یکشنبه ۶ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۷:۱۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  ميرحسين موسوی از رياست فرهنگستان هنر برکنار شد

  عکس میرحسین موسوی با اعضای فرهنگستان هنر
  عکس میرحسین موسوی با اعضای فرهنگستان هنر
  اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز سه شنبه در نشست خود ميرحسين موسوی، نامزد معترض به نتيجه انتخابات رياست جمهوری، را از رياست فرهنگستان هنر، آخرین سمت دولتی خود، برکنار و علی معلم دامغانی را جايگزين وی کردند.

  اين در حالی است که خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، گزارش داده است، محمود احمدی نژاد، رييس دولت دهم، که روز سه شنبه در دور سوم سفرهای استانی به شيراز رفته بود شامگاه سه شنبه برای شرکت در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به تهران بازگشت و قرار است تا ساعات ديگر به شيراز بازگردد.

  ميرحسين موسوی در جريان انتخابات رياست جمهوری ايران ۲۲ خرداد رقيب محمود احمدی نژاد بود. به رغم اين که وزارت کشور محمود احمدی نژاد را پيروز انتخابات اعلام کرد، مير حسين موسوی به دليل آنچه که تقلب گسترده در انتخابات خواند، خواستار ابطال نتيجه آن شد.

  پايگاه خبری فراکسيون خط امام مجلس،«پارلمان‌نيوز»، درنخستين واکنش به اقدام شورای عالی انقلاب فرهنگی نوشته است:«محمود احمدی نژاد که در ماه‌های اخير بيش از همه از بحران محبوبيت و مقبوليت در ميان بخش قابل توجهی از جامعه رنج برد، امشب خود را از شيراز به تهران رساند تا برای ساعتی بعد از ماه‌ها، احساس پيروزی بر محبوب و عزيز ملت ايران، نخست‌وزير امام راحل، مهندس ميرحسين موسوی را تجربه کند».


  پارلمان نيوز اضافه کرده است:« اين تصميم شورای عالی انقلاب فرهنگی که با تلاش شبانه‌روزی احمدی‌نژاد و يارانش به ثمر رسيد، به نظر می‌رسد نتيجه‌ای جز محبوب‌تر شدن ميرحسين موسوی نخواهد داشت، چرا که او توسط فردی برکنار شد که هنوز حرف و حديت‌های فراوانی در مورد معرفی او به عنوان پيروز انتخابات وجود دارد.»

  اعضای جدید

  محمد محمديان، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در گفت و گو با خبرگزاری فارس با اعلام خبر برکناری میرحسین موسوی، گفته است که «در اين جلسه اعضای شورا همچنين مهدی کلهر، مصطفی رحماندوست و جهانگیر الماسی را به عنوان اعضای فرهنگستان هنر انتخاب کردند.»

  آقای محمديان در حالی از برکناری ميرحسين موسوی خبر داده است که پيشتر به دنبال انتصاب علی معلم به عنوان عضو پيوسته فرهنگستان هنر توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، گمانه زنی هايی درباره احتمال انتصاب او به ریاست فرهنگستان هنر مطرح شده بود.

  پيشتر رسانه های اصلاح طلب با اعلا خبر مصوبه جديد شورای عالی انقلاب فرهنگی در آبان ماه سال جاری در خصوص تعيين «رياست فرهنگستان ها»، آن را به عنوان اولين گام برای حذف ميرحسين موسوی ارزیابی کرده بودند.

  طبق ماده ۱۶ اساسنامه فرهنگستان هنر ، ۲۰ نفر از اعضای مجمع فرهنگستان به پيشنهاد شورای هنر و تاييد شورای عالی انقلاب فرهنگی و ۱۰ نفر از آنان توسط ۲۰ نفر تعيين شده مشخص می شوند. اين در حالی است که عضويت علی معلم دامغانی با اين روش صورت نگرفته و شورای عالی انقلاب فرهنگی راساً علی معلم را به عضويت پيوسته فرهنگستان درآورده است.
  علی معلم دامغانی، رییس جدید فرهنگستان هنر


  اصلاحیه اساسنامه


  طبق اساسنامه پيشين فرهنگستان هنر، رييس اين فرهنگستان به پيشنهاد مجمع عمومی و حکم رياست عاليه فرهنگستان‌ها (رييس جمهور)، از ميان سه نفر از صاحب نظران برجسته کشور برای مدت چهار سال انتخاب می شد.

  اما طبق اصلاحيه ماده ۸ اساسنامه فرهنگستان هنر ، ریيس فرهنگستان از ميان اعضای فرهنگستان، به پيشنهاد رييس جمهور و تصويب شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حکم ايشان برای يک دوره چهارساله انتخاب می شوند.

  تغييرات در اساسنامه فرهنگستان هنر با انتقاد نمايندگان مجلس و برخی اعضای فرهنگستان و همچنين هنرمندان مواجه شده است.

  مجيد مجيدی، کارگردان، در اين زمينه گفته بود: «ما از اينکه فرهنگ، سياسی می شود دل خوشی نداريم زيرا بايد استقلال فرهنگستان حفظ شود و دولت در امور داخلی اداره فرهنگستان دخالت نکند.»

  علی منتظری، از اعضای مجمع فرهنگستان هنر، نیز با انتقاد از اين مصوبه گفته بود: «حداقل انتظار ما از دولت اين بود که قبل از هرگونه تصميم گيری در شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعضای فرهنگستان رايزنی کند.»

  آقای منتظری با ابراز نگرانی نسبت به پيامدهای اين مصوبه، اضافه کرده بود: «دولت بايد اجازه بدهد فرهنگستان ها از جمله فرهنگستان هنر خود تصميم گيری کنند.»

   مصوبه تشکیل فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ايران در پایان سال  ۱۳۷۷ از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد ولی این فرهنگستان عملا حیات خود را از سال ۱۳۷۸ آغاز کرد.

  ميرحسين موسوی در ده سال گذشته رياست اين فرهنگستان را برعهده داشته است.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۲
      بعدی 
  توسط: ایرانی از: هند
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۲۱:۰۲
  باید به آقای موسوی تبریک گفت چرا که این کار احمدی نژاد،ایشان را در گرفتن حقوق تضییع شدهٔ ملت ایران ازادتر و موففقتر می‌کند.و به احمدی نژاد باید بگویم که

  دود اگر بالا نشیند کسر‌شان شعله نیست جای چشم ابرو نگیرد گرچه او بالاتر است

  درود بر آزادی، درود به روان پاک شهیدان راه آزادی و به امید پیروزی ملت ایران و تشکیل یک نظام مردم سالار

  توسط: زهره
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۷:۳۸
  اي خدا ما كي از شر وجود نحس اين مردك راحت مي‌شيم. كار ملت ايران به جايي رسيده كه هر كسي براش تعيين تكليف مي‌كنه.همه رئيس جمهور دارن ما هم رئيس جمهور داريم اي خدا

  توسط: علی از: عسلویه
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۷:۱۶
  فرقی نمیکرد بجای علی معلم حسین رضا زاده را انتخاب میکردند.

  توسط: نام مستعار
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۶:۳۴
  خیلی مزخرف میگید ها...
  همین که از زندگی برکنارش نکردیم خودش خیلی حرفه. به این میر حسین بگین مواظب خودش و حرفاش باشه!

  توسط: lida
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۶:۱۲
  lموسوی فقط یک نفر با بقیه جنبش سبز چیکار میتونه بکنه?

  توسط: Taymaz از: Tabriz
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۴:۵۵
  سعید جان، خودمونیم، عجب حرف احمقانه ای زدی! "میر حسین اینقدر ترسو بود که جرات نکرد استئفا بده.بیرونش کردن !" اگه شجاعت به استعفا دادنه، با این حساب این احمدی شما که از همه ترسو تره، که جلو اراده یک ملت با اسلحه و باتوم وایستاده و با این کار آخرشم ثابت کرده که جدا احتیاج به استراحت تو یک بیمارستان روانی داره. از خدا باید ترسید و خواهید دید که حقارت و بدبختی در انتظار امثال تو و سرکردتون هستش.

  توسط: حزب علی
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۴:۳۲
  هر وقت خبر مربوط به موسوی را میخوانم سعی میکنم نگاهم به چهره او نیافتد . نگاه به چهره منافق ، "کفاره" دارد .

  توسط: حسين از: مرودشت
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۴:۲۹
  خدالعنت كند موسوي وكروبي راكه باعث وباني اين فتنه ها بودندمثل بچه آدم داشتيم زندگيمان مي كرديم اميدوارم به حق سيدالشهدا هيچ خيري نه دراين دنيا ونه درآخرت نبينند. 

  توسط: آرش-ب از: تهران
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۴:۲۶
  آقایان در رایو فردا چرا دیدگاه مرا چاپ نمی کنید؟ چرا هر چه را که می خواهید چاپ می کنید؟

  توسط: زویا ازتهران
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۴:۰۳
  برکناری موسوی جنبش سبز را عمیق تر می کند درودبرموسوی ویارانش

  توسط: soleiman
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۳:۳۷
  نقشه شوم انها در حال اجرا می خواهند میر حسین را خانه نشین سپس دستگیری یا حصر خانگی نمایند.

  توسط: سید رحیم از: خامنه
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۳:۳۷
  شخصیت آدمها را از روی دلخوشی های می توان حدس زد.
  آقای احمدقلی دلخوشی را در آن می بیند که فوری از شیراز به تهران برود و دوباره مثل جن در شیراز ظاهر شود. (سوءاستفاده از بیت المال)
  رهبر او هم به این دلخوش است که پست سر یک متوفی (مرحوم منتظری) رجزخوانی کند. (استکبار ورزی در برابر خدا)
  از روی این دو می توان دانست که این دو از چه اندازه حقارتی برخوردارند!

  توسط: آزاد
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۳:۳۱
  اینطوری برای جنبش سبز بهتره .میرحسین نباید هیچ وابستگی به حکومت داشته باشه. روزی که احمدی نژاد برکنار بشه هم نزدیکه منتها با ذلت وحقارت.

  توسط: saeed
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۳:۲۷
  میر حسین اینقدر ترسو بود که جرات نکرد استئفا بده.بیرونش کردن

  توسط: irane azad از: iran zamin
  ۰۲ ۱۰ ۱۳۸۸ ۱۲:۵۷
  بوی بد سیاست ننگین سید علی و ملیجکش همه جا حتی هنر و فرهنگ رو گرفته و آلوده کرده میر حسین پیروز و محبوب در مقابل خود فروشانی نظیر علی معلم ایستاده به امید صبحدم آزادی.............
  صفحه از ۲
      بعدی 

  به ما بپیوندید