چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ تهران ۱۱:۴۲ - ۲۵ مه ۲۰۱۶

  ايران / اجتماعی

  دوختن اعتراضی لب‌ها توسط ۱۰ پناهجوی عراقی و ایرانی در استرالیا

  حمید صادقی، پناهجوی ایرانی که پیش از این در آتن یونان لب‌های خود را دوخته‌بود. ۶ اوت ۲۰۱۰حمید صادقی، پناهجوی ایرانی که پیش از این در آتن یونان لب‌های خود را دوخته‌بود. ۶ اوت ۲۰۱۰
  x
  حمید صادقی، پناهجوی ایرانی که پیش از این در آتن یونان لب‌های خود را دوخته‌بود. ۶ اوت ۲۰۱۰
  حمید صادقی، پناهجوی ایرانی که پیش از این در آتن یونان لب‌های خود را دوخته‌بود. ۶ اوت ۲۰۱۰
  دولت استرالیا می‌گوید حدود ۱۰ پناهجوی عراقی، ایرانی و کردتبار روز جمعه در یکی از بازداشتگاه‌های پناهندگان در جزیره‌ای دورافتاده در استرالیا لب‌های خود را دوخته‌اند.

  این اقدام چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که یکی از عراقیان بازداشتی در یک مرکز پناهندگان شهر سیدنی دست به خودکشی زد.

  به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس استرالیا»، کریس باون، وزیر مهاجرت استرالیا با اعلام این خبر به خبرنگاران در سیدنی گفت: «این خبر برای من و بیشتر مردم استرالیا خبری دردناک است.»

  بنا بر این گزارش، این ۱۰ فرد جزو ۱۶۰ پناهجوی ایرانی، عراقی و کرد بودند که در اردوی پناهندگان «جزیره کریسمس»، از جزایر غربی استرالیا واقع در اقیانوس هند، دست به اعتراض مسالمت‌آمیز زده بودند.

  وزیر مهاجرت استرالیا به خبرنگاران گفت: پناهجویانی که لب‌های خود را دوخته‌اند از دریافت کمک‌های پزشکی سر باز زده‌اند. وی هم‌چنین افزود که اقدامات این پناهجویان تأثیری بر روی نحوه ارزیابی پرونده اقامتی آنها در استرالیا نخواهد داشت.

  کریس باون به خبرنگاران گفت: «اگر کسی پناهنده واقعی باشد پذیرفته می‌شود و اگر درخواست پناهندگی کسی واقعی تشخیص داده نشد این درخواست رد می‌شود و اقداماتی برای بازگرداندن این فرد از استرالیا انجام می‌گیرد.»

  وزیر مهاجرت استرالیا افزود: «بسیار مهم است که همه بازداشتی‌های ما در بازداشتگاه‌ها بدانند که اعتراضاتی مثل این، تغییری در نتیجه درخواست روادید آنها نمی‌دهد.»

  بر پایه قوانین استرالیا کسانی که به صورت غیر قانونی با کشتی به آبهای این کشور وارد می‌شوند باید بازداشت شوند و بیشتر این پناهجویان بازداشت‌شده هم‌اینک به جزیره کریسمس فرستاده می‌شوند. بازداشتگاه پناهجویان جزیره کریسمس که بیش از سه هزار بازداشتی در آن نگاه داشته می‌شوند هم‌اینک با کمبود جا روبه‌رو است.

  گروه‌های هوادار حقوق بشر بارها از دولت استرالیا خواسته‌اند تا از سیاست بازداشت پناهجویان دست بکشد و این گروه‌ها روز سه‌شنبه پس از دریافت خبر خودکشی «احمد العقبی»، پناهجوی عراقی که قرار بود از استرالیا اخراج شود، بار دیگر درخواست‌های خود از دولت استرالیا را تکرار کردند.

  در سال ۲۰۰۲ در حدود ۷۰ پناهجو در اردوگاه بیابانی «وومرا» در نقاط دورافتاده استرالیا اقدام به دوختن لب‌های خود کرده‌بودند.

  از دیگر مواد اعتراض از طریق دوختن لب‌ها توسط پناجویان، اقدام شش پناهجوی ایرانی به این کار در مردادماه جاری در یونان بود که در پی این اقدام دولت یونان با اعطای پناهندگی به آنها موافقت کرد.

  این شش نفر در پی شکستن اعتصاب غذا، برای مداوا و آزمایش به بیمارستان منتقل شدند.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: objector از: greece
  ۲۹ ۰۸ ۱۳۸۹ ۱۳:۴۹
  با کامنت آسمان آزادی صد در صد موافقم در ضمن از تعداد افرادی که اعتصاب کردند به جز ۲ یا ۳ نفر بقیه مسافران کانادا یا نروژ یا دیگر جاهای اروپا هستند که تابستون نتونستن پرواز کنن به اونجاها و منتظر گرم شدن هوا بودند تا به مسافرتشون ادامه بعدنددرسته تو ایران خفقان هستش ولی‌ این سبب نباید راهی‌ برای در فشار گذاشتن کشورهای دیگر باشد .در مورد یونان این کار خطرناکی بود که انجام داد چونکه اینجا مینیمم ۱ میلیون مهاجر میخوان پناهندگی بگیرن و با این وضع اقتصادی داغوون خدا کمکشون کنه

  توسط: Cyrus azad از: Dubai
  ۲۹ ۰۸ ۱۳۸۹ ۱۰:۲۳
  متعجبم ز هم وطنان عزیزم جگونه بی رحمانه در مورد هم وطنان خود اینگونه قظاوت میکنند. کسی که خانه و خانواده خود را رها میکند و به امید یافتن "زندگی" دوباره پناه به کشوری که ادعای رعایت حقوق بشر دارد میکند یک پناهنده اسانی است. همه میدانند جه بر سر جوانان به خصوص در غرب ایران میآورند. بدون امید- بدون آینده! اینها اگر تمامی خطرات را به جان میخرند و خود را به کشوری که ادعای دماکراسی دارد میرسانند باید به عنوان پناهنده انسانی شناخته شوند. در غیر اینصورت به نقض خقوق بشر باید محکوم شوند.
  هم وطنان اول خودمان باید با هم وطنان جوانمان همدردی کنیم بعد انتظار از دیگران داشته باشیم.
  فقط یک لحظه خود و یا یکی از عزیزانتان را به جای این جوانان بی پناه بگذارید که در غربت تنها و بی امید اسیرند. کارشان به جایی رسیده است که برای جان خود هم ارزشی نمیگذارند.

  توسط: آسمان آزادی
  ۲۸ ۰۸ ۱۳۸۹ ۲۰:۱۹
  شک نیست که ایرانیان در داخل کشور با خفقان سیاسی - اجتماعی دست و پنجه نرم می کنند و شک نیست که تا حد امکان باید خواست شخص در انتخاب محل سکونت خود لحاظ شود اما با نظر هموطنانی که تصور می کنند بدلیل خفقان موجود باید تقاضای تمامی پناهجویان ایرانی اجابت شود موافق نیستم. بسیاری از افرادی که در کشورهای خارجی بعنوان پناهجو ثبت میشوند حائز شرایط لازم برای اخذ موافقت با تقاضای پناهندگی خود بر اساس تعاریف بین المللی نیستند. در این میان حتی در میان پذیرفته شدگان وجود دارند افرادی که با نوع عملکرد خود موجبات سختگیری دول خارجی را در پذیرش درخواست هموطنان دیگر خود باعث میشوند. چندی فبل یکی از مسئولان امور پناهندگی در کشور سوئد اعلام کرد که نسبت به پذیرش درخواست پناهندگی دو طیف ایرانی و افغانی نسبت به سایر پناهندگان تردیدهای بیشتری وجود دارد زیرا بسیاری از این افراد پس از پذیرش درخواست پناهندگی خود با همان حقوق ماهیانه و امکانات مختصری که پس از اخذ پذیرش پناهندگی در اختیار آنان قرار میگیرد زندگی همراه با قناعتی پیشه می کنند و برای یک زندگی بهتر که ضمن آن به پیشرفت جامعه سوئد نیز کمک شود حاضر به جستجوی موثر برای اشتغال نیستند ! بعنوان یک ایرانی از موفقیت برخی از هموطنان پناهجو در کسب پناهندگی از کشور یونان خوشحالم ولی اگر قرار بر این باشد که این عمل به یک سنت تبدیل شود تمامی مکانیسم های جامعه در خطر قرار خواهد گرفت. تصور کنید استرالیا تصمیم بگیرد از این پس در واکنش به دوختن لب هر پناهجو با پذیرش وی بعنوان یک پناهنده موافقت کند . آیا از آن پس دوختن لب به یک عمل جاری برای کسب پناهندگی بدون توجه به اینکه شخص حائز شرایط است یا خیر تبدیل نخواهد شد ؟! البته موافقم که فرستادن پناهجویان به جزیره کریسمس ( این جزیره در فاصله چند هزار مایلی خاک اصلی استرالیا قرار دارد ) که فاقد امکانات لازم برای آسایش نسبی پناهجویان است عملی است غیر انسانی ( مشابه این مساله در اسکان موفقت پناهجویان در کمپ هایی با شرایط غیر انسانی در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز دیده می شود ) و حداقل در زمان رسیدگی و تصمیم گیری در مورد تقاضای پناهجویان نباید از ورود آنها به خاک اصلی کشور استرالیا و زندگی در خارج از کمپ ها جلوگیری شود .

  توسط: Mehdi از: London
  ۲۸ ۰۸ ۱۳۸۹ ۱۹:۳۷
  اقای تیرداد.شما که در خارج از ایران هستین چه گلی به سر زدین که اینچنین به 
  دیگران توهین میکنین.لطفا در نگارش مودب باشین.سپاس

  توسط: P از: US
  ۲۸ ۰۸ ۱۳۸۹ ۱۷:۱۵
  Shame on Australians for being this careless and insensitive to some citizen’s of this world who have been caught in a difficult situation in their lives’ . Shame, Shame, Shame.

  توسط: اشكان از: دبي
  ۲۸ ۰۸ ۱۳۸۹ ۱۷:۰۰
  كسي كه براي رسيدن به هدفش حاضر است به بدن خود آسيب بزند مسلما شايسته دريافت ويزا از يك كشور غربي نيست. تا آنجايي كه من اطلاع دارم دولت استراليا-حتي از نوع كارگريش- از دادن ويزاي اقامت به اين افراد -كه غير قانوني قصد ورود به آن كشور را داشته و حتي با خود نيز ظالمانه رفتار مي كنند- خودداري خواهد كرد.

  توسط: Sadegh از: Tehran
  ۲۸ ۰۸ ۱۳۸۹ ۱۶:۵۲
  با ابراز همدردی با جوا نان ایرانی که برای داشتن زندگی بهتر و آزادی راهی جز فرار ندیده اند. چگونه می شود از دولت هایی که منا فع اقتصادی آنها ارجهیت دارنند به منا فع انسانی توقع داشت قوانین مها جرت بر اساس منشور حقوق بشر داشته باشند.

  توسط: آرمین از: استرالیا
  ۲۸ ۰۸ ۱۳۸۹ ۱۶:۰۶
  من خودم چند تا از کرد های پناهنده رو میشناسم. شرایط خیلی بدی رو تجربه کردند. زندگی در کریسمس آیلند خیلی سخته.

  توسط: تيرداد
  ۲۸ ۰۸ ۱۳۸۹ ۱۵:۴۶
  آفرين بر دولت اسراليا كه تحت تاثير كارهاي احمقانه و احساساتي قرار نمي گيرد. اين كارها را برويد براي دولت هايتان بكنيد نه بيائد اينجا و گوز گوز كنيد

  به ما بپیوندید