لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۵۳

مدودیف همکاری مسکو با واشینگتن را مشروط خواند


دمیتری مدودیف، رئیس جمهوری روسیه می گوید: کرملین، و متحدانش در قلمرو اتحاد شوروی سابق، خواستار همکاری با آمریکا در راه ثبات افغانستان اند. اما بنظر می رسد که آقای مدودیف این ابراز تمایل را به تغییراتی گسترده در مواضع سیاسی جهان غرب مشروط کرده است.

بگفته آقای مدودیف، روسیه و متحدانش برای «همکاری تمام عیار و جامع» با آمریکا آماده اند اما همین تاکیدات او، همزمان، دلالت بر آن دارد که یاری و همکاری روسیه در حل مشکل افغانستان، به فهرستی طولانی از تغییراتی مربوط و مشروط است که مسکو از دولت جدید آمریکا انتظار انجام دادن آن ها را دارد.

گمان می رود که توقف گسترش ناتو در اروپا، و الغاء تصمیم آمریکا به ایجاد سامانه دفاع موشکی در نزدیکی مرزهای غربی روسیه، از جمله تغییرات ِ مورد نظر آقای مدودیف باشد.

این گفته های رئیس جمهوری روسیه را یک روز پس از انتشار خبر اعطای وام و اعتبارات چند میلیارد دلاری مسکو به بیشکک، و نیز اعلام این خبر که قرقیزستان بهره برداری نیروهای آمریکایی از پایگاه هوایی «مناس» را متوقف خواهد کرد، با خبرنگاران در میان گذاشته شد. پایگاه «مناس» در قرقیزستان، تا کنون، نقش مهمی را در زمینه تدارکات و پشتیبانی برای نیروهای آمریکایی درگیر جنگ در آفغانستان داشته است.

XS
SM
MD
LG