لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۰۲

خبرخوان

محمد یزدی: در این ۴۰ سال به اندازه ۴۰۰ سال پیشرفت کرده‌ایم

محمد یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان، مدعی شد که ایران طی چهل سالی که از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ می‌گذرد، به اندازه ۴۰۰ سال پیشرفت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، یزدی ۸۷ ساله روز پنج‌شنبه اظهار داشت: «در این ۴۰ سال به اندازه ۴۰۰ سال به این کشور خدمت شده است و به اندازه ۴۰۰ سال رشد و پیشرفت کرده‌ایم؛ تکنیک‌ها و ابزارها و وسایل و جمعیت و نوع زندگی با گذشته کاملا متفاوت شده است».

این روحانی بلندپایه جمهوری اسلامی درباره پیشرفت‌های ادعایی توضیحی نداده است و مشخص نیست چه مواردی را شامل می‌شود. وی صرفا اضافه کرده که در همه این سال‌ها «سعی شده است که اصول مسلم اسلام و انقلاب نگاه داشته شود».

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که ایران در بسیاری از شاخص‌های جهانی جایگاه پایینی دارد. فساد مالی گسترده یکی از این موارد است که بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی نیز به آن اذعان داشته‌اند. سازمان بین‌المللی شفافیت در گزارشی که اسفند پارسال منتشر کرد، نوشت که ایران در رده ۱۳۰ از میان ۱۸۰ کشور دنیا بر اساس فساد مالی است.

از سوی دیگر، شمار ایرانیانی که طی این چهار دهه از ایران مهاجرت کرده‌اند بین پنج تا هفت میلیون نفر تخمین زده می‌شود که بسیاری از آنها به خاطر شرایط نامساعد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، کشور را ترک کرده‌اند.

سرکوب سیاسی، نقض حقوق بشر، بحران اقتصادی، بحران آب و محیط زیست، بالا رفتن آمار جرایم و زندانیان، سانسور گسترده و اعمال سایر محدودیت‌ها از ویژگی‌هایی است که طی چهار دهه گذشته برای اشاره به ناکامی‌های حکومت جمهوری اسلامی بر شمرده شده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

لویه جرگه مشورتی برای تعیین سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان آغاز شد

۳۲۰۰ نفر از ریش‌سفیدان رهبران قبایل افغانستان در لویه جرگه شرکت دارند

در ادامه روند مذاکرات صلح افغانستان، لویه جرگۀ مشورتی صلح روز جمعه، ۱۷ مرداد، برای تعیین تکلیف سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان در کابل آغاز به کار کرد.

به گزارش رادیو آزادی، لویه جرگه که جلسه‌ای از ریش‌سفیدان و رهبران قبایل افغانستان است، در پی درخواست هفته پیش احمد غنی، رئیس‌ جمهور افغانستان، برگزار شده که گفته بود بر اساس قانون اساسی، «صلاحیت رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را ندارد و در مورد سرنوشت آنها لویه جرگه مشورتی را فرا می‌خواند».

به‌ گفتۀ دولت افغانستان، این ۴۰۰ زندانی طالبان به ارتکاب جرایم سنگین متهم‌اند، اما نتیجه حاصل از این جرگه می‌تواند به روند مذاکرات صلح در افغانستان کمک کند.


مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در واکنش به این اقدام دولت افغانستان، با انتشار پیامی در توئیتر از شرکت‌کنندگان در لویه جرگه مشورتی صلح تقدیر کرد و نوشت: «پس از ۴۰ سال جنگ، خون‌ریزی و ویرانی، طرفین آماده آغاز یک فرایند سیاسی برای دستیابی به یک توافق برای مذاکرات‌اند.»

عنایت صافی، عضو کمیته روابط عمومی لویه جرگه مشورتی صلح، نیز شب گذشته به رادیو آزادی گفت: «در این جرگه حدود ۳۲۰۰ تن اشتراک خواهند کرد.»

برگزاری این اجلاس مشورتی در حالی است که طالبان در اعلامیه‌ای گفته‌اند که این جرگه به بهانه سرنوشت زندانیان برگزار می‌شود، اما ممکن است از آن برخلاف صلح و آرزوهای مردم افغانستان استفاده شود.

لویه جرگه مشورتی صلح برای تعیین تکلیف سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان تا سه روز ادامه خواهد داشت.

پاپ فرانسیس شش زن را به مقام‌های عالی در واتیکان منصوب کرد

پاپ فرانسیس

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، شش زن را به مقام‌های عالی در شورای مالی واتیکان منصوب کرده است.

رسانه‌ها این خبر را که روز پنج‌شنبه منتشر شد حرکتی مترقی از سوی پاپ فرانسیس توصیف کردند.

این شش زن قرار است در شورای اقتصاد واتیکان انجام وظیفه کنند که تاکنون هر ۱۵ عضو آن مرد بودند.

بنا بر سنت، این شورا متشکل است از هشت اسقف که همیشه مرد خواهند بود و هفت نفر دیگر از میان اشخاص غیرمذهبی.

به گزارش روزنامه گاردین،‌ شش زنی که به تازگی در واتیکان به مقامی رسیده‌اند همه اروپایی هستند و دارای سابقه مالی و اقتصادی چشمگیر.

از جمله این افراد می‌توان به روت کِلی،‌ وزیر سابق از حزب کارگر بریتانیا، و لِزلی فِرار، خزانه‌دار سابق شاهزاده چارلز، هر دو از بریتانیا اشاره کرد.

از چهار زن دیگر،‌ دو نفر آلمانی‌اند و دو نفر اسپانیایی.

انتصاب‌های جدید در زمانی رخ می‌دهد که واتیکان با مشکلات مالی و اقتصادی دست به گریبان است و همه‌گیری کرونا و در نتیجه افت آمار بازدیدکنندگان از موزه‌های این کشور کوچک این مشکلات را تشدید کرده است.

آمار مبتلایان به کرونا در آفریقا از یک میلیون فراتر رفت

دانش‌آموزان در آفریقای جنوبی

تعداد موارد تاییدشده ابتلا به ویروس کرونا در قاره آفریقا روز جمعه از یک میلیون نفر فراتر رفت.

با این حال،‌ به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کارشناسان ابراز نگرانی کرده‌اند که آمار مبتلایان در این نقطه از جهان باید بسیار بیشتر از این باشد.

این کارشناسان بر این عقیده‌اند که جمعیت ۱.۳ میلیاردی قاره آفریقا با کمبود شدید تست کرونا مواجه است.

بسیاری از فقیرترین کشورهای دنیا که در نتیجه ضعیف‌ترین سیستم بهداشتی را نیز دارند در این قاره واقع‌اند و همین عدم انجام تست کافی در آفریقا را به خطری بزرگ تبدیل می‌کند.

طبق آمارهای رسمی،‌ تاکنون کووید ۱۹ جان بیش از ۲۱ هزار نفر را در آفریقا گرفته است.

آمریکا توصیه عدم سفر به خارج برای آمریکایی‌ها را لغو کرد

فرودگاه دالِس در خارج از واشینگتن دی‌سی

وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه توصیه خود به شهروندان این کشور برای ممانعت از سفر به خارج به دلیل همه‌گیری کرونا را لغو کرد.

این وزارتخانه بیش از چهار ماه پیش بالاترین سطح هشدار برای ممانعت از سفر را صادر کرده و از تمام شهروندان آمریکا خواسته بود تا از سفر به خارج از کشور به دلیل شیوع مرگبار کرونا خودداری کنند.

حال به گزارش شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان با توجه به بهبود وضعیت در بسیاری از کشورها، این وزارتخانه از این پس برای هر کشور جداگانه توصیه‌ای صادر می‌کند.

اما حتی با لغو هشدار وزارت خارجه سفر به خارج برای آمریکایی‌ها آسان نخواهد شد،‌ چرا که ایالات متحده خود از جمله کشورهایی است که در حال حاضر بیشترین تعداد مبتلا و آمار بسیار بالای مرگ را دارد.

این امر سفر به خارج برای آمریکایی‌ها را بسیار دشوار کرده است.

از جمله اتحادیه اروپا در حال حاضر گردشگر آمریکایی نمی‌پذیرد و بریتانیا نیز از گردشگران آمریکایی می‌خواهد که بلافاصله پس از ورود به این کشور ۱۴ روز به قرنطینه بروند.

صادرات شش ماهه آمریکا به ایران کمتر از نصف شد

گزارش جدید مرکز آمار آمریکا نشان می‌دهد این کشور طی شش ماه ابتدایی سال جاری میلادی نزدیک ۲۱ میلیون دلار صادرات به ایران داشته که نسبت به دور مشابه پارسال کمتر از نصف شده است.

در این دوره همچنین آمریکا ۳ میلیون دلار واردات از ایران انجام داده است.

اقلام عمده صادراتی ایالات متحده به ایران شامل تجهیزات پزشکی، دارو و مواد غذایی است.

صادرات عمده ایران به آمریکا در دوران قبل از تحریم‌ها شامل فرش، پسته و خواربار بود، اما ایالات متحده واردات فرش از ایران را ممنوع کرده است.

آمارهای رسمی آمریکا نشان می‌دهد ۸۷ درصد صادرات ایران به ایالات متحده آمریکا در ماه فوریه انجام شده؛ در ماههای آوریل و مه صادراتش صفر بوده و در دیگر ماهها نیز بسیار نازل بوده است.

در سال گذشته نیز، صادرات ایران به آمریکا در ماههای ژانویه، آوریل، اوت و سه ماه پایانی سال صفر بود. به عبارتی عملا در نیمی از سال، ایران هیچ صادراتی به آمریکا نداشت.

کل صادرات آمریکا به ایران در سال گذشته میلادی نزدیک ۷۷ میلیون دلار و واراتش تنها ۱.۴ میلیون دلار بود.

در سال ۲۰۱۸ صادرات آمریکا به ایران ۴۲۶ میلیون دلار و وارداتش ۷۰ میلیون دلار بود.

کاهش نسبی متقاضیان بیمه بیکاری آمریکا طی هفته گذشته

شیوع کرونا در آمریکا منجر به از دست رفتن دهها میلیون شغل در کشور شده است

آمارهای وزارت کار آمریکا نشان می‌دهد شمار متقاضیان هفتگی بیمه‌ بیکاری در کشور کاهش نسبی یافته، اما هنوز هم ۳۱.۳ میلیون نفر که کار خود را به خاطر شیوع کرونا از دست داده‌اند، خواهان دریافت کمک‌های مالی دولتی هستند.

طی هفته منتهی به اول اوت، شمار متقاضیان جدید دریافت بیمه بیکاری به نزدیک ۱.۲ میلیون نفر رسید که حدود ۲۴۹ هزار نفر کمتر از هفته قبل آن بود.

شیوع کرونا در آمریکا منجر به از دست رفتن دهها میلیون شغل در کشور شده است و تاکنون ابتلای نزدیک به ۵ میلیون نفر و مرگ ۱۶۱ هزار نفر از کرونا در کشور ثبت شده که برابر یک چهارم کل مبتلایان ثبت شده و فوتی‌ها از کرونا در جهان است.

طبق آخرین آماری که وزارت کار آمریکا منتشر کرده، نرخ بیکاری در این کشور در ماه ژوئن به کمی بیش از ۱۱ درصد رسیده است که نسبت به ماههای قبل حدود ۲ درصد بهبود داشته است. قبل از شیوع کرونا، نرخ بیکاری آمریکا ۳.۵ درصد بود.

دولت آمریکا تاکنون ۳ تریلیون دلار کمکهای مالی به اقتصاد، تجارت، صنعت، بیکاران و کلا مبارزه با تبعات ویروس کرونا اختصاص داده و اکنون کنگره آمریکا برای تصویب بسته جدید کمکهای مالی به ارزش ۱ تریلیون دلار مذاکره می‌کند.

انتظار می‌رود در سال جاری میلادی تولید ناخالص داخلی آمریکا بیش از شش درصد کاهش یابد.

کاهش ارزش لیر ترکیه به کمترین میزان در مقابل دلار و یورو

هر دلار آمریکا صبح روز پنج‌شنبه به ۷.۲۸ لیر معامله شد و سپس مقداری بهبود یافت و به ۷.۲۲ لیر رسید

ارزش واحد پول ترکیه، لیر، روز پنج‌شنبه ۱۶ مرداد در مقابل دلار و یورو به کمترین میزان سقوط کرد.

هر دلار آمریکا صبح روز پنج‌شنبه به ۷.۲۸ لیر معامله شد و سپس مقداری بهبود یافت و به ۷.۲۲ لیر رسید که باز هم نسبت به روز پنج‌شنبه بیش از ۳ درصدکاهش نشان می‌دهد.

هر یورو اروپا نیز به ۸.۶۷ لیر اوج گرفته است.

لیر ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی ۱۸ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

علت این موضوع شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد کشور، خصوصا بخش توریسم است. صنعت گردشگری سهمی ۱۲ درصدی در کل تولید ناخالص داخلی ترکیه دارد.

طی ماههای گذشته بانک مرکزی ترکیه با تزریق میلیاردها دلار در بازار تلاش کرده بود جلوی شتاب افت ارزش لیر را بگیرد.

شاخص بازار سهام «بورسا» ترکیه نیز روز جاری ۳.۵ درصد سقوط کرد.

انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی ترکیه در سال جاری ۴.۳ درصد نسبت به پارسال کاهش یابد.

تاکنون ابتلای بیش از ۲۳۶ هزار نفر در ترکیه ثبت شده و نزدیک ۶ هزار نفر فوت کرده‌اند.

فروردین و اردیبهشت سال جاری تعداد مبتلایان روزانه به کرونا در ترکیه به حدود سه تا چهار هزار نفر رسیده بود، اما طی سه ماه گذشته با تدابیر سختگیرانه، شمار مبتلایان روزانه به حدود ۱۰۰۰ نفر کاهش یافته است.

ترکیه ماه گذشته اعلام کرد مرزهای خود به گردشگران خارجی از کشورهایی که شیوع کرونا در آنها چندان چشمگیر نیز باز خواهد کرد و گزارش‌هایی از ورود ده‌ها هزار گردشگر به کشور طی هفته‌های گذشته خبر می‌دهد.

یک متهم به قتل در چین پس از تحمل ۲۷ سال زندان تبرئه شد

دادگاهی در چین یک فرد ظاهرا مجرم که حدود سه دهه از عمرش را به اتهام ارتکاب قتل پشت میله‌های زندان گذرانده بود، «بی‌گناه» دانست.

گزارش‌ها حاکی است نحوه تصمیم‌گیری و قضاوت مسئولان در خصوص این پرونده که در زمان خود جنجال فراوانی به راه انداخت، بار دیگر بحث شکنجه متهم توسط پلیس و اعتراف‌گیری در روند ناعادلانه نظام قضایی چین را در رسانه‌ها مطرح کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، متهم این پرونده قدیمی، ژانگ یوهان ۵۲ ساله است که در سال ۱۹۹۳ به اتهام قتل دو پسربچه زندانی شد اما همواره بر این موضوع تاکید داشت که به دلیل شکنجه و آزار از سوی پلیس به اعتراف اجباری تن داده بود.

بعد از گذشت ۲۷ سال، سرانجام دادگاهی در شرق چین روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد رای به بی‌گناهی ژانگ داد. دادگاه دلیل تبرئه وی را نبود مدارک و شواهد کافی علیه متهم عنوان کرده است.

آقای ژانگ ابتدا در سال ۱۹۹۵ به اعدام محکوم شد اما بعد از گذراندن دو سال حبس، حکم او به «حبس ابد» تغییر یافت.

بر اساس این گزارش، دادگاه از آقای ژانگ به دلیل آنچه که «محکومیت اشتباه» خوانده، عذرخواهی کرده است.

وکیل مدافع وی نیز در مصاحبه با «چاینا دیلی» اعلام کرد موکلش خواهان دریافت غرامت است و افزود: «قصد داریم افرادی را که در جریان این پرونده مرتکب تخلفات قضایی شدند، مورد بازخواست قرار دهیم.»

ناظران بارها نسبت به روند ناعادلانه نظام قضایی در چین ابراز نگرانی کرده‌اند؛ جایی‌که دادگاه‌ها تقریبا در ۹۹ درصد موارد رای به محکومیت متهم می‌دهند.

بحران کرونا؛ سود شرکت نینتندو با شش برابر افزایش به یک میلیارد دلار رسید

شرکت ژاپنی نینتندو، از سازندگان بازی‌های ویدئویی، روز پنج‌شنبه ۱۶ مرداد اعلام کرد به خاطر در خانه ماندن بسیاری از افراد در دوران بحران کرونا، سود خالص این شرکت در سه‌ماهه دوم امسال به یک میلیارد دلار رسیده است.

بحران کرونا تأثیرات ویرانگری بر طیف گسترده‌ای از صنایع و کسب‌وکارها داشته است اما بسیاری در صنعت بازی‌های رایانه‌ای و ویدئویی از وضعیت پیش‌آمده سود برده‌اند.

شرکت نینتندو اعلام کرد که سود خالص این شرکت در سه ماهه منتهی به ماه ژوئن بیش از شش برابر شده و از ۱۶.۶ میلیارد ین در سال گذشته به ۱۰۶.۵ میلیارد ین (حدود یک میلیارد دلار) رسیده است.

به گفته مسئولان این شرکت، «نینتندو سوئیچ» که هفتمین کنسول بازی خانگی شرکت نینتندو است با وجود این‌که چهار سال از ارائه آن به بازار می‌گذرد همچنان یکی از محبوب‌ترین محصولات این شرکت است و کاهشی برای فروش آن پیش‌بینی نمی‌شود.

استرالیایی‌ها خواستار انتقال یک تاسیسات نیترات آمونیوم پس از انفجار مهیب بیروت شدند

نمایی از محل انفجار مهیب بیروت که گفته می‌شود ناشی از آتش‌سوزی در انبار نیترات آمونیوم بوده است.

گروهی از ساکنان شهر نیوکاسل در ۱۶۳ کیلومتری شمال سیدنی خواستار انتقال یک تاسیسات نیترات آمونیم شدند که چهار برابر مواد انبار شده در بندر بیروت که باعث انفجار مهیب روز سه‌شنبه شد، ذخیره دارد.

حادثه بیروت که دستکم ۱۴۵ نفر کشته و بیش از پنج هزار زخمی برجای گذاشته است، ناشی از انفجار حدود دو هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیم بوده است.

در مقام مقایسه، میزان نیترات آمونیم انبار شده در تاسیسات شهر نیوکاسل بین شش هزار تا ۱۲ هزار تن است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این حجم از مواد شیمیایی موجب شده است تا گروهی از ساکنان شهر کارزاری را برای انتقال تاسیسات کوراگانگ آیلند به راه بیندازند.

کیت کریگ، مهندس شیمی و یکی از ۳۰۰ نفر عضو این کارزار، گفته است که «اینجا مکانی کاملا نامناسب برای تولید و انبار کردن چنین ماده خطرناکی است و ما سال‌هاست که از این وضعیت شکایت داریم».

شرکت اوریکا، مالک این تاسیسات، در بیانیه‌ای گفته است که همه استانداردهای جهانی و مقررات محلی را برای ایمنی این مواد در تمام مراحل تولید و انبار کردن آن رعایت می‌کند.

به گفته آن، «محدوده‌های انبار نیترات آمونیوم ضد آتش بوده و تماما از مواد غیرقابل اشتعال ساخته شده است».

این شرکت تصریح کرده که انفجار این ماده تنها در صورت بی‌مبالاتی شدید امکان‌پذیر است.

یک دیپلمات آلمانی در انفجار بیروت کشته شده است

در انفجار مهیب بیروت یک دیپلمات آلمانی جان باخته است که این نخستین مورد تأییدشده از مرگ یکی از شهروندان آلمان در این حادثه است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، روز پنج‌شنبه ۱۶ مرداد با اعلام این خبر گفت که این دیپلمات زن آلمانی هنگام انفجار روز سه‌شنبه، در آپارتمان خود در پایتخت لبنان جان باخته است.

آقای ماس اظهار داشت که کشورش مردم بیروت را تنها نخواهد گذاشت و تعهد کرد که آلمان برای گذر از این بحران به لبنان کمک خواهد کرد.

آلمان روز چهارشنبه تیم ۴۷ نفره‌ای از امدادگران را به بیروت فرستاده و ارتش این کشور نیز قرار است خودروهای پزشکی خود را در منطقه فعال کند.

آمار اولیه شمار کشته‌شدگان در انفجار مهیب بیروت اکنون ۱۴۵ نفر اعلام شده است. شمار زخمی‌ها نیز بیش از پنج هزار نفر گزارش شده است.

قیمت پراید به محدوده ۱۰۰ میلیون تومان نزدیک شد

پراید یکی از ضعیف‌ترین خودروهای ساخت داخل است که سهم بالایی در تصادف‌های رانندگی و مرگ‌ومیر شهروندان ایرانی دارد.

در ادامه روند افزایشی قیمت خودرو در ایران، بهای یک مدل از پراید در بازار خودرو از مرز ۱۰۰ میلیون هم تومان گذشت.

بر اساس جدول روزانه قیمت انواع کالاها که وب‌سایت اقتصادآنلاین منتشر می‌کند، قیمت پراید ۱۱۱ در روز چهارشنبه ۱۵ مرداد به ۹۰ میلیون تومان رسید و قیمت پراید ۱۵۱ پلاس ۱۰۱ میلیون تومان اعلام شد.

این افزایش قیمت در حالی رخ داده است که در اردیبهشت امسال، پراید با افزایش ناگهانی قیمت به ۹۰ میلیون تومان در بازار آزاد رسیده بود.

پراید یکی از ضعیف‌ترین خودروهای ساخت داخل است که سهم بالایی در تصادف‌های رانندگی و مرگ‌ومیر شهروندان ایرانی دارد.

انجمن خودروسازان ایران پیشتر دلیل افزایش قیمت خودرو را «افزایش ۸۰ تا ۹۰ درصدی قیمت برخی مواد اولیه خودروسازان طی یک سال گذشته و شرایط فعلی کسب‌وکار» اعلام کرده بود.

این در حالی است که مجلس شورای اسلامی در گزارشی که اردیبهشت امسال منتشر کرد، با اشاره به «زیان انباشته» دو شرکت خودروسازی سایپا و ایران خودرو اعلام کرد یکی از دلایل افزایش بهای خودرو «زیان انباشته‌شده این شرکت‌ها از سال‌های گذشته» بوده است.

در این گزارش، تحریم‌ها، ناکارآمدی شرکت‌های خودروسازی در پیش‌فروش‌ها، انحصاری بودن تولید خودرو و بالا نگه داشتن هزینه‌های گمرکی از جمله دیگر عوامل افزایش قیمت خودرو اعلام شده بود.

مجلس شورای اسلامی پیش از این چندین بار از دو شرکت بزرگ ایران خودرو و سایپا تحقیق و تفحص کرده و از وجود فساد در این شرکت‌ها خبر داده است.

در سال ۹۸ از مدیران صنایع خودروسازی ایران و نمایندگان مجلس به اتهام فساد بازداشت شدند.

هشدار عضو شورای شهر: احتمال فاجعه‌ای «دهشتناک‌تر از بیروت» به‌خاطر انبار نفت شهران

انبار بزرگ نفت شهران در شمال غرب تهران

یک عضو شورای شهر تهران با اشاره به وجود انبار نفت در محله شهران در شمال غرب تهران، آن را یک بمب ساعتی توصیف کرد که ممکن است «فاجعه‌ای دهشتناک‌تر از انفجار بیروت» برای تهران به بار آورد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران، انبار نفت شهران را فقط یک نمونه از تأسیسات پرخطر در بافت مسکونی شهر عنوان کرد و گفت این انبار نفت «با مخازنی غول‌پیکر درست در بطن بافت مسکونی شمال غرب تهران و بر روی گسل زلزله مشا بنا شده است».

آقای فراهانی مشکل دیگر این انباربزرگ نفت را بارگیری روزانه حدود ۳۰۰ تانکر از ابرمخازن آن عنوان کرد که برای ورود به بزرگراه باید از داخل خیابان‌های مسکونی با شیب تند بگذرند و خطر واژگونی آن‌ها روزانه ۳۰۰ بار در شهران وجود دارد.

به‌گفته این عضو شورای شهر، «مطالبه خروج انبارهای مواد شیمیایی از شهرها همچون خروج انبار نفت از شهران، امروز نه یک‌مطالبه محلی بلکه مطالبه‌ای ملی است.»

ساخت انبار نفت شهران به سال ۱۳۵۳ برمی‌گردد ‌که در آن زمان بیایانی در حاشیه حریم تهران بود و امروزه در پی توسعه شهر تهران، به‌گفته آقای فراهانی، «درست در وسط بافت مسکونی قرار دارد و صدها خانه عمودی با یکی از مهم‌ترین مراکز تأمین سوخت پایتخت همسایه شده‌اند».

در انفجار عظیمی که روز ۱۴ مرداد در بندر بیروت رخ داد، دست کم ۱۳۷ نفر کشته و بیش از ۵۰۰۰ نفر زخمی شدند.

جسد قاضی منصوری در مشهد به خاک سپرده شد

غلامرضا منصوری

سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه از دفن جسد غلامرضا منصوری در شهر مشهد خبر داد.

این در حالی است که تنها چهار روز قبل برادر این قاضی سابق خبر داده بود که خانواده او قادر به احراز هویت جسد نبوده‌اند.

در خبرهای روز پنج‌شنبه مشخص نشده است که آیا خانواده و بستگان او در این چند روز از هویت جسد مطمئن شده‌اند یا خیر.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، به هیچ جزئیاتی در این باره اشاره نکرده و فقط گفته است: «بررسی دقیق‌تر این حادثه نیازمند آن است که اطلاعات مربوط از کشور رومانی مانند تصاویر ضبط شده از دوربین هتل محل اقامت و اسناد و نوشته‌هایی متعلق به وی در اختیار ما قرار بگیرد.»

سی‌ام خرداد امسال گزارش شد که جسد قاضی منصوری در هتلی در بخارست رومانی پیدا شده‌ است.

او که از قضات مورد اعتماد مقام‌های ارشد قوه قضائیه در دوران صادق لاریجانی بود، متهم به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه از باند اکبر طبری بود، ولی پس از بازداشت آقای طبری از کشور گریخت.

برادر قاضی منصوری ضمن ابراز تردید در مورد هویت جسد گفته بود که «پزشک قانونی از همه خانواده ما آزمایش دی‌ان‌ای گرفت» و منتظر نتایج «آزمایش دی‌ان‌ای» هستند.

از نتیجه این آزمایش‌های دی‌ان‌ای نیز اطلاعی در دست نیست.

تنها خواهرزاده غلامرضا منصوری، به گزارش همشهری آنلاین، در صفحه اینستاگرام خود تایید کرده است که جسد دایی‌اش در بهشت رضای مشهد به خاک سپرده شده است.

هفتاد و پنجمین سالگرد انفجار اتمی در هیروشیمای ژاپن برگزار شد

شینزو آبه، نخست وزیر، ‌در مراسم

زنگ‌ها در شهر هیروشیمای ژاپن روز پنج‌شنبه به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد انفجار اتمی در این شهر که هزاران کشته بر جای گذاشت به صدا درآمد.

برخلاف سال‌های گذشته که معمولا هزاران نفر در پارک صلح در مرکز هیروشیما جمع می‌شوند تا در سالگرد این حادثه دردناک صلح و امنیت را پاس بدارند، مراسم روز پنج‌شنبه به دلیل همه‌گیری کرونا بسیار محدود برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در مراسم امسال فقط بازماندگان حادثه و خانواده‌های آنها در کنار برخی از مقامات ژاپن از جمله شهردار هیروشیما و نخست وزیر این کشور حضور داشتند.

شهردار هیروشیما در سخنرانی خود در مراسم از تمام ملت‌ها خواست دست رد به سینه ناسیونالیسم بزنند و برای جنگ با تهدیدها متحد شوند.

۷۵ سال پیش در ساعت هشت و ۱۵ دقیقه صبح روز ششم اوت سال ۱۹۴۵ یک فروند هواپیمای ب ۲۹ آمریکایی یک بمب اتمی را به روی هیروشیما انداخت که در چند ثانیه جان ۱۴۰ هزار نفر را گرفت.

بعدها هزاران نفر دیگر از این شهر ۳۵۰ هزار نفری به دلیل جراحات و نارسایی‌های ناشی از این انفجار جان خود را از دست دادند.

سه روز بعد انفجاری دیگر،‌ این بار در شهر ناگاساکی ژاپن جان ۷۵ هزار نفر را گرفت، و شش روز بعد ژاپن در جنگ تسلیم شد و جنگ جهانی دوم به پایان رسید.

بیشتر

XS
SM
MD
LG