چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵ تهران ۱۵:۲۰ - ۲۹ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / اجتماعی

  حکم ویژه رئیس قوه قضائیه برای دستگیری عاملان تعرض جنسی در خمینی‌شهر

  صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی
  صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی
  با گذشت حدود سه هفته از حادثه خمینی‌شهر و ورود گروهی به یک باغ و تعرض جنسی به زنان حاضر در آن مکان، رئیس کل دادگستری اصفهان از دستور ویژه رئیس قوه قضائیه برای دستگیری عاملان این حادثه خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، غلامرضا انصاری روز چهارشنبه اعلام کرد که به دستور صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، برای رسیدگی به این حادثه، پرونده متهمان به صورت ویژه مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

  به نوشته خبرگزاری‌ها، اوایل خردادماه، عده‌ای از «اراذل و اوباش» با ورود به یک باغ در خمینی‌شهر، زنان و دختران حاضر در محل را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده‌اند.

  به گفته حسن کرمی راد، فرمانده نیروی انتظامی، متهمان «۱۴ تن» بوده‌اند که با ورود به باغی که میهمانی خصوصی در آن برپا بود، با زندانی کردن مردان در یک اتاق دختران و زنان آن جمع را مورد تجاوز قرار داده‌اند.

  آگاهی اصفهان متعرضان به این زنان را ۱۲ تن اعلام کرده است.

  آقای کرمی راد اعلام کرده است که پلیس تاکنون پنج تن را دستگیر کرده و در حال حاضر «چهار تیم پلیس» پی‌گیر مجرمین این حادثه هستند.

  رئیس کل دادگستری اصفهان روز چهارشنبه با تشریح اقدامات قانونی در این خصوص تأکید کرد که مسئولان دادگستری و مأموران انتظامی شهرستان بلافاصله پس از وقوع حادثه وارد عمل شده و اکنون مقرر شده است که رسیدگی به جرایم عاملان جنایت «به طور فوق‌العاده» در دادگاه کیفری استان پیگیری شود.

  هادی مصطفایی، معاون مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی نیروی انتظامی، نیز روز سه‌شنبه، ۲۴ خردادماه، از شناسایی تمامی عوامل حادثه خمینی‌شهر خبر داد و تأکید کرد که تعدادی از متهمان دستگیر شده‌اند و مابقی نیز به زودی دستگیر خواهند شد.

  این اظهارات در حالی بیان شده است که به دنبال این واقعه، فضای خمینی‌شهر برای چندین روز ملتهب بود و به گزارش رسانه‌های ایران عده‌ای با تجمع مقابل دادگستری این شهرستان، به این واقعه و کم‌توجهی مسئولان اعتراض کرده بودند.

  تأکید بر وضعیت «تحریک‌آمیز» میهمانان

  اگرچه مسئولان در خصوص این حادثه بر به کیفر رساندن متهمان تأکید کرده‌اند، بسیاری نیز وضعیت به گفته آن‌ها «تحریک‌آمیز» حاضرین در این میهمانی را در وقوع این حادثه بی‌تأثیر ندانسته‌اند.

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، در این خصوص گفته بود: «ممکن است اگر مرحله اول که کوتاهی در شئونات اسلامی بود رعایت می‌شد این تعرضات صورت نمی‌گرفت.»

  حسین حسین‌زاده، رئیس پلیس آگاهی اصفهان، نیز در این خصوص به خبرگزاری ایسنا گفته بود زنانی که در این باغ حضور داشتند «از پوشش مناسبی برخوردار نبوده و حاضران در این میهمانی اقدام به شرب خمر کرده‌ بودند».

  وی افزوده بود: «اگر در اين حادثه خانم‌ها حداقل حجاب را در اين باغ رعايت كرده بودند، شايد مورد آزار و اذيت قرار نمی‌گرفتند.»

  هادی مصطفایی، معاون مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی نیروی انتظامی، نیز تأکید کرده است که «شرایط موجود در آن مکان باعث تسهیل این جرم شده بود».

  محمدجواد ابطحی، نماینده خمینی‌شهر، ضمن انتقاد از رسانه‌ای شدن گسترده این موضوع، اظهار کرده است که در حادثه خمینی‌شهر «تعدادی زن و مرد محرم و نامحرم» مراسم تفریح و جشن داشته‌اند.

  همچنین وب‌سایت خبری «فرصت‌آنلاین»، پایگاه خبری شهرستان خمینی‌شهر، آورده است که موسی سالمی، امام جمعه این شهرستان، ضمن تأکید بر قاطعیت در رسیدگی به این پرونده گفته است که «البته آنها هم که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند آدم‌های علیه‌السلامی نبوده‌اند» و از «۱۴ نفر» حاضر در این باغ «فقط دو نفرشان خانواده بودند».

  وی همچنین با اشاره به این که این افراد برای «پارتی» به خمینی‌شهر آمده بودند و «با شراب‌خواری و رقاصی» عده‌ای را تحریک کرده‌ بودند، افزوده است که در جای خودش به این جرایم هم باید رسیدگی شود.

  حسن کرمی راد، فرمانده نیروی انتظامی، نیز زمانی که در گفت‌و‌گو با خبرنگار برنامه تلویزیونی ۲۰:۳۰ به شرح این واقعه می‌پرداخت تأکید کرد که رفتار حاضران در میهمانی «قدری هم تحریک‌آمیز» بوده است.

  با این‌حال، غلامرضا انصاری، رئیس کل دادگستری اصفهان، تأکید کرده است امنیت خصوصی مردم مورد احترام تشکیلات قضایی و نظام است و افزوده است که با قاطعیت با افرادی که امنیت خصوصی مردم را مورد تعرض قرار می‌دهند، برخورد خواهد شد.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۴
      بعدی 
  توسط: م گاف از: تهران
  ۳۱ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۴:۲۷
  یک نکته ای که در تمامی موارد مورد توجه قرار نگرفته است دین وباور دینی ستمدیدگان و شاکیان پرونده است . اصلاً اگر افراد حاضر در این باغ غیر مسلمان مثلاً مسیحی یا هندو باشند تکلیف چیست ؟ آیا بازهم آقایان حجاب و پوشش را بهانه می کنند ؟ اصلاً می توانند مسئله حجاب و پوشیدگی را بهانه کنند ؟ این که دلیل هوشمندانه و عاقلانه نیست .
  دومین نکته بسیار مهم که نسبت بدان بی توجهی شده است . وظیفه حاکم مسلمان در تامین امنیت اتباع است . بر اساس شرع و قانون حاکم دولت و حاکمیت اسلامی وظیفه دارد ، امنیت را برای یک به یک اتباع دولت اسلام یا هر آنکس که در حریم و قلمرو دولت اسلام است تامین نماید و این وظیفه تحت هیچ شرایطی ساقط نمی شود .بنابر این بر فرض اینکه این افراد ، از اهالی جزایر لختی ها هم که باشند ، کسی حق ندارد متعرض جان و مال و ناموس آنان شود و بر فرض اینکه این افراد در ملاء عام اقدام به هر عمل خلاف از جمله کشف حجاب نموده باشند ، در آنجا وظیفه حاکم مسلمان است که با او برخورد قانونی نماید .
  سوم : بر اساس حدیث شریف منتسب به مولای متقیان امیر المومنین علی علیه الصلاه و السلام که در اتفاق هتاکی و تجاوز به حریم یک زن یهودی که گوشواره از گوش و خلخال از او ربوده بودند فرمود : اگر مردم مسلمان در اندوه این تجاوز و هتاکی خود را بکشد ، مرتکب گناه نشده است . اهمیت حفظ حریم اتباع روشن می گردد،
  چهارم : آقایان علماء و فضلاء و طلاب بسیار شایسته بود از حریم حق و حقیقت و عدالت علوی دفاع جانانه می کردند . چگونه است که ایشان در اینباره که از امور مبتلا به جامعه مسلمین است تا این حد سکوت اختیار کرده اند ؟ آیا بجا نبود که یکی از علماء عظام نجف یاقم در برابر این سفسطه روشن و واضح که از سوی برخی از مسئولین و آقایان بی دانش به احکام فقهی و دینی صادر می شود ، پاسخ مستدل و محکم داده و برخاسته و حکم دین را در مقام دفاع از شریعت بیان می فرمود ؟ بخدا سکوت در این زمان گناهی نابخشودنی است که قلب شریف حضرت حجت را بدرد خواهد آورد . پس اینهمه سهم امام و حق امام که آقایان دریافت می کنند برای چیست ؟ برای غیر از اینست که از حریم فقه و دین دفاع نمایند ؟ بسی تأسف و خجلت و شرمندگی .
  پنجم : آقایان فراموش کرده اند در برابر مردم و خدا و حضرت صاحب الامر عج وظیفه دارند حق و احکام الهی را اجرا و پاسداری نمایند ؟ این دیگر چه پلیدی است که بر مجرم استعانت می کنند ؟ آیا اشاره به رعایت نکردن حدود از سوی شاکیان در این برهه موجب تجری و گستاخی مجرمین شده و در اشاعه آن دخالت خواهد داشت ؟ قرآن کریم می فرماید :
  ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشه فی الذین آمنوا لهم عذاب الیم . بدرستیکه آنان که دوست می دارند که در بین اهل ایمان رفتار زشت گسترش یابد ، برای آنانست عذابی سخت .
  و سخن آخر : کیست که امروز فریاد بزند وا اسلاما .

  توسط: خمینی شهری از: خمینی شهر
  ۳۰ ۰۳ ۱۳۹۰ ۰۲:۵۵
  ضمن تشکر از قوه زحمت کش قضائیه کشور از دستگیری متجاوزین میخواستم بگویم که سری به پرونده چندین تن از ارازل واوباش بزنید ببینید چقدر خلاف داشتند ولی متاسفانه قضات حمینی شهر چه کردند با پرونده این خلاف گاران مخصوصن پرونده های حلوای ها که چون پول دارند همه جنایتی کردند وبا رشو حل شده . باکمال تشکر . در انتظار برخورد قانونی با این افراد هستم

  توسط: محمود از: اصفهان
  ۲۷ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۵:۱۱
  ما بافرهنگی بزرگ شده ایم که برای بیان امنیت یک جامعه می گویند "آنقدر امن است که اگر زنی طبقی از طلا به سر داشته باشد کسی متعرض او نخواهد شد" . آیا کسانی که مرتکب جنایت خمینی شهر شده اند، از یوسف پیامبر سرمشق گرفته اند ؟ متاسفم اگو تجاوز جنسی اینقدر عادی، و مقصر اصلی، قربانیان بخت برگشته باشند،بویژه آنکه اراذل و اوباش اولین مجریان اجرای عدالت، و وسیله طبیعی تنبیه قربانیان تصور شوند.


  توسط: مسعود از: اصفهان
  ۲۷ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۳:۵۲
  اگر به تحلیل مسؤولان جمهوری اسلامی توجه کنيد، رژيم از اين اتفاق جهت امنيتی کردن کشور ، ورود به مهمانی های خصوصی مردم و گرفتن جوانان در خيابانها استفاده می کند.
  تصويب اجرای تعزير (حکم شلاق) بدون حکم قاضی و فقط با نظر نيروی انتظامی، در موارد اخلال امنيت اجتماعی از نتايج اين تحليل ها بوده است. همچنين در مواردی که حکم شلاق بدليل اخلال امنيت عمومی صادر شود، قابل خريد نبوده و لازم الاجرا می باشد، بطوری که متهمان خشکی درياچه اروميه همگی شلاق خوردند و عده ای هم در انتظار اجرای حکمشان هستند.

  توسط: پرستو
  ۲۷ ۰۳ ۱۳۹۰ ۰۲:۰۴
  عوامل اصلی تجاوز بسیجی های همان ناحیه هستند که برای مردم هم شناخته شده هستند برای همین آقایان دارند سعی میکنند قضیه را ماست مالی کنند حال آنکه مجازات این افراد طبق کتاب خدا روشن است و در صورتیکه این افراد اعدام نشوند مردم خود سزای عمل انها را به علاوه قضات جنایتکار حامی مجرمین صادر خواهند کرد.

  توسط: اصغر قسامی از: اصفهان
  ۲۶ ۰۳ ۱۳۹۰ ۲۰:۵۱
  افراد حاضر در باغ هر چه میکردند در یک محیط خصوصی بوده . اگه قرار باشه هر کسی بخودش اجازه بده که وارد حریم خصوصی دیگران بشه و مرتکب اقدامی بشه دیگه حریم خصوصی بی معناست. ممکن بود در این مکان هر برنامه دیگری بوده باشه.شرب خمر و پوشش افراد هر چه بوده در محیط در بسته و خصوصی بوده و اصل اینه که یه عده بخودشون اجازه دادند وارد این مکان بشوند. نیروی انتظامی که ضامن امنیت مردمه بدون اجازه قاضی و مراجع ذیصلاح وارد نمیشه. اگه حریم قراره حفظ نشه پس درب و دیوار به چه درد میخوره . فرض بر اینکه بد ترین افراد روزگار در این باغ بودند چه حقی داشتند وارد باغ بشوند؟ به نظر من تحریک شدن بدترین توجیه. اگه قرار باشه ادم تحریک بشه و دست به جنایت بزنه پس عبور از کنار حمام زنانه یا استخر زنان و یا دبیرستان دخترانه و دانشگاه و یا خوابگاه دانشجویی میتونه همه را تحریک کنه. من شخصا تحریک شدن 14 نفر را اصلا قبول نمیکنم. چون این توجیه کردن خودمونه. تو جامعه ممکنه انواع مشروبات باشه ایا مواد مخدر باشه ادم میتونه بهانه کنه که تحریک شدم؟ با وجودی که میدونه چیه؟

  توسط: نام مستعار
  ۲۶ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۸:۵۵
  شرم آور است .. مگر کسي مهاجمان را دعوت کرده بودند که ادعا کردند تحريک آميز بوده ؟!!

  توسط: نام مستعار
  ۲۶ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۸:۴۹
  نوشته ايد:..."بسیاری نیز وضعیت به گفته آن‌ها «تحریک‌آمیز» حاضرین در این میهمانی را در وقوع این حادثه بی‌تأثیر ندانسته‌اند."
  سوال من :اين ماموران به حريم خصوصي و خانوادگي افراد چکار داشته اند؟!
  "تحريک آميز" يعني چي ؟....مگر اينها حيواننديا مريض جنسي هستند و يا اين مسايل در ج ا قانوني است؟ همانطور که در کهريزک انجام دادند؟!

  لنوچه ات چيزی گفت و تو تاييد کردی ارباب ؟
  اول برويد سعی کنيد لکه ننگ حمايت از رژيم اسد را پاک کنيد .طور که در کهريزک انجام دادند؟!

  توسط: ممد
  ۲۶ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۷:۱۵
  مملکت آخوندزده همینه دیگه....همه عقده ای میشن ، به زن و ناموس هم رحم نمیکنن ... در ضمن جناب رییس قوه قضاییه ،
  اگر حکم شود که مست گیرند در شهر هر آنکه هست گیرند !
  حواست باشه یه وقت خودت رو با این حکم ویژه نگیرن ....:)))

  توسط: عرشيا از: تهران
  ۲۶ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۵:۴۲
  اينكه يه عده اي مشروب خوردن و مشغول پارتي بودن دليل نميشه كه...مورد تعرض قرار بگين
  واقعا براي مملكت اسلامي مون! متاسفم...

  توسط: اسماعیل از: ترشیز
  ۲۶ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۴:۵۱
  واقعا اظهار نظر های این آقایان حکومتی در مورد این جنایت شنیع خیلی تاسف بار است که کسانی که مورد تجاوز و تعدی قرار گرفتن هم مجرم هستن .این رو میگن یک حکومت بی لیاقت که سردمداران آن از ابتدایی ترین اصول اولیه حقوق انسانها خبر ندارند

  توسط: علی از: سبزوار
  ۲۶ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۴:۰۷
  سلام .من ازاول حدس میزدم که این خانمها یک چیزهم بدهکارشوند.مگرحریم خصوصی هرکس نبایدمصون باشد.حالاباتوجه به اینکه مردم هیچ تفریحی ندارنداگردرحریم شخصی موردتعرض جنسی قراربگیرندمسئول اصلی کیست ؟ ازسبزوار

  توسط: نام مستعار
  ۲۶ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۳:۴۷
  آدم توی باغ خودش هم امنیت نداره

  توسط: حسین از: تهران
  ۲۶ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۳:۳۹
  باور کنید خیلی ازآقایان مدیران استان از عملکرد این افراد دفاع میکنند و من اصلا تعجب نمیکنم که رد پایشان در این جنایت دیده شود.

  توسط: بسه از: موسیان
  ۲۶ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۳:۰۲
  تاکی؟تجاوز تعرض خشونت ******ارمغان انقلاب خمینی
  صفحه از ۴
      بعدی 

  به ما بپیوندید