لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۱۱

محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به رییس‌جمهوری آمریکا خواستار رفع توقیف اموال مصادره‌شده ایران شد


محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری سابق ایران در نامه‌ای به باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا از او خواست نسبت به رفع توقیف از دومیلیارد دلار از منابع مالی مصادره شده ایران، اقدام کند.

به‌گزارش وبسایت «دولت بهار» نزدیک به آقای احمدی‌نژاد، در این نامه که به سفارت سوییس، حافظ منافع آمریکا تحویل داده شده، آمده که نامه او مطلقا جنبه سیاسی ندارد و صرفا از منظر حقوق‌انسانی و در دفاع از به‌گفته او حق مسلم ملت ایران نوشته شده است.

در سال ۱۳۸۶ که درآمد ارزی ایران از محل فروش نفت افزایش پیدا کرد، مسوولان دولت محمود احمدی‌نژاد از طریق یک کارگزار لوکزامبورگی به نام «کلیراستریم» مقادیری اوراق بهادار خریداری کردند.

این کارگزار بخشی از اوراق بهادار را در اروپا و بخش دیگری را به صورت فیزیکی نزد سیتی‌بانک آمریکا نگهداری می‌کرد و دولت آمریکا در راستای اجرای تحریم‌ها علیه ایران این اموال را مصادره کرده است.

دیوان عالی آمریکا روز اول اردیبهشت‌ماه سال جاری حکم داد که دو میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران باید به خانواده‌های قربانیان آمریکایی بمب‌گذاری‌های سال ۱۹۸۳ در بیروت و سایر حملات مرتبط با ایران پرداخت شود.
مقام‌های دولت حسن روحانی، دولت احمدی‌نژاد را به بی‌احتیاطی و بی‌تدبیری در خرید اوراق قرضه دولتی آمریکا و خارج نکردن دارایی‌ها پس از تحریم‌ها متهم می‌کنند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG