامه‌ای به ستاد مبارزه با قاچاق کاالا و ارز، با اشاره به ممنوعیت‌های اخیر استخراج رمزارز در چین، در مورد ورود گستردهٔ دستگاه‌های استخراج از این کشور به ایران هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر، در این نامه گفته است که ممنوعیت‌های استخراج رمزارز در چین «باعث خروج اکثر قریب به اتفاق دستگاه‌های استخراج رمزارز از این کشور خواهد شد» و «احتمال ورود تعداد زیادی از دستگاه‌های مذکور به ایران از مبادی غیررسمی در هفته‌های پیش رو بسیار بالاست».

به‌گفته مدیرعامل شرکت توانیر، دلیل این امر «قیمت یارانه‌ای و ناچیز حامل‌های انرژی در ایران در مقایسه با قیمت‌های جهانی» است.

به همین دلیل در این نامه از ستاد مبارزه با قاچاق خواسته شده «با توجه به تبعات زیانبار اقتصادی، اجتماعی و امنیتی این مسئله... تمهیدات سخت‌گیرانه‌تری برای جلوگیری از ورود غیرقانونی دستگاه‌های استخراج رمزارز به کشور» اعمال شود.

مقامات ایران در ماه‌های گذشته استخراج رمزارز را یکی از عوامل مهم کمبود برق و خاموشی‌ها در کشور عنوان کرده بودند.

بر اساس ادعاهای مقامات وزارت نیرو، مصرف برق در این زمینه حدود ۲ هزار مگاوات (معادل ۱۰ تراوات ساعت) است، اما برآورد دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد که مصرف برق مزارع استخراج رمزارز ایران حدود ۶۰۰ مگاوات، معادل کمی بیش از یک درصد از برق تولیدی کشور است.

سهم چین از استخراج رمزارز در جهان از حدود ۷۵ درصد در سپتامبر ۲۰۲۰، پس از اِعمال قوانین سخت‌گیرانه در مورد استخراج رمزارز، به حدود ۴۶ درصد در ماه آوریل سال جاری رسیده است.

در این فاصله سهم آمریکا از ۴ درصد به نزدیک ۱۶ درصد افزایش یافته و روسیه و ایران نیز به ترتیب سهمی ۶.۸ درصدی و ۴.۶۴ درصدی در استخراج بیت‌کوین در جهان داشته‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، جمهوری اسلامی از این طریق صدها میلیون دلار به شکل رمزارز درآمد دارد که این درآمدها می‌تواند به واردات کالاها از خارج و کاستن از تاثیر تحریم‌های آمریکا کمک کند.

با استفاده از خبرگزاری فارس و رادیو فردا / ر.ش / پ.پ

کمبود مواد غذایی در زندان ارومیه به درگیری و قتل یک زندانی انجامید

شبکه حقوق بشر کردستان در گزارشی نوشته است که در جریان توزیع جیره مواد غذایی در زندان مرکزی ارومیه، میان زندانیان درگیری رخ داده که در این میان یک زندانی به نام داوود حیدری کشته شده است.

این گزارش با اشاره به توزیع نامناسب جیره محدود غذایی در زندان ارومیه می‌گوید زندانیان تنها سه هفته یک بار میوه مصرف می‌کنند و این درگیری هم بر سر هندوانه رخ داده است.

در این درگیری که روز یکشنبه سوم مرداد در زندان مرکزی ارومیه روی داده، داوود حیدری به دلیل شدت جراحات به بیمارستان منتقل می‌شود اما پس از چند ساعت جان خود را از دست می‌دهد.

بنابر این گزارش، داوود حیدری، حدود دو ماه پیش به اتهام جرایم عمومی بازداشت و به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود.

کمتر از یک ماه پیش در تاریخ ۲۳ تیر هنگام توزیع جیره مواد غذایی در زندان ارومیه یک زندانی دیگر به نام کریم بابایی به دنبال درگیری بین زندانیان کشته شد.

یک زن ایرانی همراه با ۱۷ پناهجوی دیگر در دریای مدیترانه غرق شد

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید منیره حیدری، یک زن اهل کرمانشاه و ۱۷ تن دیگر از پناهجویان پس از واژگونی قایق در دریای مدیترانه غرق شده‌اند.

بر اساس این گزارش بیشتر سرنشینان این قایق از اقلیم کردستان بوده‌اند که روز پنج‌شنبه ۳۱ تیر در نزدیکی جزیره کِرِت یونان غرق شد.

شبکه حقوق بشر کردستان نوشته است که بیشتر سرنشینان قایق پناهجویان، نجات یافته‌اند اما با گذشت ۴ روز هنوز نشانه‌ای از ۱۷ تن از آن‌ها به دست نیامده است.

بنا به این گزارش منیره حیدری حدود ۴۰ روز پیش ایران را به مقصد ترکیه ترک کرد و قصد داشت خود را از مسیر غیرقانونی پناهجویان به بریتانیا برساند.

سازمان حقوق بشریِ «هَنگاو» نیز منیره حیدری را زنی ۳۵ ساله، از اهالی یکی از روستاهای شهرستان پاوه و دانش‌آموخته رشته امور بانکی معرفی کرده است.

بازی حساس بسکتبال ایران و آمریکا در المپیک توکیو فردا برگزار می‌شود

تیم بسکتبال ایران در بازی اول با نتیجه ۷۸ به ۸۴ مغلوب تیم بسکتبال جمهوری چک شد

تیم ملی بسکتبال ایران روز چهارشنبه، ۷ مرداد، در پنجمین روز بازی‌های المپیک توکیو به مصاف تیم ملی بسکتبال آمریکا می‌رود.

این بازی که دومین بازی تیم بسکتبال ایران در این رقابت‌هاست، ساعت ۹ و ده دقیقه صبح فردا به وقت ایران شروع می‌شود.

تیم بسکتبال آمریکا که ۱۵ بار قهرمان المپیک شده است، به عنوان برترین تیم جهان شناخته می‌شود ولی در بازی اول با نتیجه ۷۶ به ۸۳ به تیم فرانسه باخت. این نخستین شکست تیم بسکتبال آمریکا از سال ۲۰۰۴ تاکنون بوده است.

تیم بسکتبال ایران که در رتبه دوازدهم (آخر) جدول رنکینگ المپیک توکیو قرار دارد، در بازی اول خود در المپیک توکیو با نتیجه ۷۸ به ۸۴ مغلوب تیم بسکتبال جمهوری چک شد.

پیروزی برای هر دو تیم در این بازی برای صعود به مرحله بعد حیاتی است و برد ایران مقابل آمریکا یک اتفاق تاریخی خواهد بود.

بازی‌های ورزشی ایران و آمریکا به دلیل روابط سیاسی پر تنش دو کشور همواره با حاشیه‌های سیاسی همراه بوده است.

مشهورترین حاشیه‌های سیاسی به سال ۷۷ و پیروزی تیم فوتبال ایران مقابل آمریکا در جام جهانی ۱۹۸۸ باز می‌گردد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در پیامی از آمریکا به عنوان «حریف قوی‌پنجه و مستکبر» نام برد و پیروزی تیم فوتبال ایران را «مجاهدت» خواند.

کویتی‌پور ترانه «زخم دشنه» را برای اعتراضات خوزستان منتشر می‌کند

غلامعلی کویتی‌پور زاده خرمشهر است

غلام کویتی‌پور، نوحه‌خوان مشهور دوران جنگ ایران و عراق که خود زاده خرمشهر است، با انتشار ویدئویی از ضبط ترانه‌‌ای با عنوان «زخم دشنه»، حمایت خود را از اعتراضات مردم خوزستان و دیگر استان‌های ایران اعلام کرد.

آقای کویتی‌پور این ویدئو را یکشنبه ۳مرداد در اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت این ترانه «به‌زودی، تقدیم تمام مردم سرزمینم» می‌شود.

اقدام این خواننده واکنشی است به اعتراضات گسترده خوزستان که بیش از ده روز از آن می‌گذرد و در روزهای اخیر به برخی شهرهای دیگر از جمله تبریز و تهران و کرج نیز گسترش یافته است.

بحران بی‌آبی در خوزستان که تابستان امسال شدت بیشتری یافته، علاوه بر ایجاد مشکل در دسترسی شهروندان به آب آشامیدنی، آسیب‌های جدی نیز به کشاورزی و دامداری بسیاری از خانوارهای این منطقه وارد کرده است.

آقای کویتی‌پور که بیشتر با نوحه «ممد نبودی ببینی» در زمان بازپس‌گیری خرمشهر از ارتش عراق شناخته می‌شود، تیر ماه سال گذشته نیز با همخوانی با یک دختر ۱۳ ساله در یک موسیقی رپ اعتراضی خبرساز شد.

آن‌چه در این ترانه بیشتر مورد اقبال عمومی و در عین حال انتقاد شدید رسانه‌های حکومتی قرار گرفت، این بخش از متن آن بود: «دیگه ورق برگشت، دیگه نمی‌شه عقب برگشت، این آشی بود که خودمون پختیم ولی هیچ خوب نشد اصلاً مزه‌ش...»

در سال ۱۳۹۵ نیز غلام کویتی‌پور در مصاحبه با برنامه اینترنتی «۳۵»، از رفتار جمهوری اسلامی با هنرمندان ازجمله محمدرضا شجریان و بهروز وثوقی شدیداً انتقاد کرده و درباره زادگاهش خرمشهر نیز گفته بود خرمشهرِ دوران جنگ را که «خرابه» بوده، بیشتر از خرمشهرِ فعلی دوست دارد و روند بازسازی خرمشهر «در‌ شأن مردم این شهر نیست».

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها از خوزستان در نتیجه سرکوب اعتراض‌های این استان دست‌کم پنج نفر کشته شده‌اند، با این حال برخی منابع شمار کشته‌ها را بیش از این تعداد عنوان کرده‌اند.

با استفاده از اینستاگرام غلام کویتی‌پور، ایسنا و رادیو فردا / ر.ش / پ.پ

فرماندار دشت آزادگان می‌گوید یک‌چهارم بازداشتی‌ها هنوز در حبس به‌سر می‌برند

حمید سیلاوی، فرماندار دشت آزادگان در غرب خوزستان، روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری بسیج گفت که «بیش از ۷۵ درصد بازداشت شدگان تجمعات اخیر تاکنون آزاد شده‌اند.»

او اطلاعاتی در مورد تعداد کل افراد بازداشت‌شده در اعتراضات اخیر این منطقه که به دلیل ناخرسندی از وضعیت بحران بی‌آبی رخ داده است، نداد.

حمید سیلاوی علت آزاد شدن بخشی از بازداشتی‌ها را «ندامت بعضی افراد و عدم مشارکت بعضی از این افراد در خسارت وارده» عنوان کرد.

او در عین حال وعده داد که بقیه اهالی بازداشت‌شده نیز «تا چهارشنبه هفته جاری آزاد شوند.»

در روزهای اخیر در جریان اعتراضات مردم در سوسنگرد، مرکز شهرستان دشت آزادگان، مسئولان، برق و اینترنت این شهر را در حالی که دمای این شهر ۴۸ درجه بود قطع کردند.

تصاویر و عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از سوسنگرد نیز بیانگر این بود که ورودی این شهر و برخی از خیابان‌های اصلی آن با دیواره‌های بتونی مسدود شده‌اند.

طی ۱۰ روز گذشته اعتراضات گسترده‌ای در خوزستان با تمرکز بر مشکل بی‌آبی برگزار شد که نیروهای امنیتی با خشونت با آن مقابله کردند. هنوز آمار دقیقی از تعداد کشته‌شدگان و زخمی‌ها در دست نیست. بر اساس اعلام رسمی رسانه‌های حکومتی تاکنون چهار معترض و یک مامور نیروی انتظامی کشته شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل اما می‌گوید دست‌کم هشت نفر در این اعتراضات جان باخته‌اند.

جمهوری اسلامی در روزهای گذشته اقدام به قطع اینترنت در خوزستان کرده و گزارش‌ها حاکی است این قطعی همچنان در مناطق مختلف استان، ازجمله در ایذه، ادامه دارد.

با استفاده از خبرگزاری بسیج و رادیو فردا / پ.پ

سازمان ملل: دست‌کم ۵۷ مهاجر در دریای مدیترانه غرق شدند

عکسی آرشیوی از واژگون شدن قایق حامل مهاجران در دریای مدیترانه

سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرد که در روز دوشنبه چهارم مرداد دست‌کم ۵۷ نفر در پی واژگونی یک قایق در آب‌های لیبی و نزدیکی بندر خمس غرق شدند.

صفا مسیحلی، سخنگوی این نهاد وابسته با سازمان ملل متحد، در توییتر به نقل از بازماندگان این حادثه که با کمک ماهی‌گیران نجات یافته‌اند، نوشت که دست‌کم ۲۰ زن و دو کودک در میان افرادی بودند که غرق شده‌اند.

سفر مهاجران با قایق از لیبی و تونس به ایتالیا و دیگر نقاط اروپا در ماه‌های اخیر که هوا بهتر شده، افزایش یافته است. صدها هزار مهاجر طی سال‌های گذشته از این مسیر پرخطر توانسته‌اند خود را به اروپا برسانند، مهاجرانی که از جنگ و فقر در آفریقا و خاورمیانه گریخته‌اند.

با این حال هر چند روز گزارشی از وقوع حادثه برای قایق‌های حامل این مهاجران در دریای مدیترانه منتشر می‌شود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

دو حمله پهپادی به انبارهای مهمات یک گروه شبه‌نظامی شیعه در عراق

تصویر یکی از حملات آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان شیعه عراقی مورد حمایت ایران

خبرگزاری رویترز نام این گروه را منتشر نکرده است اما منابع عراقی گزارش داده‌اند که انبار مهمات گروه «کتائب امام علی» هدف حمله قرار گرفته است.

یکی از گروه‌های شبه‌نظامی عراقی روز دوشنبه چهارم مرداد از حمله پهپادی به انبارهای مهمات خود در جنوب شهر نجف خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، انبار مهمات این گروه که عضوی از ائتلاف حشد الشعبی است اما مانند اکثر گروه‌های عضو این ائتلاف مورد حمایت ایران مواضع افراطی ندارد، در دو حمله پهپادی منفجر شده است.

رویترز نام این گروه را منتشر نکرده است اما منابع عراقی گزارش داده‌اند که انبار مهمات گروه «کتائب امام علی» هدف حمله قرار گرفته است.

رهبران این گروه در بیانیه‌ای گفته‌اند که این حملات بعد از ظهر روز دوشنبه انجام شده است.

این بیانیه می‌گوید جزئیات حملات پهپادی به زودی منتشر می‌شود.

دولت عراق تاکنون واکنشی به این حملات نداشته و هیچ کشور یا گروهی نیز مسئولیت حملات را برعهده نگرفته است.

در همین حال، ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا که از نیروهای عراقی در مبارزه با گروه حکومت اسلامی حمایت می‌کند گفته است که در دو روز گذشته هیچ حمله هوایی در سوریه یا عراق انجام نداده است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، خبرگزاری عراق و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

قیمت هر کیلو مرغ در تهران به ۴۰ هزار تومان رسید

قیمت مرغ در مناطق مختلف تهران تا دو هفته پیش بین ۳۳ تا ۳۷ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بود.

قیمت هر کیلو مرغ در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران که تا دو هفته پیش بین ۳۳ تا ۳۷ هزار تومان بود، بر اساس گزارش‌های تازه، اکنون به ۴۰ هزار تومان در هر کیلوگرم رسیده است.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه چهارم مرداد بر اساس مشاهدات میدانی از خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران و گزارش‌های رسیده از برخی مناطق خبر داد که قیمت هر کیلو مرغ گرم آماده طبخ ۳۷ تا ۴۰ هزار تومان است و عرضه مرغ تنظیم بازاری، محدود به میادین میوه و تره‌بار و برخی از خرده‌فروشی‌ها شده است.

دو هفته پیش همین خبرگزاری نوشته بود که مرغ در مناطق مختلف تهران با قیمت‌های هر کیلو ۳۳ تا ۳۷ هزارتومان به بازار عرضه می‌شود.

قرارگاه ساماندهی مرغ کشور فروردین امسال قیمت مصوب هر کیلو مرغ گرم را برای مصرف‌کننده ۲۴ هزار و۹۰۰ تومان تعیین کرد، ولی این قیمت بیشتر از یک ماه دوام نداشت و مرغ از اواخر اردیبهشت‌ماه و اوایل خرداد در یک مرحله به ۳۰ هزار تومان و در مرحله دوم یعنی ابتدای تیرماه به ۳۷ هزار تومان رسید و اکنون، در مردادماه، به ۴۰ هزار تومان رسیده است.

مرغداری‌ها در ایران از افزایش هزینه‌های تولید از جمله نهاده‌ها، واکسن، دارو، ریزمغذی‌ها، کرایه حمل‌ونقل و کاهش جوجه‌ریزی شکایت دارند.

در همین حال، ناصر نبی‌پور، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، روز سوم مرداد با اشاره به «بی‌برنامه بودن دو وزارت جهاد کشاورزی و صمت»، دربارهٔ کاهش تولید تخم‌مرغ در ماه‌های آینده هشدار داد.

به گفته این مقام مسئول، در حالی که هزینه تولید یک کیلوگرم تخم مرغ به ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده، اما همچنان تولیدکنندگان مجبورند با قیمت مصوب آذرماه گذشته یعنی هر کیلوگرم ۱۴٬۰۰۰ تومان تخم مرغ عرضه کنند که باعث ضرر و زیان تولیدکنندگان شده است.

او با این حساب پیش‌بینی کرد در ماه‌های آینده عرضه تخم مرغ در بازار با کاهش قابل توجهی مواجه شود.

با استفاده از خبرگزاری‌های ایسنا، مهر و صداوسیما/پ.پ/ک.ر

کلانتری: تالاب‌ها و رودخانه‌ها را خشکانده‌ایم؛ فرسایش خاک نیز ۳۴ برابر شده است

عیسی کلانتری می‌گوید سالانه بیش از ۲.۱ کیلوگرم در مترمربع خاک حاصلخیز را از دست می‌دهیم، در حالی که سالانه تنها حدود ۳۵ گرم خاک در متر مربع در طبیعت ایران بوجود می‌آید.

رئیس سازمان محیط زیست روز دوشنبه چهارم مردادماه، عامل خشک شدن تالاب‌ها و رودخانه‌های کشور را «حذف حق‌آبه و احداث سدها» عنوان کرد و گفت فرسایش خاک نیز ۳۴ برابر شده است.

عیسی کلانتری در ادامه گفت: بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی منجر به این شده که سالانه صدها میلیون تن نمک از زیر زمین به روی زمین انتقال یافته و باعث کاهش حاصل‌خیزی خاک‌ها و طغیان غبارهای نمک شده است.

بحران آب در ایران به نارضایتی‌های گسترده‌ای دامن زده و اعتراضاتی در خوزستان و به تبع آن در چند استان کشور صورت گرفته که با سرکوب نیروهای امنیتی و قطع اینترنت مواجه شده است.

گزارش محمد ضرغامی درباره اظهارات عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:52 0:00
لینک مستقیم

آقای کلانتری ضمن تاکید بر این ‌که فرسایش خاک ۳۴ برابر بیشتر شده است، گفت سالانه بیش از ۲.۱ کیلوگرم در مترمربع خاک حاصلخیز را از دست می‌دهیم، در حالی که سالانه تنها حدود ۳۵ گرم خاک در هر متر مربع به طور متوسط در طبیعت ایران به وجود می‌آید.

او همچنین عقب‌ماندگی در استفاده از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر مانند آفتاب و باد در کشوری که متوسط سالیانه بیش از ۳۰۰ روز آفتابی دارد را یکی دیگر از چالش‌ها دانست.

بر اساس برآورد وزارت نیرو، انرژی‌های تجدیدپذیر سهمی حدود یک درصدی در تولید برق ایران دارد، اما شرکت «بی‌پی» این رقم را «نیم درصد» ارزیابی کرده است.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، وزارت نیرو، بی‌پی، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG