پنجشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵ تهران ۱۲:۵۹ - ۳۰ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / اجتماعی

  ۱۰ نفر در تهران به اتهام «قاچاق مواد مخدر» اعدام شدند

  دادستانی عمومی و انقلاب تهران از اعدام ۱۰ نفر در سحرگاه روز دوشنبه، یکم آبان ماه، خبر داد که به گفته آن از قاچاقچیان مواد مخدر بوده یا در خرید و فروش آن دست داشته اند.

  به گزارش خبرگزاری مهر دادستانی تهران گفته‌است که ۱۰ نفر اعدام‌شده در بامداد دوشنبه «از اعضای دو باند بزرگ قاچاق مواد مخدر» بوده‌اند و دارایی‌های بسیار زیادی داشته‌اند که همه این دارایی‌ها مصادره و ضبط شده‌است.

  سعید صدیقی، یکی از اعدام‌شدگان بامداد دوشنبه از یک سال پیش در زندان به‌سر می‌برد و به گفته یکی از برادرانش، جمعی از بازاریان با جمع کردن امضا خواستار آزادی او شده‌بودند.

  برادر آقای صدیقی در گفت‌وگو با رادیو فردا هم‌چنین از بازداشت یک برادر دیگر خود به نام مجید صدیقی به اتهام مصاحبه با رسانه‌های خارجی در این زمینه خبر داده‌است.

  بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، در آخرین گزارش خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران از جمهوری اسلامی خواسته است تا سیاست کشتار را ادامه ندهد.

  وی در مورد میزان اعدام‌ها در ایران نوشته‌است که بیش از ۶۰۰ نفر در سال ۲۰۰۱ و بیش از ۲۰۰ نفر در نیمه اول سال ۲۰۱۲ اعدام شده‌اند.

  مشخصات اعدام‌شدگان دوشنبه

  خبرگزاری مهر می‌نویسد که بر اساس گزارش دادستانی تهران، «در مجموع بیش از دو تن مواد مخدر از نوع تریاک و شیشه» از اعضای «دو باند بزرگ مواد مخدر» که افراد اعدام‌شده عضو این دو باند بوده اند، کشف شده‌است.

  اعضای باند نخست به اسامی فرشید رستمی فرزند حسین، فرهاد مشهدی ابوالقاسم فرزند جواد، علی درویشی فرزند رضا، عباس عباسی نمکی فرزند اله قلی، سعید صدیقی فرزند ابراهیم و حمید ربیعی فرزند محمد علی و محمدعلی ربیعی فرزند علی نام داشتند که «از آنان حدود یک تن مواد مخدر از نوع شیشه کشف شده بود. این عده مواد مخدر صنعتی را در سطح شهر تهران توزیع می‌کردند.»

  اعضای باند دوم نیز علیرضا مولایی فرزند علی، اسحاق لورگی فرزند دارعباس و یوسف پرمر فرزند غلام نام داشتند که به نوشته مهر، «آنان نیز بیش از یک تن مواد مخدر از نوع تریاک را در قالب جاسازی ماهرانه‌ای که در داخل دو کانیتر صورت گرفته بود، از یکی از بنادر جنوبی وارد کشور کرده و قصد داشتند آن را تهران و شهرستان‌های استان تهران توزیع کنند.»

  دادستانی تهران با اعلام این خبر، گفته‌است: «برخی از محکومان یاد شده از محل قاچاق و فروش مواد مخدر گردش مالی چندین میلیارد تومانی در حساب‌های بانکی خود داشته و چندین شرکت نیز در داخل و خارج برای پوشش اقدامات مجرمانه خود تاسیس کرده بودند. آنان هم چنین مبادرت به خرید املاک متعددی در نقاط گران قیمت شهر تهران و چندین دستگاه خودروی صد چند میلیون تومانی نیز کرده بودند که بر اساس رأی دادگاه همگی آنان مصادره و ضبط شد.»

  اعدام‌شدگان یک‌شنبه

  خبرگزاری ایسنا روز یکشنبه خبر داد که در این روز سه تن به نام‌های یحیی چاری‌زهی، عبدالجلیل کهرازهی، و عبدالباسط ریگی در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.

  اتهام این سه تن «محاربه و افساد فی‌الارض» ذکر شده و گفته شده‌است که با گروه جندالله و بمب‌گذاری انتحاری سال ۸۹ چابهار مرتبط بوده‌اند.

  در بمبگذاری چابهار ۳۸ تن و در زاهدان ۲۷ تن کشته شدند و گروه جندالله مسئولیت این دو حمله انتحاری را بر عهده گرفت.

  روز یکشنبه همچنین خبرگزاری مهر از بازداشت یک عضو گروه جندالله خبر داد که به گفته فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی، قصد انجام عملیات تروریستی داشته است.

  دو روز پیش از آن یک عملیات انتحاری در چابهار رخ ‌داد که موجب کشته شدن «دو تن از اعضای بسیج» و مجروح شدن «دستکم پنج تن» شد.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: فرید
  ۰۱ ۰۸ ۱۳۹۱ ۱۶:۴۳
  اعدامی دست راستی را بادقت ملاحظه بفرمائید ، آره دمپاییهاش ، با وضیعت آویزون بین مرک و نفس آنقدر راحته که کفش توپاش مونده اصلا در اون شرایط اول از پا در میارند بعد ... یعنی فتوشاپ نیست

  توسط: محمود
  ۰۱ ۰۸ ۱۳۹۱ ۱۳:۰۶
  با سلام.
  آیا شما می دانید که مواد مخدر و به خصوص شیشه در ایران چه قربانیانی می گیرد؟ آیا شما در ایران هستید تا ببینید کسانی را که به خاطر توهم ناشی از مصرف شیشه به دیگران تجاوز می کنند، همسرشان یا فرزندانشان را می کشند و هزار کثافت کاری دیگر از این قبیل را انجام می دهند.آیا شما از این وضعیت خبردارید؟ آیا شما اینها را می بینید؟ بنده از جمله کسانی هستم که با اعدام انسانها شدیداً مخالفم ولی این را بدانید که اینها خودشان قاتل بودند، قاتل انسانها... کسانی که مواد مخدر را در جامعه توزیع می کنند و انسانها را معتاد می کنند در واقع انسانها را کشته اند.پس لااقل تفکیک قائل شوید بین اعدام ها تا بینندگانتان هم دچار این فکر نشوند که شما خواهان گسترش مواد مخدر در جامعه ایران هستید

  توسط: فرزاد از: تهران
  ۰۱ ۰۸ ۱۳۹۱ ۱۲:۳۰
  ای کاش با قاچاق 3000 ملیارد اموال بیت المال از مردم به جیب هم این جوری برخورد میکردند. اونوقت نصف نظام اعدام میشد.

  توسط: نام مستعار
  ۰۱ ۰۸ ۱۳۹۱ ۱۲:۰۵
  من خودم یکی از قربانیان این قاچاقچی ها هستم و ۱۰ ساله اسیر اعتیاد

  توسط: فرهاد از: ايران
  ۰۱ ۰۸ ۱۳۹۱ ۱۲:۰۲
  حکومت اسلامی تا چه زمانی ميخواهد اين حرکت زشت و غير انسانی را ادامه دهد ؟ هيچکسی مستحق کشته شدن نيست حتی اگر ارتکاب بالاترين و غير قابل تصورترين جرم هم برای او به اثبات رسيده باشد . او را که شناخته شده ميتوان تحت کنترل داشت و اين اطمينان وجود دارد که هر کسی خواهد مُرد و نيازی به خون آلود کردن دستها وجود ندارد .
  مثلاً ايجاد امنيت ، به چه قيمتی ؟ به قيمت خونريزی ؟ اصلاً شباهتی به امنيت ندارد .
  چه زمانی اينها می فهمند که کارشان بکلی غلط است ؟

  به ما بپیوندید