لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۰۷

خبرخوان

تکذیب خبر درخواست خامنه‌ای از مجلس خبرگان رهبری برای انتخاب جایگزینش

مجلس خبرگان (عکس از آرشیو)

محسن مجتهد شبستری، یکی از اعضای کمیسیون اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ مجلس خبرگان رهبری، خبر منتشر شده درباره درخواست آیت الله خامنه‌ای برای انتخاب جانشین وی ظرف مدت سه سال آینده را تکذیب کرد.

وی در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا تاکید کرد که «اصلاً چنین موضوعاتی در مجلس خبرگان مطرح نشده ‎است و بعید هم می‎دانم چنین باشد».

آقای مجتهد شبستری همچنین درباره گزینه‎های مطرح شده برای جانشینی رهبر جمهوری اسلامی از جمله ابراهیم رئیسی و احمد خاتمی نیز گفت: «اصلاً و ابداً چنین چیزهایی در خبرگان مطرح نیست».

۲۱ بهمن خبری در یک کانال تلگرامی با نام «تهران تایمز» منتشر شد، مبنی بر اینکه یوسف طباطبایی‌نژاد، نماینده اصفهان در مجلس خبرگان رهبری، گفته است که آیت الله خامنه‌ای از مجلس خبرگان خواسته تا «پس از سه سال یک نفر به‎عنوان رهبر بعدی کشور معرفی شود.

براساس این خبر مجلس خبرگان رهبری نیز «اسامی ۹ نفر را برای تشکیل شورای رهبری اعلام »کرده است.

با این حال دفتر امام جمعه اصفهان این خبر را « کذب»، «غیرواقعی و ساخته عوامل خارجی» خواند.

احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، روز شنبه، ششم بهمن‌ماه، در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که «مطلقا هیچ فرد خاص یا افرادی برای آینده رهبری مطرح نشده است.»

وی اما در سال ۹۵ با اشاره به تشکیل کمیته‌ای محرمانه در این مجلس برای انتخاب رهبر آینده جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که کمیته تعیین رهبری در حال بررسی افراد صاحب صلاحیت برای این جایگاه است.

در همان سال اکبر هاشمی رفسنجانی نیز گفته بود که این کمیته «در مقطعی پس از مذاکره با چند صد نفر»، دو نفر را «به صورت سری» به عنوان گزینه رهبری آینده جمهوری اسلامی معرفی کرده بود.

در سه سال گذشته و به‌ویژه پس از انتشار خبر بیماری آیت‌الله علی خامنه‌ای، اظهار نظر مقامات جمهوری اسلامی نیز دربارهٔ رهبر آینده کشور افزایش یافته است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

عربستان ۲۰ میلیارد دلار در پاکستان سرمایه‌گذاری می‌کند

محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز یکشنبه تور آسیایی خود را با سفر به پاکستان آغاز کرد و در نخستین روز قراردادهایی به ارزش بیست میلیارد دلار بین دو کشور برای سرمایه‌گذاری ریاض در پاکستان امضاء شد.

پاکستان با مشکلات جدی در زمینه پرداخت‌های خود روبروست و امیدوار است که با امضای این قراردادها- شامل هفت توافقنامه و یک یادداشت تفاهم- بتواند به اقتصاد لرزان خود سامان بدهد.

سفر محمد بن سلمان به پاکستان پنج ماه پس از آن صورت می‌گیرد که ریاض به خاطر قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، در سفارت عربستان در استانبول هدف شدیدترین انتقادهای جهانی قرار گرفت و چهره سیاسی وی مخدوش شد.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، که از تابستان گذشته دو بار از عربستان دیدار کرده است، روز یکشنبه از حمایت‌های ریاض قدردانی کرد و گفت: «پاکستان و عربستان اکنون مناسبات میان خود را به سطحی ارتقاء می‌دهند که تا پیش از این سابقه نداشته است».

«دستور دادستان شوش برای بازداشت مادر اسماعیل بخشی»

اسماعیل بخشی، فعال کارگری، نیز در بازداشت است.

گزارش‌ها از شوش حاکی است که دادستان شوش روز یکشنبه دستور بازداشت مادر اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه، را صادر کرد ولی مادر آقای بخشی به خاطر بیهوش شدن به بیمارستان منتقل شد.

به نوشته کانال مستقل کارگران هفت‌تپه،‌ این بازداشت در پی مراجعه اعضای خانواده اسماعیل بخشی به دادستانی شوش انجام شد.

بر اساس این گزارش،‌ اعضای خانواده آقای بخشی که برای پیگیری به دادستانی شوش رفته بودند، با بی‌احترامی و پاسخ‌های نامشخص مواجه شدند و هنگامی که خواستار مشخص شدن وضعیتش شدند، دادستان دستور بازداشت مادر این فعال کارگری را صادر کرد.

این گزارش حاکیست که در پی حمله ماموران به اعضای خانواده اسماعیل بخشی و بازداشت مادرش، او از حال رفت و به دلیل وخامت شرایط جسمی‌اش به مرکز درمانی منتقل شد.

این گزارش هنوز از سوی مقام‌های قضایی تایید یا تکذیب نشده است.

پیشتر ‌سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه روز شنبه اعلام کرده بود که اسماعیل بخشی برای تکذیب سخنانش در مورد شکنجه شدن در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز در دوره نخستین بازداشتش، تحت فشار وزارت اطلاعات قرار دارد.

وی در جریان اعتصاب و تجمع های کارگران نیشکر هفت تپه بازداشت و پس از ۲۵ روز آزاد شد. با این همه،‌این فعال کارگری دوباره و در روز ۳۰ دی ماه بازداشت شد.

پیشنهاد خرید منچستر یونایتد از سوی بن‌سلمان به قیمت «۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون پوند»

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی

روزنامه سان گزارش داد محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای خرید باشگاه منچستر یونایتد سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون پوند پیشنهاد داده است.

به نوشته ساناین پیشنهاد مقارن شده با سفرهای متناوب مسئولان باشگاه منچستر یونانید به عربستان.

این روزنامه می‌افزاید خاندان سعودی که ثروتی معادل ۸۵۰ میلیاردل پوند در اختیار دارد، امیدوار است با این قیمت بتواند خانواده گلیزر را برای فروش این باشگاه وسوسه کند.

این خانواده آمریکایی ۱۴ سال پیش منچستر یونایتد را به قیمت ۷۹۰ میلیون پوند خریداری کرد.

ممانعت از تشییع همسر علی شریعتی در حسینیه ارشاد

احسان شریعتی بیرون حسینیه ارشاد

تشییع‌کنندگان پیکر پوران شریعت رضوی همسر علی شریعتی روز یکشنبه اجازه نیافتند وارد حسینیه ارشاد شوند.

قرار بود مراسم تشییع پوران شریعت رضوی از داخل حسینیه ارشاد محل سخرانی‌های علی شریعتی در سال‌های پیش از انقلاب صورت گیرد.

به گزارش امتداد احمد منتظری فرزند آیت‌الله منتظری در این مراسم در خیابان بر پیکر پوران شریعت رضوی نماز خواند. احسان شریعتی فرزند علی شریعتی نیز حضور در این مراسم حضور داشت.

پوران شریعت رضوی، خواهر مهدی(آذر) شریعت رضوی، یکی از سه دانشجویی است که در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ با شلیک نیروهای امنیتی در دانشگاه تهران کشته شد.

همسر علی شریعتی روز ۲۶ بهمن ماه امسال به علت سکته مغزی در تهران درگذشت.

در واکنش به جلوگیری از برگزاری مراسم تشییع در حسینیه ارشاد هاشم صباغیان وزیر کشور دولت بازرگان، به انتخاب گفت: «واقعا تعجب دارد ‏که چرا از تشییع مرحومه پوران شریعتی در حسینیه ارشاد جلوگیری شد. این ‏اتفاق در حالی رخ داد که خانواده دکتر شریعتی هماهنگی‌های لازم را با ‏فرمانداری انجام داده بودند. اما در کمال تعجب و البته تاسف، امروز صبح بهانه ‏آوردند که باید از جای دیگری هم اجازه گرفته می‌شد...»

اژه‌ای دربارهٔ خودکشی سیدامامی در زندان ابراز بی‌خبری کرد

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه

یک سال پس از آنکه مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، در زندان اطلاعات سپاه خودکشی کرده‌است، یک مقام قضایی دربارهٔ خودکشی او ابراز بی‌خبری کرد.

به نوشته خبرگزاری فارس، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، روز یکشنبه در نشست خبری‌اش در پاسخ به پرسشی گفت: «اینکه آقای سیدامامی خودکشی کرده یا او سرشبکه بوده خبر ندارم که او خودکشی کرده‌است یا نه».

محسنی اژه‌ای دربارهٔ تداوم بازداشت فعالان محیط زیست نیز بدون اشاره به جزئیات تنها گفت کیفرخواست آنها صادر شده و «باید دید که دادگاه به چه نتیجه‌ای می‌رسد».

دست‌کم هشت فعال محیط زیست از بیش از یک سال پیش در «بازداشت موقت» سازمان اطلاعات سپاه هستند و مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی چندی پیش برخی از آنان را به «جاسوسی» و «افساد فی‌الارض» متهم کردند. با این حال وزارت اطلاعات و سازمان حفاظت از محیط زیست این اتهامات را رد کرده‌است.

زیردریایی جدید «فاتح» به ناوگان ارتش ایران پیوست

تصویر خبرگزاری فارس از زیردریایی «فاتح»

به گفته خبرگزاری‌های داخلی ایران، روز یک‌شنبه در مراسمی در بندر عباس و با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، زیردریایی فاتح به عنوان «نخستین زیردریایی نیمه‌سنگین» ایران به ناوگان نیروی دریایی ارتش پیوست.

خبرگزاری فارس مهمترین ویژگی این زیردریایی را مجهز بودن آن به سامانه شلیک و هدایت موشک‌های کروز زیر سطحی اعلام کرد.

این خبرگزاری با این حال نوشت که پیش از این زیر دریایی غدیر نیز این قابلیت را داشت. بر اساس این گزارش، این زیردریایی همچنین به چهار اژدرافکن و هشت مین دریایی مجهز است.

زیردریایی فاتح با وزن ۵۹۳ تن در زیر آب، سرعتی معادل ۲۶ کیلومتر بر ساعت در زیر سطح خواهد داشت.

به گفته خبرگزاری فارس، این شناور همچنین توان ۳۵ روز دریانوردی و ماندگاری در دریا را دارد.

امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، نیز گفت: «فاتح پیشرفته‌ترین زیردریایی در کشور است که نقش آن در ارتقای قدرت بازدارندگی نیروی دریایی ارتش بسیار حائز اهمیت است».

ایران در سال‌های از تولید چندین زیردریایی ازجمله غدیر و بعثت خبر داده و رسانه‌های حکومتی ساخت آنها را یک اتفاق مهم دانسته‌اند.

رضا تقی‌زاده، تحلیل‌گر سیاسی و مسائل ایران، پیش از این در یادداشتی در رادیو فردا نوشته بود که با توجه به کاربرد وسيع زيردريايی‌های کوچک در بخش خصوصی، ساخت و راه‌اندازی اين شناورها بسيار آسان و دسترسی به انواع نقشه‌های توليد آن نيز تقريبا برای همه امکان‌پذير است.

دادگاه حسین فریدون در اسفند ماه برگزار می‌شود

حسین فریدون، برادر حسن روحانی (در وسط)

سخنگوی قوه قضائیه ایران خبر داد که دادگاه حسین فریدون، برادر حسن روحانی، در اسفند ماه برگزار خواهد شد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای درواکنش به درخواست تعدادی از نمایندگان مجلس برای برگزاری دادگاه برادران رئیس جمهور و معاون اول او گفت: «کیفرخواست این پرونده قبل از اینکه نمایندگان نامه بنویسند، در دوم بهمن ماه صادرشده و به زودی هم اولین جلسه آن در اسفندماه برگزار می‌شود».

وی اعلام کرد که قاضی پرونده درباره علنی یا غیر علنی بودن جلسات دادگاه تصمیم خواهد گرفت.

دو هفته پیش ۲۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار رسیدگی علنی به پرونده حسین فریدون برادر رئیس‌جمهوری و مهدی جهانگیری برادر معاون اول وی شده بودند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، ماه گذشته گزارش‌ها درباره مختومه شدن پرونده حسین فریدون، برادر حسن روحانی، را تکذیب کرده و گفته بود که پرونده هنوز در دادسرا است و به دادگاه ارسال نشده است.

آقای اژه‌ای ۲۵ تیر ۹۶ از بازداشت حسین فریدون به خاطر «اتهامات مالی» خبر داد. یک روز بعد خبر رسید که حسین فریدون با «قرار وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی آزاد شده است».

ارتباط با رسول دانیال‌زاده که به دلیل بیش از دو هزار میلیارد تومان بدهکاری به بانک‌ها بازداشت شده، از جمله اتهامات حسین فریدون اعلام شده است.

مهدی جهانگیری، نایب رئیس اتاق بازرگانی، نیز روز ۱۴ مهر ۹۶ از سوی سپاه پاسداران کرمان بازداشت و در اسفند همان سال آزاد شد.

مهدی جهانگیری رئیس یک گروه مالی است که در زمان ریاست حمید بقایی بر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تأسیس شد.

در حالی که نمایندگان اصول‌گرای مجلس خواستار محاکمه برادران حسن روحانی و اسحاق جهانگیری شده‌اند، برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب پیش از این پیشنهاد کرده بودند که یک هیات بی‌طرف به پرونده اتهام این دو نفر و همچنین صادق لاریجانی و فاضل لاریجانی دو برادر رئیس قوه قضائیه رسیدگی کند.

واکنش سناتور آمریکایی به توئیت «مرگ بر آمریکای» خامنه‌ای

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس و از حامیان رئیس‌جمهور آمریکا در کنگره، در توئیتی به یک پیام توئیتری علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، واکنش نشان داده است.

آیت‌الله خامنه‌ای اخیراً در پیامی که در حساب توئیتری او منتشر شده گفته است: «مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر دونالد ترامپ، جان بولتون و پومپئو. یعنی مرگ بر سیاستمدارانی که فعلاً در آمریکا بر سر کارند. یعنی مرگ بر چند نفری که کشور را اداره می‌کنند؛ ما با ملت آمریکا کاری نداریم.»

در واکنش به این پیام، تام کاتن در تازه‌ترین توئیت خود که در یکی دو حساب توئیتری او منتشر شده خطاب به علی خامنه‌ای نوشته است: «ای پیرمرد، تو مدت‌ها پیش از آن‌که هر کدام از ما بمیریم، خواهی مرد، و رژیم بی‌قانونت به خاطر عدم مشروعیتش خواهد مرد، در حالی‌که آمریکا همچنان سرزمین مردم آزاد باقی خواهد ماند.»

روحانی خواستار بهبود روابط با «همه کشورهای» منطقه شد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز یک شنبه در سفر خود به بندر لنگه گفت که جمهوری اسلامی خواهان «روابط برادرانه و صمیمی با همه کشورها» در منطقه است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، او توضیح داد که «متأسفانه برخی همسایگان ما راه اشتباه را انتخاب کردند و به سراغ آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها رفتند. به اشتباه فکر می‌کنند که ایران چشم طمع به سمت آنها دارد در حالی که ایران خواهان روابط صمیمانه با همه کشورهای منطقه است.»

به گفته حسن روحانی «یکی دو کشور» منطقه به دنبال «دشمنی» هستند، اما گفت که «باید با اتحاد و همبستگی خودمان امنیت را تأمین کنیم».

درخواست روحانی برای «روابط برادرانه و صمیمی» با همه کشورهای منطقه در حالی بیان می‌شود که مقام‌های نظامی ایران بارها خطاب به برخی کشورهای منطقه از زبان تهدید استفاده کرده‌اند. چند کشور منطقه نیز بارها جمهوری اسلامی را به دخالت در امور خود متهم کرده‌اند.

«فرمان» خامنه‌ای برای کاهش سهم صندوق توسعه ملی در بودجه ۹۸

روز یکشنبه در جریان رسیدگی به لایحه بودجه ۹۸، علی لاریجانی، رئیس مجلس، خبر داد که رهبر جمهوری اسلامی فرمان داده‌است سهم «صندوق توسعه ملی» از درآمدهای نفتی به ۲۰ درصد کاهش یابد.

شماری از نمایندگان مجلس خواستار افزایش سهم این صندوق از درآمدهای نفتی شده بودند، اما دولت حسن روحانی با اشاره به «شرایط کنونی کشور»، پیشنهاد کاهش آن به ۲۰ درصد را داده بود.

علی لاریجانی در جلسه روز یکشنبه مجلس، در پاسخ پیشنهاد یکی از نمایندگان مبنی بر افزایش سهم صندوق به ۳۲ درصد اعلام کرد که آیت‌الله خامنه‌ای به‌طور مکتوب فرمان داده‌است که سهم ۲۰ درصد برای صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شود.

به گفته منتقدان اقتصادی، صندوق توسعه ملی که قرار بود بخشی از درآمدهای نفتی را به ثروت‌های ماندگار تبدیل کند، عملاً به ابزاری برای تعدیل فشارهای اقتصادی و هزینه‌کردهای نظامی تبدیل شده‌است.

هدر ناوئرت از پذیرش مقام سفیر آمریکا در سازمان ملل منصرف شد

هدر ناوئرت، فرد مورد نظر رئیس‌جمهوری آمریکا برای جای خالی سفیر این کشور در سازمان ملل، از پذیرش این مقام منصرف شده‌است.

خانم ناوئرت در بیانیه‌ای می‌گوید «دو ماه گذشته روزهایی فرساینده برای خانواده من بود، بنا بر این به این نتیجه رسیده‌ام که به نفع خانواده است که از [پذیرش این مقام] خودداری کنم».

نیکی هیلی، سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل متحد، ۱۷ مهر ماه از این مقام کناره‌گیری کرد.

در آن زمان آقای ترامپ گفته بود تا دو سه هفته آینده جانشین خانم نیکی هیلی را تعیین می‌کند.

در میانه آذر ماه بود که رئیس‌جمهوری ایالات متحده اعلام کرد، هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه دولت خود را به عنوان سفیر جدید کشورش در سازمان ملل متحد معرفی می‌کند.

ناوئرت، ۴۹ سال دارد. او پیشتر در شبکه خبری فاکس نیوز کار می‌کرد.

ترامپ گفته بود هدر ناوئرت «بسیار باهوش، سریع و بااستعداد است و فکر می‌کنم احترام همه را به‌دست خواهد آورد».

با این‌ حال فقدان تجربه دیپلمایتک و یا تجربه مشخص در امور سیاسی سبب شد تا شماری، از انتخاب خانم ناوئرت به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل، انتقاد کنند.

واتیکان یک کاردینال سابق را به اتهام آزار جنسی خلع لباس کرد

واتیکان روز شنبه اعلام کرد که تئودور مک‌کاریک، کاردینال سابق، را به جرم آزار جنسی خلع جامه کشیشی کرده است.

بر اساس گزارش رادیو عمومی ملی در آمریکا (ان‌پی‌آر)، این عالی‌ترین مقام کلیسا تا به امروز است که چنین اتهامی منجر به خلع لباس او می‌شود.

به گفته واتیکان، دیوان دادرسی کلیسا آقای مک‌کاریک را در رابطه با اتهام اغوای کودکان و بزرگسالان به هنگام انجام فرائض مذهبی گناهکار تشخیص داده است.

پاپ فرانسیس حکم اخراج این کاردینال سابق را از کلیسا تایید کرده و دیگر امکان دادخواست وجود ندارد.

مک‌کاریک ۸۸ ساله سال گذشته در پی تحقیقاتی که منجر به یافتن مستنداتی درباره آزار و اذیت یک پسربچه هنگام مراسم عشای ربانی شده بود، از مقام خود استعفا داد. این اتفاق حدود نیم قرن قبل رخ داده بود. همچنین یک مرد نیز عنوان کرد که در سنین بیست سالگی و در دهه ۱۹۸۰ آقای مک‌کاریک او را آزار جنسی داده بود.

حساب رسمی خامنه‌ای مجبور به حذف توییت درباره سلمان رشدی شد

پیام در دسترس نبودن توییت در صفحه آیت‌الله خامنه‌ای

توییت مربوط به حکم قتل برای سلمان رشدی از طرف آیت‌الله خمینی از حساب رسمی آیت‌الله علی خامنه‌ای حذف شد.

در پی انتشار یک پیام توییتری در حساب رسمی رهبر جمهوری اسلامی در سالگرد صدور حکم قتل برای سلمان رشدی از طرف آیت‌الله خمینی، کمپانی توییتر این پیام را غیرقابل دسترس کرد.

در پی این اقدام رسمی کمپانی توییتر، انتشار توییت در این حساب نیز به حال تعلیق درآمد.

حال به نظر می‌رسد که گردانندگان صفحه رسمی رهبر جمهوری اسلامی برای ادامه کار مجبور به حذف این پیام شده‌اند.

توییتر در این باره به وب‌سایت خبری بازفید توضیح داده است که پیام توییتری مذکور نقض اصول این کمپانی در مخالفت با «تهدید به خشونت یا آزار جسمی» تلقی شده است.

در پی انتشار رمان «آیات شیطانی»، آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، در ۲۵ بهمن ۶۷ حکم قتل سلمان رشدی را صادر کرد که با انتقاد گسترده کشورهای غربی روبه‌رو شد و این نویسنده ناچار شد بیش از یک دهه در خفا زندگی کند.

هشدار مرکل در مورد تقویت نقش ایران در صورت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، تصمیم دونالد ترامپ درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را «شتابزده» خواند و هشدار داد که عملی شدن این تصمیم، می‌تواند به تقویت نقش روسیه و ایران در خاورمیانه و گسترش نفوذ آنها در منطقه منجر شود.

خانم مرکل که روز شنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی می‌کرد، همچنین درباره خروج احتمالی نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز هشدار داد و گفت عملیات ناتو در افغانستان در گرو تعهدات نیروهای آمریکایی است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، حدود دو ماه پیش با اعلام اینکه داعش در سوریه شکست خورده و مبارزه با بقایای این گروه برعهده کشورهای منطقه است اعلام کرد نیروهای آمریکایی از سوریه خارج می‌شوند.

این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا با انتقادهایی در داخل و خارج از ایالات متحده روبه‌رو شده است.

شلیک تیر هوایی در نارمک تهران در پی اعتراض به ماموران گشت اخلاقی

خبرگزاری رسمی ایرنا روز شنبه تایید کرد که در پی اعتراض مردم به ماموران گشت اخلاقی در محله نارمک تهران، پلیس به شلیک تیر هوایی متوسل شده است.

در پی تذکر ماموران گشت امنیت اخلاقی به دو زن جوان در مورد حجاب، عده‌ای از مردم حاضر در محل سعی می‌کنند مانع انتقال این دو زن به داخل خودروی پلیس شوند.

ایرنا به نقل از یک شهروند نوشت که «در نتیجه درگیری بین برخی شهروندان با عوامل انتظامی، درِ خودرو ون از جا کنده می‌شود».

به نوشته ایرنا، ماموران پلیس «برای متفرق کردن افراد، مجبور به شلیک هوایی شدند».

در نهایت و به دنبال ادامه اعتراض مردم، ماموران گشت اخلاقی تهران مجبور می‌شوند دو زن جوان را رها کنند.

حمایت آمریکا از مقابله هند با تروریسم در پی حمله در کشمیر

در پی حمله به نیروهای امنیتی در کشمیر که ۴۴ کشته برجای گذاشت، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز شنبه در تماس تلفنی با همتای هندی‌اش، آجیت دُوال، بر حمایت آمریکا از مقابله هند با گروه‌های تروریستی تأکید کرد.

به نوشته بیانیه وزارت خارجه هند، دو طرف در این تماس تلفنی تأکید کردند که پاکستان نباید محلی امن برای گروه‌هایی از جمله گروه موسوم به «جیش محمد» باشد که به کشورهای همسایه حمله می‌کنند.

در جریان حمله انتحاری به نیروهای امنیتیِ همکار پلیس در کشمیر که روز چهارشنبه هفته گذشته روی داد، ۴۴ تن از این نیروها کشته شدند و گروه «جیش محمد» که مقر آن در پاکستان است مسئولیت آن را برعهده گرفت.

کشمیر منطقه مورد منازعه هند و پاکستان است و حمله اخیر به تنش سیاسی در روابط دو کشور دامن زده است، تا‌ آنجا که نخست وزیر هند روز جمعه در این زمینه به پاکستان هشدار داد.

صدها سد در ایران «در دست ساخت است»

بهروز مرادی، مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، روز شنبه خبر داد که «۶۷۲ سد بزرگ و کوچک در مناطق مختلف کشور در دست ساخت است».

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا به نقل از این مقام، «از این تعداد ۱۷۶ سد بزرگ از جمله سدهای ملی هستند».

اعلام این آمار در حالی است که ساخت و احداث بی‌رویه سد و آب‌بند در ایران چند سالی است که خبرساز بوده و از جمله عوامل کم‌آبی و افزایش گردوغبار توصیف می‌شود.

این مقام آبی در این باره توضیحی نداده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در خردادماه سال جاری گفته بود که در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور در معرض «بی‌آبی» قرار دارند و سرانه آب در سال جاری خورشیدی از شرایط بحرانی نیز عبور کرده است.

او به «سدسازی روی همه رودخانه‌های ایران برای توسعه و مشکلات گردوغبار ناشی از آن» نیز اشاره کرده بود.

ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه «قطعی شده است»

ابراهیم رئیسی در سال ۱۳۶۷ عضو هیئت سه نفره تصمیم‌گیری درباره اعدام زندانیان سیاسی بود.

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس، روز شنبه از قطعی بودن ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه جمهوری اسلامی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، حسن نوروزی در جلسه روز شنبه در اظهاراتش درباره «طرح تمدید قانون شوراهای حل اختلاف» گفت: با توجه به این که آقای رئیسی قرار است سکان‌دار قوه قضائیه شود و ما متوجه شدیم که او نظر خاصی در مورد این قانون دارد، مجبور شدیم این قانون را یک سال تمدید کنیم.

ابراهیم رئیسی، مدیر فعلی تشکیلات موسوم به «آستان قدس» در مشهد، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، با کسب ۳۸ درصد آرا نفر دوم انتخابات شد.

ابراهیم رئیسی که مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپاست، در سال ۱۳۶۷ عضو هیئتی سه نفره بود که درباره اعدام زندانیان سیاسی تصمیم می‌گرفت.

وی جانشین صادق آملی لاریجانی خواهد شد که از مرداد ۸۸ رئیس قوه قضائیه ایران بود و از دی‌ماه امسال به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد.

جلسه غیرعلنی مجلس درباره «بودجه و مشکلات اقتصادی» و «گرانی‌ها»

مجلس شورای اسلامی ایران در آغاز بررسی لایحه بودجه ۹۸، صبح شنبه جلسه‌ای غیرعلنی با حضور مقام‌های اقتصادی دولت برگزار کرد.

به نوشته خبرگزاری‌های تسنیم و صداوسیما، در این جلسه دست‌کم چهار مقام اقتصادی دولت شامل بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، و همچنین محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، حضور دارند.

به گفته بهروز نعمتی، نماینده مجلس، در این جلسه موضوعات مختلف مربوط به لایحه بودجه سال ۹۸ و همچنین «مشکلات اقتصادی» به بحث گذاشته شد.

حدود ده روز پیش علی لاریجانی، رئیس مجلس، اعلام کرد که رهبر جمهوری اسلامی دستوری مبنی بر «اصلاح ساختار کشور» ظرف چهار ماه آینده صادر کرده است.

با این حال این گفته‌ها بعدتر تکذیب شد و به گفته امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو هیئت رئیسه مجلس، دستور رهبر جمهوری اسلامی «مربوط به اصلاح ساختار بودجه است».

جلسه مجمع تشخیص مصلحت درباره پالرمو بار دیگر بی‌نتیجه ماند

تاکنون هشت نفر مخالفت و چهار عضو موافقت خود را با تصویب لوایح سی‌اف‌تی و پالرمو اعلام کرده‌اند.

خبرگزاری فارس روز شنبه بار دیگر از بی‌نتیجه ماندن جلسه فوق‌العاده مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لایحه مبارزه با جرائم فراملی موسوم به پالرمو خبر داد.

در گزارش فارس آمده است: «اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام بار دیگر تصمیم‌گیری درباره لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملّی (پالرمو) را به نشست بعدی خود موکول کردند.»

در ادامه این گزارش آمده است: «امروز نیز اعضا پس استماع نظرات موافقان و مخالفان، تصمیم‌گیری نهایی را مجددا به آینده موکول کردند.»

این در حالی است که ایران برای تصمیم‌گیری در این باره دیگر وقت چندانی ندارد، چرا که، آن طور که خبرگزاری ایرنا نوشته است، نشست دوره‌ای اف‌ای‌تی‌اف قرار است یک‌شنبه هفته آینده در پاریس برگزار شود، نشستی که «قرار است کشورهای عضو درباره تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه تصمیم‌گیری» کنند.

پس از آن که جلسه سه هفته پیش این مجمع درباره لایحه پالرمو به نتیجه نرسید، قرار بود رأی‌گیری درباره این لایحه امروز، شنبه، انجام گیرد.

به نوشته خبرگزاری رسمی ایرنا، از ۵۰ عضو مجمع، تاکنون هشت نفر مخالفت و چهار عضو در رسانه‌ها موافقت خود را با تصویب لوایح سی‌اف‌تی و پالرمو اعلام کرده‌اند.

لایحه پالرمو یکی از چهار لایحه‌ای است که دولت حسن روحانی برای خروج نام ایران از فهرست سیاه کارگروه اقدام ویژه مالی، موسوم به اف‌ای‌تی‌اف، ارائه کرده است.

کمیته مجلس بریتانیا فروش سلاح به عربستان برای یمن را «غیرقانونی» خواند

سرباز ارتش سعودی

یک کمیته در مجلس اعیان بریتانیا فروش سلاح از طرف این کشور به عربستان سعودی برای استفاده در جنگ یمن را «غیرقانونی» تشخیص داد.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین به نقل از گزارش این کمیته، تسلیحات این کشور «به احتمال بسیار زیاد عامل تلفات چشمگیر از میان غیرنظامی‌ها در یمن» بوده است.

کمیته روابط بین‌الملل در مجلس اعیان بریتانیا از تمام احزاب این کشور عضو دارد و پس از بررسی‌های فراوان گزارش خود را منتشر کرده است.

این کمیته همچنین توصیه کرده است که دولت بریتانیا صادرات برخی از اقلام تسلیحاتی خود به عربستان سعودی را به حال تعلیق دربیاورد.

این نخستین گزارش در مجلس بریتانیاست که فروش سلاح به عربستان سعودی را غیرقانونی می‌خواند.

در ابتدای هفته جاری هم کنگره آمریکا به دولت این کشور توصیه کرد که به عربستان سلاح نفروشد، گرچه بعید به نظر می‌رسد که دولت دونالد ترامپ این لایحه را به اجرا بگذارد.

سارا سندرز: داوطلبانه به پرسش‌های بازرس مالر پاسخ دادم

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه تایید کرد که گروه رابرت مالر، بازرس ویژ پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا، سئوالاتی از وی پرسیده است.

خانم سندرز اظهار داشت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از او خواسته بوده که با بازرس ویژه همکاری کاملی کند. وی سپس گفت که او نیز داوطلبانه به پرسش‌های تیم آقای مالر پاسخ داده است.

تحقیقات رابرت مالر دایر بر این است که آیا کسی از کمپین انتخاباتی آقای ترامپ طی انتخابات سال ۲۰۱۶ با روسیه تبانی کرده است یا نه. خانم سندرز توضیح نداده که چه زمانی با او گفت‌وگو شده و پرسش‌ها چه بوده است.

تیراندازی در حومه شیکاگو دست‌کم پنج کشته بر جای گذاشت

یک مرد مسلح با تیراندازی در مجتمعی صنعتی اطراف شیکاگو دست‌کم پنج نفر را به قتل رساند و چندین نفر دیگر از جمله پنج افسر پلیس را مجروح کرد.

این رخداد بعدازظهر جمعه در شهر آئورورا، حومه غربی شیکاگو، به وقوع پیوست که به تیراندازی میان افسران پلیس و فرد مهاجم انجامید.

گزارش‌های اولیه حکایت از دستگیری مهاجم داشت، اما شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی از مرگ ضارب خبر داده است.

به گفته مقامات محلی، نیروهای پلیس پنج جنازه را داخل ساختمان شرکت «هنری پرت» پیدا کردند. همچنین چندین غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده‌اند.

هویت فرد مهاجم گری مارتین، چهل و پنج ساله، اعلام شده است. پلیس اعتقاد دارد که او در کمپانی «هنری پرت» شاغل بوده، اما انگیزه وی هنوز مشخص نیست.

پوران شریعت رضوی، همسر علی شریعتی درگذشت

پوران شریعت رضوی، همسر علی شریعتی

گزارش‌ها حاکی است که پوران شریعت رضوی، همسر علی شریعتی روز جمعه ۲۶ بهمن در سن ۸۴ سالگی در تهران درگذشت.

خانم شریعت رضوی پس از سکته مغزی در بیمارستان لاله تهران بستری شده بود.

پوران شریعت رضوی دارای مدرک دکترای ادبیات فارسی از دانشگاه سوربن پاریس بود.

احسان شریعتی فرزند پوران شریعت رضوی گفته است که مراسم خاکسپاری مادرش روز یکشنبه برگزار می‌شود.

ایسنا می‌گوید، قرار است پیکر پوران شریعت رضوی درامامزاده عبدالله و در کنار مزار برادرش مهدی، و همچنین احمد قندچی و مصطفی بزرگ‌نیا، سه دانشجوی کشته شده ۱۶ آذر ۳۲ به خاک سپرده خواهد شد.

سفر ظریف به آلمان برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ

ولفگانگ ایشینگر مدیر کنفرانس معتبر امنیتی مونیخ است.

در روز آغاز کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۱۹ در آلمان، خبرگزاری تسنیم روز جمعه گزارش داد که وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز برای شرکت در آن وارد این کشور شده است.

گردهم‌آیی مهم و معتبر «کنفرانس امنیتی مونیخ» روز جمعه، ۲۶ بهمن‌ماه، آغاز می‌شود و تا روز یک‌شنبه، ۲۸ بهمن، ادامه خواهد داشت.

کنفرانس مونیخ با حضور بخش بزرگی از مقام‌های ارشد اروپایی تنها یک روز پس از آن آغاز می‌شود که کنفرانس ورشو به ابتکار آمریکا در لهستان به کار خود پایان داد.

هیچ مقامی از جمهوری اسلامی به ورشو دعوت نشده بود.

حال قرار است محمدجواد ظریف نیز در کنار ده‌ها مقام عالی‌رتبه سیاسی و امنیتی از سراسر جهان در این کنفرانس حضور پیدا کند.

از جمله این مقام‌ها و چهره‌های سیاسی می‌توان به آنگلا مرکل از آلمان، اشرف غنی از افغانستان و عبدالفتاح السیسی از مصر اشاره کرد.

از ایالات متحده نیز علاوه بر معاون دونالد ترامپ و وزیر دفاع، هیئتی عالی‌رتبه از کنگره این کشور از جمله لیندزی گراهام و نانسی پلوسی در این کنفرانس حضور خواهند داشت.

آن طور که در وب‌سایت کنفرانس امنیتی مونیخ آمده است، موضوعات اصلی در کنفرانس ۲۰۱۹ عبارتند از تاکید بر جایگاه اتحادیه اروپا، همکاری با آمریکا و «عواقب احتمالی آغاز عصر تازه رقابت بر سر قدرت».

بیشتر

XS
SM
MD
LG