سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۸:۱۴ - ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶

  فرهنگ و هنر / فرهنگ و هنر ایران

  لوحه های تاریخی زمان «کوروش بزرگ» در موزه بریتانیا به نمایش در می آید

  استوانه فرمان کوروش بزرگ که در موزه بریتانیا نگهداری می شود.
  استوانه فرمان کوروش بزرگ که در موزه بریتانیا نگهداری می شود.
  نوشته هايى كه به زبان بابلى بر روى استوانه گلى در سال هاى پايانى قرن نوزدهم ميلادى و به عبارتى در سال ۱۸۷۸، ‌توسط يك باستان شناس آشورى به نام «هرمز سام» كشف شد،‌ در برگيرنده فرمان كوروش، پادشاه هخامنشى و در هنگام فتح بابل،‌ كهن ترين سند مكتوب از دادگسترى و احترام او به حقوق بشر در تاريخ ايران و احتمالا در تاريخ بشريت است.

  در اين لوح به ويژه به آزادى باور شهروندان تاكيد شده است. بخشى از اين استوانه اما،‌ آسيب ديده و ناپديد شده است. ولى اكنون پس از گذشت بيش از يكصد و سى سال،‌ پرفسور ويلفرد ليمبرت،‌ باستان شناس و استاد بازنشسته دانشگاه بيرمنگام انگلستان به چند لوح بابلى ديگر دست يافته كه متن نوشته آنها ، تا حدودى تكميل كننده فرمان مكتوب كوروش در استوانه تاريخى اوست.  دكتر ليمبرت، پژوهشگر موزه بريتانيا، نخست،‌ در توضيح چگونگى كشف اين سند تاريخى مكمل مى گويد: موزه بريتانيا با سى يا چهل هزار لوح، داراى بزرگترين كلكسيون لوح هاى باستانى جهان است كه بخشى از آن به آرشيو بابل كهن مربوط مى شود.

  ویلفرد لیمبرت: من بر روى اين لوح ها كار مى كردم. و روزى كه در موزه بريتانيا در كنار پژوهشگر ديگرى نشسته بودم كه به روى نوشته هاى باستانى پزشكى كار مى كرد، هنگامى كه او لوحه هايى را كه در اختيارش بود بررسى مى كرد، به لوحی دست يافت كه در زمره لوحه هاى به اصطلاح پزشكى نبود.

  بسيارى از مردم تصور مى كردند استوانه كوروش كه اكنون در موزه بريتانيا است و متن بابلى دارد، تنها سند به جا مانده درباره كوروش است. ولى يافته هاى ما نشان مى دهد كه كاتبان بابلى به چنان متنى علاقمند بوده اند و آن را به آيندگان انتقال داده اند.

  ویلفرد لیمبرت
  اين لوحه عبارتى داشت كه شبيه به افسانه معروف آفرينش بابلى بود. با شتاب آن را ترجمه كردم. و با خودم به خانه بردم. روز بعد، اين نوشته ديگر بخشى از افسانه آفرينش نبود، بلكه تكه اى از استوانه كوروش بود كه واژه هاى كليدى را عرضه مى كرد كه پيش از اين از آن آگاه نبوديم.

  دكتر ليمبرت ادامه مى دهد: تلفنى با موزه بريتانيا تماس گرفتم و مسئولان موزه را از اين امر آگاه كردم. آنان در گنجينه ويژه لوحه هاى بابلى به كاووش پرداختند و تكه دوم را پيدا كردند و حال مى بينيد كه رونوشت استوانه كوروش را يافته ايم.

  از دكتر ليمبرت مى پرسم اگر چه هر كشف تازه اى از تاريخ باستانى، مهم است. ولى مايلم كه اهميت اين يافته تازه را بيان كنيد؟

  پرفسور ليمبرت مى گويد: اهميت آن در اين است كه بسيارى از مردم تصور مى كردند استوانه كوروش كه اكنون در موزه بريتانيا است و متن بابلى دارد، تنها سند به جا مانده درباره كوروش است. ولى يافته هاى ما نشان مى دهد كه كاتبان بابلى به چنان متنى علاقمند بوده اند و آن را به آيندگان انتقال داده اند.

  چرا كه تكه دوم لوحى را كه يافته ايم در يك طرف سطر اول نوشته و بر روى ديگر اين لوح يعنى در پشت آن،‌ بخش ديگر نوشته حك شده است و مشخصات نويسنده هم در پشت لوح ذكر شده است. اين اهميت فراوانى دارد و نشان مى دهد كه استوانه كوروش مورد علاقه پژوهشگران و اديبان بابلى بوده و خود استوانه، تنها نسخه از فرمان كوروش نيست.

  در پرسش ديگرى از اين استاد باستانشناسى مى پرسم كه ما در تاريخ ، پيرامون سياست هاى امپراطورى هخامنشى و تسامح كوروش كبير تا حدودى آموخته ايم. كشف اين سند تاريخى تا چه ميزان در جستجوى ما براى دريافت سياست هاى صلح آميز امپراطورى ايرانى كمك مى كند؟

  پرفسور ليمبرت در پاسخ مى گويد: دو منبع وجود دارد. يكى كه همواره در دسترس بوده،‌ البته ، كتاب مقدس است. در بخش آخرين اشعياء نبى اسرائيل از كوروش به نام و شيوه مطلوب ياد شده، بنابر اين مى بينيد كه بر خلاف سياست هاى حاكمان فعلى در ايران، كوروش از آيين ها و مذهب هاى ملى پشتيبانى مى كرد.

  در آن تكه كوچكى كه من يافته ام يك جمله كليدى وجود دارد كه پيش از آن در دسترس نبود، و آن عبارت اين است «توشه رسان و تدارك ديده معابد ما». و در اين جا واژه «ما» به بابلي ها اطلاق مى شود.

  بنابر اين مى بينيد كه نگاه آنها به كوروش به عنوان فردى بوده كه از مذاهب و آيين هاى ملى دفاع و پشتيبانى مى كرده است.

  لوحه هاى تاريخى بازيافته از زمان كوروش بزرگ، به زودى در موزه بريتانيا و در كنار استوانه كوروش به نمايش گذاشته خواهد شد.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: بنیامین حسین از: خراسان رضوی
  ۰۸ ۰۴ ۱۳۸۹ ۰۴:۳۴
  هرچند که دنیای خلق وخوی و فرهنگ امروز ایران، حکومت استبدادی آن، معدود افراطیون مذهبی بی‌عقل آن سالها و فرسنگها از بیانیه کوروش فاصله دارند اما مطمئنم که اکثریت ایرانیان به کمک روشنفکران ملی و یا روشنفکران مذهبی و با آشکار شدن حقایق بیشتر، سوالاتی را در ذهن خود طرح می‌کنند و خواهند کرد که بیشتر از چند سال گذشته و عمیقتر از همیشه تاریخشان، روشنایی بصیرت یابند و با هر دین ومسلکی که باشند اجازه ندهند که با احساسات آنها بازی کنند و به راحتی آنها را برای منافع حکومتی نادان به هر سو بکشانند.
  جامعه ایرانی درمی‌یابد که هیچ مسلک ودینی به زور پایدار نمی‌ماند چه کمونیست باشد چه اسلام ناب خمینی! و کتیبه بسیار با ارزش کوروش کبیر، کوروش عزیز، کوروش مهربان در کنار سایر مستندات دینی و تاریخی و عقلی دیگر موید آن است.
  و هر حکومتی که به زور اندیشه و عقیده را سرکوب می‌کند و مذاهب ومکاتب مسالمت‌جو را غیر خودی می‌نامد و اجازه ابراز سخن انتقادی و مخالف را سلب می‌کند به آفت کشنده و مهلک ریا و چاپلوسی مبتلا خواهد شد، آفتی که دروازه ورود تمام نابسامانیهای اجتماعی و سیاسی و اقتصادی به جامعه است و به مرور انواع فساد وتباهی را در جامعه گسترش می‌دهد،امری که امروز به وضوح در جامعه و حکومت ایران شاهدش هستیم.
  اما روشنفکران غربی و خصوصا سازمانهای مردمی و علمی این کشورها با توجه به امکانات ونفوذی که در بخشهای سیاسی و اجتماعی خصوصا هنری دارند نیز باید به دور از هرگونه تعصبی تلاش بیشتری در جهت معرفی آن روی سکه فرهنگ وتمدن ایران داشته باشند که خلاف این موضوع غیر مستقیم شرایط خاورمیانه وجهان را به نفع افراطیون منطقه تغییر خواهد داد.
  به عنوان مثال چرا پروژه ساخت فیلم سینمایی کوروش کبیر( در انگلستان اگر اشتباه نکنم) کنسل شد!؟ لابد می‌خواهید که سازمان صدا وسیمای نظام استبدادی ولایت فقیه، فیلم کوروشی آخوند پسند را توسط عناصری ضعیف بسازد وبه نمایش بگذارد!!


  توسط: آشیخ مرتضی از: قم
  ۰۷ ۰۴ ۱۳۸۹ ۱۸:۲۸
  ببینید بعد از چند هزار سال یه مشت خائن تحت لوای جمهوری نکبت اسلامی چه بروزگارمان دارند در میاورند. بابا ما از نوادگان کورش بزرگ هستیم و هیچ قرابتی با این عمامه به سرها نداریم. دست از سر کچل ما بردارید.

  توسط: dasht bayaz از: amir
  ۰۷ ۰۴ ۱۳۸۹ ۱۸:۰۸
  ایران وطن من کورش پدرمن

  توسط: ali
  ۰۷ ۰۴ ۱۳۸۹ ۱۷:۴۸
  قابل توجه آن نویسنده روزنامه اشپیگل که نوشته بود سلسله هخامنشی و احترام آن سلسله به حقوق بشر افسانه های ایرانیان است و شما هم چاپش کردید.

  توسط: Yek Parsi از: دور از وطن
  ۰۷ ۰۴ ۱۳۸۹ ۱۷:۲۱
  این هم یکبار دیگر اثبات تاریخ پرشکوه و غنی کشورمان.حال امروزه180 درجه در تضاد, حاکمان بر جان مال و دین مردم ستیخه وهرصدایی که ذره ای از ازادمنشی و دگراندیشی نشان دهد را خاموش میکنند. پس این اهریمنان ایران ستیز کی دست از سرما برمی دارند؟؟مسلما نه تا زمانی که خود وتاریخمان را نه تنها شناخته, بلکه ارزشهای انسانی انرا پیش از هویت دینی, نژادی و غیره قرار دهیم.

  توسط: امیر
  ۰۷ ۰۴ ۱۳۸۹ ۱۶:۲۱
  من افتخار میکنم که چنین بزرگانی را در این سرزمین داشته ایم و ما وارث این بزرگانیم کاش ارزش این همه ثروت و ارزش ملی حفظ شود و پندی بزرگ برای حاکمهای این دوره و زمونه

  توسط: ایرانی سبز از: آلمان
  ۰۷ ۰۴ ۱۳۸۹ ۱۵:۲۷
  >> خداوند این کشور را از "دشمن"، "خشکسالی" و "دروغ" محفوظ دارد. <<

  گویی که خداوند این کشور را به فراموشی سپرده، چرا که ایران عزیز به هر سه مصیبت مبتلاست. صحبت از پژمردن یک برگ نیست.

  به امید ایرانی یکپارچه سبز.

  توسط: نام مستعار
  ۰۷ ۰۴ ۱۳۸۹ ۱۵:۱۵
  واقعامردماني بااين فرهنگ وپيشينه سزاوارچنين حاكماني نيستند

  توسط: لوتی از: کهریزک
  ۰۷ ۰۴ ۱۳۸۹ ۱۵:۱۳
  اگر استوانه فرمان کوروش بزرگ حقوق بشری نبود و ننوشته بود این آخوندا گردن همه را میزدند این استوانه کوروش بزرگ حقوق بشری هست این آخوندا دارند چه بلائی سرمان در میآورند ؟ کورش بزرگ چقدر برای بشریت ارزش قائل بوده که الآنه الآن هم که هست مردم و دولتهای دنیا حرفش بر سر زبانهای هست . هم پادشاه بود هم حقوق بشری هم افتخاری برای ما ایرانیان . قبلان احمدی نژاد کهریزکی از لندن خواسته بود که این استوانه فرمان کوروش بزرگ را به ایران بفرستد ولی لندن موافقت نکرد . بنده فکر میکنم احمدی نژاد میخواست که استوانه کوروش بزرگ یک قسمتش مفقود بوده که الآن پیدا شده دستکاری کند و بعد مفقودش کند ؟ به تاریخ و کارهای این رژیم 31 ساله نگاه کنید . آیا شده جشنی در سالروز کورش بزرگ بر پاکنند ؟ حالا جشن که نگرفتن هیچی رفتند نزدیک به مقبره کورش بزرگ حقوق بشری یک سد آب درست کردن تا با روطوبت مقبره را خراب کنند ؟ ولی تو هر کوچه 200 الی 300 و خیابان 300 الی 1900 مسجد ساختن ؟ سر زمین ایران اسمی از ایران در دنیا هست فقط نام کورش بزرگ هست که ما ایرانیان معرف هستیم . این رژیم خامنه ای و احمدی نژاد میخواهد اثار ایران را نابود کند . مثل طالبان در بامیان مقبره باستانی بودا ئی ها در افغانستان . طالبان با جمهوری اسلامی هیچ فرقی ندارند تنها فرقیکه دارند اسم هست یکی عمر یکی خامنه ای هر دو برادر .

  توسط: Darioush از: iran
  ۰۷ ۰۴ ۱۳۸۹ ۱۳:۲۱
  سلام، میشه لطفاً یکی جواب این سوال من رو بده؟ تکلیف کتیبه حقوق بشر و بسیار جامع تر و کهن تر از کتیبه کورش ( یعنی قانون حمورابی) که در حدود 1700 سال قبل از میلاد یعنی در حدود 1200 سال پیش از تولد کورش نوشته شده، چی میشه؟ و آیا قانون حمورابی پادشاه تمدن بزرگ بابل از قانون کورش کهن تر نیست؟؟؟؟؟؟

  توسط: ali از: iran
  ۰۷ ۰۴ ۱۳۸۹ ۱۳:۰۹
  ای کاش خودمون این کشفو در مورد اجدادمون می کردیم