لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۵

بابک زنجانی «فقط یک پنجم بدهی‌هایش» به وزارت نفت را پرداخت کرده است


پیش از این نیز بابک زنجانی (سمت راست) و وکیلش اعلام کرده بودند که شرکای خارجی آقای زنجانی حاضرند بدهی او را بپردازند اما تاکنون این بدهی پرداخت نشده‌است

در حالی که بنا به گزارش‌ها، بابک زنجانی، میلیاردر زندانی ایرانی، به پرداخت مبلغ یک میلیارد و ۹۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو محکوم شده، اصغر هندی، مسئول کمیته وصول مطالبات وزارت نفت، می‌گوید که بابک زنجانی فقط یک پنجم بدهی‌هایش به نفت را پرداخت کرده‌است. در همین حال، وکیل آقای زنجانی از احتمال عفو در صورت رد مال خبر داد.

وزیر نفت ایران و مشاور او در حالی از مذاکره با شرکای خارجی بابک زنجانی برای پرداخت بدهی‌های او خبر داده‌اند، وکیل آقای زنجانی اعلام کرد که قرار بوده این مذاکرات تا زمان پرداخت این بدهی محرمانه باشد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، بیژن زنگنه، وزیر نفت، روز شنبه، ۷ بهمن گفت که شرکای بابک زنجانی در خارج از کشور در تماس با قوه قضائیه و دستگاه اطلاعاتی کشور از آمادگی خود برای پرداخت بدهی وی خبر داده‌اند اما تاکنون پولی از سوی آنان پرداخت نشده‌است.

اصغر هندی، مسئول کمیته وصول مطالبات وزارت نفت، روز شنبه در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفت که شرکای خارجی بابک زنجانی «به ایران آمده و اعلام کردند که ما بدهی‌هایش را پرداخت می‌کنیم، ولی هنوز خبری نیست».

او افزود: «با توجه به رای دادگاه ۹۰ درصد اموال بابک زنجانی به وزارت نفت منتقل شده که این میزان یک پنجم بدهی‌اش را می‌پوشاند و بابت بقیه مطالبات هم منتظریم ببینیم چه پیش می‌آید.»

با این حال خبرگزاری تسنیم به نقل از آقای هندی اعلام کرد که شرکای خارجی آقای زنجانی در روزهای آینده به تهران می‌آیند تا دربارهٔ پرداخت بدهی‌های او با مقامات جمهوری اسلامی مذاکره کنند.

در همین حال رسول کوهپایه‌زاده، وکیل آقای زنجانی، اعلام کرد که قرار بوده مذاکرات شرکای بابک زنجانی با مقامات وزارت نفت محرمانه باشد اما آقای هندی «برخلاف تصمیمات مذاکرات» این خبر را اعلام کرده‌است.

به گفته آقای کوهپایه‌زاده، مذاکره مقامات جمهوری اسلامی با شرکای خارجی زنجانی در یکی از کشورهای خارجی انجام شده‌است و قرار شده تا پرداخت بدهی آقای زنجانی یعنی مبلغ یک میلیارد و ۹۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو، این مذاکرات محرمانه باقی بماند.

وکیل بابک زنجانی به کشوری که این مذاکرات در آن انجام شده و همچنین تاریخ دقیق این مذاکرات اشاره‌ای نکرده‌است.

رسول کوهپایه‌زاده در رابطه با اینکه آیا پرداخت محکوم‌به تأثیری در اجرای حکم بابک زنجانی دارد یا نه گفت: «قطعاً این موضوع تأثیر دارد در خود حکم که در دیوان عالی کشور تأیید شده‌است مقرر شده در صورت رد مال می‌توان از مزایای ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی استفاده کرد. این ماده به عفو اشاره کرده‌است.»

پیش از این نیز بابک زنجانی و وکیلش اعلام کرده بودند که شرکای خارجی آقای زنجانی حاضرند بدهی او را بپردازند اما تاکنون این بدهی پرداخت نشده‌است.

بابک زنجانی متهم شده که «یک میلیون بشکه نفت» را از شرکت نفت ایران تحویل گرفته و از مبلغ دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو که موظف بوده پرداخت کند، «۱۶۰ میلیون یورو پرداخت کرده و مابقی را صرف امور شخصی کرده‌است».

بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت پیش از این حدود هشت هزار میلیارد تومان اعلام شده بود اما مقامات وزارت نفت معتقدند که ضرر و زیان ناشی از این بدهی نیز باید پرداخت شود.

در همین حال وزیر نفت روز شنبه اعلام کرد که میزان بدهی بابک زنجانی با احتساب سود آن به حدود سه و نیم میلیارد دلار، معادل حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان رسیده‌است.

به گفته مقامات وزارت نفت، مالکیت دارایی‌های آقای زنجانی در داخل کشور به ارزش کمتر از حدود دو هزار میلیارد تومان، به وزارت نفت منتقل شده‌است.

دیوان عالی کشور حکم اعدام بابک زنجانی را تأیید کرده اما حکم اعدام صادر شده برای مهدی شمس و حمید فلاح هروی متهمان ردیف دوم و سوم این پرونده را لغو و این پرونده را به شعبه «هم عرض» ارسال کرده بود.

در همین حال محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، ۱۵ آبان‌ماه خبر داده که مهدی شمس و حمید فلاح هروی در دادگاه جدید به ۲۰ سال زندان و استرداد اموال محکوم شده‌اند.

رسانه‌های ایران از مهدی شمس به عنوان یکی از مدیران سابق کشتیرانی و از حمید فلاح هروی به عنوان یکی از نیروهای امنیتی سابق نام می‌برند.

پیشتر مقام‌های دولت حسن روحانی، از جمله بیژن زنگنه، گفته بودند که با اعدام بابک زنجانی «جعبه سیاه» پرونده از بین می‌رود و راه بازگرداندن پول‌ها به خزانه بسته می‌شود.

مقامات جمهوری اسلامی در دی ماه سال گذشته از دستگیری علیرضا زیباحالت منفرد، یکی از «عوامل اصلی» پرونده بابک زنجانی در خارج از ایران و بازگرداندن او به کشور خبر داده بودند.

مقام‌های قوه قضائیه ایران دربارهٔ جزئیات نقش علیرضا زیباحالت منفرد در پرونده بابک زنجانی توضیحی نداده‌اند اما برخی از رسانه‌های ایران از او به عنوان صاحب امضای مجاز بانک «ارزش» یکی از بانک‌های متعلق به بابک زنجانی نام برده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG