لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۴

رییس جمهور آفریقای جنوبی استعفا کرد


جاکوب زوما می‌گوید که کنگره ملی آفریقا با او ناعادلانه رفتار کرده است

جاکوب زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی روز چهارشنبه سرانجام تسلیم خواست حزب حاکم کنگره ملی آفریقا شد و استعفا کرد تا دوران حاکمیت نه ساله او که با رسوایی‌های مالی متعددی همراه بود به پایان برسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای زوما در سخنرانی سی دقیقه‌ای که خطاب به ملت آفریقای جنوبی داشت، عنوان کرد که او مخالف فشارهای کنگره ملی آفریقا بوده، اما دستور آنها را پذیرفته و از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

وی اظهار داشت: «آمده‌ام که تصمیم خود را برای استعفا از سمت رئیس جمهوری اعلام کنم و این استعفا از همین لحظه معتبر است.»

جاکوب زوما در ادامه گفت: «اگرچه مخالف تصمیم رهبری حزب خود بوده‌ام اما من به عنوان عضو کنگره ملی آفریقا همواره تابع مقررات آن بوده‌ام.»

آقای زوما پیش از این با بیان این که هیچ کار خلافی انجام نداده است در برابر خواست حزب حاکم برای استعفا مقاومت می‌کرد. اما این مقاومت راه را برای استیضاح وی باز کرده بود به طوری که قرار بود روز پنج‌شنبه استیضاح وی به رای گذاشته شود.

او ساعاتی پیش از استعفا در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی دولتی آفریقای جنوبی گفت که کنگره ملی آفریقا با او ناعادلانه رفتار کرده است.

جاکوب زوما در این مصاحبه تصریح کرد: «من قربانی شده‌ام.» او شکایت کرد که مقامات ارشد کنگره ملی آفریقا از جمله سیریل رامافوسا، معاون رییس جمهور و جانشین احتمالی او، دلایل روشنی برای برکناری ارائه نداده اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس آفریقای جنوبی روز چهارشنبه پلیس به خانه چند شریک اقتصادی آقای زوما حمله کرد که گفته می شود در پرونده‌های فساد مالی نقش دارند.

فسادهای مالی در دولت آفریقای جنوبی موجب خشم افکار عمومی شده، اقتصاد کشور را تضعیف کرده و از محبوبیت کنگره ملی آفریقا کاسته است.

کنگره ملی آفریقا حزب حاکم در آفریقای جنوبی قصد دارد با پایان دادن به تلاطم سیاسی در این کشور از طریق انتقال قدرت به فرد دیگری به بزرگترین اقتصاد قاره آفریقا سرو سامان دهد. این حزب می‌خواست جاکوب زوما قبل از پایان دوره پنج ساله ریاست جمهوری از این مقام کناره‌گیری کند تا در آستانه انتخابات سال ۲۰۱۹ بتواند محبوبیتش را احیا کند.

این حزب برای جایگزینی جاکوب زوما برنامه ریزی کرده و قرار است با انتخاب سیریل رامافوسا به مقام ریاست جمهوری به این بحران پایان دهد. مقامات کنگره ملی آفریقا می‌گویند مردم این کشور دیگر نمی‌توانند برای ایجاد این اصلاحات صبر کنند.

احزاب مخالف دولت در پارلمان خواسته بودند جلسه استیضاح جاکوب زوما روز ۲۲ فوریه برگزار شود ولی کنگره ملی آفریقا ضمن حمایت از این طرح استیضاح که نمونه‌ای بی‌سابقه از همسوئی احزاب رقیب است درخواست کرد جلسه يک هفته زودتر و در روز پنجشنبه ۱۵ فوريه برگزار شود.

سیریل راما فوسا که در ماه دسامبر به عنوان رهبر جدید کنگره ملی آفریقا انتخاب شد گفته است دولت برای مبارزه با فساد مالی که به محبوبیت این حزب لطمه شدیدی زده اقدامات بیشتری انجام خواهد داد. کنگره ملی آفریقا از سال ۱۹۹۴ و پایان حکومت اقلیت سفید پوست در آفریقای جنوبی قدرت را در این کشور در دست دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG