دوشنبه ۷ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۳:۰۱ - ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  احمد منتظری: نگذاشتند مراسم برگزار شود

  ازدحام جمعیت در شهر قم در مراسم تشییع و خاک‌سپاری آیت‌الله منتظری
  ازدحام جمعیت در شهر قم در مراسم تشییع و خاک‌سپاری آیت‌الله منتظری
  احمد منتظری، فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری، روز دوشنبه در گفت‌وگو با رادیوفردا اعلام کرد که مراسم بزرگداشت این مرجع شیعه به دلیل حضور «گروهی بزرگ از لباس‌شخصی‌ها» و «اشغال مسجد» توسط آنها بر هم خورده و این افراد «نگذاشته‌اند که [مراسم] برگزار شود».

  پس از برگزاری مراسم خاکسپاری آیت‌الله منتظری در پیش از ظهر روز دوشنبه، قرار شده بود که علاقه‌مندان او پس از نماز مغرب و عشاء در مسجد اعظم قم گرد هم آیند و به بزرگداشت این مرجع تقلید شیعه بپردازند.

  احمد منتظری در مصاحبه خود ضمن اشاره به اینکه بین گروه هواداران آیت‌الله منتظری و جنبش سبز و این گروه از لباس شخصی‌ها درگیری‌هایی پیش آمده و «تعدادی هم مجروح شدند» گفت که از این پس «شاید تصمیم بگیریم که مراسمی نباشد که مردم هم صدمه نبینند».  به دنبال درگذشت آیت‌الله حسینعلی منتظری، مرجع شیعه و از منتقدان سرسخت سیاست‌های جمهوری اسلامی که برخی از او با عنوان «پدر معنوی جنبش سبز» یاد می‌کنند، «صدها هزار نفر» از هواداران او «از سراسر کشور» با حضور در قم در مراسم تشییع و خاکسپاری «باشکوه» او شرکت کردند.

  آیت‌الله منتظری بامداد روز شنبه در ۸۷ سالگی و در اثر «عارضه قلبی یا مغزی» درگذشت.

  به گفته احمد منتظری، «نیروی انتظامی جمهوری اسلامی بین دو گروه تلاش کرده است «درگیری پیش نیاید، اما درگیری‌هایی پیش آمد و تعدادی هم مجروح شدند».

  آقای منتظری در گفت‌وگو با رادیوفردا اشاره کرد که «گروهی بزرگ از لباس‌شخصی‌ها که عکس رهبر جمهوری اسلامی را به دست داشتند» با شعار «این همه لشکر آمده، به عشق رهبر آمده» مجلس ترحیم آیت‌الله منتظری را بر هم زده‌اند.

  پیشتر گزارش‌های نیمه‌رسمی از محل برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری آیت‌الله منتظری حاکی از آن بود که پس از پایان مراسم که بر اساس تخمین‌ها صدها هزار نفر در آن شرکت کرده‌اند، هزاران نفر از مردم در خیابان‌های اطراف حرم فاطمه معصومه، محل خاکسپاری، دست به راهپیمایی زدند و درگیری‌هایی هم بین تظاهرکنندگان و نیروهای دولتی گزارش شد.

  به گفته فرزند آیت‌الله منتظری، با آن که مسئولین حکومتی شهرستان قم «کاملاً همکاری کرده و در مراسم ختم آیت‌الله شرکت کرده‌اند»، اما تاکنون محمود احمدی‌نژاد نه در پیامی خصوصی و نه در پیامی عمومی به درگذشت آیت‌الله منتظری واکنشی نشان نداده است.

  علاوه بر میرحسین موسوی و مهدی کروبی که روز دوشنبه با سفر به شهرستان قم در مراسم تشییع آیت‌الله منتظری حضور یافتند، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز در پیامی درگذشت او را تسلیت گفته است.

  دو نامزد معترض به نتایج انتخابات که در ماه‌های اخیر از رهبران اعتراض‌های مردمی بوده‌اند و هنوز آقای احمدی‌نژاد را به عنوان پیروز انتخابات به رسمیت نشناخته‌اند، روز گذشته در بیانیه‌ای مشترک ضمن اعلام عزای عمومی در روز دوشنبه از مردم خواستند تا در مراسم تشییع آیت‌الله منتظری شرکت کنند.

  آيت‌الله منتظرى از سال ۱۳۶۸ به عنوان يكى از منتقدان اصلى رهبران جمهورى اسلامى و به‌ويژه آيت‌الله على خامنه‌اى مطرح بود و به دنبال انتقادهای خود از حکومت چندين سال را در حصر خانگى به سر برد.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۳
      بعدی 
  توسط: محمد حسین از: فرانسه
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۲۱:۵۳
  این خامنه ای فکر میکنه که ایران فقط متعلق به خودش واطلاعاتی ها واخوندهای درباری است در هیچ کجای دنیا چنین قوانین وجود ندارد که خانواده ودوستان حتی اجازه ختم و برگزاری مراسم بزرگداشت نداشته باشند ای ستم دیدگان صدایتان را بلند کنید تا ستمگران بفهمند تنها نیستید

  توسط: علی از گیلان
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۲۰:۳۴
  امروز در دانشگاه گیلان نیز مراسمی در بزرگداشت آقای منتظری برگزار شد.
  روحش شاد.

  توسط: حسین از رشت
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۲۰:۳۲
  درود بر آزادی خواهان عالم . و درود بر منتظری.
  منتظری آزادیت مبارک.

  توسط: سارا
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۸:۴۱
  نسل بعد از ما، جایگاه به حق منتظری را در تاریخ، بارها و بارها بالاتر از خمینی قرار خواهد داد...

  توسط: احسان از: اصفهان
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۳:۵۸
  امروز سه شنبه 1 دی ماه در دانشگاه صنعتی اصفهان قریب به 500 دانشجو در سوگ آیت الله منتظری و حمایت از جنبش سبز راهپیمایی کردند
  عزا عزاست امروز روز عزاست امروز
  منتظری مظلوم پیش خداست امروز
  روحش شاد

  توسط: اوختای بابایی عجب شیر از: Toronto - Kanada
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۳:۴۲
  منتظری آیت اللهی بود که در این اواخر از حق تحصیل به زبان مادری تورکها در ایران دفاع کرد
  خدا رحمت کند

  توسط: ارمان از: رم
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۲:۳۰
  دلم گرفته ای دوست
  هوای گریه با من .
  من اهل نفرین نیستم ولی از خدا می خواهم همان بلایی سرشان اور که بر سرمان اوردند.دلمان خیلی پر از غم است

  توسط: محمد
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۲:۰۴
  شکستی از این بالاتر نیست که با این همه مزدور حتی از بدن بی جان دشمنت بترسی !
  بمیر دیکتاتور .

  توسط: آزاده
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۱:۰۷
  این مراسم نشان داد که مردم برای کسی که برای دفاع از حق دست از قدرت می کشد چقدر ارزش قائلند. باشد که الگویی برای روحانیون جیره خور دین به دنیا فروش باشد.
  یادش گرامی

  توسط: محسن از: تهران
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۰:۰۴
  سلام بر حسین و آل حسین
  خدایا این چه حکمی که خوبان میروند و بدان سخت جون تر می شوند
  از شما سروران میخواهم که عاشورای حسینی که مصادف باهفتم این بزرگوار است عذاداری شایسته ای بپا کنیم تا چنان خاری توچشمای رهبری ویاراش باشد

  توسط: شیرکوه
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۰۹:۳۳

  آقای مستعار , با گفتن " تنها روحاني و مرجع شجاع" شما در حق آقای کروبی و صانعی کم لطفی نفرمائید. خداوند آیت‌الله منتظری که به معنی واقعی آیت‌, نشانۀ خودش است را بیشتر قرین رحمتش کند.

  توسط: سمیعی از: فارس شهرستان شیراز
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۰۹:۱۴
  آن که در زمان حیات زبان گویای حقایقی ست که به مذاق هیئت حاکمه ای سر اندپا عوام فریب وخواص فریب خوش نباشد
  پیش ازمرگی ظاهری ولعابین،
  مرگی سراپا جوشیده از درون را پذیرا گشته،
  اینک ابرانسان مبارزه بادیکتاتوری، خودکامه گی و سیاهی حضرت آیة اله العظمی منتظری بیش از هر زمان دیگر زنده است...
  تا کور شود هر دیکتاتور خودکامه ای نمیتواند دید.
  با احترام تمام سمیعن

  توسط: شقايق از: تهران
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۰۸:۲۳
  روانشان شاد باد. منكه ديگه ضد مذهب ، دين و بخصوص روحانيت شدم. ولي ايشان راد مردي بودند كه حداقل آنقدر شجاعت داشتند كه حرفشان را بزنند و از حرفشان هم روي نگردانند.

  توسط: محمد
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۰۸:۰۶
  به زندش كه رحم نكردين لااقل بذارين مردش راحت باشه واينم بدونيد تاوان مكيدن خون آدم ها توي دنيا راحت تر از اون دنياست . به آخرتتون فكر كنيد......

  توسط: سبز تهرانی از: تهران
  ۰۱ ۱۰ ۱۳۸۸ ۰۷:۵۸
  رحلت آیت الله العظمی حسینعلی منتظری را به تمام ایرانیان آزاده بخصوص مقلدین ایشان، تسلیت میگویم. باشد تا دیگر مراجع محترم، راه و روش ایشان را دنبال کنند.
  صفحه از ۳
      بعدی 

  به ما بپیوندید