لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۲۱

بانک‌ها و موسسات اعتباری نظامی در بانک سپه ادغام می‌شوند


بانک مرکزی ایران در اطلاعیه‌ای از ادغام بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد ایران و موسسه اعتباری کوثر در بانک سپه خبر داد

بانک مرکزی ایران روز شنبه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد، برنامه ادغام بانک‌ها و موسسات اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه تدوین شده است و بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر در بانک سپه ادغام می شوند.

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی ایران، این تصمیم بر پایه مصوبات شورای پول و اعتبار و شورای‌‌ عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوا اتخاذ شده است و هدف «اصلاح نظام بانکی و ساماندهی بازار پول» را دنبال می‌کند.

بانک مرکزی اعلام کرده است پس از اجرای این ادغام، ارایه خدمات بانکی به تمام مشتریان این بانک‌ها و موسسات اعتباری با «مدیریت و راهبری بانک سپه طبق روال عادی قبلی به قوت ادامه می‌یابد».

در بند دیگری از این اطلاعیه بانک مرکزی ایران تصریح شده است که سازمان بورس و اوراق بهادار، چارچوب مدونی برای این ادغام و کارشناسی همه‌جانبه و همچنین تعیین تکلیف وضعیت سهامداران تنظیم کرده است تا حقوق سهامداران «کارسازی و ایفا» شود.

بانک مرکزی همچنین اطمینان داده است که کلیه کارکنان شاغل در بانک‌ها و موسسات اعتباری موضوع این فرآیند همانند گذشته مشغول به فعالیت بوده و حقوق و مزایای آنان مطابق قراردادهای منعقدی قبلی، برقرار خواهد ماند.

پیش از این در زمستان سال ۱۳۹۶، فرشاد حیدری، معاون نظارت وقت بانک مرکزی ایران گفته بود: «با ادغام موسسه ثامن، بانک‌ مهر اقتصاد و بانک انصار، احتمالا تا چند روز آینده [بهار سال ۱۳۹۷] بانک جدیدی با نام «انصار» تشکیل خواهد شد.»

به گفته فرشاد حیدری، قرار بود در فاز دوم، مؤسسه اعتباری کوثر و بانک‌های قوامین و حکمت ایرانیان با یکدیگر ادغام شوند تا در نهایت از ادغام این بانک‌ها و موسسات، دو بانک جدید به وجود آید، اما این برنامه در ادامه تغییر کرد و قرار بر آن شده است تا تمامی این بانک‌‌ها و موسسات اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک‌سپه که از آن به عنوان نخستین بانک ایرانی یاد می‌شود، فعالیت خود را در چارچوب این بانک و تحت نام آن ادامه دهند.

سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در تابستان سال ۹۶ برای نخستین بار در گفت‌وگویی از واگذاری شماری از شرکت‌های وابسته به نیروهای مسلح خبر داد.

به گفته امیر حاتمی، این واگذاری‌ها و ادغام‌ها پس از آن در دستور کار قرار گرفت که رهبر جمهوری اسلامی به ستاد کل نیروهای مسلح ایران مأموریت داد تا واگذاری بنگاه‌های اقتصادی «غیرمرتبط» در سپاه پاسداران، ارتش و وزارت دفاع را پیگیری کند.

پس از آن دستور، هماهنگی سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و ولی‌الله سیف، رئیس کل وقت بانک مرکزی ایران، زمینه این ادغام‌ها را فراهم آورد.

گفته می‌شود شماری از این موسسات و بانک‌های وابسته به نیروی نظامی و انتظامی، زیان‌های انباشته دارند.

بانک «انصار» و «موسسه ثامن»، متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بنیاد تعاون این نهاد نظامی هستند.

بانک «مهر اقتصاد ایران» نیز در ابتدا با نام «صندوق بسیجیان» در سال ۷۲ آغاز به کار کرد و قرار بود به بسیجیان عضو این صندوق خدمات بانکی ارایه کند، اما در ادامه گستره خدمات این صندوق، توسعه یافت .

بانک «قوامین» هم حاصل علاقه محمدباقر قالیباف، فرمانده وقت نیروی انتظامی ایران به بانکداری در سال ۱۳۷۹ است. از سویی وزارت دفاع نیز موسسه مالی و اعتباری «کوثر» را در سال ۱۳۸۷ راه‌اندازی کرد تا شمار بانک ها و موسسات مالی متعلق به نهادهای نظامی افزایش یابد.

بانک حکمت ایرانیان نیز بانک متعلق به ارتش جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.

منابع: بانک مرکزی ایران، وب‌سایت تابناک، رادیو فردا / آ.ن/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG