لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۱۲

خبرخوان

عضو مجمع تشخیص، اف‌‌ای‌تی‌اف را ساز و کار جاسوسی نامید

یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران نسبت به تصویب لوایح مربوط به پول‌شویی هشدار داد و گروه ویژه اقدام مالی یا همان اف‌ای‌تی‌اف را ساز و کاری برای جاسوسی خواند.

احمد وحیدی روز جمعه با اشاره به تعویق بررسی لایحه پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «این کنوانسیون ابهامات زیادی دارد و الحاق ایران به آن تبعات زیادی می‌تواند داشته باشد که باید مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.»

به گفته وی، لوایح مربوط به گروه ویژه اقدام مالی «‌اقتصاد کشور را تهدید می‌کند و چارچوبی است که استکبار برای محدود و هوشمند کردن تحریم‌ها دنبال می‌کند».

آقای وحیدی در ادامه عنوان کرد: «طرح اف‌ای‌تی‌اف یک نظام کسب اطلاع و به یک مفهوم، نظام جاسوسی و کنترلی است که کشورهای بزرگ آن را اعمال می‌کنند و همه اختیارات آن در دست آمریکا و حداکثر چند کشور اروپایی است.»

دو لایحه الحاق ایران به کنوانسیون‌های مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و مقابله با تأمین مالی تروریسم (سی‌اف‌تی)‎ اگرچه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده اما با سد شورای نگهبان مواجه شده است، امری که پای مجمع تشخیص مصلحت نظام را به میان کشیده تا دراین‌باره تصمیم‌‌گیری نهایی را انجام دهد. دولت حسن روحانی بر تصویب این لوایح تاکید دارد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

پدر پویا بختیاری از «بی‌حرمتی» به مزار پسرش خبر داد‎

منوچهر بختیاری که پسرش پویا در جریان اعتراضات آبان پارسال با گلوله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد، می‌گوید به مزار او «بی‌حرمتی» کرده‌اند.

آقای بختیاری روز جمعه با انتشار پیامی ویدئویی در اینستاگرامش با اشاره به اینکه «پیام دادخواهی ما حاکمیت را ترسانده» گفت: «دیروز به مزار پویای من رفتند و با بی‌حرمتی به او و برای تحریک احساسات مادر، خواهر و خانواده وارد عمل شدند؛ عمل به تخریب، سرکوب و تهدید». با این حال وی اشاره‌ای به جزئیات این «بی‌حرمتی» نکرد.


منوچهر بختیاری با یادآوری کسانی چون گوهر عشقی مادر ستار بهشتی که در زندان و بر اثر شکنجه کشته شد، حامد اسماعیلیون که همسر و دخترش را در سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران از دست داد، و دیگر کشته‌های قبلی در جمهوری اسلامی، گفت: «پیام دادخواهی ما ملی خواهد شد».

آقای بختیاری چند روز پیش تصویری از خود را در حالی که پرچم ایران با نشان شیر و خورشید را در دست داشت در اینستاگرام منتشر کرده بود.

پویا بختیاری در ۲۵ آبان ۹۸ در جریان اعتراضات سراسری در ایران، در مهرشهر کرج هدف گلوله قرار گرفت و در ۲۷ سالگی کشته شد.

کاخ سفید با اشاره به توئیت خامنه‌ای: توئیتر مشکلی با پیام‌های تروریست‌ها و دیکتاتورها ندارد

همزمان با تنش لفظی بین رئیس جمهوری آمریکا و شرکت توئیتر، کاخ سفید با یادآوری یکی از پیام‌های هفته قبل علی خامنه‌ای که خواستار «جهاد برای آزادی فلسطین» شده بود از اقدام توئیتر انتقاد کرد.

توئیتر کاخ سفید روز جمعه ضمن بازنشر یکی از توئیت‌های هفته قبل رهبر جمهوری اسلامی نوشت: «این توئیت مقررات توئیتر درباره ستایش خشونت را نقض کرد» اما بنا به تصمیم توئیتر «تروریست‌ها، دیکتاتورها و جوسازان خارجی اجازه سوء استفاده از این قالب را دارند».

پیامی که از علی خامنه‌ای بازنشر شده ترجمه انگلیسی بخشی از سخنرانی اینترنتی هفته قبل اوست که در آن گفته است: «مبارزه برای آزادی فلسطین جهاد فی سبیل‌الله و فریضه و مطلوب اسلامی است. پیروزی در چنین مبارزه‌ای تضمین شده است».

در چند روز اخیر شرکت توئیتر یکی از پیام‌های دونالد ترامپ برچسب راستی‌آزمایی زده و در تازه‌ترین مورد نیز یکی دیگر از پیام‌های او را پنهان کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در هر مورد به شدت از اقدام توئیتر انتقاد کرد و علاوه بر امضای فرمانی اجرایی، خواستار رسیدگی کنگره و دستگاه قضایی به قوانین مربوطه شده است.

بازداشت یک شهروند به علت نصب پرچم شیر و خورشید در مشهد

رسانه‌های حقوق بشری ایرانی از بازداشت یک مرد ۵۵ ساله در مشهد پس از نصب پرچم شیر و خورشید مقابل منزل پدری خود خبر می‌دهند.

وب‌سایت حقوق بشری هرانا، نام این مرد را علیرضا غلامپور، شهروند اهل مشهد و زمان بازداشت وی را سه‌شنبه، خرداد گزارش کرده است.

بر اساس این گزارش، آقای غلامپور از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان «نامعلومی» منتقل شده و خانواده وی نیز از محل نگهداری او خبری ندارند.

بر اساس تصاویری که از وی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، وی تصاویری از رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی و نیز شاهزاده رضا پهلوی بر سر در خانه پدری خود نصب کرده بود.

پیش از این نیز منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری، از کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ تصویری از خود در حالی که پرچم ایران با نشان شیر و خورشید را در دست داشت، در اینستاگرام منتشر کرد.

وی از مردم ایران خواسته بود دست به دست هم بدهند تا «به جای پرچم فلسطین و سوریه و لبنان، پرچم ملی خود را بر فراز میهن» به اهتزاز درآورند.

شیر و خورشید نشانی است که تا پیش از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ نماد ملی ایران بود.

با پیروزی انقلاب، از این نشان به عنوان نماد «طاغوت و غربزدگی» یاد شد و به همین دلیل از اماکن عمومی و سازمان‌های دولتی برچیده شد.

موافقت آمریکا با فروش ۸۴ موشک پاتریوت به کویت

وزارت خارجه آمریکا با یک قرارداد ۱.۴ میلیارد دلاری برای فروش ۸۴ موشک پاتریوت به کویت موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارزش ۸۴ موشک پاتریوتی که در اختیار کویت قرار می‌گیرند، ۸۰۰ میلیون دلار است.

این موشک‌های پاتریوت از نوع PAC-3 هستند که آخرین نسخه عملیاتی پاتریوت محسوب می‌شود.

دولت کویت در این قرارداد همچنین ۴۲۵ میلیون دلار برای کمک فنی و نگهداری سامانه‌ها و ۲۰۰ میلیون دلار برای تعمیر سامانه‌ها می‌پردازد.

سامانه موشکی پاتریوت برای حفاظت از پایگاه‌های نظامی و تاسیسات در مقابل حملات هوایی کاربرد دارد.

هر سامانه پاتریوت PAC-3 قابلیت پرتاب ۱۶ موشک در آن واحد را دارد.

فروش سامانه‌های موشکی به کشورهای منطقه همواره در رسانه‌های داخلی ایران بازتاب منفی داشته است.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران سال ۹۵ با اشاره به گزارش رسانه‌های غربی درباره تلاش کویت برای خرید موشک‌های پاتریوت از آمریکا نوشت: «گرای موشک‌های پاتریوت به سمت ایران هستند.»

اعلام جرم آمریکا علیه چند تبعه چین و کره‌ شمالی در پرونده پولشویی و نقض تحریم

وزارت دادگستری آمریکا

آمریکا با اعلام جرم علیه ۲۸ تبعه کره شمالی و پنج شهروند چینی آنها را متهم کرده است که با ایجاد یک شبکه مالی در زمینه پولشویی و دور زدن تحریم‌های کره ‌شمالی فعال بوده‌‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که این افراد از طریق یک شبکه مالی متشکل از ۲۵۰ شرکت در کشورهای تایلند، لیبی، اتریش، روسیه، چین و کویت، عملیات نقل و انتقال دو و نیم میلیارد دلار را انجام داده‌‌اند.

در کیفرخواست وزارت دادگستری آمریکا، «بانک تجارت خارجی» کره شمالی نیز متهم به مشارکت در این عملیات پولشویی شده است.

عملیات پولشویی از سال ۲۰۱۳ تاکنون در جریان بوده است. نقل و انتقالات مالی از طریق این شبکه برای تامین کالا برای کره‌ شمالی صورت گرفته که از کالاهای لوکس تا سلاح را در برگرفته است.

پرونده پولشویی دو و نیم میلیارد دلاری بزرگ‌ترین پرونده پولشویی است که تاکنون درباره کره شمالی طرح شده است.

آمریکا ارسال نفتکش‌ از ایران را «اقدام انحرافی» ونزوئلا خواند

تصویری از نفتکش ایرانی در لنگرگاه پالایشگاه ال‌پالیتو در ونزوئلا

دولت آمریکا با انتقاد از ارسال نفتکش‌ها از سوی ایران آن را یک «اقدام انحرافی» از طرف حکومت ونزوئلا توصیف کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی می‌نویسد که نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، برای منحرف کردن توجه از مسائل کشورش دست به این اقدام زده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این واکنش دولت آمریکا در حالی اعلام می‌شود که چهارمین نفتکش ایرانی حامل سوخت نیز به ونزوئلا رسیده است.

این نفتکش که فاکسون نام دارد، یکی از کاروان نفتکش‌های ایران شامل پنج‌ نفتکش است که هر یک، یک ماده سوختی خاص را که مورد نیاز پالایشگاه‌های ونزوئلاست به این کشور انتقال می‌دهند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، این پنج نفتکش در مجموع حامل بیش از یک و نیم میلیون بشکه سوخت و همچنین تجهیزات پالایشگاهی هستند.

ایران و ونزوئلا مشمول تحریم‌های آمریکا هستند و یک مقام آمریکایی نیز چندی پیش به رویترز گفته بود درباره نحوه واکنش به این اقدام تصمیم‌گیری خواهد شد.

علاوه بر این پنج‌ نفتکش ایرانی، دو نفتکش دیگر نیز در حال انتقال سوخت ایران به ونزوئلا هستند که دولت آمریکا آنها را تهدید به تحریم کرده است.

روزنامه وال‌ استریت جورنال روز پنج‌شنبه گزارش داد که این دو نفتکش که مالک یونانی دارند و با پرچم لیبریا حرکت می‌کنند «پس از تهدید آمریکا به تحریم» انتقال محموله خود را فعلا متوقف کرده‌اند.

قطر «شایعه خروج» از شورای همکاری خلیج فارس را رد کرد

یک مقام وزارت خارجه قطر خبر تصمیم این کشور برای خروج از شورای همکاری خلیج فارس را تکذیب کرد.

این موضوع در آستانه سومین سالگرد در انزوا قرار دادن این کشور از سوی شماری از کشورهای عربی از جمله امارات و بحرین به رهبری عربستان سعودی مطرح می‌شود.

مصر نیز که عضویتی در این شورا ندارد، در همراهی با عربستان، این کشورها را همراهی می‌کند.

به گزارش روز پنج‌شنبه، هشتم خرداد، در خبرگزاری فرانسه، لولو الخاطر، معاون وزیر خارجه قطر، با این حال گفت که انتشار این «شایعه» نشان می‌دهد مردم منطقه درباره عملکرد اعضای شورای همکاری خلیج فارس «تردید و پرسش» دارند.

نزدیک به سه سال است که چند کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، قطر را که یکی از غنی‌ترین منابغ گازی جهان را در اختیار دارد، از نظر سیاسی و اقتصادی در انزوا قرار داده‌اند.

شایعه خروج قطر از این شورا که در سال ۱۹۸۱ تشکیل شده و مقر آن در ریاض قرار دارد، چند هفته‌ای است که در کشورهای عربی شنیده می‌شود و تحلیلگران نیز آن را ممکن می‌دانند.

خانم الخاطر با این حال این شایعات را «بی‌اساس» و «نادرست» خواند، اما آن را نشانه «ناامیدی» مردم منطقه از عملکرد شورای همکاری خلیج فارس خواند که، به گفته او، پیش از این نسبت به اقدامات آن «امید» داشتند.

این مقام وزارت خارجه قطر با این حال ابراز امیدواری کرد که با توجه به شرایط منطقه، شورای همکاری خلیج فارس بار دیگر به «همکاری و همراهی» منطقه‌ای روی آورد.

تحت فشار قرار دادن قطر به‌ دنبال افزایش تنش‌ها میان ایران و عربستان و موضع این کشورهای عربی مبنی بر رابطه نزدیک قطر با ایران و حمایت این کشور از گروه‌های تندرو اسلام‌گرا در منطقه آغاز شد.

کویت و آمریکا در این مدت سعی کردند که برای حل اختلافات قطر و همسایگانش میانجی‌گری کنند؛ حمایت‌های قطر از ایران، به تضعیف تلاش آمریکا در رویارویی واشینگتن با تهران تعبیر شده است.

سه مرزبان ایران در درگیری مسلحانه در سردشت کشته شدند

در درگیری مسلحانه مرزبانان هنگ مرزی سردشت با افرادی که «اشرار مسلح» معرفی شده‌اند، سه مرزبان ایرانی کشته شدند.

خبرگزاری‌های ایران روز جمعه،‌ نهم خرداد، این خبر را به نقل از پایگاه خبری پلیس منتشر کردند.

بر اساس این گزارش، مرزبانان هنگ مرزی سردشت «حین کنترل پایش نوار مرزی با اشرار مسلح» درگیر شدند.

آن‌ طور که پایگاه خبری پلیس گزارش کرده، در این درگیری چند نفر از «اشرار» نیز کشته شدند، با این حال به تعداد آنها اشاره‌ای نشده است.

هنوز جزئیات بیشتری از این درگیری منتشر نشده است.

استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه به‌ویژه طی سال‌های اخیر شاهد درگیری نیروهای امنیتی ایران با گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی بوده است.

جمهوری اسلامی گروه‌های مسلح کرد را به «تجزیه‌طلبی» و «ارتباط با بیگانگان» متهم می‌کند. این گروه‌ها هم جمهوری اسلامی را به نقض حقوق کردها در ایران متهم می‌کنند و می‌گویند هدف‌شان پیگیری حقوق کردها است.

رئیس ستاد مشترک ارتش چین بر اقدام نظامی احتمالی علیه تایوان تاکید کرد

رژه ارتش چین در اکتبر ۲۰۱۹

ژنرال لی زوئوچنگ، رئیس ستاد مشترک ارتش چین، گفته نیروهای آن کشور برای مقابله با آن‌چه این مقام چینی «توطئه جدایی‌طلبی» تایوان توصیف کرده، در صورت لزوم دست به اقدام خواهند زد.

اظهارات ژنرال لی در تالار بزرگ خلق چین نمایان‌گر افزایش تنش‌ها، دست‌کم تنش‌های لفظی بین چین و تایوان است.

طی سال‌های گذشته و با روی کار آمدن سای اینگ‌ون، رئیس‌جمهوری تایوان که از چهره‌های شدیدا مخالف پکن به‌شمار می‌رود، اختلافات در دو سوی آبراه فزونی گرفته است.

ژنرال لی زوئوچنگ روز جمعه گفته «اگر ظرفیت‌های اقدام صلح‌آمیز برای اتحاد (با تایوان) از دست برود، نیروهای خلق (ارتش چین)، همراه تمام ملت، از جمله مردم تایوان، تمام اقدامات لازم را برای نابودی هر توطئه جدایی‌طلبانه، انجام خواهد داد».

سای اینگ‌ون، رئیس‌جمهوری تایوان که همواره از اعتراضات هنگ‌کنگ نیز پشتیبانی می‌کند، در تایوان از حمایت گسترده‌ای برخودار است، به‌ویژه که دولت او موفق شده به‌طور چشم‌گیری جلوی شیوع ویروس کرونا را نیز بگیرد. او سال پیش با کسب بیشترین شمار آرا در تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری تایوان، مجددا به پیروزی رسید.

ژنرال لی گفته ارتش چین «حق خود برای دست زدن به هر گزینه‌ای برای کنترل اوضاع در آبراه تایوان را محفوظ می‌داند».

سخنان این ژنرال ارشد ارتش چین در سالگرد «قانون ضد تجزیه‌طلبی» بیان شده است. قانونی جنجال‌برانگیز که در سال ۲۰۰۵ تصویب شد و در واقع استفاده از گزینه‌های غیر صلح آمیز علیه تایوان را به رسمیت شناخت.

بهمن خاوری به اتهام «ربودن» رومینا اشرفی بازداشت شد

آگهی ترحیم رومینا اشرفی

رسانه‌های ایران از بازداشت فردی به نام بهمن خاوری خبر داده‌اند که متهم است رومینا اشرفی، دختر ۱۳ ساله‌ای که به دست پدرش کشته شد، را ربوده بود.

خبرگزاری تسنیم گزارش داد که اتهام دیگر بهمن خاوری، ۲۸ ساله، تحریک پدر رومینا اشرفی است که در نهایت او را به قتل دختر خود واداشت.

این رسانه به نقل از بستگان رومینا اشرفی نوشته که بهمن خاوری «تصاویری از خودش و رومینا در فضای مجازی منتشر کرد و پیام‌هایی به پدر رومینا فرستاد و به او گفت که رومینا حالا همسر من است و همین موضوع هم باعث عصبانیت شدید پدر رومینا شد».

قتل رومینا اشرفی به دست پدرش، رضا اشرفی، جامعه ایران را در بهت و حیرت فرو برد.

رسانه‌های ایران گزارش داده بودند که رومینای ۱۳ ساله با مردی ۲۸ ساله از خانه گریخته بود اما پلیس با شکایت خانواده اشرفی، پس از پنج روز او را به خانه بازمی‌گرداند. با این حال رضا اشرفی پس از بازگشت رومینا، او را در خواب با داس به قتل می‌رساند.

افت پنج درصدی اقتصاد آمریکا در سه ماهه اول ۲۰۲۰

وزارت بازرگانی ایالات متحده پنج‌شنبه اعلام کرد تولید ناخالص داخلی کشور در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی پنج درصد افت کرده و در سه ماهه دوم سال انتظار می‌رود وضعیت بسیار بدتر شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، قبلا پیش‌بینی می‌شد در سه ماهه ابتدایی سال تولید ناخالص داخلی ۴.۸ درصد کاهش یابد، اما بیشتر از این رقم افت داشته است.

رشد منفی پنج درصدی اقتصادی، بیشترین افت فصلی از سه ماهه چهارم سال ۲۰۰۸ است که جهان با بحران اقتصادی مواجه شده بود.

اما وضعیت با توجه به قرنطینه گسترده مردم، اوج‌گیری بیکاری و کاهش چشمگیر فعالیت‌های اقتصادی در سه ماهه دوم سال، بسیار بدتر خواهد بود.

انتظار می‌رود در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ آمریکا رشد منفی ۴۰ درصدی را تجربه کند که بیشترین افت تولید ناخالص داخلی از سال ۱۹۴۷ است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد با توجه به کاهش محدودیت‌ها و اعمال مشوق‌های مالی، انتظار می‌رود رشد اقتصادی کشور در سه ماهه سوم سال ۲۱.۵ درصد باشد و در محموع در نیمه دوم سال، اقتصاد به شدت رشد کند.

اما در کل، اقتصاد کشور برای سال ۲۰۲۰ رشد منفی را تجربه خواهد کرد.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده که اقتصاد آمریکا در سال جاری میلادی ۵.۹ درصد کوچکتر شود.

سقوط بازرگانی ایران و هند در سه ماهه ابتدایی ۲۰۲۰

آمارهای وزارت دارایی هند که روز پنج‌شنبه منتشر شد نشان می‌دهد واردات این کشور از ایران در سه ماهه ابتدایی سال بیش از ۹۴ درصد سقوط کرده و به زیر ۸۰ میلیون دلار رسیده است.

سال گذشته در سه ماهه اول سال این رقم بیش از دو میلیارد دلار و در دور موافق سال ۲۰۱۸ بیش از ۳.۳ میلیارد دلار بود.

آمارهای رسمی هند همچنین نشان می‌دهد صادراتش به ایران در سه ماهه ابتدایی ۲۰۲۰ به حدود ۸۰۸ میلیون دلار رسیده که نسبت به دور مشابه پارسال ۳۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بدین ترتیب در حالی که قبل از تحریم‌ها، صادرات ایران به هند تقریباً پنج برابر وارداتش از هند بود، در سه ماهه ابتدایی سال صادرات هند به ایران، ۱۰ برابر وارداتش از جمهوری اسلامی شده است.

هند که بعد از چین، دومین مشتری عمده نفت ایران بود، از نیمه دوم سال گذشته خرید نفت ایران را متوقف کرد.

آمارهای گمرکی چین نیز نشان از افت چشمگیر تجارت دوجانبه با ایران طی دو سال گذشته دارد. تراز تجاری ایران و چین نیز برای اولین بار به نفع چین شده است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده کل صادرات نفتی، غیرنفتی و خدمات ایران در سال جاری میلادی به ۴۶ میلیارد دلار برسد که کمتر از نصف صادراتش در سال ۲۰۱۸ است.

افت چشمگیر در واردات گاز ترکیه از ایران

آمارهای رسمی ترکیه حاکی از افت چشمگیر واردات گاز این کشور از ایران در سه ماهه اول سال است.

از ابتدای سه ماهه دوم سال نیز خط لوله انتقال گاز تحویلی از ایران در خاک ترکیه منفجر شده و ترکیه هنوز آن را تعمیر نکرده است.

مرکز تنظیم بازار انرژی ترکیه روز پنج‌شنبه گزارش داد که این کشور در سه ماهه ابتدایی سال دو میلیارد متر مکعب گاز از ایران دریافت کرده که نسبت به دوره مشابه پارسال نزدیک ۱۵ درصد افت داشته است.

واردات گاز از ایران در ماه مارس بیش از ۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد و احتمالا در سه ماهه دوم سال این کشور هیچ گازی از ایران دریافت نکند.


ترکیه همچنین واردات گاز از روسیه را نیز به شدت کاهش داده است.

در ماه مارس، روسیه که سال‌ها بزرگ‌ترین تامین‌کننده گاز ترکیه بود، تنها ۳۹۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر کرده که نسبت به مارس پارسال ۷۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

علت کاهش خرید گاز ترکیه از ایران و روسیه، افت چشمگیر قیمت گاز مایع در جهان است.

ترکیه واردات گاز مایع (ال‌ان‌جی) را در ماه مارس نسبت به مارس گذشته بیش از دو برابر افزایش داده و برای اولین بار، واردات گاز مایع ترکیه از خرید گاز از طریق خطوط لوله پیشی گرفته است. ترکیه در ماه مارس خرید گاز مایع از آمریکا را سه برابر کرده است.

آمارهای گمرکی ترکیه نشان می‌دهد این کشور در ماه مارس تنها ۳۳ میلیون دلار واردات کالا و گاز از ایران داشته که نسبت به مارس پارسال ۱۹ برابر افت را نشان می‌دهد.

ترکیه از نیمه دوم پارسال خرید نفت از ایران را متوقف کرد.

اعتراض در آمریکا در پی مرگ یک سیاه‌پوست دیگر در اثر خشونت پلیس

برای دومین شب متوالی اعتراضات شبانه در شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتای آمریکا در پی کشته شدن یک سیاه‌پوست به خاطر خشونت پلیس برگزار شد.

شامگاه چهارشنبه هزاران معترض با پلیس درگیر شدند و پلیس با گاز اشک‌آور سعی در متفرق کردن معترضان داشت.

گزارش شده که یک مغازه فروش قطعات خودرو در میانه این اعتراضات به آتش کشیده شده است.

انتشار ویدئوهایی از نحوه بازداشت یک مظنون ۴۰ ساله سیاه‌پوست در شبکه‌های اجتماعی و مرگ وی در بازداشتگاه، موجی از خشم مردم در آمریکا را برانگیخته است.

جورج فلوید در حالی که پلیس با زانو بر گردنش فشار وارد می‌کرد گفته بود «نمی‌توانم نفس بکشم». وی که مظنون به کلاهبرداری بود، بعد از انتقال به بازداشتگاه، فوت کرد.

مقامات مینیاپولیس می‌گویند چهار پلیس دخیل در این ماجرا از کار اخراج شده و پلیس فدرال آمریکا نیز وارد پرونده مرگ آقای فلوید شده و تحقیقات را آغاز کرده است.

دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا نیز مرگ آقای فلوید را «غم‌انگیز و تاسف‌بار» خوانده و شهردار مینیاپولیس از جامعه سیاه‌پوستان به خاطر رفتار خشونت‌آمیز پلیس عذرخواهی کرده است.

پارلمان چین لوایح امنیتی مربوط به هنگ‌کنگ را تصویب کرد

کنگره ملی خلق چین روز پنج‌شنبه لوایح امنیتی مربوط به منطقه نیمه خودمختار هنگ‌کنگ را تصویب کرد.

طی روزهای گذشته هنگ‌کنگ شاهد اعتراضات مردمی در رابطه با طرح این لوایح توسط دولت پکن بود و هشدارها نسبت به از بین‌ رفتن خودمختاری هنگ‌کنگ افزایش یافته است.

طبق این قوانین، هر نوع تظاهرات یا اعتراض شهروندان در هنگ‌‌کنگ می‌تواند «براندازی، فتنه یا تجزیه‌طلبی» تلقی شود و به کلی ممنوع خواهد شد.

اعتراضات روزهای گذشته با دخالت ماموران امنیتی به خشونت کشیده شد و صدها نفر بازداشت شده‌اند.


آمریکا اعلام کرده دیگر نمی‌تواند خودمختاری هنگ‌کنگ از کشور چین را تایید کند و احتمال اعمال تحریم‌های آمریکا علیه چین و هنگ‌کنگ افزایش یافته است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه اعلام کرد هنگ‌کنگ دیگر مثل سابق نمی‌تواند از ضمانت‌هایی که قانونگذاران آمریکایی پیش از ژوئیه ۱۹۹۷ در قوانین ایالات متحده برای آن قائل شدند، بهره ببرد.

هنگ‌کنگ، مستعمره سابق بریتانیا، پس از بازگردانده شدن به چین در سال ۱۹۹۷ به صورت نیمه‌خودمختار اداره می‌شود و معترضان دموکراسی‌خواه با کنترل بیشتر دولت چین روی این منطقه مخالفند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG