لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۰۹

خبرخوان

نتانیاهو: مأموران ما همچنان در داخل ایران عملیات دارند

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، در سخنرانی خود برای یک گروه از دیپلمات‌ها گفت که مأموران اسرائیلی همچنان در داخل ایران عملیات انجام می‌دهند و این اقدام‌ها بخشی است از تلاش‌های اسرائیل برای جلوگیری از «تهدید هسته‌ای جمهوری اسلامی».

به نوشته روزنامه تایمز اسرائیل، او در مقر وزارت امور خارجه اسرائیل در بیت‌المقدس/اورشلیم گفت: «ما در سراسر جهان علیه برنامه هسته‌ای در حال مبارزه هستیم .»

آقای نتانیاهو بدون ارائه جزئیات خاصی افزود: «ما همچنین برای به‌روز ماندن، به صورت دوره‌ای از ایران بازدید می‌کنیم.»

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

کمیسیون پیشنهاد رهبر در زمان آیت‌الله خمینی هم «وجود داشت اما گزینه‌شان رأی نیاورد»

هاشم هاشم‌زاده هریسی، نماینده استان آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی

چند روز پس از آنکه یک عضو مجلس خبرگان رهبری از «فهرستی صد درصد محرمانه» در یکی از کمیسیون‌های این مجلس خبر داد، یک عضو دیگر مجلس خبرگان با اشاره به اینکه طرح چنین موضوعی «به صلاح نیست» گفت چنین لیستی در دوران آیت‌الله خمینی هم وجود داشت.

به گزارش ایرنا، هاشم هاشم‌زاده هریسی، نماینده مجلس خبرگان، روز یکشنبه گفت: تعیین رهبری «باید توسط همه نمایندگان یا اکثریت خبرگان رقم بخورد نه یک کمیته یا کمیسیون».

چند روز پیش‌تر محسن اراکی، دیگر عضو مجلس خبرگان رهبری، به خبرگزاری فارس گفته بود سه عضو این مجلس از بین «کسانی که واجد شرایط رهبری هستند» فهرستی را «به طور خیلی سری و محرمانه» تهیه می‌کنند «تا هر وقت مورد نیاز باشد به مجلس خبرگان عرضه شود».

هاشم‌زاده هریسی در واکنش به این اظهارات گفته است: طرح چنین موضوعی «هرچند صحت داشته باشد، اثرگذار نیست» زیرا به گفته او، در سال ۶۸ با وجودی که چنین کمیسیونی وجود داشت اما آیت‌الله علی خامنه‌ای به عنوان رهبر انتخاب شد «و گزینه آن کمیسیون انتخاب نشد».

این نماینده مجلس خبرگان نامی از گزینه مورد نظر آن کمیسیون نبرده است.

بنابر خبرهای پراکنده‌ای که از نشست مجلس خبرگان در خرداد ۶۸ منتشر شده، شماری از اعضا نام‌هایی را برای «شورای رهبری» معرفی می‌کردند و نام آیت‌الله محمدرضا گلپایگانی و علی خامنه‌ای نیز برای رهبر فردی مطرح شده بود.

۱۱سوال مجمع تشخیص مصلحت از روحانی درباره لوایح پولشویی

مجمع تشخیص مصلحت نظام، مسئول نهایی تعیین تکلیف لوایح پولشویی است و حسن روحانی، رئيس‌جمهور ایران به طور معمول در جلسات این نهاد شرکت نمی‌کند - عکس از آرشیو

رسانه‌های ایران روز یکشنبه گزارش دادند که «کمیسیون مشترک» مجمع تشخیص مصلحت نظام که در حال بررسی دو لایحه مرتبط با پولشویی است، سوالات اعضای مجمع را برای حسن روحانی، رئيس‌ جمهور ایران، ارسال می‌کند.

در گزارش رسانه‌های ایران تعداد این سوالات ۱۱ مورد عنوان شده اما جزئیات بیشتری درباره آن منتشر نشده است.

از چهار لایحه‌ای که دولت حسن روحانی برای برآورده کردن درخواست‌های نهاد بین‌المللی مبارزه با پول‌شویی به مجلس ارائه کرده دو لایحه «پالرمو» (پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی) و «سی‌اف‌تی» (پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم) از سوی شورای نگهبان رد شد و تصمیم‌گیری درباره آنها به مجمع تشخیص مصلحت نظام واگذار شده است.

این دو لایحه حدود پنج ماه است که در مجمع تشخیص معطل مانده‌اند.

مخالفان تصویب این لوایح که عمدتا از مخالفان دولت حسن روحانی هستند، می‌گویند با این کار، راه برای اعطای کمک مالی به «حماس» و «حزب‌الله لبنان» مسدود شده و راه جاسوسی علیه جمهوری اسلامی باز می‌شود.

موافقان تصویب این لوایح با اشاره به اینکه مخالفت‌ها به دلیل ترس از شفافیت اقتصادی و جلوگیری از فساد بانکی است، هشدار داده‌اند در صورت عدم تصویب این لوایح، امکان استفاده از فرصت‌های احتمالی مانند کانال مالی اتحادیه اروپا و کاهش فشار تحریم‌ها از دست می‌رود.

حسن روحانی به طور معمول در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت نمی‌کند و به نظر می‌رسد به همین دلیل، اعضای کمیسیون تصمیم گرفته‌اند سوالات را برای وی ارسال کنند.

حمله به نفتکش‌ها؛ پاپ خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها شد

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌ها، از جامعه جهانی خواست که برای حل معضلات پیچیده خاورمیانه از ابزارهای دیپلماسی استفاده شود - عکس از آرشیو

در ادامه واکنش‌ها به حملات علیه دو نفتکش در دریای عمان، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، خواستار «خویشتنداری» و «کاستن از تنش‌ها» در منطقه شد.

رهبر کاتولیک‌ها روز یکشنبه در جریان سفر به شهر کامرینو در مرکز ایتالیا که در زمین لرزه‌های دو سال پیش بشدت آسیب دید گفت: «بار دیگر خواسته صمیمانه‌ام را تکرار می‌کنم و از جامعه جهانی می‌خواهم که اقدام به هر تلاش ممکن در جهت مذاکره و صلح کنند».

پاپ فرانسیس همچنین گفت: «همه را دعوت می‌کنم که برای حل معضلات پیچیده منازعات خاورمیانه، ابزارهای دیپلماسی را به کار بگیرند».

دو نفتکش حامل میعانات گازی، شامل کشتی نروژی «فرونت التر» و کشتی ژاپنی «کوکوکا کاریجس»، صبح پنج‌شنبه در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند؛ مقام‌های آمریکا نیروهای ایرانی را مسئول حمله به این کشتی‌ها اعلام کرده‌اند اما جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کند.

وزیر نیرو ایران: هیأت تجاری ۲۵۰ نفره از روسیه به ایران می‌آید

رضا اردکانیان، وزیر نیرو ایران (راست) در کنار سرگئی چبوتارف، وزیر «امور قفقاز شمالی» روسیه

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که روز یکشنبه همایشی اقتصادی با حضور وزیر نیرو ایران و وزیر «امور قفقاز شمالی» روسیه در تهران و اصفهان آغاز به کار کرد.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در حاشیه این نشست گفت در حال حاضر ۶۰ نفر از اعضای سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی قفقاز شمالی در این نشست حضور دارند و «حدود ۲۵۰ نفر دوشنبه و سه‌شنبه برای اجلاس به ما می‌پیوندند».

به گفته رضا اردکانیان، از سال گذشته و با تصویب هیأت وزیران، مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و روسیه به وزارت نیرو سپرده شده است.

دولت آمریکا پس از خروج از برجام تمامی تحریم‌ها علیه ایران بازگرداند و اعلام کرده است شرکت‌هایی را که با ایران داد و ستد داشته باشند تحریم خواهد کرد.

با این حال به گفته رضا اردکانیان، «مباحث بانکی یکی از موضوعات مهم مذاکره بین ایران و روسیه است» و «مذاکرات فشرده‌ای بین بانک مرکزی دو کشور در حال انجام بوده» است.

سارا نتانیاهو، همسر نخست وزیر اسرائیل، به پرداخت جریمه محکوم شد

سارا نتانیاهو در دادگاه عالی اورشلیم که روز یکشنبه برای تصمیم‌گیری درباره کیفرخواست توافقی تشکیل شد

دادگاهی در اورشلیم / بیت‌المقدس روز یکشنبه سارا نتانیاهو، همسر نخست وزیر این کشور، را به جرم «سوء استفاده از اموال دولتی» به پرداخت جریمه‌ای معادل ۱۵هزار دلار محکوم کرد.

خانم نتانیاهو از مدت‌ها پیش متهم شده بود که با وجود حضور آشپز در اقامتگاه دولتی، صورتحساب رستوران‌های مجلل را که حدود یکصدهزار دلار شده بود از محل بودجه دولتی پرداخته بود.

سرانجام روز یکشنبه دادگاه اورشلیم توافق امضاشده بین سارا نتانیاهو و دادستانی این کشور را پذیرفت.

دفتر دادستانی کل اسرائیل نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد برای مختومه شدن این پرونده، همسر نخست وزیر باید جریمه‌های دیگری نیز پرداخت کند.

سارا نتانیاهو سال گذشته به «کلاهبرداری» متهم شده بود اما وی این اتهام را رد کرده و دارای انگیزه‌های سیاسی دانسته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نیز با اتهام‌هایی مربوط به «فساد مالی» روبه روست.

افزایش هزینه بیمه کشتی‌ها در خاورمیانه بعد از حملات اخیر

دریای عمان. سه روز پیش

شرکت‌های بیمه کشتی‌ها اعلام کرده‌اند بعد از حملات به دو نفتکش در دریای عمان، هزینه بیمه کشتی‌ها برای منطقه خاورمیانه را ۱۰ درصد افزایش داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به غیر از افزایش هزینه بیمه، قیمت نفت نیز بعد از حملات اخیر به نفتکش‌ها ۴٫۵ درصد افزایش یافته‌است.
حدود یک پنجم از کل نفت مصرفی جهان و یک سوم کل حمل دریایی نفت از تنگه هرمز می‌گذرد.

رویترز می‌نویسد برخی از شرکت‌های کشتیرانی تردد از خاورمیانه را متوقف کرده و دیگر سفارش جدیدی در این منطقه قبول نمی‌کنند.

بعد از حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان، هزینه اجاره نفتکش‌های بزرگ با ظرفیت ۲ میلیون بشکه برای انتقال نفت از خلیج فارس به بازارهای آسیایی به ۱۳ هزار دلار به ازای هر روز رسید که ۲۰۰۰ دلار بیشتر از پیش از حملات است.

همچنین شرکت‌های کشتیرانی خواهان انواع بیمه و ضمانت برای حمل نفت از این منطقه هستند. شرکت‌های بیمه می‌گویند کل هزینه‌ها برای نفت‌کش‌های بزرگ ۲۰۰ هزار دلار برای یک هفته افزایش یافته‌است.

دو نفت‌کش حامل نفتا و متانول، شامل کشتی نروژی «فرونت التر» و کشتی ژاپنی «کوکوکا کاریجس»، صبح پنج‌شنبه در دریای عمان دچار آتش‌سوزی شدند؛ مقام‌های آمریکا نیروهای ایرانی را مسئول حمله به این کشتی‌ها اعلام کرده‌اند اما جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کند.

بعیدی‌نژاد: جلوی سفارت ایران در لندن مسدود است و امکان تردد دیپلمات‌ها وجود ندارد

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، روزهای شنبه و یک‌شنبه در پیام‌هایی توئیتری از تجمع در مقابل سفارتخانه ایران در لندن خبر داد و نوشت: «علیرغم هشدارهای متعدد به پلیس و وزارت امور خارجه انگلیس، چند نفر با مسدود کردن مسیر، دیروز و دیشب را جلوی سفارت سپری کردند.»

او روز یک‌شنبه افزود: «امروز علاوه بر افراد، رسانه‌ها برای تهیه گزارش جلوی سفارت اجتماع کرده‌اند. کماکان پیاده‌روی جلوی سفارت مسدود است و امکان تردد دیپلماتها وجود ندارد.»

آقای بعیدی‌نژاد توضیحی در مورد ماهیت این تجمع نداده‌است اما در روزهای اخیر ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی‌بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرده‌است که در اعتراض به ادامه بازداشت همسرش، خودش هم در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن دست به اعتصاب غذا زده‌است.

ریچارد رتکلیف روز شنبه اعلام کرد که نازنین زاغری «در اعتراض به حبس ناعادلانه خود» و همزمان با پنجمین زادروز دخترشان دست به اعتصاب غذا زده است.

آقای رتکلیف روز شنبه در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس در مقابل سفارت ایران در لندن نیز گفت که «این اولین بار نیست» که نازنین زاغری دست به اعتصاب غذا در زندان زده و «من به او قول دادم که اگر دوباره اعتصاب غذا بکند من هم به او خواهم پیوست.»

سفیر بریتانیا احضار خود توسط وزارت خارجه ایران را تکذیب کرد

راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در تهران

راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در تهران، روز یک‌شنبه احضار خود توسط وزارت خارجه ایران در خصوص موضوع نفتکش‌ها را تکذیب کرد.

او در توئیتی در مورد این «احضار» نوشت: «جالب است و برای من خبر جدیدی است. من خود دیروز درخواست یک دیدار فوری با وزارت خارجه [ایران] کردم و درخواستم اجابت شد. احضاری در کار نبود. اگر احضار رسمی می‌شدم البته که پاسخ می‌دادم، مانند همه سفرا.»

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، روز جمعه گفته بود سپاه پاسداران عامل حملات به دو نفتکش در دریای عمان است و از نظر لندن، «هیچ عامل دولتی دیگری را نمی‌توان مسئول دانست».

وزیر خارجه بریتانیا پیش از آن نیز گفته بود «دلیلی ندارد که ارزیابی آمریکا دربارهٔ نقش ایران در حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را باور نکنیم».

در پی اعلام این اتهام، رسانه‌های ایران به نقل از وزارت خارجه جمهوری اسلامی گزارش کردند که سفیر بریتانیا در تهران احضار شده و مراتب «اعتراض شدید» به مواضع لندن مبنی بر نقش جمهوری اسلامی در این مورد به وی ابلاغ شده‌است؛ احضاری که سفیر بریتانیا اکنون آن را تکذیب می‌کند.

اردوغان: تحویل اس۴۰۰ به ترکیه قرار است از ژوئیه آغاز شود

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، می‌گوید انتظار می‌رود تحویل سامانهٔ دفاع موشکی اس-۴۰۰ توسط روسیه به ترکیه، از نیمه نخست ماه ژوئیه، یک ماه دیگر، آغاز شود.

خرید این سامانهٔ پدافند موشکیِ ساخت روسیه، باعث تنش در روابط آنکارا و واشینگتن شده‌است. دولت آمریکا می‌گوید در واکنش به خرید این موشک‌ها، ترکیه از مشارکت در تولید جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ حذف خواهد شد. ایالات متحده همچنین ترکیه را به تحریم‌های اقتصادی تهدید کرده‌است.

وزیر خارجه ترکیه روز جمعه در پاسخ گفت اگر آمریکا به این دلیل ترکیه را تحریم کند، «اقدامات متقابل» انجام خواهد داد.

آقای اردوغان که در بازگشت از نشست سیکا در تاجیکستان با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، در این نشست گفت‌وگو کرده‌است. رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: «ما امضای خود را پای این قرارداد گذاشتیم و کاری را که آغاز کرده‌ایم، تمام می‌کنیم.»

ترکیه و آمریکا هر دو از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند.

علی لاریجانی حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را «مشکوک» خواند

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را «مشکوک» خواند و آن را مکملِ تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران دانست.

علی لاریجانی در نطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبهٔ مجلس، مدعی شد که آمریکا در جنگ جهانی، کشتی‌های خود را در نزدیکی سرزمین ژاپن مورد هدف قرار داد تا، به‌گفتهٔ او، توجیه لازم برای خصومت را فراهم کند.

آمریکا، بریتانیا و عربستان سعودی، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان معرفی کرده‌اند.

مقام‌های ایرانی این ادعا را رد کرده‌اند. نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، با رد اتهام‌ها علیه تهران، گفته «به‌طور قطع همان کسانی که ایران را متهم می‌کنند، خود، نقش اصلی را در ایجاد کردن این حوادث دارند».

هند تعرفه ۲۸ کالای وارداتی از آمریکا را افزایش می‌دهد

بازار میوه و سبزیجات در چندیگر؛ سیب، بادام و گردو مشمول تعرفه‌های جدید شده‌اند

دولت هند اعلام کرد در واکنش به اقدام آمریکا در خروج از یکی از مهم‌ترین پیمان‌های داد و ستد میان دو طرف، تعرفه ۲۸ کالای وارداتی از ایالات متحده را افزایش می‌دهد.

از جمله کالاها و فرآورده‌هایی که مشمول تعرفه‌های جدید می‌شوند بادام، سیب و گردو هستند و تعرفه‌های تازه نیز از ۱۶ ژوئن/۲۶ خرداد اجرایی می‌شوند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در راستای شعار موسوم به «نخست آمریکا»، سیاست‌های اقتصادی سخت‌گیرانه‌ای را علیه برخی شرکای کشورش، از چین و هند تا مکزیک، کانادا و اتحادیه اروپا پی گرفته‌است.

نزدیک به دو هفته پیش ترامپ اعلام کرد که مزایای بازرگانی در نظر گرفته‌شده برای هند، در «سیستم عمومی اولویت‌ها» یا «جی‌اس‌پی» را بر می‌چیند. قانونی که اجازه می‌داد تا سقف ۵.۶ میلیارد صادرات به آمریکا از معافیت مالیاتی برخوردار شود و هند بیشتر از دیگر کشورها از آن بهره می‌برد.

دهلی نو در همان زمان به انتقاد از این اقدام پرداخت و گفت از «منافع ملی خود دفاع خواهد کرد».

داد و ستد بین هند و آمریکا در سال ۲۰۱۸ در حدود ۱۴۲ میلیارد دلار بود.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند و دونالد ترامپ قرار است در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در ژاپن دیدار کنند.

خدمه نفتکش نروژی که در دریای عمان هدف حمله قرار گرفته وارد دبی شدند

تصویر نفتکش فرونت التر از سال ۲۰۱۸

بنا بر گزارش‌ها خدمه نفتکش «فرونت التر»، نفتکش تحت مالکیت نروژ که پنج‌شنبه گذشته در دریای عمان هدف حمله قرار گرفته بود، از ایران خارج و وارد امارات متحده عربی شدند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده‌است که آن‌ها دو روز پس از آن‌که به ایران انتقال داده شدند، روز شنبه، وارد دبی شدند.

دو نفتکش حامل میعانات گازی، کشتی تحت مالکیت نروژ، یعنی «فرونت التر»، و یک کشتی ژاپنی به‌نام «کوکوکا کاریجس»، صبح پنج‌شنبه در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند.

آمریکا، ایران را مسئول حمله به این کشتی‌ها اعلام کرده، اما تهران این اتهام را رد می‌کند.

اظهارات خدمه در کنار تحقیقاتی که روی دو کشتی صورت خواهد گرفت و شواهد فیزیکی موجود، نقش مهمی در ارزیابی‌ها، نتیجه‌گیری‌ها و احتمالا اعلام مسئول یا مسئولان حمله ایفا خواهد کرد.

«فرونت التر» و «کوکوکا کاریجس» هر دو در حال حاضر در بندر فجیره، شرق امارات، هستند.

حمله به دو نفتکش در دریای عمان حدودا یک ماه پس از «خرابکاری‌ها» در چهار نفتکش دیگر در نزدیکی بندر فجیره صورت گرفته‌است.

آمریکا در آن مورد نیز جمهوری اسلامی را متهم به «خرابکاری» کرد، تهران اما آن اتهام را نیز رد و «نگران‌کننده» توصیف کرد.

کره شمالی رویکرد آمریکا در قبال تهران را «فریبنده» توصیف کرد

نمایی از پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی

پیونگ‌یانگ می‌گوید ایالات متحده سیاستی «فریبنده» در قبال جمهوری اسلامی در پیش گرفته و در حالی که پیشنهاد مذاکره داده، تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران اعمال کرده‌است.

گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی در ۲۵ خرداد ماه، از یک سو به پیشنهاد رئیس‌جمهوری ایالات متحده و دیگر مقام‌های آمریکا برای انجام مذاکرات با ایران و از سوی دیگر به اعمال تحریم‌های تازه‌ واشینگتن علیه پتروشیمی ایران، اشاره دارد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا دو هفته پیش شرکت پتروشیمی ایران و ۳۳ شرکت اقماری آن را به اتهام «حمایت از سپاه پاسداران» مشمول تحریم کرد. دولت دونالد ترامپ، سپاه پاسداران را به فهرست «سازمان‌های تروریستی» خارجی خود افزوده‌است.

خبرگزاری کره شمالی به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در این مورد نیز اشاره کرده که گفته بود این اقدام نشانه «پوچ بودن ادعای رئیس جمهور آمریکا» برای مذاکره است.

ایالات متحده تاکید کرده تا زمانی که با جمهوری اسلامی به توافق تازه‌ای نرسد، «فشارهای حداکثری» علیه تهران ادامه خواهد یافت.

شماری از تحلیل‌گران در کره جنوبی می‌گویند آن‌چه در خبرگزاری کره شمالی در ارتباط با ایران منتشر شده، بازتاب‌دهنده «خشم» پیونگ‌یانگ از روند مذاکرات فعلی با ایالات متحده است.

آمریکا هرچند با کره شمالی در مورد حرکت به‌سوی پاکسازی شبه‌جزیره کره از جنگ‌افزار اتمی به توافق دست یافته، اما در این مورد نیز تاکید کرده تا زمانی‌که خلع سلاح صورت نگیرد، تحریم‌های گسترده علیه پیونگ‌یانگ برچیده نخواهند شد.

واشینگتن خواستار بازگشت کره شمالی به میز مذاکرات است، اما مقام‌های پیونگ‌یانگ می‌گویند ایالات متحده باید «رویکرد تازه‌ای» در پیش گیرد.

رهبران دو کشور در جریان دیداری بی‌سابقه در سنگاپور به توافق برای حرکت به سوی غیراتمی‌شدن دست یافتند، اما در دیدار بعدی در هانوی، به سندی متکوب دست نیافتد.

رئیس‌جمهوری کره جنوبی اخیرا ابراز امیدواری کرده بود که مذاکرات با پیونگ‌یانگ به‌زودی «از سر گرفته شود». او البته در جریان سخنانی تازه در سوئد گفته هرچند نیرویی که مذاکرات ایجاد کرده هنوز پابرجاست، اما زمان زیادی نمانده و روند صلح ممکن است از حرکت بازایستد.

«نهادهای اطلاعاتی اسرائیل به نتیجه رسیده‌اند که سپاه پاسداران عامل حمله اخیر به نفتکش‌ها بود»

دو نقطه زردرنگ در این نقشه محل دو نفتکش نروژی و ژاپنی هنگام وقوع حمله را نشان می‌دهد

به گفته کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل، نهادهای اطلاعاتی و امنیتی این کشور در ارزیابی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که «عامل حمله به دو کشتی در دریای عمان، سپاه پاسداران بوده است».

کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل شامگاه شنبه، ۲۵ خرداد، به نقل از یک «مقام ارشد اطلاعاتی» گزارش داد که روند برآورد و ارزیابی نهادهای اطلاعاتی اسرائیل درباره این حملات از همان زمان وقوع آنها در روز پنج‌شنبه آغاز شد و این نهادها به این نتیجه رسیدند که سپاه پاسداران این دو حمله را با استفاده از مین‌های دریایی و همچنین اژدر انجام داده است.

بدین ترتیب، اسرائیل در کنار آمریکا و بریتانیا قرار گرفته است که پیش‌تر ایران را عامل حملات به دو کشتی دانسته‌اند.

شبکه تلویزیون دولتی «کان» اسرائیل دو هفته پیش خبر داده بود که سازمان موساد «مستندات» دست داشتن ایران در حمله ماه گذشته به چهار نفتکش در نزدیکی بندر فجیره امارات را به شریکان اطلاعاتی‌اش داده است تا به سازمان ملل ارائه شود.

عربستان، امارات و نروژ که نفتکش‌های‌شان در حملات ماه گذشته آسیب دید، به دریافت «مستندات دخالت ایران» از اسرائیل اشاره‌ای نکردند.

سوریه از وقوع انفجار در یک انبار مهمات ارتش در غرب دمشق خبر داد

به گفته تلویزیون دولتی سوریه، انفجار در منطقه نظامی «مشروع دمر» روی داده است - عکس از آرشیو

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، شامگاه شنبه ۲۵ خرداد به نقل از «یک منبع نظامی» گزارش داد که یک انبار مهمات متعلق به ارتش این کشور در غرب دمشق منفجر شده است.

این خبرگزاری جزئیات بیشتری درباره این خبر ارائه نکرد اما تلویزیون دولتی سوریه علت انفجار در منطقه نظامی «مشروع دمر» را «سرایت آتش‌سوزی‌ گسترده در مزارع اطراف» عنوان کرده است.

بسیاری از انفجارهای سال‌‌های اخیر در مراکز نظامی ارتش سوریه ناشی از حملات هوایی منتسب به اسرائیل بوده است.

در کمتر از یک ماه اخیر، اسرائیل ظاهرا سه بار به «مراکز نظامی» سوریه حمله کرده و هر بار نیز از سوی نخست وزیر اسرائیل به طور تلویحی تایید شده است.

خبرگزاری سانا روز شنبه همچنین گزارش داده بود که «گروه‌های تروریستی» با نقض توافق مربوط به «مناطق کاهش تنش» در بخش‌های متعددی از استان حما، اقدام به شلیک خمپاره کردند «که به آتش‌سوزی در اراضی کشاورزی انجامید».

این خبرگزاری از «انهدام» خانه‌های شماری از شهروندان در پی این حملات و «خسارات مادی دیگر به املاک عمومی» خبر داده است.

جنگ داخلی در سوریه پس از دوره‌ای آرامش نسبی در دو هفته اخیر تشدید شده و در حملات متقابل بین نیروهای وفادار به بشار اسد و گروه‌های باقی‌مانده از معارضین مسلح، صدها تن کشته و زخمی شده‌اند.

وزیر نفت عربستان خواستار «پاسخ سریع» به تهدیدات اخیر علیه انتقال نفت شد

خالد الفالح، وزیر نیرو، صنعت و ذخایر عربستان سعودی

در ادامه واکنش‌ها به حمله علیه دو نفتکش در دریای عمان، یک مقام سعودی نیز خواستار «پاسخ سریع» به «تهدیدات» در منطقه شد.

خالد الفالح، وزیر نفت عربستان، روز شنبه در ژاپن و در آغاز نشست وزیران انرژی گروه ۲۰ گفت: باید به تهدیدها علیه حمل و نقل انرژی و ثبات بازار «پاسخی سریع و قاطع» داد.

به گزارش رویترز، وزیر نفت سعودی همچنین با اشاره به حملاتی که ظرف یک ماه در دریای عرب و خلیج فارس علیه نفتکش‌ها صورت گرفت آنها را «تروریستی» خواند.

عربستان سعودی پیش از این گفته بود خلأ ناشی از تحریم نفتی ایران را پرخواهد کرد؛ خالد الفالح نیز روز شنبه تأکید کرد کشورش به برقراری ثبات در بازار جهانی نفت متعهد است.

از روز پنج‌شنبه و در پی حمله به دو نفتکش در دریای عمان، بهای نفت ۳.۴ درصد افزایش یافته و شرکت‌های بیمه نیز قیمت خدمات به کشتی‌های عازم منطقه را ۱۰ درصد افزایش داده‌اند.

فرانکو زفیرلی، کارگردان سرشناس ایتالیایی، در ۹۶ سالگی درگذشت

تصویری از فرانکو زفیرلی در سال ۲۰۰۴

فرانکو زفیرلی، سینماگر، تهیه‌کننده و طراح اپرای ایتالیایی که شماری از بزرگ‌ترین خوانندگان این رشته را کارگردانی کرد، روز شنبه در ۹۶ سالگی در شهر رم درگذشت.

از جمله فیلم‌های زفیرلی می‌توان به «رومئو و ژولیت»، «رام کردن زن سرکش»، « چای با موسولینی» و همچنین مجموعه تلویزیونی «عیسای ناصری» اشاره کرد.

داریو ناردلا، شهردار فلورانس، زادگاه زفیرلی، روز شنبه در توئیتی نوشت: «هرگز دلم نمی‌خواست چنین روزی فرابرسد. فرانکو زفیرلی صبح امروز درگذشت. یکی از بزرگ‌ترین مردان دنیای فرهنگ».

زفیرلی را می‌توان آخرین بازمانده نسل سینماگران بزرگ ایتالیایی در دوران پس از جنگ دوم جهانی همچون فدریکو فلینی و لوکینو ویسکونتی، دانست.

«شلیک سه خمپاره» به پایگاه هوایی میزبان مربیان آمریکایی در شمال بغداد

تصویری از یک فروند جنگنده «ال-۱۵۹ الکا» که سال ۲۰۱۵ وارد پایگاه هوایی «بلد» در شمال بغداد شد – عکس از آرشیو

ارتش عراق روز شنبه اعلام کرد سه خمپاره به سوی پایگاه هوایی «بَلَد» در شمال بغداد، که محل آموزش مربیان آمریکایی به سربازان عراقی ست، شلیک شده است.

بنابر بیانیه ارتش عراق، شلیک خمپاره‌ها بامداد شنبه صورت گرفت و باعث آتش‌سوزی کوچکی در محل شد اما آسیبی به کسی نرسید.

روز شنبه همچنین گزارش‌هایی درباره اصابت یک گلوله کاتیوشا به منطقه سبز بغداد منتشر شد اما «کمیته امنیت شورای بغداد» این گزارش‌ها را تکذیب کرد.

این در حالی ست که تنش بین ایران و آمریکا در منطقه در هفته‌های اخیر تشدید شده و مقام‌های آمریکایی حملات روز پنج‌شنبه به دو نفتکش در دریای عمان را به ایران نسبت داده‌اند؛ جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده است.

دیدار مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا با عراقچی در تهران

هلگا اشمید در دیدار روز شنبه با عباس عراقچی

هلگا اشمید، معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه در تهران با عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در این دیدار طرفین درباره تحریم‌های آمریکا و کاهش «تعهدات» ایران در برجام گفت‌وگو کردند.

هلگا اشمید پیش از سفر به ایران، به امارات، عمان و قطر رفته بود.

آن طور که در بیانیه دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا قید شده، این سفر با هدف کاهش تنش‌ها در منطقه انجام می‌شود و فرصتی است تا اتحادیه اروپا راه‌هایی برای تنش‌زدایی در منطقه بیابد.

سفر خانم اشمید به ایران چند روزی بعد از دیدار وزیر خارجه آلمان با مقامات تهران انجام می‌شود.

ایران روز چهارشنبه، ۱۸ اردیبهشت، رسما خروج خود از «برخی» تعهدات خود ذیل قرارداد اتمی موسوم به برجام را اعلام کرد.

حسن روحانی نیز در نامه‌ای به سران پنج کشور عضو برجام اعلام کرده است که به دلیل «عمل نکردن طرف مقابل به تعهداتش» در برجام، برای ایران «راهی جز کاهش تعهداتش نیست».

اعتراض گسترده در هنگ‌کنگ به تعلیق لایحه استرداد انجامید

کری لم روز شنبه مجبور به عقب‌نشینی شد

کری لم، رئیس امور اجرایی منطقه ویژه هنگ‌کنگ، روز شنبه رسما اعلام کرد که لایحه استرداد به چین تا زمانی نامعین به حال تعلیق درآمده است.

خانم لم پس از آن مجبور به عقب‌نشینی از تصویب این لایحه شد که اعتراض به لایحه استرداد مظنونان به چین در هنگ‌کنگ به خشونت‌ کم‌سابقه انجامید و فشارها بر دولت این منطقه افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کری لم روز شنبه اعلام کرد که کار روی این لایحه به حال تعلیق درآمده و تصمیم دوباره درباره آن «پس از مشورت با طرف‌ها»ی درگیر اتخاذ خواهد شد.

معترضان به لایحه استرداد به چین می‌گویند این لایحه در صورت تصویب آزادی‌های سیاسی و مدنی و استقلال سیستم قصایی این کشور را که تحت سیاست «یک کشور و دو سیستم» مستقل از پکن عمل می‌کند با خطر زوال و نابودی روبه‌رو خواهد کرد.

در مقابل هواداران لایحه می‌گویند که نمی‌خواهند هنگ‌کنگ به «بهشت فراری‌ها» تبدیل شود.

لایحه استرداد در صورت تصویب هم ساکنان هنگ‌کنگ را شامل می‌شود و هم اتباع چین و اتباع بیگانه.

پلیس تهران «خودکشی» عبدالرضا داوری را تأیید نکرد

عبدالرضا داوری مشاور سابق محمود احمدی‌نژاد است

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران درباره شایعه خودکشی عبدالرضا داوری، از چهره‌های نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، اعلام کرد که «با بررسی‌های صورت‌گرفته، تاکنون خبری در این باره دریافت نشده است».

صبح روز شنبه، ۲۵ خرداد، شایعه‌ای در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر این‌که عبدالرضا داوری در پی خودکشی درگذشته است.

در روزهای گذشته الهام سلمانی، همسر آقای داوری، تصاویری از تعدادی چت را منتشر کرد و مدعی شد که این تصاویر مربوط به گفت‌وگوهای آقای داوری با یک زن دیگر بوده است که در تولید برنامه «اتاق شیشه‌ای» با وی همکاری می‌کرده است.

آقای داوری در واکنش ادعا کرده بود که از خانم سلمانی جدا شده است.

از طرف دیگر، علی‌اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا ضمن اظهار بی‌اطلاعی از وضعیت عبدالرضا داوری، درباره نزدیکی وی به محمود احمدی‌نژاد گفته است: «کجا آقای داوری به آقای احمدی‌نژاد نزدیک است؟ نسبت ایشان با آقای احمدی‌نژاد چیست؟ آن قدر گفتید آقای داوری مشاور آقای احمدی‌نژاد است که خودشان هم باورشان شده است.»

آقای داوری یکی از چهره‌های رسانه‌ای حامی محمود احمدی‌نژاد به شمار می‌رود. او در زمان ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد نیز قائم‌مقام خبرگزاری ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، بود.

پلیس با صدها «دوربین نظارتی» تهران را «رصد» می‌کند

به گفته مقام پلیس، دوربین‌ها قرار است «رفتارهای خارج از عرف» را کنترل کنند

رئیس پلیس تهران روز شنبه بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که ۱۴۰۰ «دوربین نظارتی» سطح شهر را زیر نظر دارند.

حسین رحیمی گفت که جز این دوربین‌ها، ۱۳۵۰ دوربین نیز تخلفات سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز و «رفتارهای خارج از عرف» را کنترل می‌کنند.

آقای رحیمی جزئیات بیشتری درباره دوربین‌های «نظارتی» بیان نکرده است.

نصب دوربین‌ کنترل ترافیک از حدود ۳۰ سال پیش در تهران آغاز شده است.

بر اساس برخی گزارش‌ها، نصب دوربین‌های «نظارتی» نیز از دهه ۸۰ آغاز شده است.

در سال ۸۷ نیز گزارش‌هایی درباره برنامه نیروی انتظامی برای نصب دوربین‌ «نظارتی» در دیگر شهرها و مخالفت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت، منتشر شد.

نيروی انتظامی سال ۸۷ اعلام کرده بود که با نصب ۴۰۰ دوربين در محله‌های شهر تهران و راه‌اندازی ۸۰۰ ايستگاه قصد دارد «اعمال مجرمانه» را کنترل کند.

سال ۹۵ نیز محسن خانچرلی، فرمانده انتظامی غرب استان تهران، گفته بود که در محوطه بیرونی همه باغ‌تالارها و قهوه‌خانه‌های غرب تهران، دوربین مداربسته نصب شده است.

نصب دوربين‌ در اماکن عمومی، دانشگاه‌ها، بيمارستان‌ها و مکان‌های مشابه در ايران طی چند سال اخير با واکنش و اعتراض مردم، دانشجويان و پرسنل بيمارستان‌ها مواجه شده است.

سخنرانی روحانی در نشست سیکا؛ اعلام آمادگی برای گفت‌و‌گو درباره «تهدیدها»

حسن روحانی پیش از سفر به تاجیکستان در اجلاس شانگهای در قرقیزستان شرکت کرد

رئیس جمهور ایران روز شنبه در پنجمین کنفرانس «تعامل و اعتمادسازی در آسیا» موسوم به سیکا گفت که جمهوری اسلامی برای تبادل دیدگاه‌های خود با کشورهای حاضر در این کنفرانس «با هدف مقابله با تهدیدها و چالش‌ها» آمادگی دارد.

حسن روحانی روز شنبه بدون اشاره به جزئیات گفت: «برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس در امور کشورهای منطقه مداخله و توافق‌های بین‌المللی را نقض می‌کنند.»

سخنان آقای روحانی پس از افزایش تنش بین ایران و آمریکا و حمله به دو نفتکش در دریای عمان بیان شده و آمریکا ایران را به انجام این حملات متهم کرده است.

آقای روحانی روز جمعه برای شرکت در اجلاس سیکا وارد دوشنبه پایتخت تاجیکستان شد.

طرح ایجاد نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا (سیکا) در اکتبر‫ ۱۹۹۲ میلادی در چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهوری قزاقستان و با هدف ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه مطرح و این سازمان در سال ۱۹۹۶ به طور رسمی تشکیل شد.

نشست سران سیکا هر چهار سال یک بار و اجلاس وزرای خارجه هر دو سال یک بار برگزار می‌شود.

سیکا ۲۲ عضو دارد و ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و تایلند از جمله اعضای سیکا هستند.

آقای روحانی پیش از سفر به تاجیکستان در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در بیشکک پایتخت قرقیزستان با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، دیدار کرد.

ابراز «نگرانی عمیق» از سفر نماینده ضد تروریسم سازمان ملل به استان مسلمان‌نشین چین

دفتر ولادیمیر وورونکوف اعلام کرد که به دعوت پکن به سین‌کیانگ سفر خواهد کرد

نمایندگان چند کشور غربی روز جمعه به سفر نماینده ضد تروریسم سازمان ملل به استان سین‌کیانگ چین اعتراض کردند، استانی که شهروندان مسلمانش به اردوگاه بازآموزی فرستاده می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بریتانیا و ایالات متحده از جمله کشورهای معترض به این سفر هستند.

در این میان نماینده آمریکا در گفت‌وگو با دبیرکل سازمان ملل از سفر ولادیمیر وولونکوف به استان سین‌کیانگ ابراز «نگرانی عمیق» کرده است.

آقای وولونکوف، نماینده مبارزه با تروریسم در سازمان ملل، می‌گوید که به دعوت پکن قرار است از سین‌کیانگ دیدار کند.

اما به گفته دیگر کارشناسان سازمان ملل حدود یک میلیون نفر از اقلیت مسلمان اویغور در این استان به اردوگاه بازآموزی فرستاده شده‌اند، و پکن همواره قصد خود از این اقدام را «مبارزه با تروریسم» عنوان کرده است.

در همین زمینه وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای درباره گفت‌وگوی جان سالیوان، معاون وزیر، با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، توضیح داد: «معاون وزیر اعلام کرد که این دیدار با توجه به سرکوب بی‌سابقه‌ای که در سین‌کیانگ علیه اویغورها، قزاق‌ها، قرقیزها و دیگر مسلمانان در جریان است بسیار ناموجه است.»

ولادیمیر وورونکوف در حالی به سین‌کیانگ سفر خواهد کرد که میشل باچله، مدیر حقوق بشر سازمان ملل، به‌رغم درخواست مکرر از حکومت چین، هنوز موفق به دیدار از سین‌کیانگ نشده است.

آمریکا: پومپئو ارزیابی حملات به نفتکش‌ها را در اختیار بغداد گذاشته‌است

روز پنج‌شنبه دو نفتکش در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید مایک پومپئو ارزیابی‌های دولت خود در مورد «نقش ایران» در حملات به نفتکش‌ها در دریای عمان را به نخست‌وزیر عراق ارائه کرده‌است. نخست وزیر عراق خواستار پرهیز از تشدید تنش شده‌است.

مایک پومپئو تاکید کرده ایالات متحده، به تعهدات خود برای آن‌که خدشه‌ای به آزادی دریانوردی در منقطه وارد نشود پایبند است.

آمریکا، ایران را متهم به انجام حملات تازه علیه دو نفتکش در دریای عمان کرده‌است. مقام‌های جمهوری اسلامی این اتهام‌ها را رد کرده و واشینگتن را متهم به «فتنه‌جویی» کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ۲۴ خرداد ماه گفت در جریان تماس تلفنی پومپئو و عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، «ارزیابی ما در مورد این‌که ایران مسئول حملات به دو نفتکش در دریای عمان است» به اطلاع بغداد رسیده‌است.

مورگان اورتگاس افزوده که آقای پومپئو از نخست‌وزیر به‌خاطر سخنانش در ارتباط با حمایت از پرسنل آمریکایی در عراق قدردانی کرده و گفته واشینگتن به کمک به تقویت نیروهای امنیتی عراق ادامه خواهد داد.

دفتر نخست وزیر عراق نیز روز جمعه در بیانیه‌ای گفته بود، عادل عبدالمهدی و مایک پومپئو علاوه بر گفت‌وگو درباره روابط دو جانبه واشینگتن و بغداد، «در خصوص تحولات تازه در منطقه و بحران بین ایالات متحده و ایران نیز به تبادل نظر پرداختند».

به گفته بغداد نخست وزیر عراق «بر ضرورت حفظ امنیت و پرهیز از تشدید تنش» در منطقه تاکید کرده‌است.

عراق هم با ایران و هم با ایالات متحده روابط نزدیکی دارد. آقای عبدالمهدی یک ماه پیش گفته بود بغداد در جهت کاهش تنش‌ها و آرام کردن اوضاع اقدام می‌کند، هرچند این‌ اقدامات لزوما به معنی میانجی‌گری کردن نیست. رئیس پارلمان عراق اوایل خرداد از آمادگی کشورش برای میانجی‌گری میان آمریکا و ایران سخن گفته بود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG