لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۴۸

جهانگیری: ۱۱.۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب شده است


اسحاق جهانگیری،‌ معاون اول حسن روحانی.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری ایران، می گوید که از ابتدای فعالیت دولت یازدهم در شهریور سال ۹۲ تا شهریور سال جاری، ۱۹ میلیارد و ۳۷۷ میلیون دلار طرح سرمایه‌گذاری مستقیم در وزارت امور اقتصادی و دارایی تحت حمایت قانون سرمایه‌گذاری خارجی کشور به تصویب رسیده است.

به گفته وی، بیش از ۱۱ میلیارد و ۶۶۰ میلیون دلار آن جذب شده و در واقع تبدیل به کارخانه و صنعت در ایران شده است.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی عبارت از سرمایه های حقیقی است که شرکت‌های خارجی در ایران انجام می‌دهند و مالکیت، کنترل و مدیریت دارایی‌ها در اختیار آن شرکت قرار می‌گیرد.

معاون اول حسن روحانی افزود که در دوران بعد از برجام حدود ۱۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب شده است.

البته این رقم پسابرجامی بیشتر از کل سرمایه گذاری انجام شده در دولت یازدهم تا شهریور ماه است (۱۱.۶۶ میلیارد دلار) که احتمالاً ناظر بر «طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری» بوده است، نه «سرمایه جذب شده» در ۲۰ ماه گذشته از آغاز برجام.

به هر حال، بر اساس آمارهای بین المللی، میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران طی سال گذشته افزایش یافته، اما هنوز از دوران قبل از تحریم کمتر است.

بر اساس آمارهای کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) میزان سرمایه های خارجی مستقیم جذب شده در اقتصاد ایران طی سال ۲۰۱۶ حدود ۳ میلیارد و ۳۷۲ میلیون دلار بوده است که نسبت به سال قبل آن بیش از ۶۴ درصد افزایش یافته است. این رقم در سال ۲۰۱۳ حدود ۳ میلیارد و ۵۰ میلیون دلار بود.

آمارهای بانک جهانی اگرچه میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران طی سال گذشته را منتشر نکرده، اما آمارهای آن با گزارش آنکتاد برای سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ همخوانی دارد.

بنا به گزارش بانک جهانی، میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ بصورت پله کانی افزایش یافته و از حدود ۲ میلیارد دلار به ۴ میلیارد و ۶۶۲ میلیون دلار رسید، اما از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ کاهشی متوالی نشان می دهد.

به هر حال، آمارهای آنکتاد نشان می دهد که از سال ۲۰۱۳ تا پایان ۲۰۱۶ کلا ۱۰ میلیارد و ۶۶۲ میلیون دلار سرمایه مستقیم خارجی جذب اقتصاد ایران شده است.

به گزارش بانک جهانی، میزان کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان طی سال گذشته به ۱ تریلیون و ۷۵۷ میلیون دلار رسید که نسبت به سال ۲۰۱۵ حدود ۲۵ درصد کاهش نشان می دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG