لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۲۱

خبرخوان

افزایش مسمومین مشروبات تقلبی در اهر به ۱۰۲ نفر؛ یک نفر فوت شد

خبرگزاری مهر به نقل از «یک منبع آگاه» در بیمارستان باقرالعلوم اهر خبر داد که تعداد افراد مسوم شده با مشروبات الکلی تقلبی به ۱۰۲ نفر افزایش یافته و یک نفر از آنان فوت شده است.

این «منبع آگاه» اعلام کرد که یکی دیگر از مسموم‌شدگان نیز در بیمارستان سینای تبریز «فوت کرده» اما این خبر «هنوز تأیید نشده است».

براساس این گزارش،۳۰ نفر از این افراد در بیمارستان باقرالعلوم اهر دیالیز شده‌ و ۳۶ نفر به دلیل «وضعیت وخیم» به بیمارستان سینای تبریز منتقل شده‌اند.

این «منبع آگاه» اعلام کرد که این افراد بین ۱۵ تا ۵۴ سال دارند.

حجت پورفتحی، معاون دانشگاه علوم پزشکی تبریز، روز پنجم اسفند خبر داده بود که ۲۸ نفر به دلیل مصرف مشروبات الکلی «دست‌ساز و تقلبی» در شهرستان اهر مسموم شدند و یک نفر از آنان به کما رفته است.

​در هفته اول مهرماه گزارش‌هایی از مسمومیت حدود هزار نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی در هشت استان ایران منتشر شده بود.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه دو شخص و سه شرکت مرتبط با حزب الله لبنان وضع کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا به منظور افزایش فشار بر گروه حزب‌الله لبنان، تحریم‌هایی را علیه دو شخص و سه شرکت وضع کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اداره کنترل دارایی‌های خارجی در وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه،‌ چهارم اردیبهشت، اعلام کرد که وائل بزی، ساکن بلژیک، به نمایندگی از پدرش،‌ محمد ابراهیم بزی، که مسئول مالی حزب‌االله لبنان بود،‌ عمل کرده است.

این اداره همچنین علیه دو شرکت بلژیکی و یک شرکت بریتانیایی که به وسیله خانواده بزی اداره می شدند، تحریم‌هایی وضع کرده است.

علاوه بر این، وزارت خزانه‌داری آمریکا حسن تباجا، ساکن لبنان، را که به نمایندگی از طرف برادرش، ادهم حسین تباجا،‌ مسئول مالی حزب‌الله لبنان،‌ عمل می‌کرد تحت تحریم قرار داده است.

پیشتر آمریکا روز دوم اردیبهشت ضمن تاکید بر «تعهد» خود برای استفاده از تمامی امکاناتش برای از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله لبنان، ۱۰ میلیون دلار دیگر جایزه برای شناسایی منابع مالی این سازمان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی این سازمان شیعی لبنانی شود، تعیین کرد.

بیانیه مشترک وزارت‌خانه‌های خارجه و خزانه‌داری آمریکا تاکید دارد که این پاداش به کسانی داده خواهد شد که آگاهی‌های متقنی در مورد مراودات بانکی، نقل و انتقال پول و اموال و معاملات حزب‌الله در جهان، در اختیار آمریکا بگذارند.

در این ارتباط،‌ مقام های آمریکایی از ادهم حسین تباجا، محمد ابراهیم بزی و علی یوسف چراره به عنوان سه تن از مسئولان مالی حزب‌الله، که واشینگتن خواستار دسترسی به آنها است، نام بردند.

خامنه‌ای:‌ صدا و سیما، بخت آزمایی را ترویج نکنند

خبرگزاری خبرآنلاین گزارش داد که رهبر جمهوری اسلامی از رادیو و تلویزیون خواسته است «بخت آزمایی را ترویج نکنند».

بر اساس این گزارش، آیت‌الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه، چهارم اردیبهشت، و در سخنرانی برای شماری از کارگران گفت: «باید فرهنگ کار و تولید و تلاش را ترویج دهیم و روحیه انتظار برای ثروت بادآورده را از بین ببریم و روش‌هایی شبیه بخت آزمایی را ترویج نکنیم که دستگاه‌های مختلف از جمله صدا و سیما باید متوجه این معنا باشند».

پیشتر آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید، در پاسخ به یک استفتاء، درباره جوایز یک مسابقه تلویزیونی، گفته بود: ««این کار قمار است و کسانی که شرکت می‌کنند مالک جوایز نمی‌شوند».

اما روابط عمومی برنامه تلویزیونی مورد نظر این مرجع تقلید در پاسخ نوشت: «فرض مطرح‌شده در سوال استفتا کامل نیست و طبیعتاً فرض ناکامل، جایگاه سوال را مخدوش می‌سازد».

شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره حمایت از سپاه را تایید کرد

سخنگوی شورای نگهبان روز چهارشنبه از تأیید مصوبه مجلس درباره حمایت از سپاه پاسداران از سوی این شورا خبر داد.

وی افزود: اعضا با اتفاق آراء، طرح دوفوریتی حمایت از سپاه پاسداران را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانستند و آن را تأیید کردند.

بر اساس این طرح، «کلیه نیروهای نظامی امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا که در غرب آسیا فعالیت می‌کنند و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که به‌نمایندگی از آنها در منطقه غرب آسیا و… فعالیت می‌کنند، تروریست اعلام می‌شوند و هرگونه کمک مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی و غیر آن به این دسته از نیروها از نظر این قانون معاونت در اقدامات تروریستی به‌حساب می‌آید».

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این طرح با تایید شورای نگهبان و پس از ابلاغ از سوی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، برای دستگاه‌های مربوطه لازم‌الااجراست.

پیش از این، آمریکا در ۱۹ فروردین ماه سپاه پاسداران را به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی خود افزوده بود.

بنا بر قوانین ایالات متحده، ارائه «حمایت‌های مادی» به «سازمان‌های تروریستی خارجی» که در کل، شامل گستره‌ای از مسائل از جمله خدمات یا دارایی‌های ملموس و ناملموس است، جرم محسوب می‌شود.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» انزوای بیشتر ایران را همراه خواهد داشت و دربرگیرنده این پیام است که ایالات متحده «حمایت‌های» ایران از گروه‌های شورشی و دیگر «اقدامات بی‌ثابت‌کننده» در خاورمیانه را تحمل نخواهد کرد.

جمهوری اسلامی همواره اتهام‌های آمریکا در مورد دخالت در امور کشورهای منطقه را رد کرده‌است.

محسن رضایی: تروریست خواندن سپاه از سوی آمریکا بر سرنوشت اف.ای.تی.اف تاثیرگذار خواهد بود

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تروریست خواندن سپاه پاسداران از سوی آمریکا «بر تصویب شدن یا نشدن اف.ای.تی.اف تاثیرگذار خواهد بود».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محسن رضایی روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت،‌ قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی از سوی آمریکا را «یک برنامه از قبل طراحی و حساب شده» دانست و گفت: آمریکا، اسرائیل و برخی کشورها «خواستند اول جزو اف.ای.تی.اف قرار بگیریم، بعد سپاه را تروریست اعلام کنند تا راه برگشتی نداشته باشیم».

محسن رضایی با اشاره به اینکه «این موضوع را از قبل به ما اطلاع داده بودند» اضافه کرد: «برای همین، روند بررسی اف.ای.تی.اف با کندی پیش رفت».

گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌ِاف، روز سوم اسفند سال گذشته در پایان نشست یک‌هفته‌ای خود در پاریس به تهران مهلت داد و اعلام کرد تعلیق ایران از لیست سیاه این گروه تا ماه ژوئن، چهار ماه دیگر، تمدید می‌شود.

این گروه تاکنون چهار بار به جمهوری اسلامی ایران فرصت داده‌ است تا با تصویب قوانین و رعایت استانداردهای جهانی از فهرست سیاه این گروه درآید.

مخالفان پیوستن ایران به مقررات اف‌ای‌تی‌اف، می‌گویند با تصویب این لوایح، راه برای اعطای کمک مالی به «حماس»، «حزب‌الله لبنان» و گروه‌های مشابه مسدود می‌شود.

موافقان پیوستن ایران به این پیمان‌نامه می‌گویند که مخالفان آن، از شفافیت اقتصادی و جلوگیری از فساد بانکی می‌ترسند.

عربستان: نیازی به افزایش فوری تولید نفت خود نمی‌بینیم

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان

وزیر انرژی عربستان روز چهارشنبه گفت متعاقب لغو معافیت آمریکا برای هشت کشور مشتری نفت ایران، کشور نیازی به افزایش فوری تولید نفت خود نمی‌بیند اما اگر مشتریان نفت بیشتری بخواهد عربستان آن را تأمین خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خالد الفالح در ریاض گفت که «به‌رغم آنچه در ونزوئلا اتفاق افتاده و به‌رغم تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌ها علیه ایران، موجودی نفت در بازار همچنان افزایش نشان می‌دهد و من فعلاً نیازی به اقدامی در این زمینه نمی‌بینم.»

آمریکا دوشنبه اعلام کرد که معافیت هیچ‌یک از مشتریان نفتی ایران را تمدید نمی‌کند و خریداران نفت ایران با تحریم مواجه خواهند شد. عربستان، امارات و عراق برای افزایش عرضه نفت و جلوگیری از کمبود آن در بازارهای جهانی اعلام آمادگی کرده‌اند.

وزیر انرژی عربستان در ادامه سخنان تأکید کرد که فعلاً کمبودی متوجه بازار نفت نیست اما اگر مشتریان نفت ایران در دوره‌های پیش رو هرگونه نیاز نفتی پیدا کنند عربستان آن را تأمین خواهد کرد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی آمریکا برای مشتریان ایران، گفت که «ما آن ‌قدری که نیاز داریم و خودمان اراده می‌کنیم، می‌توانیم نفت خود را صادر کنیم».

او توضیحی در مورد چگونگی ادامه صدور نفت ایران «به اندازه‌ای که خودمان اراده می‌کنیم» نداد.

سازمان ملل اعدام جمعیِ ۳۷ نفر در عربستان را قویاً محکوم کرد

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه اعدام جمعی ۳۷ شهروند عمدتاً شیعه عربستان سعودی را قویاً محکوم کرد.

وزارت کشور عربستان روز سه‌شنبه خبر داد که سر ۳۷ نفر را از شش شهر مختلف این کشور به خاطر جرایم مرتبط با «تروریسم» از تن جدا کرده است.

گزارش‌های حاکی است ۱۱ نفر از این اعدام‌شدگان به اتهام جاسوسی برای ایران و دست‌کم ۱۴ نفر دیگر به خاطر شرکت در اعتراضات ضد دولتی سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ در منطقه شیعه‌نشین شرق عربستان محکوم به اعدام شده‌اند.

میشل باشله نسبت به فقدان روند دادرسی عادلانه در عربستان و گزارش‌های مربوط به «اعتراف‌گیری‌های تحت شکنجه» از این افراد ابراز نگرانی کرده و از مقام‌های سعودی خواست تا قوانین «ضد تروریستی» خود را بازنگری کنند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل همچنین از مقام‌های سعودی خواست تا احکام اعدامی را که صادر کرده‌اند، ازجمله برای سه مرد دیگر که در حال حاضر در آستانه اعدام قرار دارند، لغو کنند.

روز سه‌شنبه سازمان عفو بین‌الملل نیز ضمن محکوم کردن اعدام ۳۷ مرد متهم به «تروریسم» در عربستان، حکومت این کشور را متهم کرد که از اعدام به عنوان «ابزار سیاسی سرکوب» استفاده می‌کند.

مدیرعامل تپ‌سی: مشکل نفوذ به سرور جانبی رانندگان کاملا رفع شد

خبرگزاری رسمی ایرنا روز چهارشنبه به نقل از مدیرعامل شرکت تاکسی تلفنی تپ‌سی خبر داد که «مشکلات نفوذ به سرور جانبی رانندگان کاملا رفع»‌ شده است.

پنج‌شنبه هفته گذشته در حالی که شرکت تَپ‌سی در ایران تایید کرد در حمله هکرهای ناشناس به یکی از سِرورهای جانبی‌اش «فاکتورهای ۶۰ هزار راننده» لو رفته، یک مقام وزارت ارتباطات این اتفاق را «فاجعه امنیتی» خواند.

میلاد منشی‌پور، مدیرعالم تپ‌سی، روز چهارشنبه در این باره توضیح داد: «سرور مورد نظر شامل آرشیو فاکتور سفرهای ۶۰ هزار راننده فعال و ۱۸۰ هزار راننده غیرفعال برای سال‌های ۹۵ و ۹۶ بوده و هیچ‌ گونه اطلاعاتی از مسافران، مسیر سفرها، مبدا و مقصد، جزئیات سفرها و یا اطلاعات حساب‌های بانکی رانندگان در آن نبوده است.»

به گفته آقای منشی‌پور، «تنها دسترسی صورت گرفته [به این سرور]، توسط یک شخص فعال در حوزه امنیت داده از اوکراین بوده است.»

خبر نفوذ به دیتابیس این شرکت تاکسی‌رانی ایرانی را روز پنج‌شنبه هفته گذشته باب دیاچنکو، کارشناس امنیت سایبری، اعلام کرده بود.

واکنش خامنه‌ای به اقدام تازه آمریکا: این دشمنی بی‌جواب نخواهد ماند

دیدار آیت‌الله خامنه‌ای با گروهی کارگر

در نخستین واکنش به اقدام تازه آمریکا در جهت فشار بر مشترین نفتی ایران، رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه تاکید کرد که «این دشمنی [آمریکا] بی‌جواب نخواهد ماند».

آیت‌الله علی خامنه‌ای همچنین این ادعا را مطرح کرد که ایران به هر میزان که خود «اراده کند» نفت صادر خواهد کرد.

اظهار نظر رهبر جمهوری اسلامی واکنشی است به تصمیم کاخ سفید در هفته جاری درباره عدم تمدید معافیت مشترین نفتی ایران از تحریم‌های یک‌جانبه این کشور.

معافیت‌ها به طور موقت شامل کشورهای چین، هند، ترکیه، یونان، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی و تایوان شده بود، اما حال این کشورها تنها تا ۱۲ اردیبهشت، یک هفته دیگر، فرصت دارند که خرید نفت از ایران را به صفر برسانند.

آیت‌الله خامنه‌ای روز چهارشنبه در این باره گفت: «این حرکت اخیر آمریکا برای تحریم فروش نفت ایران به‌جایی نمی‌رسد. ما آن قدری که نیاز داریم و خودمان اراده می‌کنیم، می‌توانیم نفت خود را صادر کنیم.»

او در ادامه تهدید کرد: «بدانند این دشمنی بی‌جواب نخواهد ماند و پاسخ این دشمنی را خواهند گرفت.»

برای اولین بار، آمار قربانیان ارتش افغانستان از قربانیان طالبان پیشی گرفت

بنا بر تازه‌ترین آمار، از زمان ظهور طالبان، غیرنظامی‌ها در کشور افغانستان بیشتر به دست نیروهای آمریکایی و دولتی کشته شده‌اند تا به دست اعضای طالبان.

این نخستین بار است که آمار قربانیان طالبان از دیگر قربانیان کمتر است.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از یک گزارش سازمان ملل خبر داد که در سه ماه نخست سال جاری میلادی ۳۰۵ غیرنظامی به دست نیروهای دولتی و بین‌المللی حاضر در خاک افغانستان کشته شده‌اند.

این در حالی است که رقم قربانیان حملات گروه طالبان در همین دوره زمانی تنها ۲۲۷ نفر است.

بخش اعظم آمار قربانیان نیروهای دولتی مربوط به حملات هوایی و عملیات زمینی کاوش و جست‌وجو است که بیشتر به دست نیروهای ارتش افغانستان انجام می‌شود.

آمار جدید سازمان ملل در حالی منتشر می‌شود که نماینده ایالات متحده چند وقتی است با نمایندگان طالبان بر سر میز مذاکره حاضر می‌شود.

رای مثبت «اکثریت مردم» مصر به اصلاحات قانون اساسی

نزدیک به ۹۰ درصد رای‌دهندگان مصری در هفته جاری به اصلاحات قانون اساسی در مصر رای مثبت دادند.

با تایید این اصلاحات به دست مردم مصر، رئیس جمهور کنونی این کشور یعنی عبدالفتاح السیسی می‌تواند تا سال ۲۰۳۰، ۱۱ سال دیگر، در این منصب بماند.

مصری‌ها از روز شنبه، سه روز فرصت داشتند تا در همه‌پرسی تمدید ریاست‌ جمهوری عبدالفتاح السیسی تا سال ۲۰۳۰ شرکت کنند.

این همه‌پرسی همچنین نقش نظامیان در صحنه سیاسی مصر را پررنگ‌تر می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه گزارش داد که نزدیک به ۸۹ درصد از رای‌دهندگان مصری به اصلاحات قانون اساسی رای مثبت دادند.

نزدیک به ۴۵ درصد واجدان شرایط رای دادن در این همه‌پرسی شرکت کرده بودند.

بر اساس قانون اساسی جدید، دوره ریاست جمهوری از چهار سال به شش سال افزایش می‌یابد و رئیس جمهور در انتخاب قضات دستی بازتر خواهد داشت.

در همین حال گروهی از شخصیت‌های اپوزیسیون مصر که در کارزاری اینترنتی با انجام اصلاحات در قانون اساسی مخالفت کرده بودند نتیجه همه‌پرسی را زیر سوال برده‌اند.

به گفته آنها، فرایند همه‌پرسی «غیردموکراتیک» بوده و «جایی برای ابراز نظر مخالف» برای مردم نگذاشته است.

در همین حال،‌ طبق گزارش روزنامه گاردین، اخباری هم از «خریدن» رای مردم و گرفتن رای «در ازای کوپن مواد غذایی» منتشر شده است.

جهش پنج درصدی در مصرف بنزین در ایران

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه مجموع مصرف بنزین در ایران در فروردین‌ماه را حدود سه میلیارد لیتر گزارش کرد که معادل جهشی ۴.۷ درصدی در مصرف سوخت در کشور است.

به گزارش مهر به نقل از آمار وزارت نفت، در فاصله روزهای یکم تا ۳۱ فروردین‌ماه امسال ۲ میلیارد و ۸۲۷ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است.

این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته (یکم تا ۳۱ فروردین سال ۹۷) دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون و شش هزار لیتر بنزین مصرف شده بود؛ این یعنی ۴.۷ درصد افزایش.

بیشترین میزان مصرف بنزین کشور در فروردین ۹۸، مربوط به روز ۳۱ فروردین با ۱۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر و کمترین میزان مصرف مربوط به روز ۱۳ فروردین با ۷۶ میلیون لیتر بوده است.

پیشتر میانگین مصرف روزانه بنزین در نوروز سال ۹۸ بیش از ۹۷ میلیون لیتر اعلام شده بود.

دیدار نماینده جدید ایران در سازمان ملل با آنتونیو گوترش

تخت روانچی در مقر سازمان ملل در نیویورک

مجید تخت‌ روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، روز سه‌شنبه در نیویورک با دبیرکل این سازمان دیدار کرد.

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه خبر داد که آقای تخت روانچی برای تقدیم استوارنامه خود با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، دیدار کرد.

آقای تخت روانچی، عضو سابق تیم مذاکره‌کنندگان اتمی ایران، در فروردین‌ماه به عنوان نماینده دائم ایران در سازمان ملل معرفی شد.

پیش از او از سال ۱۳۹۳ تا سال جاری نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در دست غلامعلی خوشرو بود.

مجید تخت روانچی از ۱۳۶۷ تا ۶۸ رئیس اداره سازمان ملل در وزارت امور خارجه بود و از ۶۸ تا ۷۷ به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل فعالیت می‌کرد و در فاصله سال‌های ۸۰ تا ۸۴ سفیر ایران در سوئیس بود.

وی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ و شروع مذاکره هسته‌ای به این تیم ملحق شد و همزمان معاون وزیر در امور اروپا و آمریکا بود.

احمد مرتضوی مقدم به ریاست دیوان عالی ایران انتخاب شد

حجت‌الاسلام احمد مرتضوی مقدم

سخنگوی قوه قضاییه ایران روز سه‌شنبه خبر داد که احمد مرتضوی مقدم به عنوان رئیس دیوان عالی کشور انتخاب شده است.

خبرگزاری مهر به نقل از غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، نوشت: «پس از مشورت‌های لازم، حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم از قضات قدیمی دیوان عالی و از قضات دادسرای انتظامی قضات به عنوان رئیس دیوان عالی انتخاب شدند.»

به گفته آقای اسماعیلی، مرتضوی مقدم «همچنین دارای تجربه مدیریتی در استان‌های متعدد است و همچنین معاونت اول دادستانی کل کشور را در کارنامه مدیریتی و قضایی خود دارد و دارای بیش از ۳۰ سال سابقه قضاوت است».

ظریف: بخش نظامی در مورد تنگه هرمز تصمیم می‌گیرد

ظریف برای شرکت در گرامیداشت روز «چندجانبه‌گرایی» در مقر سازمان ملل به نیویوک سفر کرده‌است

وزیر خارجه ایران در نیویورک، در گفت‌وگو با خبرنگاران، گفته او تصمیم‌گیرنده در مورد «انسداد تنگه هرمز» نیست و «بخش نظامی» در این مورد تصمیم‌ می‌گیرد.

به گزارش ایر نا، محمد جواد ظریف که برای شرکت در گرامیداشت روز «چندجانبه‌گرایی» عازم سازمان ملل در نیویوک شده، گفته «من درباره گزینه‌های نظامی اظهارنظر نمی‌کنم و این مسئله را باید بخش نظامی درباره آن تصمیم‌گیری کند».

وزیر خارجه جمهوری اسلامی اشاره‌ای به «بخش نظامی» خاصی نکرده‌است.

او افزوده «ما گفته‌ایم که ایران از منافع خود که یکی از آنها ثبات در منطقه است محافظت می‌کند. ثبات در منطقه باید برای همه باشد، کامیابی اقتصادی باید برای همه باشد، منفعت نهایی ایران در تداوم حفظ ثبات منطقه است و ثبات برای همه فراهم باشد».

شماری از مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی بار دیگر و با پایان معافیت‌های نفتی آمریکا برای مشتریان ایران، موضوع بستن تنگه هرمز را به میان کشیده‌اند؛ اظهاراتی که واکنش‌هایی را در ایالات متحده همراه داشته‌است.

از جمله کسانی که اخیرا تهدید به بستن هرمز کرده‌اند علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ست که روز دوم اردیبهشت، گفت چنانچه جلوی استفاده ایران از تنگه هرمز گرفته شود، سپاه پاسداران این تنگه را خواهد بست.

چندی بعد یک مقام دولت آمریکا گفت هرگونه تلاش تهران برای بستن تنگه هرمز در پاسخ به تمدید نشدن معافیت خریداران نفت ایران، «ناموجه» و «غیرقابل قبول» است.

تنگه هرمز حدودا ۵۵ کیلومتر عرض دارد و محل عبور حدود یک سوم از کل نفت خام جهان است که توسط کشتی‌های نفت‌کش حمل می‌شوند.

مشاور اقتصادی کاخ سفید: پایان معافیت‌های نفتی تأثیری بر بهای جهانی نفت ندارد

لری کادلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید

لری کادلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید، می‌گوید تصمیم دونالد ترامپ به عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران، موجب افزایش قیمت نفت نخواهد شد.

آقای کادلو روز سه‌شنبه با بیان این موضوع افزود که آمریکا مملو از نفت و گاز است و در صورت افزایش قیمت نفت تولیدکنندگان داخلی در آمریکا می‌توانند میزان تولید و در نتیجه عرضه را افزایش دهند.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که قیمت نفت در روز سه‌شنبه به بالاترین سطح در شش ماه اخیر رسید.

ایالات متحده با اعلام اینکه از دوازدهم اردیبهشت معافیتی برای خریداران نفت ایران در نظر نمی‌گیرد، خبر داده است که عربستان سعودی و امارات متحده عربی، متعهد به همکاری در زمینه جبران غیبت نفت ایران در بازار جهانی شده‌اند.

نتانیاهو در صدد نامگذاری بخشی در بلندهای جولان به نام ترامپ است

مراسم امضای سند به رسمین شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان در اوائل فروردین ۹۸

بنیامین نتانیاهو می‌گوید در صدد است در دولت اسرائیل طرحی را به ر‌أی بگذارد که بر مبنای آن، نام دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده بر یک بخش از بلندی‌های جولان گذاشته شود.

نخست‌وزیر اسرائیل افزود مردم کشورش بسیار تحت تأثیر تصمیم آقای ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان قرار گرفته‌اند.

این تصمیم رئیس‌جمهور ایالات متحده به شدت مورد انتقاد کشورهای مختلف جامعه جهانی از جمله کشورهای عربی در خاورمیانه قرار گرفت.

اسرائیل در جنگ شش روزه سال ۱۳۴۶، بر بلندی‌های جولان در سوریه مسلط شد و در سال ۱۳۶۰ این منطقه را رسماً به خاک خود افزود. الحاق جولان به خاک اسرائیل، قطعنامه ۴۹۷ سازمان ملل را در پی داشت که این اقدام را محکوم کرده و آن را «بدون‌ اعتبار، تهی، و فاقد پیامدهای قانونی از نظر بین‌المللی» توصیف کرده است.

آمریکا «شکنجه و آزار بهاییان به دست حوثی‌ها» در یمن را محکوم کرد

وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای شورشیان حوثی در یمن را به تداوم نقض حقوق بهاییان در این کشور و اقداماتی نظیر شکنجه و بازداشت‌های خودسرانه متهم ساخت.

این وزارتخانه روز دوشنبه عنوان کرد که واشینگتن به شدت نسبت به گزارش‌های موثقی که از آزار شدید بهاییان در یمن و بازداشت خودسرانه و شکنجه آنها به دست حوثی‌ها حکایت دارد، نگران است.

اطلاعیه این وزارتخانه در ادامه به حکم اعدام حامد بن حیدره، از رهبران بهاییان یمن، اشاره می‌کند که متهم به جاسوسی و ارتداد شده است، و می‌گوید که حامد بن حیدره مدت‌ها تحت شکنجه‌های جسمی و روانی قرار گرفته است.

وزارت خارجه آمریکا می‌افزاید که حوثی‌ها ده‌ها بهایی دیگر را با اتهامات مشابهی هدف داده‌اند، اما این روند افترازنی، سرکوب و بدرفتاری با بهاییان در یمن باید پایان گیرد.

این وزارتخانه در نهایت می‌گوید که بهایی‌ها در یمن و بسیاری از دیگر نقاط جهان به خاطر دین خود تحت تبعیض و آزار قرار دارند در حالی که واشینگتن تاکید دارد که آزادی مذهب حق بنیادی انسان‌ها و زمینه‌ساز ثبات در کشورهاست.

درخواست ۲۵۲ نماینده مجلس برای پرداخت حقوق  عقب‌افتاده نیروهای ارتش

۲۵۲ نماینده مجلس ایران در بیانیه‌ای ضمن تقدیر از اقدامات ارتش در سیل اخیر و زلزله کرمانشاه خواستار پرداخت حقوق و مزایای عقب‌افتاده نیروهای این نهاد شدند.

در این بیانیه تاکید شده که در زلزله کرمانشاه و سیل اخیر ارتش «در کنار سایر نیروهای مسلح، جزو اولین نیروهای امداد و نجات بود».

این نمایندگان بدون اشاره به جزئیات خواستار «پرداخت مطالبات» نیروهای ارتش «براساس قوانین جاری» شدند.

دراین بیانیه توضیحی درباره این «مطالبات» داده نشده است.

در سال ۹۶ نیز گزارش‌هایی درباره تاخیر در پرداخت حقوق نیروهای مسلح منتشر شده بود.

پس از آن اما امیر حاتمی، وزیر دفاع، دلیل تاخیر و کسری پرداخت حقوق نیروهای مسلح را «اختلاف محاسبه در بودجه»‌ ذکر کرد.

بازداشت محمدرضا نسب عبداللهی روزنامه نگار؛ مراجعه ماموران برای اجرای حکم شمس الواعظین

ماشاالله شمس الواعظین، نایب رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران،

براساس گزارش‌ها از ایران، محمدرضا نسب عبداللهی، سردبیر سایت‌های انار پرس و آبان پرس بازداشت شده و ماموران امنیتی برای «اجرای حکم» زندان ماشاالله شمس الواعظین، نایب رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران، به خانه او مراجعه کرده‌اند.

براساس این گزارش، آقای نسب عبداللهی که به همراه دخترش برای دیدار با خانواده خود به انار رفته بود، عصر روز یک‌شنبه، اول اردیبهشت، توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده است.

ماموران همچنین به خانه آقای نسب عبداللهی در شیراز رفته و وسایل شخصی او را با خود برده‌اند.

آقای نسب عبداللهی، سال ۹۲ نیز به به اتهام «نشر اکاذیب» به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

کانال تلگرامی انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران نیز خبر داد که ماموران روز شنبه مورخ ۳۱ فروردین با دردست داشتن حکم بازداشت قصد بازرسی منزل را ماشاالله شمس الواعظین را داشتند اما در مسافرت بوده است.

براساس این گزارش، این ماموران قصد «اجرای حکم زندان» آقای شمس الواعظین را داشتند.

به گفته این کانال تلگرامی، پیش از این «مقامات قضایی»به آقای شمس الواعظین اعلام کرده بودند که نیازی نیست برای اجرای این حکم به دادسرای اوین مراجعه کند.

براساس این گزارش، آقای شمس الواعظین پس از اطلاع از این اتفاق «ضمن ابراز شگفتی اعلام کرد پس از بازگشت به تهران به اوین مراجعه خواهد کرد».

دراین گزارش به جزئیات حکم آقای شمس الواعظین اشاره نشده است. آقای شمس الواعظین پیش از این چندین بار بازداشت شده است.

اعدام ۳۷ نفر در عربستان به اتهام فعالیت‌های «تروریستی»

وزارت کشور عربستان سعودی روز سه‌شنبه اعلام کرده است که ۳۷ نفر در ارتباط با اتهامات «تروریستی» اعدام شده‌اند.

به گزارش رویترز،خبرگزاری دولتی عربستان نوشته است: حکم اعدام در خصوص این افراد اجرا شده است.

خبرگزاری دولتی عربستان همچنین اعلام کرده است: شماری از این مجرمان ایدئولوژی افراطی داشتند و هسته‌های تروریستی تشکیل داده بودند. آنها علاوه بر برهم زدن امنیت به دنبال هرج و مرج و تحریکات فرقه‌ای بودند.

خبرگزاری عربستان سعودی توضیح بیشتری در خصوص هویت اعدام شدگان ارائه نکرده است.

عفو بین الملل می‌گوید در سال ۲۰۱۸ دست کم ۱۴۹ نفر در عربستان اعدام شدند. عربستان پس ازچین و ایران در رتبه سوم جهان از نظر تعداد اعدام قرار دارد.

سخنگوی قوه قضاییه: نسرین ستوده به جای شفافیت مغلطه می‌کند

غلامحسین اسماعیلی

ساعتی پس از انتشار خبری مبنی بر «قطعی» شدن حکم حبس ۳۳ سال برای نسرین ستوده، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که این حکم هنوز قطعی نشده و هم‌چنان فرصت تجدید نظر در این زمینه هست.

خبرگزاری رسمی ایرنا روز سه‌شنبه از محکومیت «قطعی» نسرین ستوده، وکیل و مدافع حقوق بشر، به ۳۳ سال حبس خبر داد. با این حال طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در ایران از این مدت ۱۲ سال آن «قابلیت اجرا دارد».

به گفته رضا خندان، همسر این وکیل مدافع، از آنجا که خانم ستوده به این حکم اعتراض نکرده، «به طور خودکار رأی صادره قطعی شده است».

اما، به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی قوه قضاییه در همین روز خانم ستوده را به «مغلطه» کردن متهم کرده و گفت که حکم او هنوز قطعی نشده است.

غلامحسین اسماعیلی گفت: «رأی صادره برای این فرد هنوز قطعی نیست و اگر اظهار نظری صورت می‌گیرد باید بر اساس رأی قطعی باشد.»

او ادامه داد: «اگر خود ایشان و یا وکیل‌شان درخواست تجدید نظر داشته باشد، شاید تقلیل پیدا کند.»

آقای خندان در اسفندماه گذشته گفته بود که همسرش نسرین ستوده نسبت به حکم دوازده سال زندان خود به دلیل وجود «نظام قضایی ناعادلانه» درخواست تجدیدنظر نخواهد داد.

ادامه اعتراضات محیط زیستی در مرکز لندن و هشدار پلیس

معترضان گروه «شورش علیه انقراض»

پلیس بریتانیا تا نیمه‌شب امشب به معترضان محیط‌ زیستی مهلت داد تا از سد معبر در اطراف پارلمان این کشور خودداری کنند و در غیر این‌ صورت با بازداشت روبه‌رو خواهند شد.

گروه معترضان موسوم به «شورش علیه انقراض» بیش از یک هفته است مرکز شهر لندن را در اختیار خود گرفته و به گفته پلیس بخش‌هایی از مرکز این شهر را «فلج کرده‌اند.»

معترضان گروه «شورش علیه انقراض» خواستار مذاکره با دولت بریتانیا هستند، با این هدف که دولت این کشور کاهش گازهای گلخانه‌ای و کاستن از سرعت تغییرات اقلیمی را اولویت اول خود قرار دهد.

این گروه سال گذشته توسط جمعی از دانشگاهیان در بریتانیا تشکیل شد و با استفاده از شبکه‌های اجتماعی هم‌اینک به یکی از بالنده‌ترین جنبش‌های محیط‌ زیستی در جهان تبدیل شده‌ است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس بریتانیا می‌گوید برای گشودن دوباره خیابان‌های مرکز شهر ناچار شده طی هفته‌ای که گذشت ۱۰۶۵ نفر از این معترضان را بازداشت کند.

به گفته پلیس از این تعداد، برای ۵۳ نفرشان پرونده قضایی تشکیل شده‌ است.

بنا بر گزارش‌ها، حضور ممتد معترضان افزایش شکایت کاسبان محل از بسته ماندن مغازه‌هایشان را به دنبال داشته و مقابله پلیس با این وضعیت باعث شده که طی روزهای گذشته گروه «شورش علیه انقراض» چهار نقطه از پنج نقطه تجمع خود را تخلیه کند.

عربستان: پایان معافیت مشتریان نفتی ایران اقدامی است ضروری

ابراهیم العساف، وزیر خارجه سعودی

در پی اعلام تصمیم آمریکا برای پایان دادن به معافیت هشت کشور برای ادامه واردات نفت از ایران، عربستان سعودی روز سه‌شنبه از این تصمیم آمریکا استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ابراهیم العساف، وزیر خارجه سعودی، با انتشار بیانیه‌ای نوشت که این اقدام آمریکا «گامی است لازم» برای پاسخگو کردن ایران به خاطر «سیاست‌های بی‌ثبات‌کننده و حمایتش از تروریسم.»

او افزود که پادشاهی سعودی همواره «بر لزوم تلاش‌های مستمر بین‌المللی برای این‌که رژیم ایران به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد و از دخالت در امور داخلی کشورها دست بکشد» تأکید دارد.

بنا به تصمیم جدید آمریکا، هشت کشور چین، هند، کره جنوبی، ترکیه، ژاپن، یونان، ایتالیا، ژاپن و تایوان اگر پس از سوم ماه مه (کمتر از دو هفته دیگر) از ایران نفت بخرند با اقدامات تنبیهی از سوی ایالات متحده مواجه خواهند شد.

خالد الفالح، وزیر انرژی سعودی روز دوشنبه گفته بود که ریاض مصمم است بازار نفت را تثبیت کند و افزود که کشورش «در تماس با دیگر کشورهای تولیدکننده نفت است تا به طور هماهنگ اقدام به تأمین کافی نفت برای مصرف‌کنندگان کنند.»

مخالفت «قاطعانه» چین با تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران

گنگ شوآنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین

در واکنش به تازه‌ترین اقدام ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه بار دیگر با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا ابراز مخالفت کرده و این اقدام جدید را باعث «افزایش آشفتگی» در خاورمیانه توصیف کرد.

کاخ سفید روز دوشنبه گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده معافیت‌ خریداران نفت ایران را که روز ۱۲ اردیبهشت جاری به پایان می‌رسد دیگر تمدید نخواهد کرد.

در بیانیه کاخ سفید تصریح شده بود: «دولت ترامپ و متحدان ما مصمم هستند تا کارزار فشار پایدار و حداکثری علیه ایران را برای پایان دادن به فعالیت بی‌ثبات‌کننده این رژیم که ایالات متحده، شرکا و متحدان ما و امنیت خاورمیانه را تهدید می‌کند ادامه دهند.»

حال در واکنش به این تصمیم تازه سخنگوی وزارت خارجه چین، به گزارش خبرگزاری فرانسه، گفت که دولت متبوعش با این گونه اقدامات «قاطعانه» مخالف است.

به گفته گنگ شوآنگ، تصمیم دولت ترامپ به تحریم مشتریان نفت ایران به «آشفتگی» در خاورمیانه و همین طور در بازار انرژی دامن خواهد زد.

علاوه بر ترکیه که از تصمیم آمریکا در مورد پایان معافیت‌های نفتی ایران انتقاد و اسرائیل که از آن استقبال کرده‌است، رسانه‌ها و شماری از مقام‌های کشورهای خریدار نفت ایران نیز واکنش‌هایی نشان داده‌اند.

سفر ظریف به نیویورک برای «روز چندجانبه‌گرایی» در سازمان ملل

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز سه‌شنبه برای شرکت در گرامی‌داشت «روز چندجانبه‌گرایی» در مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک در آمریکا شد.

مجمع عمومی سازمان ملل در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که به موجب آن روز ۲۴ آوریل، مطابق با چهارم اردیبهشت‌ماه، از این پس «روز جهانی چندجانبه‌گرایی و دیپلماسی برای صلح» نام خواهد داشت.

«حفظ ارزش‌های چندجانبه‌گرایی و همکاری بین‌المللی» از جمله دلایل نامگذاری این روز عنوان شده است.

اولین روز جهانی چندجانبه‌گرایی در حالی برگزار خواهد شد که هفته به هفته بر فشار دولت آمریکا بر جمهوری اسلامی افزوده می‌شود و ایران چند ماهی است که هدف تحریم‌های یک‌جانبه این کشور است.

آمریکا روز ۱۹ فروردین‌ماه سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی خود قرار داد، و در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده معافیت‌ خریداران نفت ایران را که روز ۱۲ اردیبهشت به پایان می‌رسد تمدید نخواهد کرد.

طبق برنامه‌ای که در وب‌سایت رسمی سازمان ملل منتشر شده، به مناسبت این روز جهانی، مجمع عمومی روز چهارشنبه صبح تا بعدازظهر جلسه‌ خواهد داشت.

در بخشی از این جلسه چندساعته بیانیه اعضای سازمان ملل قرائت خواهد شد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی به همین مناسبت به شهر نیویورک سفر کرده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG