شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۷:۴۸ - ۲۵ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  توضیح ظریف درباره سخنان جنجالی مربوط به توان نظامی آمریکا

  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در دانشگاه تهران
  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در دانشگاه تهران
  به دنبال واکنش‌های شدیداللحن به اظهارات جنجالی وزير امور خارجه ايران درباره توان نظامی کشور آمریکا در مقایسه با جمهوری اسلامی، محمدجواد ظريف، روز شنبه درباره اظهارات خود توضیح داد.

  آقای ظریف روز سه‌شنبه، ۱۲ آذر، در دانشگاه تهران گفته بود که «آمريکا که با يک بمبش می‌تواند تمام سيستم‌های نظامی ما را از کار بيندازد، از سيستم نظامی ما نمی‌ترسد».
   
  به دنبال این اظهارات، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات سابق، در واکنشی تند به این اظهارات وزیر امور خارجه را به «نفهمی» متهم کرد.

  به گزارش خبرگزاری ايرنا، آقای مصلحی روز پنج‌شنبه، ۱۴ آذر، در شهر فومن بدون اين که نامی از محمدجواد ظريف ببرد گفت: «يکی از افراد در جمع دانشجويان دانشگاهی در کشور گفته که آمريکا اگر بخواهد می‌تواند در عرض ۱۰ دقيقه تمامی تاسيسات هسته‌ای و استراتژيک ايران را نابود کند.»

  وزير سابق اطلاعات افزود: «من به دنبال آن شخص می‌گردم تا به او بگويم تو غلط می‌کنی، شما که از توان دفاعی کشور خبر نداری و در مسير اصلی انقلاب نيستی؛ چگونه به خود اجازه می‌دهی چنين اظهاراتی بگويی.»

  به گزارش خبرگزاری‌های ايران، آقای ظريف روز شنبه، ۱۶ آذر، در توضيحی تاکيد کرد: «آن چه که آمريکا از آن می‌هراسد مقاومت مردم ايران است» و «در عين حال که به توان و قدرت دفاعی و نيروهای بسيجی کشور افتخار می‌کنيم، اين امر واقعيتی انکارناپذير است».
   
  وزير امور خارجه گفته است: «جايگاه و توان بالای قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ايران منبعث از مقاومت مردم شجاع و قهرمان ايران است و اين مهم در طول دفاع هشت ساله و ايثارگری و فدارکاری آحاد ملت شريف ايران به‌ويژه رزمندگان و ايثارگران به اثبات رسيده است.»
   
  با وجود اين توضيحات، وزير امور خارجه تاکيد کرده است که در دانشگاه تهران نيز بر «قدرت ناشی از مقاومت مردم» تاکيد کرده بود.
   
  روزی که آقای ظريف در دانشگاه تهران حضور داشت، يکی از دانشجويان اين دانشگاه که خود را طرفدار رهبر جمهوری اسلامی و منتقد توافق‌نامه اخير ژنو نشان می‌داد، از وزير امور خارجه پرسيد: «آيا آن چه داديم با آن چه ستانديم برابری می‌کند؟» 
   
  او به محمدجواد ظريف گفت: «خوشبختانه مصاحبه‌های وزير خارجه‌ آمريکا ثابت کرد که نگاه رهبری درباره‌ بی‌صداقتی آمريکا درست بوده است.»
   
  در پاسخ به اين اظهارات، وزير امور خارجه گفت که «غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی‌ترسند» و از دانشجوی منتقد خود پرسيد: «آيا شما فکر کرده‌ايد آمريکا که با يک بمبش می‌تواند تمام سيستم‌های نظامی ما را از کار بيندازد، از سيستم نظامی ما می‌ترسد؟»
   
  اين سخنان آقای ظريف همچنین واکنش تند برخی سايت‌های خبری نزديک به سپاه پاسداران و جريان اصولگرا را به دنبال داشته است.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۴
      بعدی 
  توسط: مسعود
  ۱۹ ۰۹ ۱۳۹۲ ۰۹:۵۶
  متاسفانه تا زمانی که انسانهای بی ادبی چون مصلحی و احمدی نژاد و حامیانشان در نظام قدرت این مملکت جا دارند اینجور بحث ها وجود داره.
  این افراد چیزی از گفتگو و اظهار نظر آزاد و ... درک نمی کنند زبان آنها فقط زبان کوچه بازاری است.
  آقای به اصطلاح محترم "مصلحی" اگر اعتراضی هم داری می توانی با کلمات درست و منطقی بیان کنی تا افکار عمومی بین سخنان دو طرف قضاوت کنند

  توسط: hamed از: LA
  ۱۸ ۰۹ ۱۳۹۲ ۲۱:۳۰
  ببخشید ی سوال داشتم آقای ظریف توو کدوم دانشگاه درس خوندن؟
  با چه کسایی؟
  چی؟
  کجا؟
  آهان دانشگاه جاسوسای امریکا !

  توسط: ابراهیم
  ۱۸ ۰۹ ۱۳۹۲ ۱۴:۲۷
  یه نفرم که حرف حساب میزنه و دلش بحال این ملت میسوزه.از همه طرف بهش حمله میکنن
  ظریفم باید مثل بقیه ی دیگشون ازشون تعریفای الکی بکنه تا از نظر اونا آدم خوبی باشه

  توسط: رز سبز
  ۱۸ ۰۹ ۱۳۹۲ ۰۹:۲۱
  تنها یه دلسوز تو کشور داریم که اونم دکتر ظریفه همینو هم میخوان ازمون بگیرن ی مشت عشق ساندیس!!!

  توسط: علی از: کانادا
  ۱۸ ۰۹ ۱۳۹۲ ۰۷:۲۰
  کار اقای ظریف درسته اقای مصلحی خیلی بی جا کرده در مورد ظریف اینجوری حرف زده حقیقته بزا تلخ باشه

  توسط: mohammad از: tehran
  ۱۸ ۰۹ ۱۳۹۲ ۰۱:۴۳
  ظریف دیپلمات باهوشی تو چند ما به اندازه چند سال خستش کردن

  توسط: Emad از: Germany
  ۱۸ ۰۹ ۱۳۹۲ ۰۱:۱۷
  ظریف رو مجبور کردن که حرفهاش رو پس بگیره با اینکه حرف حق رو زده بود این ثابت می کنه که اشخاصی مثل رئیس جمهور و وزير امور خارجه و ..... مهره هایی بیش نیستند که هیچ اختیار و قدرتی از خودشون ندارن حتی حرف زدن و انتخاب کلماتشون رو هم افراد پشت پرده می کنن

  توسط: Mehdi از: Tehran
  ۱۷ ۰۹ ۱۳۹۲ ۲۱:۳۴
  حق کاملا با آقای ظریف است.

  توسط: نام مستعار
  ۱۷ ۰۹ ۱۳۹۲ ۲۱:۰۵
  جالب بود.خب راست گفته این بنده خدا.به این میگن آدم واقع نگر.بر اساس واقعیت و شواهد سخن گفته دیگه.مثل احمدی و دار و دستش توهم زده نیست که بخواد خودش و ملت رو فریب بده.آفرین و درود بر این مرد بزرگ

  توسط: نام مستعار
  ۱۷ ۰۹ ۱۳۹۲ ۲۰:۳۹
  واله چه بنویسم.واقعیت که همیشه تلخ بوده وهست وخواهدبود.نمیدانم جناب مصلحی چه منظوری دارندوجناب ظریف نیز.ولی بایدبگویم که:هرراست نبایدگفت/جزراست نبایدگفت.مشخصه توان نظامی ایران کجا؟وتوان نظامی آمریکاکجا؟

  توسط: نام مستعار
  ۱۷ ۰۹ ۱۳۹۲ ۲۰:۲۰
  آقای ظریف با این سیاستس که شما دارید وای به حال سیاست خارجی ما.... اصلا آمریکا دریک ثانیه بتونه تمام کشور رو نابود کنه آیا یک مقام عالی کشوری باید به زبون بیاره و رسانه ای بکنه.... واقعا متاسفم برای شما....

  توسط: عشق علی‌ از: سوئد
  ۱۷ ۰۹ ۱۳۹۲ ۱۹:۵۴
  آخه ببینید، این عراق را که ایران ۸ سال باهاش جنگید و حریفش نشد، آمریکا در کمتر از چند ماه نبود کرد

  توسط: قدت پوشالی بنام ج.ا ایران
  ۱۷ ۰۹ ۱۳۹۲ ۱۹:۳۸
  نمی دونم بعضیا با اینکه هیچ اطلاعی در مورد توان نظامی ایران ندارند باز هم نظر میدن. میخوام از این اشخاص این سوال را بپرسم: ایا وزیر امور خارجه یک کشور در مورد توان نظامی مملکتش بهتر میداند یا شمای نظر دهندای که هیچ کاره هستی؟
  به قول یکی از نظر دهنده گان فکر میکنی با 4تا فشفشه روسیه و چین شدی قدرت نظامی؟ بابا دست بردارید شما که هیچ تکنلوژی بومی شده ای نداری و همه چیزت وارداتیه از توان نظامی حرف نزن.

  توسط: نام مستعار
  ۱۷ ۰۹ ۱۳۹۲ ۱۸:۲۰
  خواهشن به جای این همه هجمه وتحدیدو....... یکمی به فکر رفاه واسایش مردم باشید

  توسط: ارش از: انکارا
  ۱۷ ۰۹ ۱۳۹۲ ۱۶:۲۷
  من برای اقای ظریف متاسفم با این حرفش ثابت کرد که دیپلمات حرفه ای نیس ......مگر ویتنام چی داشت که امریکا شکست خورد....ظریف با این کارش ایران پیش کشورهای دیگه ضعیف کرد
  صفحه از ۴
      بعدی 

  به ما بپیوندید