لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۰۳

خبرخوان

پنجمین جلسه مذاکرات چهار کشور اروپایی با ایران برگزار شد

از جلسات پیشین هلگا اشمیت با مقام‌های ایرانی

هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از برگزاری پنجمین جلسه مذاکرات چهار کشور اروپایی با ایران، بر سر مسائل خاورمیانه و اوضاع یمن خبر داد.

وی روز دوشنبه در صفحه توئیتر خود نوشت که در نشست روز دوشنبه، مسائل مهم منطقه‌ای، موضوع یمن، اجرای توافقنامه استکهلم، وضعیت بندر حُدیده و روند صلح در سوریه مورد بحث قرار گرفت.

حسین جابری انصاری، دستیار ارشد وزیر خارجه ایران، سه روز پیش گفته بود که اگر گفت‌وگوها با چهار کشور اروپایی دربارهٔ یمن به نتیجه برسد، ایران گفت‌وگو دربارهٔ مسائل دیگر را نیز مد نظر قرار خواهد داد.

اتحادیه اروپا طی ماه‌های گذشته بارها ایران را به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه متهم کرده‌است. مقام‌های جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کنند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

سخنگوی قوه قضائیه: دو نماینده مجلس هنوز در بازداشت هستند

محمد عزیزی، نماینده ابهر (سمت راست) و فریدون احمدی، نماینده زنجان

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی با تایید بازداشت فریدون احمدی و محمد عزیزی، گفت که این دو نماینده مجلس همچنان در بازداشت هستند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، روز پنج‌شنبه به تلویزیون جمهوری اسلامی گفت که این دو نماینده «از مدت‌ها قبل» در ارتباط با پرونده تخلفات شرکت سایپا «مکررا به دادسرا احضار شده بودند».

بنابر همین گزارش، این دو نماینده پس از آنکه «وثیقه مورد نظر دادگاه را نتوانستند بسپارند» بازداشت شدند و در صورت تأمین این وثیقه «تا پایان جلسه دادرسی آزاد خواهند شد».

بنابر گزارش‌ها، فریدون احمدی و محمد عزیزی، نمایندگان زنجان و ابهر در مجلس، روز چهارشنبه بازداشت شدند. پیش از تایید رسمی سخنگوی قوه قضائیه، یک عضو هیأت رئیسه مجلس به ایسنا گفته بود که این دو نماینده به دلیل ارائه نکردن «وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی» بازداشت شدند.

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، حدود دو ماه پیش گفته بود که محمد عزیزی، یکی از این دو نماینده، به اتهام «فساد اقتصادی» به مدت چند ساعت بازداشت شد اما در نهایت تنها با قرار التزام به حضور «با قول شرف» آزاد شده بود.

فرانسه: فرصتی برای مذاکره دوباره بر سر «برگزیت» نیست

امانوئل مکرون (راست) در دیدار با بوریس جانسون در پاریس

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز پنج‌شنبه در دیدار با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، گفت فرصتی برای تغییر کامل توافقنامه برگزیت نیست.

اتحادیه اروپا ۳۱ اکتبر (حدود دو ماه دیگر) را زمان نهایی خروج بریتانیا از این اتحادیه تعیین کرده است و دولت ترزا می نتوانست طرح پیشنهادی‌اش درباره چگونگی خروج را به تصویب پارلمان برساند.

امانوئل مکرون روز پنج‌شنبه در دیدار با بوریس جانسون گفت: «صراحتا می‌گویم که در طول یک ماه پیش رو، ما توافقنامه خروجی که از اصول توافق قبلی عدول کند نخواهیم داشت».

موضوع دستیابی به توافقی جدید «ظرف یک ماه» را رسانه‌های بریتانیایی روز چهارشنبه پس از دیدار بوریس جانسون با صدر اعظم المان مطرح کردند.

آنگلا مرکل در سخنان روز چهارشنبه‌اش با اشاره به یکی از اختلافات عمده در مذاکرات برگزیت، یعنی مرز بین جمهوری ایرلند با ایرلند شمالی، از احتمال دستیابی به طرحی برای حل این موضوع خبر داده بود؛ با این حال خانم مرکل روز پنج‌شنبه گفت منظورش یک ماه نبوده بلکه به مهلت باقی‌مانده، یعنی تا پایان ۳۱ اکتبر، اشاره داشته است.

بوریس جانسون که روز چهارشنبه در آلمان و روز پنج شنبه در فرانسه با رهبران این کشورها گفت‌وگو کرد بارها گفته است که در صورت عدم دستیابی به توافق جدید با اتحادیه اروپا، برگزیت بدون توافق را به اجرا خواهد گذاشت.

در پی افزایش انتقادها، وبسایت کرملین ترجمه اظهارات مکرون را تصحیح کرد

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در یکی از اقامتگاه‌های ریاست جمهوری در جنوب این کشور میزبان ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، بود

در پی افزایش انتقادها، وبسایت ریاست جمهوری روسیه روز پنج‌شنبه با انتشار نسخه جدیدی از نشست خبری ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون، بخش‌هایی از اظهارات حذف‌شده رئیس جمهور فرانسه را منتشر کرد.

رؤسای جمهوری دو کشور روز سه‌شنبه در ورسای با یکدیگر دیدار و سپس در نشست خبری مشترکی شرکت کرده بودند.

وبسایت کرملین در ترجمه سخنان امانوئل مکرون در این نشست خبری، بخش‌هایی از سخنان او را درباره «آزادی بیان»، «انتخابات آزاد» و «جلیقه زردها» تغییر داده یا حذف کرده بود.

امانوئل مکرون از جمله گفته بود جلیقه زردها «می‌توانستند» و حق داشتند در انتخابات اتحادیه اروپا شرکت کنند و او به آزادی بیان آنها احترام می‌گذارد. این سخنان در وبسایت کاخ کرملین به صورت «نمی‌توانستند» تغییر یافته و بخش‌هایی از آن نیز که به آزادی بیان و آزادی اجتماعات می‌پرداخت حذف شده بود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، روز پنج‌شنبه گفت «اشتبه پیش‌آمده طبیعی است و موضوع به ترجمه همزمان بازمی‌گشت».

نیروهای امنیتی روسیه در هفته‌های اخیر هزاران تن را در جریان تظاهرات هفتگی در مسکو و برخی دیگر از شهرها بازداشت کرده‌اند.

وزارت خارجه عراق: موضوع کتک خوردن زن عراقی در فرودگاه مشهد را پیگیری می‌کنیم

وزارت خارجه عراق تأکید کرده است موضوع کتک خوردن این شهروند عراقی را «با جدیت تمام» پیگیری می‌کند

در پی انتشار گزارش‌هایی درباره کتک خوردن یک زن عراقی به دست «یک مأمور نیروی انتظامی» در فرودگاه مشهد، وزارت خارجه عراق اعلام کرد این موضوع را پیگیری می‌کند.

احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق، روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این وزارتخانه موضوع کتک خوردن این شهروند عراقی را «با جدیت کامل» دنبال خواهد کرد.

به گفته آقای الصحاف، «عراق با مسافرانی که وارد این کشور می‌شوند با احترام و انسانیت برخورد می‌کند و از تمامی کشورهای جهان می‌خواهد که با شهروندان عراقی نیز در کشور خود رفتاری مشابه داشته باشند».

در روزهای اخیر شماری از کاربران عراقی در شبکه‌های اجتماعی، با انتشار تصاویری از یک زن که چشمش کبود شده بود و یک افسر نیروی انتظامی، مدعی شدند که این مأمور اقدام به کتک زدن این پیرزن در فرودگاه مشهد کرده است.

زمان و جزئیات این موضوع اعلام نشده اما ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که این زن چگونگی کتک خوردنش را در آن توضیح می‌دهد.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به موضع‌گیری وزارت خارجه عراق و همچنین گزارش‌های منتشرشده نشان نداده‌اند.

رئیس حشد الشعبی اظهارات معاون خود درباره نقش آمریکا در حملات اخیر را پس گرفت

فالح الفیاض، رئیس پیشین شورای امنیت ملی عراق و رئیس فعلی شبه‌نظامیان حشد الشعبی

فالح الفیاض، رئیس شبه‌نظامیان عراقی «حشد الشعبی»، اظهارات معاونش درباره نقش داشتن آمریکا در انفجارهای اخیر در زاغه‌های مهمات این گروه را رد کرد.

پیش‌تر ابومهدی المهندس، معاون حشد الشعبی، با متهم کردن آمریکا به دست داشتن در رشته حملات اخیر به پایگاه‌های نظامی حشد الشعبی، تهدید کرده بود «ازین پس، هر اتفاقی که برای نظامیان آمریکایی رخ دهد، مقصر آن واشینگتن خواهد بود».

با این حال فالح الفیاض، فرمانده حشد الشعبی، شامگاه چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اظهارات ابومهدی المهندس دیدگاه‌های شخصی وی بوده و نظر رسمی این گروه یا دولت عراق نیست.

فالح الفیاض با اشاره به تحقیقاتی که به دستور نخست وزیر عراق در این باره آغاز شده است گفت این تحقیقات هنوز به نتیجه نهایی نرسیده و در این مرحله تنها می‌توان گفت که حملات اخیر «عواملی خارجی داشته است».

حشد الشعبی و موضوع انفجار در زاغه مهمات این گروه
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00
لینک مستقیم

در هفته‌های اخیر انفجارهایی در دست‌کم چهار پایگاه و زاغه مهمات متعلق به حشد الشعبی در نقاط مختلف عراق روی داده است که به گفته ارتش عراق، دست‌کم یک مورد از آنها با پهپاد صورت گرفته است.

آمریکا دست داشتن در این حملات را تکذیب کرده است.

آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران پس از چندین روز «مهار شد»

دور جدید آتش‌سوزی در بخش‌هایی از جنگل قره‌داغ (ارسباران) از روز دوشنبه آغاز شده است

به گفته مقام‌های استان آذربایجان شرقی، آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران (قره‌داغ) مهار شده است؛ با این حال شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از ادامه این آتش‌سوزی خبر داده‌اند.

محمدباقر هنربر، مدیرکل بحران آذربایجان شرقی، روز پنج‌شنبه به خبرگزاری فارس گفت آتش‌سوزی در مراتع شهرستان «خدا آفرین» اطفا شده و نیروهای امدادی «در حال لکه‌گیری و پاک‌سازی هستند».

این مقام استانداری آذربایجان شرقی همچنین گفت قرار است «دو فروند هلی‌کوپتر وزارت دفاع و هلال‌ احمر ... وارد منطقه شوند».

با این حال شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از تأخیر مقام‌های محلی در مهار این آتش‌سوزی که از سه روز پیش آغاز شد انتقاد کرده و برخی از آنان نیز گفته‌اند آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد.

جنگل‌های ۱۶۴ هزار هکتاری ارسباراندر شمالی ترین نقطه استان‌های آذربایجان‌شرقی و اردبیل قرار دارد و اخیرا گزارش‌های متعددی در رسانه‌ها از قطع درختان در بخش‌های مختلف این جنگل منتشر شده بود.

پیش از این عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گفته بود که ۶۰ سال پیش در شمال ایران ۲.۸ میلیون هکتار جنگل وجود داشت اما اکنون به ۱.۳ میلیون هکتار رسیده است.

ناصر احمدی، دوبلور پیش‌کسوت، درگذشت

ناصر احمدی کار دوبله را از سال ۱۳۴۴ شروع کرده بود

ناصر احمدی، دوبلور پیش‌کسوت و گوینده قدیمی رادیو، بامداد پنج‌شنبه در ۷۵ سالگی در بیمارستان درگذشت.

ناصر احمدی که کار دوبله را از سال ۱۳۴۴ شروع کرده بود، مدت‌ها بیمار بود و در یک سال و نیم اخیر دیگر توان فعالیت حرفه‌ای نداشت.

از جمله کارهای ناصر احمدی که اغلب نقش‌های مکمل را در فیلم‌های سینمایی و سریال‌ها گویندگی می‌کرد، می‌توان به گویندگی به جای جک کارسون در «گربه روی شیروانی داغ»، پیتر پاستویت در مظنونین همیشگی (به نقش کوبایاشی) و گیملی در فیلم «ارباب حلقه‌ها» اشاره کرد.

به‌ گزارش خبرگزاری ایسنا به‌ نقل از مدیر روابط عمومی انجمن گویندگان، پیکر ناصر احمدی صبح جمعه در قطعه هنرمندان آرامستان کرج به خاک سپرده خواهد شد.

بازداشت مدیر غله گنبد کاووس به‌ خاطر ترکیب فضولات حیوانی با گندم

دادگستری استان گلستان روز پنج‌شنبه از بازداشت مدیر غله گنبد کاووس و شماری از کارکنان سیلوی این شهر به‌ اتهام «کسب درآمد میلیاردی از طریق ترکیب فضولات حیوانی با گندم» خبر داد.

به‌ گزارش خبرگزاری میزان، هادی هاشمیان، رئیس‌ کل دادگستری استان گلستان، با اشاره به این‌ که این فساد در یک ماه گذشته و به صورت شبکه‌ای انجام شده، افزود: «تاکنون ٢۰۰ تن از این گندم‌های آلوده در چهارده کامیون شناسایی و ٩ نفر دستگیر شده‌اند.»

به‌ گفته این مقام قضایی، این افراد نخاله‌ها و فضولات حیوانی را با گندم ترکیب و سپس روانه‌ سیلوی دولتی می‌کردند و از این راه «میلیارد‌ها تومان به جیب زده بودند».

با این حال وی افزوده است که گندم‌های آلوده «پیش از ورود به چرخه‌ غذای مردم منهدم شده است».

آقای هاشمیان همچنین از شناسایی یک مرغداری که کار ترکیب این فضولات با گندم در آن انجام می‌شد خبر داد و گفت مالک این مرغداری نیز دستگیر شده است.

به‌ گفته رئیس دادگستری گلستان، بررسی‌ها برای شناسایی دیگر اعضای این شبکه و برآورد فساد مالی این پرونده ادامه دارد.

عضو شورای شهر در پی شکایت ستاد امر به معروف محکوم شناخته شد

ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از خانم خداکرمی به دلیل توئیت‌هایش درباره حجاب شکایت کرده بود

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، اعلام کرد که در پی شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان به چهار میلیون تومان جریمه محکوم شده است.

خانم خداکرمی روز پنج‌شنبه، ۳۱ مرداد، در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفت که اجرای این حکم تا دو سال تعلیق شده است.

ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان پیش از این از خانم خداکرمی به دلیل توئیت‌هایش درباره حجاب شکایت کرده بود.

​ناهید خداکرمی در یکی از توئیت‌های خود نوشته بود: «انسان اراده، اختیار و شعور دارد. افرادی که اجباری نبودن حجاب را با کاربرد این حجم از کلمات ناشایست معادل برهنگی می‌دانند، حجاب افکار و زبان‌شان کجاست؟ این ترس و وحشت از موی سر و در مقابل بی‌تفاوتی به فساد اقتصادی، خشونت و آزار نوجوانان و جوانان از کجا می‌آید؟»

او پیش از این هم در توئیتی دیگر از هشتگ «دختران_خیابان_انقلاب» استفاده کرده و نوشته بود: «کمترین حقی که می‌شود برای یک زن قائل شد انتخاب نوع حجاب است. نسل امروز را باور کنیم و تا دیر نشده اداره امورشان را بخودشان بسپاریم.»

اعتراض گروهی از ایرانیان سوئد به حضور ظریف در این کشور

گروهی از ایرانیان مقیم سوئد با تجمع در مقابل پارلمان این کشور به سفر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، و همچنین نقض حقوق بشر در ایران اعتراض کردند.

در جریان این تجمع تعدادی از معترضان به دست پلیس بازداشت شدند.

همچنین همزمان با سخنرانی آقای ظریف در موسسه تحقیقاتی و مطالعاتی سیپری گروهی از ایرانیان در مقابل مجلس تجمع کردند.

معترضان شعارهایی را علیه آقای ظریف و در محکومیت نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی سر دادند.

یکی از موضوعات مطرح در سفر آقای ظریف موضوع صدور حکم اعدام برای احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی‌سوئدی که بیش از سه سال است در زندان است.

محمدجواد ظریف روز چهارشنبه وعده داد که دولت «تمام تلاشش را بکند» که اعدام احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی‌سوئدی، را «به تاخیر بیندازد».

اعتراض خانواده شیرمحمدعلی:‌ علاوه بر قاتل‌ها، «باید مقامات قضایی نیز محاکمه شوند»

متهمان قتل علیرضا شیرمحمدعلی در دادگاه

وکیل خانواده علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی که در زندان به قتل رسید، خبر داد که خانواده او به حکم دادگاه اعتراض کرده و خواستار آن شده‌اند که علاوه بر عاملان قتل، مقامات قضایی مقصر نیز محکوم شوند.

علیرضا شیرمحمد‌علی، زندانی سیاسی، به گفته مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی، توسط دو زندانی قاتل در شامگاه دوشنبه، ۲۰ خرداد سال جاری، در زندان فشافویه کشته شد.

طبق حکم دادگاه، «متهم اصلی» قتل شیرمحمدعلی به قصاص و متهم ردیف دوم پرونده به ۲۵ سال زندان محکوم شده است.

محمدهادی عرفانیان، وکیل خانواده علیرضا شیرمحمدعلی، در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا خبر داد که روز شنبه، ۲۶ مرداد، به این حکم اعتراض کرده است.

وی اضافه کرد: «درخواست ما این بود که مقصران این حادثه از مدیرکل سازمان‌ زندان‌ها تا رئیس زندان و افسر نگهبان شب نیز محاکمه شوند.»

قتل این زندانی سیاسی اعتراض‌هایی را به دنبال داشت و فعالان حقوق بشر اعلام کردند که قوه قضائیه آئین‌نامه تفکیک زندانیان بر اساس جرائم را اجرا نمی‌کند.

مقامات قوه قضائیه اما اعلام کردند که این دو زندانی «به دلیل تعمیر سرویس بهداشتی محل اقامت آنان در هواخوری بوده» و « همزمان با توزیع غذای زندانیان و باز شدن درب محل نگهداری» به سمت اتاق دیگر زندانیان حمله کرده و آقای شیرمحمدعلی را به قتل رسانده‌اند.

ایران دوباره از سامانه پدافند هوایی «باور ۳۷۳» رونمایی کرد

عکسی که تابستان سه سال پیش از حضور آقای روحانی در مراسم رونمایی باور ۳۷۳ منتشر شده بود

رئیس‌جمهوری ایران برای بار دوم از یک سامانه پدافند هوایی به‌نام باور ۳۷۳ رونمایی کرده‌است.

مقام‌های نظامی ایران پیشتر گفته بودند این سامانه قرار است «جايگزين» سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ روسی شود.

اما خبرگزاری‌های ایران درست در همین روز در مرداد ماه سال ۱۳۹۵ گزارش داده بودند که حسن روحانی در نمایشگاهی از سوی وزارت دفاع، از سامانه «باور ۳۷۳» بازدید کرده و این سیستم پدافندی «رسما رونمایی‌شده‌است».

لانچرها و یک فروند از موشک این سامانه نیز در فرودین ماه سال ۱۳۹۴، در جریان «روز ارتش» نمایش داده شده بودند.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی نیز در مراسم روز پنج‌شنبه به رونمایی قبلی اشاره کرده‌است.

رونمایی تازه صبح ۳۱ مرداد ماه انجام شده و به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای روحانی، سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع، و سرلشکر رحیم موسوی، فرمانده کل ارتش، در آن حضور داشتند.

وزیر دفاع ایران در این مراسم گفته «سامانه باور۳۷۳ که قبلا رونمایی اجمالی شده بود، به زودی رونمایی کامل خواهد شد و به نیروی پدافند هوایی ارتش تحویل داده خواهد شد».

کارپف قهرمان پیشین شطرنج «ماه‌هاست موفق به کسب روادید آمریکا نمی‌شود»

کارپف؛ مارس ۲۰۱۷ در بیشکک

آن‌طور که یکی از دوستان و دعوت‌کنندگان آناتولی کارپف، قهرمان شطرنج روس، می‌گوید او چند ماه است موفق به کسب روادید ایالات متحده، برای شرکت در یک اردوی تابستانی نشده‌است.

رویترز این خبر را به نقل از مکسیم دلوگی، رئیس «آکادمی شطرنج مکس»، دوست و دعوت‌کننده آقای کارپف، منتشر کرده‌است.

درخواست اولیه کارپف برای روادید غیرمهاجرتی در ماه مارس سال پیش ارائه شده و در این مدت او نتوانسته روادید بگیرد.

آناتولی کارپف، ۶۸ ساله، از نام‌دارترین چهره‌های شطرنج در جهان، از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۵ قهرمان شطرنج جهان بود و از سال ۱۹۹۳ نیز به مدت هفت سال قهرمان شطرنج جهان از نظر «فدراسیون بین‌المللی شطرنج» بود.

مکسیم دلوگی به رویترز گفته کارپف «ناگهان برای مصاحبه به سفارت آمریکا در مسکو فراخوانده شد و از او پرسیده‌اند: آیا می‌روی با قانون‌گذاران در سنا و مجلس نمایندگان حرف بزنی؟ ما باید این موضوع را چک کنیم».

شماری از مقام‌های دفتر کارولاین مالونی، نماینده مجلس نمایندگان، و سناتور چاک شومر، پس از تماس با سفارت آمریکا در مسکو، گفته‌اند درخواست او تحت بررسی قرار داشت.

در نامه‌ای که دفتر روابط عمومی سفارت آمریکا برای خانم مالونی فرستاده شده آمده است که «کارپف به‌زودی از نتیجه نهایی روند بررسی» مطلع خواهد شد.

به گفته مکسیم دلوگی، کارپف هرگز مشکلی برای گرفتن روادید آمریکا نداشت و طی دو سال گذشته نیز در آکادمی او به تدریس به جوان‌ترها و شطرنج‌بازهای تازه‌کار ولی خوش‌آتیه آمریکایی مشغول بوده‌است.

نوئل کلی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در ایمیلی به رویترز گفته قوانین فدرال اجازه نمی‌دهد تا این وزارت‌خانه جزئیات مربوط به درخواست و روند بررسی روادید کارپف را به‌طور علنی در اختیار عموم قرار دهد.

واکنش مکرون به اظهارات مرکل: امکان مذاکره مجدد درباره برگزیت وجود ندارد

آنگلا مرکل و امانوئل مکرون (عکس از آرشیو)

در حالی که آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان چهارشنبه از نخست وزیر بریتانیا خواسته طرحی برای حل اختلاف درباره مرز بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی ارائه کند، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه هشدار داده است که امکان مذاکره مجدد درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برگزیت، وجود ندارد.

قرار است بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز پنجشنبه با امانوئل مکرون دیدار کند.

روز چهارشنبه ابتدا آنگلا مرکل گفته بود که بوریس جانسون ظرف ۳۰ روز طرحی برای حل و فصل چگونگی مرز بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند ارائه کند.

بوریس جانسون هم از این اظهارات صدر اعظم آلمان استقبال کرده بود.

جمهوری ایرلند (به عنوان عضو اتحادیه اروپا) هم مرز ایرلند شمالی است و مساله ایجاد پاسگاه‌های مرزی و گمرکی یا باز گذاشتن این مرز یکی از مشکلات بین بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت است. جمهوری ایرلند تنها مرز زمینی بریتانیا با اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

اما ساعاتی بعد از اظهارات خانم مرکل٬ امانوئل مکرون گفت، گزینه‌ای برای مذاکره مجدد درباره برگزیت وجود ندارد.

بوریس جانسون خواهان مذاکره مجدد با اتحادیه اروپا برای شرایط بریتانیا جهت خروج قبل از تاریخ ۳۱ اكتبر است، اما اتحادیه اروپا مخالف هرگونه تغییر در بخش ها مورد نظر نخست وزیر بریتانیا است.

بن بست بر سر مذاکرات برگزیت باعث شده است تا بریتانیا با خروج از اتحادیه اروپا بدون گذراندن دوره رسمی انتقال یا توافق نامه حقوقی دربرگیرنده موضوعاتی مانند تجارت ، انتقال داده‌ها و سیاست مرزی، مواجه باشد.

بریتانیا باید تا ۳۱ اکتبر امسال تصمیم نهایی خود برای خروج از اتحادیه اروپا را بگیرد، موضوعی که از سه سال پیش و با برگزاری همه‌پرسی بریتانیا مطرح شد و علت اصلی استعفای خانم ترزا می از پست نخست‌وزیری نیز چالش وی با پارلمان کشور پیرامون شرایط اتحادیه اروپا برای خروج بریتانیا بود.

جلسه عمومی شورای امنیت به درخواست روسیه و چین در مورد آزمایش موشکی آمریکا

تصویری که پنتاگون از آزمایش موشکی اخیر در اختیار رسانه‌های گذاشته‌است

شورای امنیت ملل متحد روز ۳۱ مرداد ماه به‌وقت نیویورک، به ‌درخواست روسیه و چین و برای گفت‌وگو در مورد آزمایش موشک کروز میان‌برد توسط آمریکا، نشستی عمومی برگزار می‌کند.

به گزارش رویترز، در درخواست روسیه، دلیل تشکیل جلسه «بیانیه مقام‌های امریکایی در مورد طرح آن‌ها برای توسعه و استقرار موشک‌های میان‌برد» عنوان شده‌است.

آمریکا روز ۲۸ مرداد خبر از آزمایش یک موشک کروز میان‌برد داد که نخستین آزمایش از این دست پس از خروج از پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه بود.

پنتاگون گفته بود موشک آزمایش‌شده نوع اصلاح‌شده «موشک ناوی تاماهاک» است، که از جزیره سن نیکولاس در کالیفرنیا شلیک شد و بعد از طی مسافتی بیش از ۵۰۰ کیلومتر با موفقیت به هدف خورد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، سال گذشته اعلام کرده بود به دلیل «نقض مکرر پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد توسط روسیه»، واشینگتن از آن خارج می‌شود. روسیه اتهام نقض این پیمان را رد کرده بود. در نهایت هر دو کشور از پیمان خارج شدند.

دمیتری پولیانسکی، جانشین سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، گفته است «وجود تهدیدهای بسیار، [تشکیل جلسه] را ضروری کرده‌است… ما حتی در مرز یک رقابت تسلیحاتی تازه قرار گرفته‌ایم، و می‌خواهیم این موضوع به بحث گذاشته شود».

بر اساس پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» یا «آی‌ان‌اف» که در سال ۱۹۸۸ به امضای ریگان و گورباچف، رهبران وقت آمریکا و شوروی، رسیده بود، دو کشور متعهد شدند از توسعه، تولید و استقرار موشک‌های کروز یا بالستیک زمین‌پرتاب با برد بین ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر خودداری کنند.

در میانه مرداد ماه رئیس‌جمهوری روسیه هشدار داده بود اگر ایالات متحده دست به تولید موشک‌های هسته‌ای میان‌برد تازه‌ای بزند، دولت او نیز اقدام مشابهی را پی‌ خواهد گرفت.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG