لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۳۳

جمیله علم‌الهدی: چرا ما باید مثل مردها درس بخوانیم و کار کنیم؟ این خشونت است


جمیله علم‌الهدی (چپ) در کنار همسر رئیس جمهور ونزوئلا
جمیله علم‌الهدی (چپ) در کنار همسر رئیس جمهور ونزوئلا

جمیله علم‌الهدی، دختر امام جمعه مشهد و همسر رئیس جمهور ایران، در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی ونزوئلایی، درس خواندن و کار کردن و زندگی کردن «مثل مردها» را مصداق خشونت دانست.

خانم علم‌الهدی که اصولگرایان در حکومت ایران از او با عنوان «دانشمند» یاد می‌کنند، در سفری به همراه همسر خود،‌ ابراهیم رئیسی، به ونزوئلا و چند کشور دیگر با شبکه تلویزیونی آمریکای لاتینی تله‌سور مصاحبه کرده است.

او در این مصاحبه که روز چهارشنبه، ۲۴ خردادماه،‌ پخش شد در دفاع از مقام زن در جامعه گفت: «ما می‌خواهیم زن‌ها زن بمانند. چرا ما باید مثل مردها درس بخوانیم و کار کنیم و زندگی کنیم؟ این مصداق خشونت است.»

همسر رئیس جمهوری اسلامی که خود به عنوان «استاد» در دانشگاه کار می‌کند، در حالی چنین اظهار نظری کرده است که زن‌ها در سراسر دنیا از جمله در ایران سال‌هاست که برای دستیابی به حقوق برابر با مردان تلاش می‌کنند و در سال‌های اخیر در این زمینه به دستاوردهای چشمگیری نیز رسیده‌اند.

همزمان در پی اعتراضات سراسری اخیر که سال گذشته با مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، بخش چشمگیری از زنان در ایران مبارزه‌ای مدنی را از راه کنار گذاشتن حجاب اجباری آغاز کرده‌اند که هم‌چنان ادامه دارد و حکومت هنوز نتوانسته است آن را خاموش کند.

جمیله علم‌الهدی در مصاحبه خود با شبکه ونزوئلایی تمام اتفاقات ۹ ماه اخیر را پای رسانه‌ها و آمریکا می‌گذارد و همچون دیگر حامیان حکومت همه را توطئه‌ای از جانب آمریکا توصیف می‌کند.

خانم علم‌الهدی همچنین در بخشی از گفت‌وگوی خود با شبکه تلویزیونی دولتی تله‌سور از واژه «قتل» برای توصیف مرگ مهسا امینی در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی استفاده می‌کند.

او می‌گوید، کسی در اداره پلیس دچار عارضه قلبی شد و همه به دنبال پیدا کردن دلیل «قتل او» بودند و به همین دلیل کمیسیونی برای بررسی این موضوع تشکیل شد.

مشخص نیست که خانم‌ علم‌الهدی آگاهانه یا ناآگاهانه از واژه «قتل» برای مرگ مهسا امینی استفاده می‌کند یا خیر، اما او توضیح نمی‌دهد که چرا نتیجه همین تحقیقات ادعایی نیز روشن نیست؛‌ به گفته وکیل خانواده مهسا، قوه قضاییه هنوز دلیلی بر طبیعی بودن مرگ این دختر جوان ارائه نکرده است.

جمیله علم‌الهدی در مصاحبه خود همچنین از این گلایه می‌کند که چرا مردم معترض در چند ماه اخیر به «پدر روحانی ما» بی‌احترامی کرده و علی خامنه‌ای را دیکتاتور خوانده‌اند. به نظر خانم علم‌الهدی، رهبر جمهوری اسلامی به همه «عشق و محبت نشان داده» است.

علی خامنه‌ای که در دوره اخیر اعتراضات در ایران همچون سال‌های گذشته آماج بیشترین شعارهای منفی بود در یکی از آخرین سخنرانی‌های خود که دو هفته پیش ایراد کرد معترضان را «مغرض»، «غافل» و «اراذل و اوباش» خواند.

با استفاده از گزارش‌های وب‌سایت انگلیسی تله‌سور و رادیو فردا؛ ف.دو/ب.ب
XS
SM
MD
LG