لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۲۵

پروژه‌های پالایشگاهی و پتروشیمی ایران زیر تیغ بحران آب


خبرگزاری رویترز طی گزارشی به فهرستی از پروژه‌های پالایشگاهی و پتروشیمی‌های ایران اشاره کرده که بحران آب آنها را با مشکل مواجه ساخته است.

بنابر گزارش‌های رسمی و نهادهای بین‌المللی، ایران با «بحران چشمگیر» آب مواجه است. صنایع پتروشیمی و پالایشگاه‌ها نیاز قابل توجهی به منابع آب دارند.

رویترز گزارش خود را بر اساس اعلامیه‌های رسمی شرکت‌های دخیل در پروژه‌ها، مصاحبه با منابع آگاه یا سهام‌داران، همچنین گزارش‌هایی که در رسانه‌های ایران منتشر شده، ترتیب داده است.

شرکت پتروشیمی خراسان

فاز دوم مجتمع پتروشیمی خراسان برای تولید سالانه ۶۶۰ هزار تن اوره (کود شیمیایی) و ۴۰ هزار تن مِلامین طراحی شده‌است، اما سهام‌داران این مجتمع که شرکت‌های تأمین پترولیوم و شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی است، اعلام کرده‌اند که به‌خاطر عدم امنیت تأمین آب برای این مجتمع، پروژه هیچ پیشرفتی نداشته است.

صنایع پتروشیمی کرمانشاه

توسعه مجتمع صنایع پتروشیمی کرمانشاه نیز که با هدف تولید سالانه ۱۲۰ هزار تن پروپلین طراحی شده است به‌خاطر مشکل تأمین آب مورد نیاز، متوقف شده است. این مجتمع به رویترز گفته‌است که همه مجوزهای لازم گرفته شده و اگرچه قرار بود تا سال ۲۰۱۸ تکمیل و راه‌اندازی شود، اما تنها ۳۰ درصد توسعه یافته و احتمالاً در سال ۲۰۲۲ به مدار تولید وارد شود.

پتروشیمی فیروزآباد و پروژه‌های مشابه

پروژه ۵۰۰ میلیون دلاری تولید اتیلن یک دهه قبل متوقف شده‌است و مدیر این پروژه می‌گوید مطالعات نشان می‌دهد تأمین منابع آب لازم برای پروژه زیر سؤال است.

چهار پروژه پتروشیمی دیگر که برای تولید اتیلن طراحی شده‌اند نیز بخاطر بحران آب با بن‌بست مواجه شده‌اند: مجتمع جهرم، داراب، استهبان و فسا.

پتروشیمی گلستان

۱۲ سال بعد از کلنگ‌زنی این مجتمع، صدا و سیمای ایران طی گزارشی می‌گوید این پروژه به‌خاطر نبود آب مورد نیاز آن، هنوز تکمیل نشده است. این مجتمع برای تولید سالانه ۶۷۷ هزار تن آمونیاک و بیش از هزار تن اوره طراحی شده است.

پتروشیمی کوهدشت

هفا سال پیش این پتروشیمی افتتاح رسمی شد، اما خبرگزاری تسنیم می‌گوید تاکنون هیچ محصولی تولید نکرده است. این مجتمع برای تولید سالانه ۱۱ هزار تن ایزوبوتان و ۴۵ هزار تن اتیلن ساخته شده‌است. یک دلال مرتبط با این پروژه گفته است، دلیل عدم فعالیت مجتمع هم کمبود منابع آبی و هم کمبود خوراک است.

پتروشیمی دانا

پروژه دیگر، مجتمع پتروشیمی دانا است که به‌خاطر اعتراض کشاورزان به انتقال آب مورد نیاز زمین‌های آنها به این پتروشیمی، توسعه آن با تأخیر مواجه شده‌است. این مجتمع به سالانه ۱۵٫۵ میلیون متر مکعب آب نیاز دارد.

پتروشیمی خمین

ساخت این پتروشیمی که در نزدیکی‌های تهران است نیز بنابر گزارش خبرگزاری ایرنا با مشکل تأمین آب مواجه شده و به تأخیر افتاده‌است. این مجتمع قرار بود با خوراک پالایشگاه‌های شازند و اصفهان سالانه ۱۸۵ هزار تن پلی پروپیلن تولید کند.

فاز دوم پالایشگاه شیراز

توسعه فاز دوم پالایشگاه شیراز با هدف پالایش روزانه ۱۲۰ هزار بشکه نفت در نزدیکی یک پارک ملی در استان فارس نیز بخاطر اعتراض مردم و فعالان محیط زیست، متوقف شده‌است. ارزش این پروژه ۱٫۵ میلیارد دلار عنوان شده‌است.

پالایشگاه اصفهان

پالایشگاه اصفهان نیز که نیاز به سالانه ۸ میلیون متر مکعب آب از رودخانه زاینده‌رود دارد، با مشکل آب و خشکسالی مواجه شده است. مدیر عامل این پالایشگاه می‌گوید اگر چاره‌ای برای تأمین آب پالایشگاه در بلندمدت یافته نشود، نیمی از ظرفیت آن از رده خارج خواهد شد.

پالایشگاه آبادان

این پالایشگاه عظیم نیز طی دو سال گذشته به خاطر بحران آب مجبور شد برای مدتی فعالیت خود را متوقف کند. مقامات این پالایشگاه به خبرگزاری مهر گفته‌اند افزایش شوری آب رودخانه کارون و افت سطح آن باعث شده‌است این پالایشگاه با مشکل مواجه شود.

پتروشیمی شازند

خبرگزاری ایرنا گزارش داده‌است این پتروشیمی مجبور شده‌است چاه‌های عمیق برای دستیابی به سفره‌های زیرزمینی حفر کند که به نوبه خود نگرانی دوست‌داران محیط زیست را برانگیخته است. این پتروشیمی به رویترز گفته‌است دنبال شرکتی است که بتواند پروژه‌ای ۱۰ میلیون یورویی برای تصفیه فاضلاب شهری و انتقال آب آن به این مجتمع راه‌اندازی کند.

منابع: رویترز / ف.ق / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG