لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۵۹

خبرخوان

۳۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان زیر آب رفته است

در چند سال اخیر،‌ رودخانه‌های استان خوزستان لایروبی نشده‌اند و ظرفیت آنها برای گذر آب گرفته شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اعلام کرد که در سیلاب اخیر در این استان، ۳۳ هزار هکتار از مزارع به زیر آب رفته است و گفت: تاکنون حدود ۲۵۰ میلیارد تومان خسارت به اراضی کشاورزی وارد شده است. به گفته او پس از گذشت بیش از شش روز از وقوع سیل، این اراضی همچنان زیر آب مانده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان همچنین گفت در چند سال اخیر،‌ رودخانه‌های استان خوزستان لایروبی نشده‌اند و به همین دلیل، ظرفیت رودخانه‌ها برای گذر آب گرفته شده است.

در چند روز اخیر،‌ انتقادهایی در شبکه‌های مجازی در مورد عملکرد دستگاه‌های اجرایی برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان منتشر شده است. همچنین فیلم‌هایی انتشار یافته که در آنها،‌ مردم از وضعیت موجود در مناطق سیل‌زده انتقاد کرده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بازداشت یک رئیس شورای شهر و چند کارمند ثبت اسناد در ادامه «مبارزه با فساد»

منوچهر همت نجفی از مرداد ۱۳۹۸ برای دومین‌ سال به عنوان رئیس شورای شهر رودهن انتخاب شده بود

در تازه‌ترین خبرهای بازداشت‌های مرتبط با پرونده‌های فساد در ایران، رئیس حوزه قضایی رودهن روز چهارشنبه، ۲۲ آبان، از بازداشت رئیس شورای این شهر به اتهام «اختلاس و ارتشا» خبر داد.

همزمان قوه قضاییه نیز خبر بازداشت شماری از کارکنان سازمان ثبت اسناد و املاک ایران در ارتباط با «فساد و تخلفات درون‌سازمانی» را تأیید کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا تقیان، رئیس حوزه قضایی رودهن ضمن اعلام خبر بازداشت منوچهر همت نجفی، رئیس شورای شهر رودهن، یادآوری کرد که در «پرونده سنگین» ساخت‌وسازهای غیرمجاز در این شهر تاکنون ۲۵ نفر بازداشت شده‌اند.

در سوی دیگر، خبرگزاری رسمی قوه قضاییه ایران نیز از بازداشت همزمان شماری از کارکنان سازمان ثبت اسناد و املاک این کشور خبر داد و اتهام‌ آنها را «اخذ رشوه‌های کلان، جعل و همکاری با افراد سودجو در جهت تصرف اموال عمومی یا خصوصی، سوء استفاده از اسناد مرتبط با اشخاص حقیقی و حقوقی، و ایجاد خلل و کاهش سرعت در فرآیند کار جهت اخذ رشوه‌های کلان» اعلام کرد.

سازمان ثبت اسناد و املاک از سازمان‌های زیرمجموعه قوه قضاییه است، با این حال هنوز جزئیاتی از تعداد افراد بازداشت‌‌شده و سمت آنها منتشر نشده است.

وعده ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر در بوشهر

محمدابراهیم رضایی، رئیس کمیسیون هسته‌ای مجلس شورای اسلامی

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی از طرح ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر در بوشهر تا سال ۱۴۰۶ خبر داد.

خبرگزاری تسنیم روز چهارشنبه، ۲۲ آبان، به نقل از محمدابراهیم رضایی این خبر را منتشر کرد.

این خبر تنها چند روز پس از آن منتشر می‌شود که در ۱۹ آبان رسانه‌ها در ایران از آغاز عملیات بتن‌ریزی رآکتور واحد ۲ نیروگاه اتمی بوشهر خبر دادند.

آن‌ طور که آقای رضایی گفته، در چند روز گذشته «عملیات بتن‌ریزی آغاز ساخت» دو پروژه نیروگاه اتمی بوشهر انجام شده و تاکنون «۳۰ درصد» پیشرفت داشته است.

به گفته این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، «افتتاح اولین نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۱۴۰۴ و نیروگاه دوم آن در سال ۱۴۰۶ است که ظرفیت هر کدام ۱۱۵۰ مگاوات خواهد بود».

تهران اردیبهشت امسال اعلام کرد که در واکنش به خروج ایالات متحده از برجام در ۱۸ اردیبهشت پارسال، در چند مرحله از عمل به برخی از تعهدات خود سر باز خواهد زد.

جمهوری اسلامی تاکنون طی چهار مرحله از تعهداتش در زمینه سطح غنی‌سازی، افزایش ذخایر اورانیوم، به‌کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته و راه‌اندازی سایت فردو عدول کرده است.

آمریکا برای برخی از فعالیت‌های اتمی ایران، از جمله فعالیت‌های نیروگاه بوشهر، معافیت قائل شده است.

جینین آنی‌یِز به عنوان رئیس جمهور موقت بولیوی تعیین شد

جینین آنی‌یز (نفر وسط) با کتاب مقدس در دست

در پی خروج اوو مورالس از کشور و پناهندگی‌اش به مکزیک، دادگاه قانون اساسی در بولیوی روز چهارشنبه خانم جینین آنی‌یِز، معاون سنا، را به عنوان رئیس جمهور موقت تعیین کرد.

انتخاب خانم آنی‌یز ۵۲ ساله یک روز پس از آن رخ می‌دهد که او در مقام معاون رئیس سنای بولیوی خود را به عنوان رئیس جمهور موقت معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اوو مورالس بلافاصله به این اقدام جینین آنی‌یز واکنش نشان داده و آن را «کودتایی خزنده» توصیف کرد.

روز سه‌شنبه نمایندگان مجلس به صحن فراخوانده شده بودند تا هم به استعفای آقای مورالس رسمیت بدهند و هم به ریاست جمهوری موقت خانم آنی‌یز.

اما پس از آن که تعداد نمایندگان به حد نصاب نرسید، جینین آنی‌یز خود را رئیس جمهور موقت اعلام کرد و ساعتی بعد دادگاه قانون اساسی بولیوی نیز این حکم را تایید کرد.

اعتراضات در بولیوی به دنبال اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر سال ۲۰۱۹ آغاز شد. بر اساس نتایج اعلام شده، اوو مورالس که از سال ۲۰۰۵ در قدرت بود با اختلاف ده درصدی به پیروزی رسید. اما مخالفان او را به تخلف و دستکاری نتیجه انتخابات متهم کردند.

پس از هفته‌ها تظاهرات، اوو مورالس روز یک‌شنبه هفته جاری استعفا کرد.

جینین آنی‌یز روز سه‌شنبه در یک سخنرانی در کنگره بولیوی وعده داد که «هر چه زودتر» انتخاباتی جدید برگزار شود.

توضیح وب‌سایت خامنه‌ای: رهبر نگاه خوشبینانه‌ای به چندهمسری ندارد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی

افزایش انتقادها از ترویج موضوع چندزنی در ایران، وب‌سایت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، را وادار به موضع‌گیری در این زمینه کرد.

صفحه نخست این وب‌سایت خبر داد که «پیرو انتساب برخی دیدگاه‌ها و تعبیرات» در موضوع «چندهمسری مردان» به آقای خامنه‌ای و «تأثیر آن بر مسائل خانوادگی و شئون اجتماعی»، فتوا و نگاه رهبر جمهوری اسلامی به این موضوع را بیان می‌کند.

وب‌سات علی خامنه‌ای نوشته که او بنا بر «ادله‌ معتبر دینی»، چندهمسری را برای مردان «مباح، اما غیر مستحب» می‌داند.

رهبر جمهوری اسلامی معتقد است، از آنجا که مطابق دلایل قرآنی جواز چندهمسری مردان «مشروط به اطمینان از رعایت عدالت بین همسران شده است، بنابراین هر گاه از نظر عقلایی عدم تحقق رعایت عدالت بین همسران محتمل باشد، ازدواج مجدد شوهر جایز نیست.»

وب‌سایت علی خامنه‌ای نوشته، از آنجا که «در جامعه و کشور ما، ازدواج مجدد مردان غالباً به ضرر استحکام خانواده و موجب تضعیف محبت زوجین و گاه فروپاشی خانواده است»، رهبر جمهوری اسلامی «نگاه خوشبینانه و مثبت» به مقوله چندهمسری ندارد و به همین دلیل گفته که «خدا یکی و محبت یکی و یار یکی».

در روزهای اخیر انتشار یک تبلیغ درباره «کارگاه آموزشی مهارت‌های ارتباطی خانواده‌های چندهمسری» (یا به عبارت درست‌تر چندزنی) بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت و اعلام شد که در این کارگاه‌‌ها، استادان «روان‌شناسی و دینی» درباره «ضرورت و احکام» چندزنی سخنرانی می‌کنند.

در این کارگاه‌ها که هدف آنها «کمک به پنج میلیون دختری که امکان ازدواج ندارند» اعلام شده، همچنین استادان برای «مردان متاهلی که شرایط و زمینه را داشته باشند برای اختیار کردن همسر دوم وساطت خواهند کرد».

این موضوع در رسانه‌های ایران بازتاب بسیاری داشته و چندین مقام‌ فعلی و سابق حکومتی درباره آن موضع گرفتند.

از جمله علی مطهری، نماینده محافظه‌کار مجلس ضمن انتقاد از ترویج چندهمسری، آن را «نیاز بشر امروز» توصیف کرده و فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام هم گفته «اگر چندهمسری لازم و ضروری است و بر خلاف فطرت و طبیعت نیست، چرا مردها حاضر نیستند چندهمسری زنان را تحمل کنند؟»

ازسرگیری بازرسی در مرز دانمارک و سوئد پس از چندین انفجار

در پی وقوع چندین انفجار در منطقه کپنهاگ، پایتخت دانمارک، این کشور بازرسی در مرز خود با کشور سوئد را از سر گرفت.

ازسرگیری بازرسی خودروها و گرفتن اوراق هویت از کسانی که از سوئد وارد دانمارک می‌شوند موقتی توصیف شده است.

از اوایل سال جاری میلادی تاکنون ۱۳ انفجار در داخل پایتخت دانمارک و حوالی آن رخ داده است که مقامات این کشور گروه‌های خلافکار سوئدی را مسئول آنها می‌دانند.

به گفته پلیس دانمارک، بازرسی روی پل اورسوند که کپنهاگ را از مالمو، سومین شهر بزرگ سوئد، جدا می‌کند قرار است جلو ورود خلافکارانی را بگیرد که علاوه بر بمب‌گذاری عامل چندین تیراندازی نیز بوده‌اند.

ادامه حمله راکتی شبه‌نظامیان فلسطینی به خاک اسرائیل

صحنه اصابت یک راکت به بزرگراهی در اسرائیل در روز سه‌شنبه

راکت‌پرانی شبه‌نظامیان فلسطینی به داخل خاک اسرائیل از غزه روز چهارشنبه هم‌چنان ادامه دارد.

در پی حمله تقریبا همزمان ارتش اسرائیل به محل سکونت دو تن از فرماندهان سازمان جهاد اسلامی فلسطین در غزه و دمشق، اعضای این سازمان موشک‌پرانی به داخل اسرائیل را آغاز کردند.

حال خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که روز چهارشنبه هم این موشک‌پرانی ادامه دارد و همزمان با به صدا درآمدن آژیر قرمز مردم اسرائیل مجبور به ترک خانه و محل کار و پناه بردن به محل‌های امن شده‌اند.

رویترز همچنین به نقل از یک «منبع دیپلماتیک» می‌نویسد که نماینده سازمان ملل در امور خاورمیانه برای میانجی‌گری در راه قاهره،‌ پایتخت مصر، است.

انفجار بمب در کابل دست‌کم هفت کشته برجای گذاشت

انفجار یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در پایتخت افغانستان، صبح روز چهارشنبه، دست‌کم هفت کشته و هفت زخمی برجای گذاشته‌است.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان می‌گوید انفجار در منطقه قصبه رخ داده، منطقه‌ای که در شمال شرق کابل واقع است.

نصرت رحیمی می‌گوید شمار قربانیان ممکن است افزایش یابد.

آقای رحیمی گفته هنوز مشخص نیست هدف اصلی بمب‌گذاری چه بوده و تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته‌است. اما هم شبه‌نظامیان طالبان و هم نفرات گروه موسوم به حکومت اسلامی در کابل فعال هستند و مسئولیت چندین حمله را در این شهر برعهده گرفته‌اند.

تعطیلی  مدارس تهران به خاطر آلودگی هوا

استاندار تهران می‌گوید مدارس ابتدایی، مهدکودک و مراکز پیش‌دبستانی و آموزش استثنایی پایتخت و شهرستان‌های ورامین، قرچک و پیشوا چهارشنبه ۲۲ آبان در دو نوبت صبح و عصر به علت آلودگی هوا تعطیل است.

انوشیروان محسنی بندپی گفت شاخص کیفیت هوای شهر تهران از وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس هنوز عبور نکرده و روی عدد ۱۳۳ قرار دارد.

به‌گفته وی شاخص عددی ۱۰ منطقه تهران از ۱۵۰ عبور کرده و این روند در حال افزایش است و پایداری هوای تهران تا پنجشنبه ادامه دارد.

وضعیت شاخص آلودگی هوای تهران از ابتدای سال جاری تا هفته گذشته (منبع: شرکت کنترل کیفیت هوا)
وضعیت شاخص آلودگی هوای تهران از ابتدای سال جاری تا هفته گذشته (منبع: شرکت کنترل کیفیت هوا)

خبرگزاری ایرنا می‌نویسد عباس شاهسونی رئیس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفته است مرکز فوریت‌های پزشکی تهران در ۲۴ ساعت گذشته دو هزار و ۸۶۳ ماموریت در خصوص بیماران قلبی و ریوی داشته است.

آمارهای شرکت کنترل کیفت هوا نشان می‌دهد که در از آبان ماه پارسال تاکنون ۱۵۶ روز تهران هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ۸ روز ناسالم برای عموم مردم داشته که در برخی موارد شاخص آلودگی هوا بسیار خطرناک بوده است.

تهدید دوباره اردوغان: داعشی‌های بازداشت شده اروپایی را اخراج می‌کنیم

رئیس‌جمهوری ترکیه می‌گوید که اخراج داعشی‌های غربی ادامه خواهد یافت.

یک روز بعد از توافق اتحادیه اروپا برای تحریم شرکت‌ها و افراد دخیل در عملیات اکتشاف نفت‌وگاز ترکیه در نزدیکی آب‌های قبرس، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه تهدید کرد که داعشی‌های بازداشت شده اروپایی را به کشورهای خود بازخواهد گرداند.

بر اساس آمارهای رسمی، هم اکنون ۱۲۰۱ نیروی داعشی در ترکیه بازداشت شده‌اند که در میان آنها شهروندان اروپایی نیز وجود دارند.

آقای اردوغان قبلا نیز غرب را تهدید کرده بود که اعضای بازداشتی داعش را به کشورهایشان بازخواهد گرداند.

وی روز سه‌شنبه ۲۱ آبان بار دیگر اعلام کرد اعضای آمریکایی داعش که توسط ترکیه بازداشت شده بودند به منطقه حائل با یونان برده شده و آنجا رها شدند و در ادامه گفت: «برای ما هیچ اهمیتی ندارد آمریکا این افراد را بپذیرد یا نه. ما هیچ مسئولیتی در این زمینه نداریم».

وی گفت اخراج داعشی‌های غربی ادامه خواهد یافت.

کشورهای اروپایی بارها گفته‌اند نمی‌خواهند شهروندانی را که به داعش پیوسته‌اند، دوباره بپذیرند و اخیرا وزیر خارجه فرانسه به عراق سفر کرد تا دولت بغداد را راضی کند اعضای فرانسوی بازداشتی داعش، در خود عراق محاکمه شوند.

کمیسیون قضایی مجلس طرح جداسازی زندان‌ها از قوه قضائیه را رد کرد

زندان اوین

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس ایران خبر داد که این کمیسیون طرح جداسازی سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه و الحاق آن به وزارت دادگستری را رد کرده است.

حسن نوروزی گفت که کمیسیون قضایی مجلس ضمن تغییراتی در این طرح تصویب کرده که هیاتی برای نظارت بر سازمان زندان‌ها تشکیل شود.

به گفته آقای نوروزی، قرار شده که کارگروهی در این کمیسیون نحوه تشکیل و فعالیت این هیات را بررسی کند.

طرح جدا کردن سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه و الحاق آن به وزارت دادگستری از سوی برخی از نمایندگان ارائه شده بود. همچنین طرح دیگری برای تشکیل هیات نظارت بر زندان‌ها توسط تعدادی از نمایندگان تهیه شده است.

نحوه مدیریت زندان‌ها در ایران و به خصوص محدودیت‌ها برای زندانیان سیاسی اعتراض‌های گسترده ای را به دنبال داشته است.

شکایت «ده‌ها دانشجو» از علی مطهری در پی توهین به دانشجوی معترض

شوخی مطهری با قرص ضدبارداری برای این نماینده مجلس حاشیه‌ساز شده است

محمدجواد جمالی، سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، خبر داد که صد دانشجو از علی مطهری به دلیل اظهاراتش در روز ۱۳ آبان در دانشگاه شهید بهشتی شکایت کرده‌اند.

روز دوشنبه، ۱۳ آبان، ویدئویی در فضای مجازی از بخشی از سخنرانی آقای مطهری در یک سخنرانی در دانشگاه «شهید بهشتی» منتشر شد.

او در این سخنرانی در پاسخ به دانشجویی که به او می‌گفت «قرص فراموشی همراهتون بگذارید»، از تریبون رسمی برنامه پاسخ می‌دهد: «من قرصام همیشه همراهمه، انواع قرصا رو هم برای شما دارم. قرص ضدبارداری هم خواستی، برای شما دارم.»

در پی انتشار این ویدئو، انتقاد از مطهری در فضای مجازی بالا گرفت که چنین عباراتی را در تحقیر زنان و در پاسخ به یک دانشجوی دختر به کار برده است.

اما خبرگزاری رسمی مجلس شورای اسلامی، خانه ملت، روز سه‌شنبه، ۱۴ آبان، به نقل از مطهری توضیح داد که «مزاح مورد نظر با یک دانشجوی پسر بوده است، نه دانشجوی دختر.»

سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس گفته شکایت دانشجویان از مطهری به دبیرخانه این هیئت رفته است تا بررسی شود.

طبق قانون در صورتی که این هیئت به نتیجه برسد که نماینده مجلس تخلف کرده است، می‌تواند در قالب تذکر، تعهد، کسر حقوق یا محرومیت از عضویت در برخی نهادهای مجلس او را جریمه کند.

مبادله دو رهبر طالبان با دو استاد دانشگاه در افغانستان

درخواست تظاهرکنندگان در سال ۲۰۱۶ برای اعدام انس حقانی

دولت افغانستان دو فرمانده طالبان و انس حقانی، یکی از رهبران گروه شبه‌نظامی حقانی، را به منظور مبادله با دو استاد دانشگاه آمریکایی و استرالیایی ربوده‌شده از سوی طالبان آزاد می‌کند.

آن‌ طور که خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه، ۲۱ آبان، به نقل از اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گزارش کرده، این دو شهروند آمریکا و استرالیا در سال ۲۰۱۶ از سوی طالبان ربوده شده بودند.

نام شهروند آمریکایی کوین کینگ و نام شهروند استرالیا تیموتی ویکس عنوان شده است.

دو فرمانده طالبان به امید گفت‌و‌گوهای امنیتی مستقیم با این گروه، از سوی دولت زندانی شده بودند. این در حالی است که طالبان، دولت مرکزی را رژیم غیر مشروع نامیده و مذاکرات مستقیم را به شدت رد کرده است.

با این‌ حال آقای غنی در یک سخنرانی که از تلویزیون پخش می‌شد، گفته که دولت تصمیم گرفته برای هموار کردن مسیر گفت‌و‌گوی رو در رو با رهبران طالبان، این دو فرمانده را با دو استاد دانشگاه مبادله کند.

نام دو فرمانده طالبان، حاجی مالی و حافظ رشید اعلام شده است. این دو همراه با انس حقانی در سال ۲۰۱۴ بازداشت شده بودند.

انس حقانی، برادر کوچک سراج‌الدین حقانی است که نفر دوم طالبان و رهبر گروه حقانی معرفی می‌شود.

تبادل این افراد به دنبال دور جدید تلاش‌ها برای انجام مذاکرات صلح میان گروه طالبان و ایالات متحده آمریکا صورت می‌گیرد.

گروه شبه‌نظامی حقانی در سال‌های اخیر حملات متعدد و گسترده‌ای علیه غیرنظامیان در افغانستان انجام داده است.

بر اساس این گزارش، گروه حقانی از سوی پاکستان حمایت می‌شود و بخشی از گروه طالبان در افغانستان است.

قرار است در ماه جاری میلادی دور تازه گفت‌و‌گوها میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان برگزار شود.

یک نماینده: صحبت‌های روحانی درباره پول‌های گمشده صحت دارد

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس شورای اسلامی، اظهارات رئیس جمهوری ایران درباره نهادهایی را که حاضر به پس‌ دادن پول‌هایی که گرفته‌اند نیستند تائید کرد.

جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به «پول‌های گمشده‌ای» که روحانی در سخنرانی اخیر خود در یزد به آن اشاره کرد، گفت: «یک فقره از این پول گمشده، دو میلیارد دلار است و گزارشات آن در دیوان محاسبات موجود بوده که می‌توانند به گزارشات آن مراجعه کنند.»

به گفته این نماینده، «صحبت‌های رئیس جمهور در این باره هم صحت دارد و نهاد آن هم مشخص است که باید پول‌ها را پس بدهد.»

او اشاره بیشتری به نام این نهاد و جزئیات مبلغ گرفته‌شده نکرد.

حسن روحانی بدون اشاره به اسم نهاد خاصی، گفته بود باید «پرونده ۹۴۷ میلیون دلار را برای مردم توضیح بدهند؛ یک نهاد ۹۴۷ میلیون دلار گرفته و حساب پس نمی‌‌دهد. باید حساب‌کشی شود. نهادهایی که بیش از ۷۰۰ میلیون دلار گرفته‌اند باید توضیح دهند.»

او در عین حال نهادهای نظارتی را تهدید کرد که اگر به چنین پرونده‌هایی رسیدگی نکنند، باز هم درباره این موارد سخن خواهد گفت.

اظهارات وی با واکنش قوه قضائیه و شماری از نمایندگان اصولگرای مجلس مواجه شد.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، این اظهارات را «حاشیه‌سازی» برای دست‌اندرکاران امر مباره با فساد توصیف کرد و نمایندگان مخالف دولت نیز علت طرح چنین سخنانی را برخورد قضایی با حسین فریدون، برادر حسن روحانی دانستند.

عراقچی: عربستان به پیشنهادات ایران واکنش مثبت نشان نداد

عراقچی می‌گوید کشورهای حاشیه خلیج فارس از پیشنهاد ایران برای راه‌اندازی مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای استقبال نکرده‌اند

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، گفته است عربستان سعودی به پیام حسن روحانی برای پادشاه این کشور «پاسخ مثبتی» نداده است.

او که در جریان سفر به روسیه با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، تاکید کرد که ایران و عربستان به عنوان «دو بازیگر مهم و برجسته در تمام مسائل» باید بتوانند اختلافات‌شان را حل کنند.

در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی درباره میانجی‌گری نخست‌ وزیر پاکستان و مقام‌های عمان و کویت بین ایران و عربستان منتشر شده است.

آقای عراقچی همچنین در گفت‌وگو با بخش عربی شبکه روسی آر‌تی نیز گفت ایران برای حل مشکلات منطقه خاورمیانه، پیشنهاد راه‌اندازی مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای را مطرح کرد ولی «متاسفانه از آن خیلی استقبال نشد».

معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به سوالی درباره سفر هیئت‌های عربستانی و اماراتی به ایران، گفته است تماس‌های ایران و عربستان درباره مسئله حج بوده «ولی دیدارهایی با مقامات و مسئولان امارتی انجام دادیم و ما معتقدیم که به تفاهم بهتری خواهیم رسید».

وزنه‌برداری و فوتبال در صدر فهرست دوپینگ ورزشکاران ایرانی

آزمایش نمونه‌های خون در آزمایشگاه ملی ضد دوپینگ فرانسه. عکس از آرشیو

ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در ۹ ماه نخست سال میلادی جاری، ۸۷۰ نمونه از ورزشکاران ایرانی در رشته‌های مختلف گرفته که از مجموع آنها، نتیجه ۳۰ نمونه‌گیری از ورزشکاران مثبت بوده است.

آن‌ طور که خبرگزاری فارس روز سه‌شنبه، ۲۱ آبان، گزارش کرده، در میان ۱۹ رشته ورزشی، وزنه‌برداری بیشترین آمار را در میان رشته‌هایی دارد که ورزشکاران دوپینگی داشته و در ۹ ماه اول سال میلادی جاری، هشت وزنه‌بردار اقدام به استفاده از مواد نیروزا کرده‌اند.

در مدت یادشده، نتیجه تست دوپینگ چهار فوتبالیست شاغل در لیگ‌های باشگاهی هم مثبت اعلام شده است.

دوچرخه‌سواری، تیراندازی و والیبال هم دیگر رشته‌هایی هستند که نتیجه نمونه‌برداری دوپینگ ورزشکاران‌شان مثبت اعلام شده است.

خبرگزاری مهر هم در گزارشی نوشت که تعداد ورزشکاران دوپینگی ایران در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش داشته است.

به گفته غلامرضا نوروزی، دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران، سال ۲۰۱۸ میلادی و در این بازه زمانی (۹ ماه نخست) مجموع ۷۹۱ تست دوپینگ از ورزشکاران رشته‌های مختلف گرفته شد و نتیجه ۳۵ ورزشکار ایرانی هم مثبت بوده است.

بر اساس این گزارش، سال گذشته ایران به دلیل برخی مشکلات و از جمله مسائل مالی با مشکل تهیه «کیت» برای نمونه‌گیری قانونی و استاندارد از ورزشکاران مواجه بود و به همین دلیل تعداد نمونه‌گیری‌ها در آن مقطع زمانی کمتر از سال جاری بود.

ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در پایان هر سال میلادی عملکرد سالانه خود در حوزه مبارزه با دوپینگ را به آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) گزارش می‌دهد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG