سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵ تهران ۲۱:۱۷ - ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  واکنش رفسنجانی به رد صلاحیت: این‌ها نمی‌فهمند دارند چه می‌کنند

   اکبر هاشمی رفسنجانی می‌گوید که خود می‌دانسته «نباید» نامزد انتخابات می‌شده، اما «دعوت مراجع تقلید» و جوانان باعث چنین تصمیمی شد
  اکبر هاشمی رفسنجانی می‌گوید که خود می‌دانسته «نباید» نامزد انتخابات می‌شده، اما «دعوت مراجع تقلید» و جوانان باعث چنین تصمیمی شد
  اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در اولین واکنش به اعلام رد صلاحیت خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، روز چهارشنبه، اول خرداد، تصمیم‌گیران اصلی در جمهوری اسلامی را «نادان» خطاب کرده و نسبت به تجزیه کشور و دیگر خطراتی که ایران را تهدید می‌کند هشدار داد.

  به گزارش وب‌سایت کلمه، منبع خبری نزدیک به اصلاح‌طلبان، آقای هاشمی که در جمع اعضای ستاد انتخاباتی خود سخن می‌گفت، درباره رد صلاحیت خود اظهار داشت: «نمی‌خواهم وارد فضای اظهارات و تبلیغات آنها شوم، اما نادانی انسان را اذیت می‌کند. این‌ها نمی‌فهمند دارند چه می‌کنند. حتی اگر دشمنی و رقابت هم داشته باشند عقل می‌گوید که بگذارید بیاید و بعد رسوا کنید.»

  وی افزود: «می‌گذاشتید مردم با امید پای صندوق می‌آمدند... نمی‌دانند کسی بود که خود را قربانی کند و سپس راه را برای دیگران باز کند.»

  شورای نگهبان روز سه‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت، نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران را به وزارت کشور اعلام کرد که نشان می‌داد اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور سابق و رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، رد صلاحیت شده است.

  آقای هاشمی رفسنجانی به‌واسطه دعوت بسیاری از گروه‌های اصلاح‌طلب و نیز محافظه‌کاران میانه‌رو برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ثبت‌نام کرد، در حالی که قبل از آن گفته بود تمایلی به این کار ندارد.

  او اما روز چهارشنبه در جمع اعضای ستاد خود دلایل ثبت‌نام در این دوره انتخابات را توضیح داد.

  آقای هاشمی گفت: «من خود می‌دانم نباید می‌آمدم و در جلسات خصوصی هم گفته‌ام که این‌ها را از هر کسی بهتر می‌شناسم... خدمت رهبری هم رفتم و گفتم در انتخابات نامزد نمی‌شوم تا اگر ایشان فکری درباره کسی در نظر دارند انجام دهند...[اما] سیل نامه‌ها و تلفن‌ها از نجف، قم و مشهد که همه از مراجع بزرگ بودند، برای نامزدی بنده آغاز شده بود.»

  او اضافه کرد: «یک روز قبل از نام‌نویسی فکر کردم که دیگر نمی‌توان در برابر مردم مقاومت کرد... چطور می‌توانستم این قدر مستبد به رای خودم باشم که به آنها [مراجع] و به خصوص این جوانان نه بگویم؟»

  طرح «تجزیه ایران» در سنای آمریکا

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سپس در مورد آن‌ چه خطر تجزیه ایران خواند هشدار داد و گفت: «در مجلس سنای آمریکا دو طرح خطرناک وجود دارد. منتظر انتخابات بودند که تکلیف روشن شود و گویا از این پس فعال می‌شوند. می‌خواهند سیستان و بلوچستان و  آذربایجان را تجزیه کنند. بعد هم قرار است اگر اسرائیل به ایران حمله نظامی کرد به او کمک نظامی کنند. شاید جنگ روانی باشد اما به قول علما هر احتمالی برای انسان تکلیف می‌آورد.»

  اسرائیل بارها تهدید کرده است که اگر ایران از «خط قرمزی» که در ارتباط با برنامه اتمی آن وجود دارد فراتر برود، باید منتظر تهاجمی نظامی باشد.

  از سوی دیگر حلقه محاصره اقتصادی ایران مدام تنگ‌تر می‌شود، اما چندی پیش وزرای امور خارجه ایالات متحده و بریتانیا اعلام کردند که برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران تا انتخابات ریاست جمهوری یازدهم صبر خواهند کرد.

  پولی برای دولت نمانده است

  هاشمی رفسنجانی سپس تلاش کرد تصویری از شرایط اقتصادی کشور به دست دهد.

  به گفته او، «بدتر از این نمی‌شود کشور را اداره کرد»، به‌ طوری که دولت «بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان» به بانک‌ها و پیمانکاران بدهکار است.

  آقای هاشمی در ادامه به نقل گزارش رئیس کل بانک مرکزی و وزیر بازرگانی دولت احمدی‌نژاد پرداخت که در یکی از جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده بود.

  او بر اساس این گزارش گفت: «پولی نمانده و اگر هم باشد قابل انتقال به داخل نیست. پول‌های خارجی را خوش‌بینانه به چین دادیم و آنها با دریافت هزینه‌ای آن را به یوآن [پول ملی چین] تبدیل کردند و بعد هم گفتند به جای پول کالا می‌دهیم، اما نه هر کالایی، بلکه آن‌چه خودمان تعیین می‌کنیم. هند هم آمده نفت ما را با قیمتی خیلی ارزان می‌خرد، اما حاضر نیست حتی روپیه بپردازد.»

  ایران به‌ خاطر برنامه هسته‌ای خود با تحریم‌های سنگین بین‌المللی مواجه است. محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت ایران، و دیگر مقامات حکومت در ابتدا این تحریم‌ها را «کاغذپاره» می‌خواندند، اما اکنون به تاثیر منفی آن بر اقتصاد کشور معترفند.

  این تحریم‌ها مانع انتقال پول به داخل کشور می‌شود و همین مسئله تجارت ایران با جهان خارج را دشوار ساخته است، به‌ طوری که در بسیاری از موارد شرکت‌های خارجی خریدار نفت ایران، مانند «شل»، نتوانسته‌اند بدهی خود به تهران را بپردازند.

  سم‌های چینی، نابودکننده محصولات کشاورزی ایران

  آقای هاشمی رفسنجانی افزود: «ما کشاورزی کوچکی داریم. با سم‌های چینی محصولات پارسال و امسال را از دست دادیم. حالا ببینید مردمی که داروی چینی می‌خورند چه می‌کشند. چند سال پیش بهترین داروهای دنیا را می خریدیم. [اما] وضع دارو و غذا این شده و هیچ‌کس نمی‌داند فردا چه می‌شود. کاسب وقتی جنس می‌دهد باید جایگزین آن را بخرد اما نمی‌داند فردا باید به چه قیمتی جایگزین کند و ناچار آن را نگه می‌دارد.»

  ایران اکنون بحران دارو را تجربه می‌کند، بحرانی که در پی تحریم‌های بین‌المللی به‌وجود آمده و باعث شده است بسیاری از داروها، به‌ویژه داروهای بیماری‌های خاص مانند ام اس و هموفیلی نایاب شود.

  مسئله کمبود دارو در کشور در پاره‌ای موارد حتی به مرگ نیز منجر شده است. در عین حال ایران بحران سقوط ارزش پول ملی و تورم بیش از ۳۰ درصد را تجربه می‌کند.

  روزگاری که ایران کشوری عزیز بود

  هاشمی رفسنجانی در ادامه به موقعیت کنونی ایران در عرصه بین‌المللی پرداخت که به گفته او نسبت به گذشته دچار زوال شده است.

  او اظهار داشت: «افتخاراتی که ایران چه قبل و چه بعد از انقلاب داشت کتمان‌شدنی نیست و ایران کشوری عزیز بود. من خودم با ماشین همه کشورهای اروپایی را گشتم و رانندگی کردم. از این کشور به آن کشور می‌خواستم بروم، فقط پاسپورت را نشان می‌دادم. حالا به جایی رسیدیم که مردم امروز می‌ترسند زن خودشان را با خود به سفر خارجی ببرند چون بی‌اهانتی [بی احترامی] می‌شود.»

  از انقلاب سال ۱۳۵۷ به این سو ایرانیان داخل کشور برای انجام سفرهای خارجی با دشواری‌های روزافزونی مواجه هستند و شرایط دریافت ویزای بسیاری از کشورهای جهان، به‌ویژه ایالات متحده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، مدام سخت‌تر می‌شود.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۵
      بعدی 
  توسط: mehdi khan
  ۰۴ ۰۳ ۱۳۹۲ ۱۴:۱۷
  نه تنها هیچ عیبی نداره هاشمی نیومد بلکه بهتر هم شد .. چون سرعت سقوط شان سریعتر میشود

  توسط: ایران
  ۰۴ ۰۳ ۱۳۹۲ ۰۱:۰۶
  من به شخصه قبل از این مسخره بازی هایی به اسم احراز صلاحیت ...که نظر شخصی خامنه ای یه برای همیشه رای دادن و مشروعیت بخشیدن به این نظام فاسد و تحریم کرده بودم ولی با نامزدی رفسنجانی بین انتصابات و انتخابات 24 خرداد شک داشتم از طرفی گفتم جزء نقشه ها شونه مردم و بکشونند پای انتخابات نشون بدند نظام محبوبیت داره بین مردم بخوان به این پشتوانه اهداف شیطانی شون و پیش ببرند یه احتمال میدادم نه رفسنجانی جلوی خامنه ایی رییس جمهور بشه قدرت دو قطبی میشه میتونه جلوی جنون خامنه ایی و بگیره از شرایط وخیم فرو پاشی مملکت و جنگ و ... جلوگیری کنه...و اینکه همچنان متاسفانه زیر سایه ی نظام جمهوری اسلامی میمونیم حالا که جواب رد به سینش زده از اون روز استرس نابودی ایران خواب و آرامش و از چشای آدم گرفته خدا میدونه چی به سر این خاک بیاد چه قدر مردم باید تو جنگ بمیرند چندین نسل سوخته بشه تازه اگه اسمی از ایران بمونه و تقسیمش نکنند...
  ولی مطمئنم خامنه ایی واقعا دیوانه شده 99 درصد مطمئنم جلیلی یو میکنه رییس جمهور بگه ای ببخشین این کلمه رو میگم نژاد های وحشی ارو پایی (عذر میخوام) آمریکایی ها جلیلی که دبیر عالی شورای امنیت ملییه برای بمب هسته ایی از جانب من نیست ببینید مردم بهش مشروءیت دادند همه ازش حمایت کردند رای ملیونی آورده اصلا حد و نصابم شکونده پس ما همچنان غنی سازی میکنیم تا بمب بسازیم ....هدف نهایی خامنه ایی همینه....

  توسط: آقازاده
  ۰۳ ۰۳ ۱۳۹۲ ۱۶:۲۱
  آيا «سلاطين سپاه» از مشائی و نفوذش در اقشار فرودست سپاه در هراس بودند و، در يک معامله با رفسنجانی، موجبات حذف برگشت ناپذير مشائی را فراهم کردند؟
  آيا آن ها بيشتر نگران مشائی بودند تا هاشمی؟
  آيا بين منافع هاشمی و آنان تضادی واقعی وجود دارد؟
  و آيا رفسنجانی نيامد تا راه بيرون راندن مشائی را هموار کند و آنگاه، خود در هيبت مخالف همآورد «خليفهء عروسکی»، با ذخيره ای از محبوبيتی نامنتظره و تطهير کنندهء گذشته ای خونين، به جايگاه اش برگردد؛ با اين اطمينان که سلاطين قدر قدرت سپاه، او و خانواده اش را از ايذاء مشائی و دار و دسته اش مصون خواهند داشت؟
  يا آيا اقدام هاشمی به نمايندگی از «اشرافيت سه دهه ای آقازادگان حاکم بر ايران» بود ـ آن ها که «خليفه» را در چنگ «سلاطين» اسير می يافتند و آخرين تلاش خود را بصورت کنار راندن خاتمی و به جلو کشيدن رفسنجانی کردند تا شايد از قدرت روزافزون سلاطين بکاهند و زورشان نرسيد؟

  توسط: Aram از: finland
  ۰۳ ۰۳ ۱۳۹۲ ۱۶:۱۸
  من در تعجبم که چرا سردبیر روزنامه کیهان حسین شریعتمداری خودشو کاندید ریاست جمهوری نکرده، بنظر من او را صدرصد تایید صلاحیت میکردند. چونکه حسین شریعتمداری همیه اون خصوصیاتی که خامنه ای ذکر کرده برای صلاحیت یک رییس جمهور را دارد

  توسط: علی از: تهران
  ۰۳ ۰۳ ۱۳۹۲ ۱۵:۵۱
  اقای رفسنجانی شما از اول انقلاب در پست های مهم بودید لابد قتلهای زنجیره ای را بخاطر دارید مثل بعظیها که بعداز 8 سال؟ متوجه شدند که تدارکاتچی بودند تعجب بر انکیز است

  توسط: مدیح سرا
  ۰۳ ۰۳ ۱۳۹۲ ۱۵:۴۷
  آنچه امروز از مدیح سرایی تا سینه درانیدن در مورد حذف هاشمی رفسنجانی در بین حامیان و گروهی عوام شاهد هستیم بخشی از خواسته و طرح پیش بینی شده ایی است که هاشمی رفسنجانی قبل از ورود خود به صحنه معرکه انتصابات دقیقا مورد بر رسی قرار گرفته است و پایان این ماجرا که قطعا به سود این دانای نظام رقم خواهد خورد هرگز به سود مردم به تنگ آمده از ظلم نخواهد بود چرا که این بار هم نظام با چنین ترفندی بر عمر بقای خود خواهد افزود.


  توسط: ماهان
  ۰۳ ۰۳ ۱۳۹۲ ۱۴:۲۲
  برای پشتیبانی از برپایی آزادی در ایران همگی انتصابت را تحریم خواهیم کرد

  توسط: بهار
  ۰۳ ۰۳ ۱۳۹۲ ۱۴:۲۰
  بهار نزدیک است

  توسط: reza از: auckland
  ۰۳ ۰۳ ۱۳۹۲ ۱۲:۵۶
  اقای رفسنجانی خامنه ای رو تو اوردی رو کار بخیال اینکه خودت همه کاره هستی اونم رهبر تشریفاتیه.شما دوره خودت کم جنایت نکردی از راه دلالی ثروت فراوان جمع کردی تویوتا سپاه زمان جنگ بنام تو وارد میشد.عقبنشینی از بصره و فاو با بیست هزار کشته مسببش تو بودی یادت هست؟حالا ایران ما مهم شده یا دوست داری دوباره رییس بشی؟

  توسط: {نسل سوخته} از: پرشیا
  ۰۳ ۰۳ ۱۳۹۲ ۱۱:۳۴
  1-مدافعان حقوق بشربدادمابرسند
  من امروزبعدازچندروزبسختی توانسته ام وارداین سایت شوم وهنوزهم تمام صفحاتش بازنمیشودلطفادراخباراعلام کنیدکه سرعت ایترنت راآنقدرکم کرده اندکه فیلترشکنهاکارنمیکند
  مدافعان حقوق بشرنگذارندکه ج ا صدای مردم داخل ایران راخفه کند
  2-ردصلاحیت هاشمی به معنای رداصلاحطلبی هست چون هاشما درست یاغلط(چه ماقبول کنیم چه نکنیم) بعنوان « نمادجریان اصلاحطلبی» به صحنه آمدوحاکمیت بااین کارش ثابت کردکه خیال پذیرش هیچگونه اصلاحاتی راندارد
  پس مسئله شخص مطرح نیست مسئله مهم اینست که اختناق ونتندروی درج ا کماکان ادامه داردواین یعنی گرانترشدن بیشتراجناس اضافه شدن تحریمهاسخت ترشدن معیشت مردم پرترشدن زندانهاوالخ

  توسط: نام مستعار
  ۰۳ ۰۳ ۱۳۹۲ ۱۱:۰۸
  ما دوران آقای هاشمی رو از یاد نبردیم ] اون همه فشار و توهین به مردم , آقای هاشمی خجالت بکش , اول از دوران مزخرف خودت برائت جویی بعد بیا این حرفهارو بزن , 100 البته که اگه اوون دوران رو به یاد بیاریم میفهمیم سختی یعنی چی , در ضمن شما نگران جنگ نباش چون میری خونه مهدی جون تو لندن

  توسط: همه با هم
  ۰۳ ۰۳ ۱۳۹۲ ۰۷:۳۹
  با سلام

  ما ایرانی ها از تاریخ درس نمی گیریم. در شرایط سخت به جای یافتن راه حل،
  شروع به بحث های بیهوده و محکوم کردن یکدیگر می کنیم. درحالی که، نیاز به اتحاد داریم در تمامی سطوح بین مردم و بین احزاب و گروههای سیاسی... . یاد درس "همه با هم" در درس فارسی می افتام که دسته ای از کبوتر ها در دام شکارچی افتاده بودند و ... حال راه حل عملی چیست؟ هرکس بهتر است که با استدلال نظر خودش را بیان کند و دوستان بدون حب و بغض قضاوت کنند. نکته: منافع کشور و مردم باید اولویت ما باشد.

  توسط: رسا
  ۰۳ ۰۳ ۱۳۹۲ ۰۶:۳۹
  آقای رفسنجانی، باید هزاران هزار آدم میکشتی؟ اعدام بدون دادگاه میکردی و شکنجه خونه های مخوف راه میانداختی؟ فرزندان رو بی پدر و مادر و والدین رو داغدار فرزندانشون میکردی؟ باید ایران و ویران میکردی و اقتصادش رو نابود؟ فرهنگ و خرد و دانش مردم رو ازشون میگرفتی و فقر و فلاکت و بی فرهنگی و انحطاط اخلاقی رو جایگزینش میکردی؟ باید اینقدر ظلم و ناجوانمردی در حق این ملت میکردی؟ این همه ایرانی رو سرگردون دور دنیا و دور از خانواده و وطن میکردی تا بعد از چند سال اعتراف کنی به این که افتخارات ایران قبل از انقلاب کتمان شدنی نیست؟ ارزشش رو داشت؟ یا حالا که فهمیدی داره همون بلا ها سر خودت میاد خوف برت داشته و میخوای ملت از خودشون بدوننت؟ متاسفم برای کسانی که فکر میکنند میخواستی بیای نجاتشون بدی. اگر ناجی بودی که غرقشون نمیکردی! میخواستی بیای که نظام فاسدتون رو حفظ کنی. باز شاه تونست جایی بره که در نهایت احترام مراسم تدفین براش گرفتن تو که از مملکت خارج هم نمیتونی بشی! برو فکر فردات باش که حتی اگر مردم نتونند محاکمه‌ات کنند وجدانی اگر داشته باشی رهایت نخواهد کرد!

  توسط: lناشناس از: سیدنی
  ۰۳ ۰۳ ۱۳۹۲ ۰۶:۲۶
  توبه گرگ مرگه.

  توسط: ناشناس از: سیدنی
  ۰۳ ۰۳ ۱۳۹۲ ۰۶:۲۲
  اینا همش بازی .این اخوندا همشون از یه قماشن. این حکومت دیکتاتوری بالاخره داره فرو میریزه.این جنگ قدرت برای دزدی از مردم بدبختی هست که حافظه تاریخی ندارن.
  صفحه از ۵
      بعدی 

  به ما بپیوندید