لینک‌های قابلیت دسترسی

logo-print
شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ تهران ۱۷:۱۸ - ۲۲ اکتبر ۲۰۱۶

اقتصاد، مشکلات و راه‌حل‌ها؛ اولین مناظره نامزدهای انتخابات ۹۲


نخستین مناظره زنده هشت نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز جمعه، ۱۰ خردادماه، برگزار شد و نامزدها با پاسخ به سؤال‌های اقتصادی، به توضیح برنامه‌های خود در این حوزه پرداختند.

در بخش اول این مناظره اقتصادی که حدود ۲۱۰ دقیقه به طول انجامید، به قید قرعه نامزدی به عنوان پاسخ‌دهنده اصلی انتخاب می‌شد و به مدت سه دقیقه به یک سوال اقتصادی پاسخ می‌داد، پس از آن سایر کاندیداها در ۹۰ ثانیه نقد یا نظر خود را اعلام می‌کردند و در نهایت نیز پاسخ‌دهنده اصلی به مدت دو دقیقه به دفاع از خود می‌پرداخت.


مناظره روز جمعه به گونه‌ای برگزار شد که فضایی برای بحث و مبادله رو در روی نامزدها با یکدیگر فراهم نشد. در جریان رقابت‌های انتخاباتی سال ۱۳۸۸، در مناظره‌های تلویزیونی با حضور دو نامزد در هر نوبت برگزار می‌شد و نامزدها ضمن آن‌که فرصت بیشتری برای اظهار نظر داشتند، با یکدیگر به بحث و گفت‌و‌گو می‌پرداختند.

این‌بار قرار بر این شد که سه مناظره زنده انتخاباتی با حضور تمامی نامزدها برگزار شود و در نخستین دور نامزدها به سؤال‌های اقتصادی پاسخ‌گفتند.

دور دوم مناظره‌ها ۱۵ خرداد‌ماه در حوزه مسائل فرهنگی برگزار می‌شود و مناظره سیاسی نامزدها نیز ۱۷ خردادماه به صورت زنده از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

حل مشکل اشتغال و مهار بیکاری

در قسمت اول مناظره اقتصادی نامزدهای هشت‌گانه، محمد غرضی، وزیر پیشین دو وزارتخانه نفت و «پست و تلگراف و تلفن» به عنوان پاسخگوی اصلی به توضیح برنامه‌های خود برای حل مشکل اشتغال و مهار بیکاری پرداخت.

اهم دیدگاه‌های این نامزدها برای حل مشکل اشغال و بیکاری به شرح زیر بود:


نحوه تعامل با سایر قوا و نهادهای نظارتی

محمدرضا عارف، معاون اول دولت اصلاحات، پاسخگوی اصلی این بخش بود و در مورد برنامه‌اش در حوزه تصمیم‌گیری و همچنین تعامل با سایر قوا و نهادهای نظارتی توضیحاتی ارائه کرد.

اهم دیدگاه‌های نامزدهای هشت‌گانه در حوزه تصمیم‌گیری و تعامل قوا به شرح زیر بود:


تأمین مسکن و مهار قیمت‌‌ آن

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در این بخش به توضیح برنامه خود برای تأمین مسکن و مهار قیمت پرداخت.

اهم دیدگاه‌های این نامزدها برای حل مشکل مسکن و مهار قیمت‌ها به شرح زیر بود:


برنامه برای گسترش و اندازه‌گیری عدالت اقتصادی

برای این پرسش حسن روحانی به بیان دیدگاه‌های خود در ۹۰ ثانیه پرداخت. و دیگران نیز نظر خود را گفتند.


برنامه دولت برای مواجهه با کاهش درآمدهای نفتی

مجری برنامه این بار از غلامعلی حداد عادل پرسید که برنامه‌اش برای جبران کاهش درآمدهای نفتی چیست که او و دیگر نامزدها به آن پاسخ دادند.

تقویت تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

محمد باقر قالیباف کاندیدایی بود که باید راهکارهای خود در مورد تقویت تولید و حمایت از کار و سرمایه را در مدت بسیار کوتاهی توضیح می‌داد و دیگران هم نظر خود را می‌گفتند.


گام دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها

در مورد گام دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها نوبت سعید جلیلی بود که باید پاسخ می‌داد و دیگر نامزدها ۹۰ ثانیه وقت داشتند که آن را نقد کنند یا به نظر خود را بگویند.


مهار گرانی و تورم


علی اکبر ولایتی هم برای مهار تورم و گرانی پاسخ مجری برنامه را داد و بقیه نامزدها هم نظر خود را گفتند.

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG