لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۲۲

وکیل عیسی سحرخیز و احسان مازندرانی، خبر داد که این دو روزنامه‌نگار زندانی به جرایم سنگینی متهم شده‌اند


وکیل عیسی سحرخیز و احسان مازندرانی، خبر داد که این دو روزنامه‌نگار زندانی به جرایم به‌گفته او سنگین‌تری چون «اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی» و «توهین به مقامات» متهم شده‌اند.

محمود علیزاده طباطبایی، روز دوشنبه، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری تسنیم گفت که درباره پرونده این دو روزنامه‌نگار بین بازپرس پرونده و دادستان تهران «اختلاف» وجود داشت که در نهایت پرونده برای حل اختلاف به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارجاع شد و قاضی ابوالقاسم صلواتی، رئیس این شعبه، به نفع دادستان رأی داد.
به گفته آقای علیزاده طباطبایی، بازپرس پرونده معتقد بود اقدام‌های این روزنامه‌نگاران فقط مصداق اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» است اما دادستان عقیده داشت این اقدام‌ها علاوه بر «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، مصداق «اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی» و «توهین به مقام‌های جمهوری اسلامی» است.

حداکثر زندان پیش‌بینی شده برای اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» در قوانین جمهوری اسلامی یک سال است. اما برای اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی» تا ۱۰ سال و برای «توهین به مقامات» جمهوری اسلامی نیز تا دو سال زندان پیش‌بینی شده است.

XS
SM
MD
LG