لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۱۴

دفاع روسيه از فروش موشک به ايران


آمريکا و اسراييل روسيه را به دليل فروش موشک به ايران مورد انتقاد قرار داده اند.

سرگئی لاوروف، وزير دفاع روسيه بار ديگر از فروش موشک های ضدهوايی متحرک به ايران دفاع کرده و گفته است اين موشک ها کاربردی صرفا دفاعی دارند.


وی در گفت و گو با مجله آلمانی اشپيگل گفت هرکشوری می تواند به کشور ديگر اسلحه بفروشد به شرط آن که تحريمی را زيرپا نگذاشته باشد.


سرگئی لاوروف افزود:«سلاح هايی که روسيه به ايران می فروشد سلاح های دفاعی و با برد محدود است؛ به طور مثال سيستم دفاع ضد هوايی TOR-M۱ تاثيری در تعادل قوا در منطقه ندارد و برد آن فقط ۴۰ کيلومتر است.»


سيستم موشک زمين به هوای TOR-M۱ يک سيستم موشکی متحرک است که خودروهای پرتاب آن را نيز شامل می شود و می تواند هواپيما و موشک های هدايت شونده را هدف قرار دهد.


جمعه گذشته بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشيتد پرس ، روسيه اعلام کرد که تحويل سيستم موشک ضد هوائی ِ TOR-M۱ را به ايران آغاز کرده است.


جمهوری اسلامی، در دسامبر پارسال، قراردادی به ارزش يک ميليارد دلار برای خريد ۲۹ موشک TOR-M۱ با روسيه امضا کرد.


با وجود اين، پس از انتشار خبر آغاز تحويل موشک ها به ايران، مدير شرکت «روس آبارون اکسپورت» روز شنبه اعلام کرد خبر آغاز تحويل سيستم موشک ضد هوايی «تور-ام يک Tor-M۱ » به ايران، واقعيت ندارد.


دولت آمريکا، به دليل اينکه فعاليت های هسته ای جمهوری اسلامی را مشکوک می داند، در بهار گذشته از کشورهای جهان خواست از فروش اسلحه به جمهوری اسلامی بپرهيزند. ايران تاکيد می کند که فعاليت های هسته ايش صلح آميز است.


«ايران قادر به ساخت بمب اتم نيست، مطمئنم»


وزير دفاع روسيه همچنين در مصاحبه با اشپيگل گفت کاملا مطمئن است که جمهوری اسلامی قادر به ساختن بمب اتمی نيست.


وی درباره نيروگاه هسته ای بوشهر، نيروگاهی که توسط روسيه در دست ساختمان است، گفت : در بوشهر غنی سازی انجام نمی گيرد و روسيه اورانيومی که کاربرد نظامی داشته باشد به ايران نمی دهد و زباله های هسته ای نيروگاه بوشهر به روسيه بازمی گردد.


سرگئی لاوروف در باره تحريم احتمالی ايران توسط شورای امنيت سازمان ملل متحد گفت:« تحريم نبايد همه جانبه باشد و گرنه اين خطر وجود دارد که ايران راه کره شمالی را درپيش گيرد و از پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای خارج شود. در اين صورت هيچ کس نمی تواند پيش بينی کند که چه اتفاقاتی در ايران رخ خواهد داد.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG