لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۱۲

خبرخوان

آماده‌باش در هرمزگان

به دنبال ورود سامانه بارشی به استان هرمزگان این استان به حال آماده‌باش درآمد و بندرهای غرب این استان به مقصد کیش تعطیل شد.

به گزارش ایرنا، موج اول بارش شدید باران در هرمزگان روز جمعه دوم فروردین ماه آغاز شد و تا روز یکشنبه هفته جاری ادامه داشت و پیش‌بینی برای ادامه بارندگی درسطح استان شده است.

اخطاریه سازمان هواشناسی را بخوانید

هرمزگان با جمعیت یک میلیون و۷۰۰ هزار میزبان یک میلیون ۶۳ هزار گردشگر نوروزی است که از۲۵ اسفند تا چهار فروردین وارد استان شدند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بیانیه اعضای جامعه پزشکی: گویا حکمرانان این کشور را هیچ عبرتی نیست

جمعی از اعضای جامعه پزشکی ایران در بیانیه‌ای به مناسبت اعتراضات آبان‌ماه، مواجهه خشونت‌بار با اعتراضات مردمی را محکوم کرده و نوشتند که «نیروهای پیدا و پنهان نظامی، انتظامی و امنیتی به روی مردم آتش گشودند و به بهانه خرابکاری و اغتشاش اندکی فرصت‌طلب، دوباره اعتراضات به حق مردم را به بیگانگان نسبت دادند.»

این بیانیه که امضای ۱۵۰ پزشک را پای خود دارد اعتراضات آبان‌ماه را مردمی دانسته و نوشته است که «امروز مهمترین چالش کشور بحران ناکارآمدی است.»

این بیانیه می‌افزاید: «کشور ما با منابع سرشار خدادادی می‌بایست شرایطی بسیار بهتر از وضع موجود داشته باشد. متأسفانه دولتمردان کشور در سالیان گذشته با ماجراجویی‌های پر‌هزینه و کم‌فایده کشور را به کرات تا لبه پرتگاه برده و هر بار پس از مذاکره‌های اجباری با دادن امتیازهای فراوان برای خود فرصت خریده‌اند.»

جمع پزشکان امضاکننده بیانیه در ادامه آورده‌اند: «این باور باطل سال‌هاست که در حال تکرار شدن است و گویا حکمرانان این کشور را هیچ عبرتی نیست. مردم ایران با فرهنگ و تمدن چند هزار ساله به دنبال آرامش و ثبات در داخل مرزهای خود هستند. ماجراجویی‌هایی که موجب تقویت ایران‌هراسی در سطح کشورهای منطقه و دولت‌های دنیا شده‌است، امروز بزرگترین عامل برای بی‌ثباتی در داخل و دشمن تراشی در خارج کشور هستند.»

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: «فشارهای متعدد در بخش‌های مختلف جامعه عرصه را برای مردم به شدت تنگ کرده است. بیکاری و فقر و اعتیاد و تبعیض برای تحت فشار قرار گرفتن طبقه آسیب‌پذیر، جلوگیری از آزادی‌های اجتماعی برای به ستوه آوردن طبقه متوسط و سخت‌گیری‌های شدید و فشارهای مختلف فردی و اجتماعی به نخبگان و کارآفرینان، همه و همه جامعه امروز ایران را به سمت خشم و نفرت سوق می‌دهد. این روزها حال سرزمین کهن ما با تاریخ پر افتخار چندین هزار ساله بدتر از همیشه است. اگر امروز برای سلامت تن و روح جامعه ایرانی فکر نکنیم خیلی زود دیر خواهد شد.»

اظهارات ضد و نقیض درباره شناسایی منشأ بوی بد در تهران

در حالی که منصور درجاتی، مدیرکل بحران استان تهران گفته است ۴ کانون احتمالی به عنوان منشأ بو در تهران شناسایی شده، محسن هاشمی، رئيس شورای شهر تهران نوشته است: «مدیریت بحران شهرداری تهران با این همه دفتر و دستک و امکانات وسیعی که دارد، هنوز اقدامی درخصوص منشأ بوی نامطبوع تهران انجام نداده‌اند».

آقای هاشمی این انتقاد را در توئیتی که روز دوشنبه ۱۵ آذر منتشر کرده، مطرح کرده و از شهرداری تهران خواسته که «به موضوع جدی‌تر رسیدگی کند».

در همین حال، مدیرکل بحران استان تهران به خبرگزاری ایلنا گفته: «پالایشگاه، گاوداری‌های سنگین، کامیون‌های فاضلاب‌کش و هواکش‌های فاضلاب و مخزن دپوی زباله آرادکوه»، مکان‌های احتمالی بو در تهران هستند.

پیروز حناچی، شهردار تهران روز ۱۷ آذر گفت اطلاعات به‌دست آمده در این زمینه را به ستاد بحران استان تهران ارسال کرده‌ایم.

در دی ماه سال پیش خبرگزاری‌های ایران برای نخستین بار از انتشار «بوی نامطبوعی» در بخش وسیعی از شهر تهران خبر دادند.

از نخستین‌ ساعات انتشار این خبر گمانه‌های متعددی از «ترکیدگی شبکه فاضلاب» تا «فعالیت‌های آتشفشان دماوند» و «فوران فاضلاب ۵۰ ساله ساختمان پلاسکو» درباره خاستگاه آن منتشر شد.

در روزهای اخیر نیز دوباره با پخش بوی زننده در تهران، بازار گمانه‌زنی درباره منشأ آن داغ شده است.

سرریز فاضلاب زندگی ۵۰ هزار نفر را در کوت‌عبدالله اهواز تحت تاثیر قرار داده است

تصویری از منطقه‌ کوت عبدالله که درگیر سرریز فاضلاب شده است

معصومه خنفری، فرماندار شهرستان کارون خوزستان گفته است سرریز فاضلاب‌ها به منطقه کوت عبدالله این شهرستان باعث تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی ۵۰ هزار نفر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، فرونشست زمین این منطقه باعث شده که آب‌های سطحی از جمله فاضلاب شهر به این سمت روانه شود و یک منطقه از کوت عبدالله درگیر آب‌‌گرفتگی شود.

فرماندار کارون با بحرانی توصیف کردن وضعیت، گفته است امکان جابجایی کل جمعیت وجود ندارد و پس از هر بارندگی مشکلات این منطقه تشدید می‌شود.

وی همچنین از نگرانی اهالی این منطقه از شیوع بیماری خبر داده و گفته است: «اینکه بیماری در منطقه ایجاد شود، یک مسئله طبیعی است، چرا که مجرای فاضلاب به آنجا سرریز می‌شوند».

مشکلات این منطقه در جلسه روز دوشنبه ۲۵ آذر شورای عالی قضایی هم مطرح شده است. ابراهیم رئيسی، رئيس قوه قضائیه در این جلسه «بر رسیدگی به وضعیت محیط زیستی منطقه کوت عبدالله» تاکید کرده است. مشخص نیست مسئولیت قوه قضائیه در این زمینه چیست.

رئیسی: دادستان‌ها وضعیت بازداشت‌شدگان اخیر را مشخص کنند

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، روز دوشنبه از دادستان‌های شهرهای مختلف ایران خواست تا وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر را روشن کنند.

آقای رئیسی توضیح بیشتری دربارهٔ تعداد و وضعیت افراد بازداشت‌شده نداد و در همین حال از عملکرد نهادهای قضایی پس از بروز اعتراض‌های اخیر تشکر کرد.

گزارش نهادهای حقوق بشری از بازداشت بیش از ۸ هزار نفر در اعتراض‌های اخیر حکایت می‌کند.

عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود شمار کشته‌شدگان در اعتراضات گسترده آبان‌ماه را ۳۰۴ نفر عنوان کرده، می‌گوید هزاران تن از جمله کودکان ۱۵ ساله بازداشت شده‌اند و در بی‌خبری و فقدان اطلاع‌رسانی، خطر شکنجه بازداشت‌شدگان را تهدید می‌کند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از اظهاراتش خواستار پاسخگویی سازمان محیط زیست و شهرداری‌ها در زمینه آلودگی هوای شهرهای مختلف شد و از دستگاه‌های نظارتی و دادستان‌ها خواست تا در این زمینه به گفته او «کار را دنبال کنند».

نتانیاهو: سفارت برزیل به اورشلیم منتقل می‌شود

اورشلیم/بیت‌المقدس

با گذشته بیش از یک سال از گشایش جنجالی سفارت آمریکا در اورشلیم/بیت‌المقدس، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل خبر داد که پسر رئیس‌جمهوری برزیل اطمینان داده است سال آینده سفارت این کشور در اسرائیل نیز به اورشلیم منتقل خواهد شد.

پیشتر نیز ژائیر بولسونارو رئیس‌جمهوری برزیل برای انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به اورشلیم/بیت‌المقدس چراغ سبز داده بود، اما دولت این کشور از بیم تنش با کشورهای عربی، از این اقدام عقب‌نشینی کرد و تنها یک نهاد مربوط به روابط تجاری در آن شهر افتتاح کرد.

نتانیاهو می‌گوید ادواردو بولسونارو، وکیل و فرزند رئیس‌جمهوری برزیل، به تازگی در دیداری که با وی داشته، اطمینان داده است که سفارت این کشور سال آینده به اورشلیم/بیت‌المقدس منتقل خواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، ۱۵ آذر سال ۹۶ در یک سخنرانی تاریخی و به‌رغم مخالفت‌های منطقه‌ای، اورشلیم را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل به رسمیت شناخت.

سفارت آمریکا در اسرائیل ۲۴ اردیبهشت پارسال رسماً در اورشلیم گشایش یافت.

در جنگ سال ۱۹۶۷ میان کشورهای عربی و اسرائیل، ارتش دولت یهود شرق بیت‌المقدس را به تصرف خود درآورد. اسرائیل در سال ۱۹۸۰ بخش شرقی آن شهر را رسماً به خاک خود منضم کرد.

در پیمان صلح ۱۹۹۳ میان اسرائیل و سازمان آزادیبخش فلسطین قرار شد که جایگاه نهایی این شهر تاریخی در مراحل پیشرفته مذاکرات صلح میان دو طرف تعیین شود؛ اما روند صلح سال‌هاست که معلق مانده است.

عباس موسوی: استنباط ما این است که روسیه درباره سایت فردو عقب‌نشینی نکرده است

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است «استنباط» ما این است که روسیه از همکاری در سایت فردو «عقب‌نشینی» نکرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که «استنباط» دولت ایران این است که روسیه از همکاری در سایت فردو «عقب‌نشینی» نکرده و «مشکل فنی» پیش آمده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس موسوی روز دوشنبه ۲۵ آذر در پاسخ به پرسش خبرنگاران در این زمینه گفت شرکت روسی «می‌خواهد ببیند امکان انجام دو اقدام به صورت همزمان وجود دارد یا خیر» و این موضوع «علت اصلی» توقف همکاری‌ روسیه در سایت فُردو است.

شرکت روس‌اتم روز ۱۴ آذر اعلام کرد نوسازی و تغییر ساختار یک واحد سایت غنی‌سازی اورانیوم در فردو را متوقف کرده است.

یک روز بعد، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، گفت که هدف از این کار «تجزیه و تحلیل اثر اقدامات واشینگتن» بر این تأسیسات است.

اشاره سرگئی ریابکوف به تصمیم اخیر دولت ایالات متحده در مورد همکاری خارجی‌ها با سایت فردو بود. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز ۲۸ آبان در یک نشست خبری گفت ایالات متحده معافیت‌ شرکت‌های خارجی برای همکاری در سایت هسته‌ای فردو در ایران را لغو می‌کند و این تصمیم از ۲۴ آذر اجرایی خواهد شد.

عباس موسوی در نشست خبری خود در واکنش به پرسشی درباره وام پنج میلیاردی روسیه به ایران نیز گفت این پول «وام» نیست، بلکه «برای تأمین اعتبار برای پروژه‌های مشترک است».

او گفته «روابط ایران و روسیه تاریخی و متوازن» است ولی برخی از کشورها می‌خواهند میان دو کشور اختلافاتی ایجاد کنند».

«کاهش ۳۰ درصدی» مراجعه مردم به مراکز درمانی در پی گرانی‌ها

کوروش فرزین، معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت، می‌گوید در پی گرانی‌ها آمار مراجعان به نظام خدمات درمانی کشور، نسبت به سال گذشته نزدیک به ۳۰ درصد کاهش یافته است.

وی گفته‌است نرخ خدمات به گونه‌ای شده‌است که هزینه درمان نسبت به درآمد خانوارها چشم‌گیر است. به گفته او «مردم برای مشکلات عادی به پزشک مراجعه نمی‌کنند، نه به این بخاطر که پوشش بیمه‌ای وجود ندارد، زیرا همه چیز گران‌تر شده‌است».

وی گفته‌است با افزایش گرانی‌ها مردم کمتر به پزشک مراجعه خواهند کرد و سعی می‌کنند یک سرماخوردگی را با درمان خانگی یا استراحت حل کنند، مگر آنکه مشکل حادتر شود.

ارزش پول ملی ایران طی دو سال گذشته به شدت افت کرده و گزارش‌ها حاکی از افزایش قیمت دارو و خدمات پزشکی است. اخیراً علی نوبخت، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت قابل قبول نیست یک بسته قرص آسپرین پیش از تحریم ۴۲ هزار تومان بوده، اما بلافاصله بعد از تحریم قیمت آن به ۱۴۵ هزار تومان می‌رسد.

مهرماه سال جاری وزارت بهداشت اعلام کرده که سالانه ۳٫۷۶ درصد جمعیت کشور دچار هزینه‌های فقرزای سلامت می‌شوند.

اخیراً خبرگزاری فارس نیز گزارش داد صف‌های طولانی در بیمارستان‌های دولتی نشان‌دهنده قدرت خرید پایین مردم برای هزینه‌های درمان است.
بر اساس این گزارش، بخش قابل توجهی از مردم قادر به مراجعه به پزشک نیستند و به خوددرمانی روی آورده‌اند.

شکایت وزارت اطلاعات از محمود صادقی درباره پرونده ترورهای هسته‌ای

وزارت اطلاعات از محمود صادقی به دلیل پیگیری‌ و اظهارات او درباره پرونده ترور «دانشمندان هسته‌ای» شکایت کرده است

وزارت اطلاعات ایران از محمود صادقی، نماینده تهران به دلیل پیگیری‌ و اظهارات او درباره پرونده ترور «دانشمندان هسته‌ای» شکایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد جمالی، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، گفته است وزارت اطلاعات به دلیل اینکه آقای صادقی «جلساتی با مظنونان قبلی این پرونده داشته و به آن‌ها قول‌های خلاف واقع داده» و برخی از مطالب طبقه‌بندی شده درباره ترور دانشمندان هسته‌ای را بیان کرده»، طرح شکایت کرده است.

پرونده مشهور به «ترور دانشمندان هسته‌ای» از مرداد ماه امسال و پس از پخش اظهارات مازیار ابراهیمی، یکی از متهمان این پرونده دوباره در کانون توجه قرار گرفت.

حدفاصل سال‌های ۸۸ تا ۹۰، چهار تن از افرادی که عموماً در رشته فیزیک به کار و تحصیل اشتغال داشتند و برخی از آنها با برنامه‌ هسته‌ای ایران در ارتباط مستقیم بودند در تهران ترور شدند.

در آن زمانی برخی به اتهام دخالت در این ترورها بازداشت شدند که مازیار ابراهیمی یکی از این افراد بود. به گفته آقای ابراهیمی او پس از بازداشت، تحت فشار و شکنجه وادار به اعتراف شده بود. مازیار ابراهیمی دو سال پس از پخش اعترافاتش از زندان آزاد شد و به آلمان رفت.

محمود صادقی روز ۲۶ مرداد خبر داد که از محمود علوی، وزیر اطلاعات در این زمینه سؤال خواهد کرد.

او روز ۱۲ شهریور پس از حضور وزیر اطلاعات در جلسه کمیسیون امنیت ملی، گفت وزارت اطلاعات ایران در سال ۹۱، ۵۳ نفر را بابت پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای بازداشت کرده و پس از «احراز بی‌گناهی» آنها، ۴ میلیارد تومان بابت جبران خسارت به این افراد پرداخت شده است.

آقای صادقی همچنین گفت از توضیحات وزیر اطلاعات قانع نشده و قرار است وزیر در طول یک ماه توضیحات بیشتری برای مجلس بفرستد.

مشخص نیست که وزیر اطلاعات این توضیحات را برای مجلس فرستاده است یا خیر. محمود علوی همچنین وعده داده بود که درباره سخنان مازیار ابراهیمی یک نشست خبری برگزار می‌کند که تاکنون برگزار نشده است.

آذری جهرمی از دومین حمله سایبری به دولت ایران خبر داد

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی، در یک پیام توئیتری از دومین حمله سایبری به زیرساخت‌های دولتی ایران طی یک هفته خبر داد.

او در این پیام نوشت: «یک حمله سازمان‌یافته سایبری به سامانه‌های دولت الکترونیکی ایران، توسط سپر امنیتی دژفا شناسایی و دفع شد.»

آذری جهرمی افزود: «این حمله که در قالب حمله شناخته شده و پیچیده APT27 دسته‌بندی می‌شود، برای جاسوسی از اطلاعات طراحی و استفاده شده است.»

وی گفت: «سرورهای تجمیع و جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی‌شده و قربانیان آن، شناسایی و تحت کنترل درآمده‌اند. عاملان حمله نیز ردیابی شده‌اند.»

وزیر ارتباطات توضیح دیگری در این مورد نداد.

محمدجواد آذری جهرمی روز چهارشنبه، ۲۰ آذرماه، نیز از «حمله بسیار بزرگ و سازمان‌یافته» اینترنتی به «زیرساخت‌های دولت الکترونیک» کشور خبر داده بود.

آقای آذری جهرمی آن حمله هکرها را «حکومتی» توصیف کرد، اما اشاره نکرد که کدام دولت یا حکومت پشت‌ آن بوده است.

زنگنه: قیمت گازوئیل در سال ۹۹ افزایش نمی‌یابد

یک ماه پس از افزایش قیمت بنزین در ایران، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، اعلام کرد که قیمت گازوئیل در بودجه سال ۹۹ افزایش نخواهد یافت.

آقای زنگنه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با استناد به تبصره ۱۴ لایحه بودجه گفت: «در بودجه سال ۹۹ قیمت گازوئیل افزایش نخواهد یافت».

در طرح جنجالی افزایش قیمت بنزین که ۲۴ آبان امسال اعلام شد، قیمت گازوئیل افزایش نیافت و ثابت ماند.

در همین حال برخی از نمایندگان مجلس با اشاره به اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین اعلام کرده بودند که اگر «دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل دارد باید آن را کنار بگذارد».

ورود اتباع عراقی به ایران از مرز چزابه ممنوع شد

پایانه چزابه یکی از دو گذرگاه رسمی تردد اتباع ایرانی و عراقی در استان خوزستان است.

مدیر پایانه‌ مسافری‌ چزابه خبر داد که از روز یکشنبه ۲۴ آذر ورود اتباع عراقی به ایران از این مرز به به دلیل ناامنی‌ها در عراق ممنوع شده است.

احمد سبهانی به خبرگزاری ایرنا گفته که از دو هفته پیش نیز سفر زائران ایرانی به شهرهای زیارتی عراق ممنوع شده بود.

وی افزود از حجم صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق از این مرز هم کاسته شده است.

وزارت خارجه ایران آبان ماه امسال از شهروندان ایرانی خواسته بود تا اطلاع ثانوی برنامه سفر خود به عراق و شهرهای زیارتی شیعیان در این کشور را به تعویق اندازند.

پایانه مرزی چزابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز یکی از دو گذرگاه رسمی تردد شهروندان ایرانی و عراقی در استان خوزستان است.

آلودگی هوا دانشگاه‌های استان تهران را هم تعطیل کرد

پس از آن‌که مدارس استان تهران امروز بر اثر شدت آلودگی هوا تعطیل شد، مقاما اعلام کردند که مدارس تهران، تبریز، بوشهر و تعدادی شهر دیگر به علت آلودگی هوا فردا تعطیل است و تعطیلی دانشگاه‌های تهران هم به این فهرست اضافه شده‌است.

محمد تقی‌زاده، معاون استاندار تهران، در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: «پیرو تداوم آلودگی هوا، کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران تصمیم گرفت تا با توجه به انباشت آلاینده‌ها و غلظت ذرات معلق هوای تهران، مدارس استان در تمامی مقاطع در دو شیفت صبح و بعدازظهر به‌جز ۲ شهرستان فیروزکوه و دماوند فردا دوشنبه تعطیل باشد. البته مدارس شهر رودهن از شهرستان دماوند نیز تعطیل هستند.»

او افزود که «در این راستا کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران تمام مراکز آموزشی و دانشگاه‌های استان تهران را فردا دوشنبه تعطیل کرد.»

همچنین خبر می‌رسد که به خاطر آلودگی هوا مدارس تبریز و چند شهر دیگر استان آذربایجان شرقی نیز به دلیل آلودگی فردا تعطیل است.

مجید اجرایی، رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان بوشهر نیز خبر داده‌است که همه مدارس استان بوشهر به جز شهرستان دیر و مناطق بردخون و خارگ در نوبت صبح و بعدازظهر فردا تعطیل است.

همه مهدهای کودک، پیش‌دبستانی‌ها و مدارس شهر قم و همچنین بخش‌های سلفچگان و مرکزی امروز یکشنبه به علت آلودگی هوا تعطیل اعلام شده بود و مسئولان می‌گویند هوای این شهر «در وضعیت ناسالم برای عموم مردم قرار دارد.»

رئيس کمیته امداد: در فقر خوراکی و پوشاکی به «اعداد تکان‌دهنده‌ای» رسیده‌ایم

رئیس کمیته امداد گفته است پژوهش این نهاد در سال ۹۶ در ۳۲ شهرستان در خصوص فقر خوراکی و پوشاکی به «اعداد تکان‌دهنده‌ای» رسیده است.

رئیس کمیته امداد می‌گوید پژوهش این نهاد در سال ۹۶ در ۳۲ شهرستان در خصوص فقر خوراکی و پوشاکی به «اعداد تکان‌دهنده‌ای» رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی بختیاری که روز یک‌شنبه ۲۴ آذر در یک همایش علمی سخنرانی می‌کرد به جزئیات این پژوهش اشاره نکرده ولی گفته است که «بودجه دولت فقط ۴۶.۷ درصد هزینه‌های ما را پوشش می‌دهد».

حسن روحانی، رئيس‌جمهور روز ۲۰ آذر در جلسه هیات دولت گفته بود هر سال بودجه مبارزه با فقر مطلق را افزایش داده‌ایم.

او همچنین به نقل از رئيس کمیته امداد گفته بود که «در کشور فقر مطلق وجود ندارد».

این در حالی است که دو سال پیش از آن، در شهریور سال ۹۶، پرویز فتاح، رئیس وقت کمیته امداد گفته بود «۱۰ تا ۱۲ میلیون ایرانی در فقر مطلق به سر می‌برند». او تاکید کرده بود که «اگر بخواهیم سطح رفاهی افراد را بالا ببریم»، ۱۶ تا ۲۰ میلیون نفر در «دایره فقر مطلق» قرار دارند.

مقام‌های حکومت ایران توضیح نداده‌اند که چگونه ظرف دو سال مشکل فقر مطلق را برای ۱۰ تا ۲۰ میلیون نفر از ایرانیان «حل کرده‌اند.»

پایان نشست آب‌وهوایی سازمان ملل، بدون تصمیم نهایی درمورد مسئله دی‌اکسید کربن

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در نشست مادرید

مذاکره‌کنندگان در نشست آب‌وهوایی سازمان ملل متحد (COP25) در مادرید روز یکشنبه، با حدود ۴۰ ساعت تأخیر پس از پایان نشست، در مورد یک سند نهایی توافق کردند.

پس از دو هفته مذاکره، این سند نهایی به همه ۲۰۰ کشور حاضر در اجلاس یادآوری می‌کند تا طی سال آینده، تا حد امکان، به تعهدات خود در زمینه دست‌یابی به اهداف اقلیمی سال ۲۰۳۰ احترام بگذارند.

چهار سال پس از امضای توافق‌نامه اقلیمی پاریس، این کشورها همچنین توافق کردند که برای دستیابی به همکاری‌های بین‌المللی بیشتر، به‌ویژه در زمینه مهار انتشار کربن فعالیت کنند.

تدوین قوانین بازار کربن از جمله بحث‌برانگیزترین مباحث در نشست سازمان ملل بود؛ همراه با این پرسش که چگونه می‌توان به کشورهای فقیر برای تأمین اعتبارات جبران خسارات ناشی از تغییرات آب‌وهوایی یاری رساند.

منظور از تدوین قوانین بازارهای کربن گذاشتن تعرفه برای تولید دی‌اکسید کربن، گاز اصلی گلخانه‌ای، است به‌طوری که کشورها و شرکت‌ها به مرورتشویق به روی آوردن به انرژی‌های پاک‌تر بشوند.

بنا بر گزارش‌ها، مذاکره‌کنندگان روز یک‌شنبه تصمیم‌های اساسی در مورد چگونگی تنظیم بازارهای جهانی کربن را تا سال آینده به تعویق انداختند.

این هفته بیش از ۱۱۰۰۰ دانشمند از ۱۵۳ کشور جهان با امضای مقاله‌ای علمی «به طور واضح و صریح» اعلام کردند که اگر تحولات چشمگیری در نحوه زندگی انسان‌ها به‌وجود نیاید وضعیت اضطراری آب‌وهوا «رنج غیر قابل توصیفی» را با خود به همراه خواهد آورد.

پلیس کالیفرنیا تعرض به کنیسه ایرانیان یهودی را بررسی می‌کند

عکس از بایگانی

پلیس کالیفرنیا اعلام کرده که تعرض به یک کنیسه ایرانیان یهودی در این ایالت را بررسی می‌کند.

تعرض به کنیسه «نصح اسرائیل» در رکسفورد درایو در بورلی هیلز، کانون فعالیت‌های جامعه بزرگ ایرانیان یهودی در کالیفرنیا، صورت گرفته است.
دوربین کنیسه ورود یک مرد به این ساختمان در ساعت دو بامداد در روز شنبه ۲۳ آذر را نشان می‌دهد.

خبرگزاری ایرانشهر در لس‌آنجلس نیز گزارش داده که کتاب‌ها و تابلوهای عکس به کف کنیسه پرتاب شده و یک کتاب تورات نیز بروی زمین افتاده بود اما آسیبی به مبلمان وارد نشده و قفل کابینت‌ها نیز سالم مانده است.

به نوشته تایمز اسرائیل، ورد نسیم، رئیس شبکه اقدام مدنی آمریکا-اسرائیل یا «ایکن» در کالیفرنیا این تعرض را ناشی از «افزایش تنفر» در آمریکا نسبت به یهودیان دانسته و پرسیده است «چند نفر یهودی باید بمیرند و چند کنیسه باید نابود شود تا به یهودستیزی توجه شود؟» به گفته وی، «در شرق و غرب آمریکا، جوامع یهودی زیر فشار و حمله قرار گرفته‌اند».

اریک گارستی، شهردار لس‌آنجلس، حمله به کنیسه ایرانیان یهودی بورلی هیلز را «رفتاری ناشی از نفرت و عدم مدارا» دانسته و در توئیترش نوشت که او «شوکه و خشمگین است».

پلیس کالیفرنیا در این مرحله به وجود انگیزه یهودستیزی در این تعرض اشاره نکرده است. به نوشته تایمز اسرائیل، مرد مهاجم آثاری که نشانه یهودستیزی باشد، بر جای نگذاشته است.

اکثریت بزرگی از حدود ۱۲۰ هزار ایرانیان یهودی تا آستانه انقلاب در ایران، راهی آمریکا شدند که بیشتر آنها در لس‌آنجلس زندگی می‌کنند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG