لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۰

نخست وزیر بوسنی-هرزگوین می گوید مسلمانان این کشور تهدیدی تروریستی برای اروپا نیستند


دنیس زویزدیچ Denis Zvizdic نخست‌وزیر بوسنی-هرزه‌گوین این اتهام را رد کرد که مسلمانان این کشور تهدیدی تروریستی برای اروپا به شمار می روند. او افزود انگیزه این اتهام سیاسی است و می تواند به جذب سرمایه و صنعت گردشگری در این کشور بالکان آسیب بزند. او این گفته بعضی از رهبران اروپایی را هم که مسلمانان بوسنی علنا از گروه «خلافت اسلامی» (داعش) پشتیبانی می کنند، تکذیب کرد.

کارشناسان می گویند عموم مسلمانان بوسنی پیرو شکلی میانه‌رو از اسلام هستند. اما، به گفته همین کارشناسان، اسلام‌گرایان مسلحی که در جنگ سه ساله ۲۵ سال پیش، برای جنگیدن در کنار مسلمانان بوسنی با صربهای ارتدوکس و کرواتهای کاتولیک به بوسنی آمدند، به بعضی از مسلمانان این کشور آموزشهای افراطی داده اند.

میلوش زمان رئیس‌جمهوری چک این اتهام را مطرح کرده است که بوسنی می تواند به پایگاه اروپایی داعش تبدیل شود. همزمان کولیندا گرابر-کیتارویچ Kolinda Grabar-Kitarovic هشدار داده است که به گفته او هزاران فرد مسلح در راه بازگشت از بوسنی به سوریه و عراق هستند.

سازمان های امنیتی بوسنی می گویند در پنج سال گذشته حدود ۲۴۰ شهروند برای مبارزه با داعش این کشور را ترک کرده‌اند. به گفته مسئولان از ۴۴ نفری که به بوسنی بازگشته‌اند، ۲۳ نفر بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG