سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۲:۳۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶

  صفحه‌های ویژه / انتخابات ۸۸

  رویارویی پر تنش احمدی نژاد و موسوی در مناظره تلویزیونی

  مناظره دو نامزد اصلى رقابت هاى انتخابات رياست جمهورى با حملات شديد محمود احمدى نژاد آغاز شد.
  مناظره دو نامزد اصلى رقابت هاى انتخابات رياست جمهورى با حملات شديد محمود احمدى نژاد آغاز شد.

  چندرسانه‌ای

  صدا
  • بازتاب رسانه‌ای مناظره میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد در گفت‌وگویی با مشاالله شمس‌الواعظین، روزنامه‌نگار در تهران- امیر مصدق کاتوزیان

  محمود احمدى نژاد در نخستين مناظره خود سه دولت گذشته جمهورى اسلامى را متهم به فساد كرد و میر حسین موسوى نيز اعلام كرد بساط پرونده سازى دولت نهم را بر خواهد چيد.

  مناظره دو نامزد اصلى رقابت هاى انتخاباتى رياست جمهورى با حملات شديد محمود احمدى نژاد آغاز شد و او در ابتداى سخنان خود با صراحت، سه دولت مير حسين موسوى، اكبر هاشمى رفسنجانى و محمد خاتمى را در مقابل خود دانست و گفت: «باور من اين است كه امروز آقاى موسوى در برابر من نيست. تنها آقاى موسوى نيست بلكه سه دولت پى در پى در برابر بنده قرار گرفته اند. هم آقاى موسوى، هم آقاى هاشمى و هم آقاى خاتمى.»

  «سه دولت پى در پى در برابر بنده قرار گرفته اند. هم آقاى موسوى، هم آقاى هاشمى و هم آقاى خاتمى.»

  محمود احمدی نژاد
  وى مخالفانش را به «دروغ پردازى هاى بزرگ و تخريب بى سابقه» دولت خود متهم كرد و گفت: «به نظرم علتش اين است دوستانى كه تصميم گرفتند وارد عرصه بشوند احساس كردند كه در هيچ يك از عرصه هاى مثبت و سازنده قدرت رقابت با اين دولت را ندارند.»

  وى افزود: «بنده در برابر يك كانديدا نيستم. در برابر يك مجموعه اى هستم كه با محوريت آقاى هاشمى و همكارى آقاى موسوى و خاتمى عليه بنده حركت كردند.»

  وى هاشمى رفسنجانى را متهم كرد كه در انتخابات سال ۱۳۸۴، در داخل و خارج مورد پشتيبانى قرار گرفت و اظهار داشت: «در همان اوايل اين دولت آقاى هاشمى پيغامى براى يكى از اين پادشاهان حاشيه خليج فارس فرستاد كه شما نگران نباشيد ظرف اين شش ماه اين دولت ساقط مى شود كه بعدا افرادى رفتند و توضيح دادند و مسئله تا حدودى حل شد.»

  رييس جمهورى اسلامى فضاى كنونى ايران را «با نشاط» دانست و گفت كه دولت او در مدت كوتاه چهار سال افتخارات بزرگى در عرصه هاى داخلى و جهانى بوجود آورده است.

  محمود احمدى نژاد، طرف مناظره خود، مير حسين موسوى را متهم كرد كه براى فيلم تبليغاتيش بازيگر استخدام كرده است و گفت: «شما چند تا سفر كرديد متوجه شديد كه در كشور مشكلات هست. آيا اين مشكلات در چهار سال گذشته ايجاد شده است.»

  وی هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرزندان وی، علی اکبر ناطق نوری، رییس سازمان بازرسی بیت رهبری و پسر او، غلامحسین کرباسچی، شهردار سابق تهران و برخی دیگر از افراد را با اسم متهم به ثروت اندوزی و فساد اقتصادی کرد.

  در پاسخ به اظهارات ريس جمهور ايران كه به صورت آتشين مناظره را آغاز كرد، مير حسين موسوى گفت: «آقاى هاشمى و آقاى خاتمى اشخاص بزرگى هستند كه خودشان با آقاى دكتر (احمدى نژاد) بايد مناظره كنند و جواب خودشان را بدهند.»

  میر حسین موسوی، مدیریت رییس جمهور ایران را به ماجراجويى و بى ثباتى، رفتارهاى نمايشى، قهرمان نمايى، خيالبافى و خرافه گويى متهم كرد.
  وى با اشاره به اينكه به خاطر «خطرى» كه ايران را تهديد مى كند وارد صحنه شده است، مديريت دولت محمود احمدى نژاد را به ماجراجويى و بى ثباتى، رفتارهاى نمايشى، قهرمان نمايى، خيالبافى و خرافه گويى متهم كرد.

  نخست وزیر سابق ایران از شعارهاى رييس جمهور در عرصه داخلى و خارجى انتقاد كرد و گفت: «شعارها بيشتر جنبه اسطوره اى و به نظر من يكى مقدارى خيال پردازى در مورد آينده جهان است و متاسفانه آينده كشور در حال فروريختن است.»

  آقای موسوی سپس با ذكر مثال هايى از سياست خارجى دولت نهم، به موضوع سفر آقاى احمدى نژاد به عراق اشاره كرد و اظهار داشت كه او مدعى شده است آمريكايى ها مى خواستند او را بربايند در حالى كه بنزين هواپيماى دولتى را آمريكايى ها تامين كردند.

  وى اظهار داشت: «سياست خارجى دولت نهم عزت ملت را مخدوش و به آن لطمه زد و تنش وسيعى را ايجاد كرد.»

  موسوى اظهار داشت: «ايشان (احمدی نژاد) مى‌ گويند كه چرا مى‌ گوئيد من ديكتاتور هستم، من اين را نگفتم؛ اما اين روش قطعاَ به ديكتاتورى مى ‌انجامد و اينكه رأى خود را به رأى تشخيص مصلحت ارجحيت دهيد.»

  وی طرح موضوع هالوكاست، نامه هاى بى پاسخ آقاى احمدى نژاد به سران كشورهاى اروپايى و آمريكا، جلوگيرى از نشر كتاب، ستاره دار كردن دانشجويان و مقابله با هنرمندان را از ايرادات مهم دولت نهم در چهار سال فعاليت آن عنوان كرد.

  نخست وزیر سابق ایران با زیر سوال بردن روش آقای احمدی نژاد در اعلام اسامی افراد به اسم «مفسد اقتصادی» گفت: «شايسته يك مسؤول دولت نيست كه كسانى كه در قوه قضائيه را محكوم نشده‌اند نام ببرد؛ چرا كه مطرح شدن نام آنها جرم است. ما از آنها نام مى‌بريم در حالى كه آنها قدرت دفاع از خودشان داشته باشند. شما افكارى را مورد حمله و هجوم قرار مى‌دهيد كه در اين صحنه حضور ندارند و آن را قاطى سرنوشت من مى‌كنيد. گويا موردى از من نداشتيد كه آمده‌ايد مرا وصل به دو دولت قبل كرديد.»

  وی افزود: «طبق قانون اساسی ایران کسی که در هیچ دادگاهی محکوم نشده است از همه اتهامات مبراست و اتهام های آقای احمدی نژاد به افراد مختلف آن هم با ذکر نام آنها خلاف قانون، دین و اسلام و یک اقدام مجرمانه است.»

  آقای موسوی در پایان این مناظره به «پرونده سازی» دولت نهم برای افراد انتقاد کرد و گفت که من بساط این پرونده سازی را بر خواهم چید.

  خبرگزارى جمهورى اسلامى، ايرنا، گزارش داده است كه در پايان اين مناظره، طرفداران نامزدها با خودرو در خيابان هاى تهران به حركت در آمده و به نفع كانديداهاى خود شعار دادند.

  به گزارش اين خبرگزارى، طرفداران محمود احمدى نژاد به شادى پرداخته و شعار داده اند: «احمدى احمدى - شهادتت مبارك ؛ هاشمى - موسوى پيوندتان مبارك.»
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۱۹
      بعدی 
  توسط: مردم
  ۱۸ ۰۳ ۱۳۸۸ ۰۹:۵۱
  اگر فرض بگيريم كه مدارك خانم رهنورد هم قانوني نباشد مي خواستم بدونم جنس اين تقلب با جنس تقلب آقاي كردان چه فرق دارد ؟ آيا يك تبعيض جنسي ديگر بين زنان و مردان است و يا احمدي نژاد هم از زنان استفاده ابزاري براي انتخابات خود مي كند؟. رئيس جمهور محترم كار شما در اين مورد تف سربالا يي بيش نبود.

  توسط: ش-ش از: تهران
  ۱۸ ۰۳ ۱۳۸۸ ۰۹:۳۱
  متاسفانه بیشتر مردم ایران از عوام هستند و قضاوتهای آنها نیز متاثر از همین خصوصیات ساده لوحانه است بنابراین شاید در تهران و شهرهای بزرگ آقای مهندس موسوی تایید مردم باشند ولی با سیاست عوام فریبانه آقای احمدی نژاد متاسفانه اکثر شهرستان ها به ایشان رای می دهند . اینقدر مردم را گرسنه نگه داشته اند که برای 50000 هزارتومان حاضرند آینده مملکت را بفروشند .

  توسط: zana از: sanandaj
  ۱۷ ۰۳ ۱۳۸۸ ۱۷:۵۱
  آمدن چهار كانديداي رياست جمهوري ازصافي شوراي نگهبان به مفهوم آمدن براي حفظ نظام است.گويا آقايان نمي دانندهمه ي اتهامهايي كه به همديگر وارد مي كننداز قبل مردم از آنها اطلاع دارند.به جاي اتهام به همديگراز مردم بابت مديريت غلط عذرخواهي كنندو برنامه هاي علمي ،كارشناسانه و معطوف به رفاه مردم ارايه دهند.چرابراي بدست آوردن قدرت وپول بيشتر از منافع مردم هزينه مي كنند.

  توسط: مهدی
  ۱۷ ۰۳ ۱۳۸۸ ۱۳:۵۷
  بنام خدا<br />در مملکتی که یک رئیس جمهور حرمت افراد و اشخاص را نگه نمی دارد وای بر سر این مردم که به او رای می دهند باشد که در نهایت آۀن افراد گناهکار باشند .<br />از امام معصوم روایت است که باید آبروی خود و مردم را حفظ کنی و اگربدی از کسی دیدی و یا شنیدی آنرا به هفتاد راه مثبت در فکرت راه بده و از خود دور کن و اگر نتوانستی چنین بکنی نهایتا بر نفس خود تسلط داشته باش

  توسط: مهرگان از: خرم‌آباد
  ۱۶ ۰۳ ۱۳۸۸ ۱۶:۲۳
  در خرم اباد لرستان دقايقي پس از اتمام مناظره اهالي چند محله(از جمله قاضي اباد و پشت بازار) به خيابان ها آمده و بنرها و تابلوهاي تبليغاتي احمدي نژاد را از كوچه و خيابان محله برداشتند. كه اين به مزاج طرفداران دولت عدالت محور خوش نيامد و باعث بروز درگيري با و حتي تيراندازي مابين طرفداران اين دو نامزدگرديد.

  توسط: بهرام
  ۱۶ ۰۳ ۱۳۸۸ ۱۶:۲۲
  آنانی که حقایق گفته شده توسط احمدی نژاد را که مورد تایید آحاد مردم فقیر ایران است نفی میکنند بی تردید همراه با مافیای قدرت و ثروت منافعی راتعقیب میکنند.

  توسط: علی از: تهران
  ۱۶ ۰۳ ۱۳۸۸ ۱۶:۰۵
  اصلا کسی که نتونه درست حرف بزنه چطوری میخواد رئیس جمهور بشه؟ کسی که هر سوالی ازش میپرسن تنها جوابی که داره فقط &quot;چیز&quot; هست به نظر شما آبروی کشور مارا پیش کشور های دیگر نمیبره؟! خوب معلومه که میبره! کسی که حتی جلوی سوالات محسن رضایی هم کم بیاره چطوری میخواد رئیس جمهور بشه؟ من که فکر نکنم ریاست جمهوری به دردش بخوره!! منم اول فکر میکردم که موسوی از احمدی نژاد بهتره ولی بعد مناظره اون شب و حرف های غلط و &quot;چیز&quot; &quot;چیز&quot; هایی که موسوی میکرد متوجه شدم که کی لیاقت ریاست جمهوری رو داره! برای تمام کسانی که بعد اون شب هنوز هم طرفدار موسوی هستند متاسفم!!!!!

  توسط: میلاد از: شیراز
  ۱۶ ۰۳ ۱۳۸۸ ۱۶:۰۲
  کس دی محمد از سراب که اینقدر خر و دی کسو تشریف دارند احتمال زیاد از احمدی نژاد پول گرفته و بسیجیه

  توسط: جعفر
  ۱۶ ۰۳ ۱۳۸۸ ۱۵:۳۷
  زنده باد موسوی آذربایجانی(یاشاسین آذربایجان بالاسی)

  توسط: ایرج از: ژوهانسبورگ
  ۱۶ ۰۳ ۱۳۸۸ ۱۵:۱۱
  سلام،<br /><br />آقای رئیس جمهور افشاگری درد این مردم فقیر و بینوا را درمان نمی‌کنه،این داستانی که شما واسه مردم گفتی‌ خیلی‌ قدیمیه براشون آب و نون نمی‌شه.<br /><br />من خودم زمانی‌ که ۱۷-۱۸ سال بودم این داستانها رو شنیدم.اگه شما به دزدی این بی‌ شرفها که حق این مردم گرسنه را خوردن مطمئن هستی‌ پس چرا تو این ۴ سال لال شده بودی.اگه راست میگی برو این دزدیها رو ازشون پس بگیر و حق مردم را بده.<br /><br />شماها همه سر و ته یه کرباسین اگه پسر‌های رفسنجانی‌ پول مردم ایران را دزدیدن و دارن باهاش تجارت می‌کنن، آقای احمدی نژاد شما هم پول مردم عزیز ما رو دزدیدی و دادی به حزب الله.<br /><br />حالا با این حرفهایی که زدی همین آقا زادها حسابتو میرسن. <br /><br />

  توسط: هالو
  ۱۶ ۰۳ ۱۳۸۸ ۱۴:۲۹
  وطن يعني دويدن درپى نان<br />وطن يعني كمك كردن به لبنان<br />وطن يعني عرب را چاق كردن<br />معلم هاى خود راداغ کردن <br />وطن يعني صف نون وصف شير<br />وطن يعني همش درگيرودرگير<br />وطن يعني همين بنزين همين نفت<br />همين نفتى كه توي سفره هارفت<br /> وطن يعني پذيرايي از افغان وطن يعني سفر استان به استان وطن يعني همين آيينه دق<br />وطن يعني خلايق هرچه لايق

  توسط: behnam
  ۱۶ ۰۳ ۱۳۸۸ ۱۳:۵۲
  این گونه آرتیست بازیها برای احمدی نژاد دیگه دیر شده و باید دیر یا زود عرصه رو به رقیب سرسخت و توانمند خودش میر حسین بده و منتظر پاسخ قاطع آقای هاشمی هم باشه. این دروغگوی ترسو که به خاطر اخذ رای دست به هر هوچی گری و دروغگویی میزنه اگه بتونه اثبات کنه که هاشمی و پسراش تو این مملکت واقعا دزدی کردن احتمالا نظام مقدسی که احمدی نژاد داعیه دفاع از اون و داره به راحتی آب خوردن از هم می پاشه و دست همه برای مردم مظلوم و ستمدیده ایران بزرگ و مقتدر رو میشه

  توسط: ايراني
  ۱۶ ۰۳ ۱۳۸۸ ۱۲:۵۸
  ادب مرد به ز دولت اوست .<br />

  توسط: elahm
  ۱۶ ۰۳ ۱۳۸۸ ۱۰:۵۵
  كمتر كسی تردید دارد كه رئیس جمهور بعدی ایران نه از طریق صندوق های رای، بلكه بر اساس تصمیم رهبر و اطرافیانش برگزیده می شود. چهار كاندیدای مذهبی خودی از سوی شورای نگهبان انتصابی برگزیده شده اند و ماشین انتخاباتی تحت كنترل افراد برگزیده نظام، كاندیدای مورد نظر را &#171;انتخاب&#187; خواهد كرد. با این حال انتخابات رئیس جمهوری در ایران معمولا شور و هیجان فراوانی را برمی انگیزد. علیرغم تحمل سركوب، زندانی شدن مخالفان، و بسته شدن روزنامه های نیمه خودی، جامعه مدنی متحول و رو به رشد فعالانه از این دوره زودگذر انتخابات استفاده می كند تا با طرح خواست های مشخص خود، شكست های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی رژیم اسلامی را برملا سازد و مشروعیت حاكمیت ملایان را به زیر سئوال برد

  توسط: ايراندوست
  ۱۶ ۰۳ ۱۳۸۸ ۰۶:۲۸
  با سلام<br /><br />دوستان٬ درهيچ كجاى دنيا فرديرو كه همۀ خصوصيّات رئيس جمهورى بطريق كامل درش بوديعه گذارده شده باشه كمترخاهيم يافت٠<br />ايران درحال حاضر وبخصوص دراين دورۀ آيندۀ رياست جمهورى تنها بيك شيرمرد٬ بيك مرد شيردل و شجاع احتياج داره كه بتونه ايران عزيزمونررا ازتهاجم قلدران وزالوصفتان خارجى نجات ودستشانرا از پروندۀ اتمي ايران٬ كه آن بزودى گريبانگيرمون خواهد شد٬ نجات داده و ملّت ايرانرا درلواى آن در سراسرجهان سرفراز و سرافراز سازد٠<br />ازاينرو دسته جمعى و همه باهم تنها باحمدى نژاد رأى ميدهيم٠<br />وطن دوست
  صفحه از ۱۹
      بعدی 

  به ما بپیوندید