کیمیا علیزاده نقره جهان را به افتخاراتش اضافه کرد

کیمیا علیزاده

مسابقات جهانی تکواندو با قهرمانی کره جنوبی به پایان رسید. در روز پایانی مسابقات، کیمیا علیزاده و میرهاشم حسینی موفق به کسب نشان نقره شدند.

کیمیا علیزاده تنها مدال آور زن ایرانی در تاریخ المپیک‌ها، اولین زن ایرانی شد که توانسته به فینال مسابقات جهانی تکواندو راه پیدا کند.

او ضمن کسب عنوان نایب قهرمانی توانست یک نشان نقره جهانی را به دو برنز جهان و المپیکش اضافه کند. سه مدال جهانی و المپیک او طی سه دوره متوالی به دست آمده است.

بیست و سومین دوره مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۷ با حضور نزدیک به هزار تکواندوکار از ۱۸۳ کشور در کره جنوبی برگزار شد و با قهرمانی کشور میزبان به پایان رسید.

ایران برای نخستین بار طی دهسال گذشته، از کسب نشان طلای جهانی بازماند. کیمیا علیزاده که با مصدومیت مواجه بود، مقابل نماینده ساحل عاج با نتیجه ۱۹ بر ۹ شکست خورد.

تکواندوکار وزن ۶۲ کیلوگرم ایران در گام نخست به مصاف فرناندا آگیره از شیلی رفت و با نتیجه ۱۴ بر ۹ پیروز شد. سپس اشلی کرایولد از کانادا دارنده مدال طلای پان آمریکن را شکست داد.

علیزاده در سومین دیدار، با ئی چینگ دارنده مدال طلای آسیا از تایپه رویارو شد و در راند طلایی با نتیجه ۱۶ بر ۱۴ به پیروزی رسید.

برنده مدال برنز المپیک ریو، در یک چهارم نهایی به نبرد ماریا استه‌تیچ از کرواسی رفت و ۱۲ بر ۴ برنده شد تا مدال برنز خود را قطعی کند.

او در نیمه‌نهایی نیز با هدایت مهرو کمرانی توانست تاتیانا کوزمینا از روسیه را ۹ بر ۶ مغلوب کند و فینالیست شود.

میرهاشم حسینی دیگر نماینده ایران در رقابت‌های مردان که روز گذشته به نیمه‌نهایی راه یافته بود، در ادامه مسابقات مقابل حریفش از جمهوری آذربایجان به پیروزی شش بر پنج رسید تا به فینال برسد.

تکواندوکار نوزده ساله ایرانی در دیدار نهایی مغلوب نماینده چین شد تا هر سه فینالیست ایران در این دوره از رقابت‌ها به نشان نقره قناعت کنند.

پیش از علیزاده و حسینی، آرمین هادی‌پور نایب قهرمان شده و مسعود حجی زواره روی سکوی سوم ایستاده بود.

میلاد بیگی تکواندوکار ایرانی تیم ملی جمهوری آذربایجان با پیروزی ۲۱ بر ۳ برابر نماینده روسیه به مدال طلا دست یافت.

بیگی تحت هدایت رضا مهماندوست سرمربی سابق تیم ملی ایران، روی سکوی نخست جهان ایستاد. جمهوری آذربایجان یک نشان برنز هم توسط ممدوف کسب کرد.

ایران در رده‌بندی مدالی که سایت فدراسیون جهانی منتشر کرده است به رتبه یازدهم رسید.