لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۳۹

صادرات میعانات گازی ایران تقریبا «صفر» شده است


ایران در سال ۹۶ بیش از ۱۷ میلیون تن میعانات گازی به ارزش هفت میلیارد دلار صادر کرد.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی می‌گوید به دلیل تحریم‌ها میزان صادرات میعانات گازی تقریبا «صفر» شده است.

میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک و گران قیمت است که از میادین گازی تولید می‌شود.

تولید میعانات گازی ایران بویژه از میدان پارس جنوبی روزانه نزدیک به ۶۵۰ هزار بشکه است که ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار بشکه آن در داخل مصرف می‌شود.

ایران در سال ۹۶ بیش از ۱۷ میلیون تن میعانات گازی به ارزش هفت میلیارد دلار صادر کرد.

بر اساس آمارهای گمرکی، صادرات میعانات گازی ایران پارسال با ۴۵ درصد کاهش به زیر ۹.۵ میلیون تن سقوط کرد.

گمرک ایران ارائه گزارش از صادرات و واردات کشور را در سال جاری متوقف کرده است.

سید حمید حسینی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی به خبرگزاری میزان گفته است آمار پنج ماهه ابتدای سال ۹۸ نسبت به پارسال حاکی از کاهش ۹ درصدی صادرات میعانات گازی است.

وی نگفت میزان صادرات دقیقا چه میزان بوده، اما آمارهای پنج ماهه پارسال نشان می‌دهد که ایران در آن مدت چهار میلیون و ۱۶۷ هزار تن صادرات میعانات گازی داشت.

بدین ترتیب، در پنج ماه ابتدایی امسال احتمالا حدود ۳.۷ میلیون تن میعانات گازی صادر شده است.

ایران میعانات گازی را در سبد صادرات غیرنفتی قرار می‌دهد و این کالا قبل از تحریم‌ها، سهمی ۲۵ درصدی در کل صادرات غیرنفتی کشور داشت.

بخشی از افت صادرات میعانات گازی مربوط به راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس می‌شود که روزانه ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی را می‌تواند به بنزین، گازوئیل و دیگر محصولات نفتی تبدیل کند.

با این حال، ایران هم اکنون روزانه حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه میعانات گازی مازاد تولید می‌کند که بنا به گفته‌های آقای حسینی، صادرات آن تقریبا به صفر رسیده است.

بر خلاف میادین نفتی، ایران نمی‌تواند تولید میعانات گازی را متوقف کند، چرا که توقف میعانات گازی همراه گاز تولید می‌شود و توقف آن مستلزم توقف تولید گاز است.

ایران مجبور است میعانات گازی اضافی خود را انبار کند.

بر اساس آمارهای شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها، کپلر، که در اختیار رادیو فردا قرار داده است، میزان ذخایر نفت و میعانات گازی ایران در ماه اوت به ۱۲۰ میلیون بشکه اوج گرفته است.

آقای حسینی همچنین گفته است تحریم‌ها مشکلات فراوانی را در زمینه حمل‌ونقل و جابجایی منابع مالی به وجود آورده است.

وی با اشاره به عدم استقبال از خرید میعانات گازی در بازار بورس انرژی گفت به دلیل تحریم‌های بین المللی شرکت‌های خارجی علاقه چندانی به حضور در بازار بورس انرژی کشور ندارند و از سوی دیگر شرکت‌های ایرانی به دلیل محدودیت‌های در خریداران میعانات گازی و ارتباط گیری برای فروش آن، بعید به نظر می‌رسد در آینده نزدیک میعانات گازی در بورس انرژی مشتری پیدا کند.

منابع: خبرگزاری میزان، گمرک ایران، کپلر، رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG