سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ تهران ۰۶:۳۰ - ۳۱ مه ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  میلانی: جمهوری اسلامی نشسته بر آتش‌فشان، نگران واکنش مردم

  عباس میلانی
  عباس میلانی
  در حالی که وب‌سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان در ایران، از حبس او به همراه مهدی کروبی و همسران‌شان در زندان حشمتیه در شرق تهران خبر می‌دهد، هنوز هیچ واکنش رسمی در این زمینه از مقامات حکومتی دیده نشده است.

  خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران و حامی محمود احمدی‌نژاد خبر حبس رهبران جنبش سبز را تکذیب کرده و سخنگوی قوه قضاییه نیز تنها به محدود شدن ارتباطات آقایان موسوی و کروبی اشاره کرده است.

  • خبرنگار رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در این زمینه با عباس میلانی، کارشناس و استاد تاریخ ایران،در آمریکا، گفت‌وگو کرده و نظر او را درباره صحت و سقم خبر دستگیری رهبران جنبش سبز پرسیده است:

  عباس میلانی: با توجه به این که وب‌سایت «کلمه» درگذشته محتاط بوده، در مورد خبر‌ها و با توجه به این که طرفداران آقای موسوی در دستگاه‌های دولتی کم نیستند، من فکر می‌کنم احتمال این که خبر درست باشد زیاد است.

  گفته‌های همسایگان و فرزندان آقایان کروبی و موسوی مبنی بر این که در منزل چراغی روشن نیست و نیروهای امنیتی محل را ترک کرده‌اند، به نظر من تایید این واقعیت است.

  • البته تاکنون مقامات خیلی محتاط بودند و کسی از کلمه زندانی کردن آقایان موسوی و کروبی استفاده نکرده بلکه از حصر صحبت شده و این که تماس آن‌ها با دنیای خارج قطع شده است. فکر می‌کنید این خبر باعث شود مقامات واکنش نشان دهند و در مورد شرایط این دو نفر واضح‌تر صحبت کنند؟

  نحوه صحبت کردن مقامات ایران درمورد مسائل سیاسی جرج اورول را در [رمان] ۱۹۸۴ و برادر بزرگ اورول را روسفید کرده است. این‌ها با یک شجاعت شگفت‌انگیز به دوربین نگاه می‌کنند و دروغ می‌گویند، در حالی که می‌دانند همه مردم دروغ بودن این صحبت‌ها را می‌دانند، ولی کماکان بر دروغ‌شان پافشاری می‌کنند.

  این که تا به حال از کلمه زندان استفاده نکرده‌اند نشان می‌دهد از واکنش مردم نگران هستند و می‌دانند رژیم در یک التهاب سیاسی است و روی یک آتش‌فشان بالقوه خروشان نشسته‌اند و نمی‌دانند چه چیزی ممکن است‌‌ همان جرقه‌ای باشد که مردم را به حرکت درمی‌آورد.

  در تونس یک جوان دست‌فروش خود را آتش زد و همین موضوع جرقه‌ای شد. رژیم‌هایی مانند تونس و ایران که روی این آتش‌فشان نشسته‌اند همیشه بیمناکند و نمی‌دانند آن جرقه چیست. به همین دلیل دو نفری که در گذشته روسای قوه‌های سه‌گانه این مملکت بودند را زندانی کرده‌اند، اما جرأت نمی‌کنند موضوع را بگویند و این پدیده شگفت‌انگیزی است در عالم سیاست.

  • اگر خبر زندانی شدن آقایان موسوی و کروبی تایید شود، آیا این موضوع می‌تواند جرقه‌ای باشد و در واقع یک خودکشی سیاسی است؟

  این نوع جرقه‌ها را نمی‌توان پیش‌بینی کرد و این‌ها برای این که موضوع تبدیل به جرقه نشود به تدریج این کار را انجام دادند. اول شروع به صحبت در مورد حصر کردند، بعد تهدید جدی‌تر کردند، بعد واقعا حصر خانگی کردند و در آخر هم که حبس کردند.

  ولی به نظر من در مفهوم دقیق کلمه به قول ما ایرانی‌ها «کور خواندند»، یعنی نمی‌شود پیش‌بینی کرد جرقه چه خواهد بود. اگر از بن علی می‌پرسیدید یک جوان می‌تواند حکومت فساد و زور تو را پایین بیاورد، حتما به ریش بنده می‌خندید، ولی دیدیم که شد. اما در مورد این که برای آقای سید علی خامنه‌ای چه چیز می‌تواند آن جرقه باشد، شخصا هیچ پیش‌بینی نمی‌توانم بکنم، ولی این که چنین جرقه‌ای خواهد بود و تحول دموکراتیک در ایران اجتناب‌ناپذیر است، برای من اظهر من‌الشمس است.

  • اگر خبر زندانی شدن آقایان موسوی و کروبی تایید شود، چه تاثیری می‌تواند روی جنبش سبز داشته باشد؟

  تنها تاثیری که می‌تواند داشته باشد این است که جنبش را در جهت رادیکالیزه‌تر شدن سوق می‌دهد. آقای خامنه‌ای هر روز با اقدامات و صحبت‌هایش راه را بر هر گونه مسالمت، هرگونه آشتی و حکمیت بین رژیم با مردم که اکثرشان با این رژیم مخالفند می‌بندد و بستن این در‌ها نارضایتی را از بین نمی‌برد، بلکه بر آن می‌افزاید و هرچه نارضایتی افزایش یابد امکان انفجار هم بیشتر می‌شود.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۲
      بعدی 
  توسط: اسم مستعار : حسین درد مند از: سیدنی
  ۱۱ ۱۲ ۱۳۸۹ ۱۲:۵۶
  در دوران کودکی که به پای منبر آخوندها می رفتم دو تا داستان به خاطر دارم که جالب است . یکی این که معاویه گفته بود که " من می توانم امت را در هر روزی که بخواهم برای نماز جمعه بیاورم". دیگر اینکه در اوایل دعوت پیامبر به اسلام بیشتر اعراب تازه مسلمان شده برایشان سخت بود که آیات قرآنی را یاد بگیرند بنابراین نماز جماعت را برقرار فرمود که تازه مسلمانان بتوانند نماز بخوانند. به این آقای خامنه ای باید عرض شود که ملت ایران همه کم و بیش سواد دارند که روزهای هفته را تشخیص دهند. و کتابهای قرآن با ترجمه های خوب وجود دارد که آیات را بخوانند و بفهمند. دیگر به شخصی مثل شما احتیاجی نیست. به ویژه این که شما با دروغ هایی که می گویید و آن تکبر و خودخواهی و کینه توزی و خونخواری که دارید صلاحیتی ندارید. با ایجاد یک یا دو میلیون بسیچی که کاری ندارند چز این که بیایند و هم وطنان خود را کتک بزنند در مقابل شصت تا هفتاد میلیون جمعیت کاری نمی توانید بکنید. باید توجه کنی که این بسیجی ها و لباس شخصی ها و یا روحانی نماهایی که به خیابان می فرستی ایرانی هستند و بعد از مدتی می فهمند که این هم شغل نیست. آنها شفل میخواهند. یک تکه زمین کشاورزی ، یک محل پرورش ماهی ، یک کارگاه برای تولید، یک قایق ماهیگیری و امثال آن می خواهند که شب یک نانی به خانه برده و نزد زن و فرزندان راحت زندگی کنند وشب هم راحت بخوابد. این همه دشمنی بین ملت ایران ایجاد کردن صحیح نیست. این همه دشمن تراشی در دنیا غلط است. حتا از یک کشور آفریقایی مثل سنگال هم نمی گذرید. به زن رییس جمهور فرانسه توهین می کنید به همه دنیا توهین می کنید. دشمن تراشی بس است، بس است، بس است. آقای خامنه ای همانطور که یکی از آیت . . . پیشنهاد کرده از مردم ایران معذرت بخواه، توبه کن ، شاید تو را ببخشند. برو معتکف شو و با خدا راز و نیاز کن شاید خدا گناهات را تخفیف دهد.

  توسط: امیر
  ۱۱ ۱۲ ۱۳۸۹ ۱۲:۲۹
  بنظر میرسد تاریخ در حال تکرار است. شاه هم نمی خواست این واقعیت را قبول
  کند که مردم دیگراورا نمی خواهند وتاریخ مصرف رژیمش بسر آمده .مرتب در رفتن
  تاخیر میکرد.و فرصت مذاکره واصلاحات را از دست میداد تا بالاخره فرار رابر قرار ترجیح دادورفت! فاعتبروا یا اولاالباب!تا دیر نشده بخواست مردم گوش کنید.والا
  هرکس آنکند که نباید آن بیند که نشاید!

  توسط: kjh
  ۱۱ ۱۲ ۱۳۸۹ ۱۰:۳۸
  اقایون مراجع وسیاسیون سه شنبه هارو عزای عمومی اعلام کنند

  توسط: مريم از: تهران
  ۱۱ ۱۲ ۱۳۸۹ ۰۹:۵۹
  بدون شك ما موسوي و كروبي را تنها نخواهيم گذاشت!
  و خامنه اي كور خوانده!!!
  آغاز پايان تو 29 خرداد 88 بود
  و 25 اسفند 89 آغاز نابودي ولايت فقيه و حكومت ديني در ايران
  يا حسين مير حسين

  توسط: محسن کردی از: سوئد
  ۱۱ ۱۲ ۱۳۸۹ ۰۹:۰۵
  جمهوری اسلامی و رهبرش مشکلی با این که سبزها به قدرت دست یابند ندارند بلکه مشکل شان این است که فردا روز پاها از این که هست فراتر رود و پای حساب کشی برای نابکاری های 32 سال گذشته به میان بیاید.

  توسط: sima از: London
  ۱۱ ۱۲ ۱۳۸۹ ۰۹:۰۴
  عباس میلانی، کارشناس و استاد تاریخ ایران!
  اظهر من‌الشمس !
  محبت کنید از واژه های فارسی استفاده کنید!این ملت در این شرایط حاد از واژه های عربی نفرت دارن!با سپاس
  به امید ازادی

  توسط: neda
  ۱۱ ۱۲ ۱۳۸۹ ۰۶:۴۲
  ای ایران سرزمین گفتار نیک ،پندار نیک ، کردار نیک ، توشایسته آزادی وآبادانی هستی آمین . امید است هر چه زودتر بساط این رژیم آدمخوار برچیده شود ، و خیرو برکت به این دیار عشق برگردد. آزاد باد ای ایران

  توسط: لوتی در به در آواره از: (ک)(ا) تجاوز کار سپاهی
  ۱۱ ۱۲ ۱۳۸۹ ۰۳:۵۱
  با دورد به رادیو فردا ... از استاد سرشناس میلانی تشکر می کنم و کاملان
  درست می فرمایند استاد میلانی ؛

  فقط چند نقطه اضافه کنم .سید علی چقدر ترس دارد از سبزها که به صراحت
  نمی گوید که موسوی و کروبی و همسرانشان در زندان ارتش که در دست
  وزارت اطلاعات حشمتیه هستند .

  مردم ایران باید یک حرف یادشان نرود نترسید نترسید ما همه باهم هستیم
  تونسی ها با یک جوان تحصیل کرده رژیم شان عوض شد . ولی هنوز رژیم
  دیکتاتوری سید علی دوزده روی کار میباشد چرا ؟ خامنه ای دارد حساب و
  پولهایشان را بجای امنی می فرسد . پس مردم تا دیر نشده باید این رژیم
  را از پاه در آورند و خود خامنه ای به نیروهای سپاه و ارتش هیچ اطمینانی
  ندارد فقط امیدش به اراذلو اوباش بسیجی هست آنها هم جنگجو نیستند
  اکثران یا مفتخور و یا تجاوز کار هستند و ضعیف کوش هستند سبزها بر
  عکس زلزله ۱۰ ریشری و کار سازند و اکثران در جنگ ایرن و عراق شرکت
  داشتند کلمه آخر تا موسوی و کروبی را با سم نکشتن در خیابانها باید
  ایستاد تا این رژیم را به پائین بکشیم . مردم تونس و مصر تظاهراتشان یک
  روز نبود از امروز تا سقوط رژیم . نه انیکه یک روز ماه بعد نصف روز ؟ از این
  روزهای طلایی باید استفاده کرد اگر جلوی این رژیم سفت سخت نه ایستاد
  فردا این بی ناموسان دیکتاتوری به ناموسمان تجاوز می کنند . به امید همه
  آزادی خواهان سبز آزادی

  توسط: الکی‌ خوش
  ۱۱ ۱۲ ۱۳۸۹ ۰۰:۳۴
  آخر کدام حکومت در دنیا با تظاهرات هفته‌ای یک بار آن هم برای چند ساعت از پا در آمده؟! فکر می‌کنید تا ده بیست سال دیگر با این تظاهرات‌ها ی چند ساعته و پراکنده بشود حکومت خونخوار جمهوری اسلامی را ساقط کرد!

  رادیو فردا لطفا پاک نکنید!
  توسط: سید کا ظم همت یا ر از: تحلیل گر غلط
  ۱۱ ۱۲ ۱۳۸۹ ۰۰:۰۷
  با سلا م.جنا ب آ قا ی میلا نی .تحلیل و نظر ا یشا ن. شا ید بر ا ی آ ر ا مش د ل د و ستا نی که به آ نها و ا بسته هستند. .و ا ز نظر ا و تحلیلها سیا سی ا یشا ن .با عث آ ر ا مش و خو شحا لی ا ربا ب آ مر یکا .و ر ا د یو آ ز ا د .و ر ا دیو فر د ا ا ست ..و ر سا نها ی صهیو نیستی .جا لب ا ینکه .نظر آ قا ی میلا نی.ا ز آ مر یکا . د ر با ر ه .خو د کشی و یا آ تش ز د ن .بیچا ر ه تو نسی .با ملت قهر ما ن و مسلما ن ا یر ا ن .و32 سا ل .ا ز پیر و ز ی .گذ شته تفا و ت ز یا د ی است...چیز ی نبو د .د یگر .د ر نقشه ها ی د شمن د ا غ د ید ه .ضد .ملت ا یر ا ن و ا نقلا ب.شد آ خر الا مر .نتیجه نقشه د شمن .به کجا ر سید .ملت ا یر ا ن خو د مید ا نند .و حق ا ز با طل شنا خته با تحلیل فر د ی ما نند شما هیچ تا ثیر ی به عز م و ا ر ا د ه ملت و ا نقلا ب ند ا ر د .و همگی د شمنا ن به ر و سیا هی . .چقد ر ..ر ژ یم ذ لیل و و ا بسته ..نو کر ا ن آ مر یکا و صهیو نیست ما نند د ستگا ه ..صد ا م جنا یتکا ر ..و .ز ین ا لعا بد ین تو نس خا ئن. و د ز د .و نا مبا ر ک فر عو ن ز ما ن .. و معمر قد ا فی لیبی..و نو بت .شیخ نشینها ی خلیج فا ر س.و یمن .و یکی یکی آ نها ئیکه ا مید شا ن و منجی خو د آ مر یکا و صهیو نیست د ل خو ش کر د ه بو د ند.ا ی کا ش جنا ب میلا نی .شعو ر سیا سی د ر با ر ه د نیا مید ا شت و با مقا یسه د ر ستی تحلیل و نظر مید ا د .نه بر ا ی ر ا د یو ها ی د شمن .ا ین گو نه جمله تحو یل ..شا ید طر فین همد یگر ر ا قا نع کنند .مطمئن با ش همو طن عز یز .د ر با ر ه .آ قا یا ن کر ر و بی و مو سو ی ...د ر خو ا ست ملت ا یر ا ن ا ست ..ا ین ا فر ا د ..به ا عما ل و ا بسگیشا ن بر سند...من یکی مطمئنم آ ب ا ز آ ب تکا ن نمیخو ر د .کما ا ینکه قبلا ا و ا ئل پیر و ز ی .د ر با ر ه خیلی ا ز و ا بستگا ن و خطا کا ر .ر و حا نی و غیر ر و حا نی و صا حبا ن نفو ذ تا د لت بخو ا د ما د ید ید یم چگو نه ذ لیلا ن خا ئن هنگا می که به د ا م ا فتا د ن .به ر و سیا هی و خو د فر و شی ا عتر ا ف کر د ند...آ خر الا مر چه شد هیچی تا بر سد بو ق د شمن مد ا فعا ن .آ مر یکا ئی و ا سر ا ئیلی و د و لتها ی غر بی د ر با ر ه آ قا یو ن .کر و بی .و مو سو ی و ا مثا ل آ نها ..حمهو ر ی ا سلا می ا یر ا ن .نه بر آ تش نشسته و نه آ تش فشا نی که د ید عینک جنا بعا لی ا ست..نگر ا ن نبا ش .د شمنا ن نگر ا ن خو د هستند..همت یا ر

  توسط: امیدوار
  ۱۱ ۱۲ ۱۳۸۹ ۰۰:۰۱
  به نظر من هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. ان روحیه آزادی خواهی‌ که منجر به دموکراسی می‌شه (مثل انقلاب آمریکا) هنوز در ما ایرانیها به وجود نیومده. موسوی و کروبی کی‌ هستن. این سیستم باید از پایه دگرگون بشه.

  توسط: احمد از: کاشمر
  ۱۰ ۱۲ ۱۳۸۹ ۲۳:۳۸
  من هم با نظر فرهاد موافقم به قول ما علی مانده با حوضش تازه حوضی که شکسته و آب نداره

  توسط: سحاب
  ۱۰ ۱۲ ۱۳۸۹ ۲۳:۲۸
  جرقه خیلی مهم نیست. شرایط آتش است که اهمیت دارد. در ضمن داستان شورش در تونس جرقع از زدن یک سیلی توسط یک افسر زن شروع شده است. ولی داستان تونس و مصر هنوز حرف نزده زیاد دارد. وقتی که شما ارتش را به خیابان بیاورید و ارتش هیچ کاری نکند نقض غرض است. آینده این بخش داستان را روشن خواهد کرد.

  توسط: نام مستعار
  ۱۰ ۱۲ ۱۳۸۹ ۲۳:۱۸
  پس این چهره نورانی مقام عظمی معلوم شد از چه چیزی است! روی آتش نشسته !

  توسط: Ramin از: Iran
  ۱۰ ۱۲ ۱۳۸۹ ۲۳:۱۰
  ـ مسیر یک خاورمیانه دموکراتیک و صلح‌آمیز، خاورمیانه‌یی که در آن زنان و جوانان، نقش شایسته خود را داشته باشند، لاجرم، از تغییرِ رژیم در ایران می‌گذرد.
  جز با این تغییر، جز با این تغییر دموکراسی و ثبات در این منطقه از جهان ممکن نیست. تغییر این رژیم در اوضاع جدید صدبار ضروری‌تر است والا تحولات منطقه را به انحراف می‌کشاند.
  ۲ ـ راه حل بحران ایران، نه مماشات است و نه جنگ. گزینه ما برای ایران، گزینه‌یی است که تمام منطقه از آن سود می‌برد. این راه‌حل تغییر دموکراتیک به دست مردم و مقاومت ایران است.

  صفحه از ۲
      بعدی