لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۴۱

خبرخوان

روحانی تصمیم ترامپ درباره بلندی‌های جولان را «استعماری» خواند

حسن روحانی (راست)

حسن روحانی،‌ رئیس جمهور ایران، روز سه‌شنبه اقدام تازه دولت دونالد ترامپ درباره بلندی‌های جولان در سوریه را «استعماری» توصیف کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهور آمریکا، روز دوشنبه برخلاف سیاست چندین دهه گذشته ایالات متحده، حاکمیت اسرائیل بر منطقه راهبردی جولان را به‌ رسمیت شناخت.

بلندی‌های جولان آن بخش از خاک سوریه است که در جنگ شش‌روزه به تصرف اسرائیل درآمد، اما حاکمیت اسرائیل بر آن منطقه هیچ گاه از سوی جامعه جهانی به‌ رسمیت شناخته نشد.

در واکنش به اقدام دولت آمریکا، حسن روحانی آن را «بی‌سابقه» و «استعماری» خواند.

خبرگزاری رسمی ایرنا از قول او نوشت: «در ذهن کسی هم خطور نمی‌کرد که آقایی در آمریکا بیاید و یک‌جانبه برخلاف قوانین و مقررات بین‌المللی زمینی متعلق به ملت کشوری دیگر را به یک غاصب ببخشد.»

اقدام ترامپ درباره جولان از یک سو با استقبال اسرائیل همراه بوده و از سوی دیگر با اعتراض چندین کشور و سازمان بین‌المللی، از سازمان ملل تا عربستان سعودی و ترکیه.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

مخالفت «قاطعانه» چین با تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران

گنگ شوآنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین

در واکنش به تازه‌ترین اقدام ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه بار دیگر با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا ابراز مخالفت کرده و این اقدام جدید را باعث «افزایش آشفتگی» در خاورمیانه توصیف کرد.

کاخ سفید روز دوشنبه گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده معافیت‌ خریداران نفت ایران را که روز ۱۲ اردیبهشت جاری به پایان می‌رسد دیگر تمدید نخواهد کرد.

در بیانیه کاخ سفید تصریح شده بود: «دولت ترامپ و متحدان ما مصمم هستند تا کارزار فشار پایدار و حداکثری علیه ایران را برای پایان دادن به فعالیت بی‌ثبات‌کننده این رژیم که ایالات متحده، شرکا و متحدان ما و امنیت خاورمیانه را تهدید می‌کند ادامه دهند.»

حال در واکنش به این تصمیم تازه سخنگوی وزارت خارجه چین، به گزارش خبرگزاری فرانسه، گفت که دولت متبوعش با این گونه اقدامات «قاطعانه» مخالف است.

به گفته گنگ شوآنگ، تصمیم دولت ترامپ به تحریم مشتریان نفت ایران به «آشفتگی» در خاورمیانه و همین طور در بازار انرژی دامن خواهد زد.

علاوه بر ترکیه که از تصمیم آمریکا در مورد پایان معافیت‌های نفتی ایران انتقاد و اسرائیل که از آن استقبال کرده‌است، رسانه‌ها و شماری از مقام‌های کشورهای خریدار نفت ایران نیز واکنش‌هایی نشان داده‌اند.

سفر ظریف به نیویورک برای «روز چندجانبه‌گرایی» در سازمان ملل

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز سه‌شنبه برای شرکت در گرامی‌داشت «روز چندجانبه‌گرایی» در مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک در آمریکا شد.

مجمع عمومی سازمان ملل در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که به موجب آن روز ۲۴ آوریل، مطابق با چهارم اردیبهشت‌ماه، از این پس «روز جهانی چندجانبه‌گرایی و دیپلماسی برای صلح» نام خواهد داشت.

«حفظ ارزش‌های چندجانبه‌گرایی و همکاری بین‌المللی» از جمله دلایل نامگذاری این روز عنوان شده است.

اولین روز جهانی چندجانبه‌گرایی در حالی برگزار خواهد شد که هفته به هفته بر فشار دولت آمریکا بر جمهوری اسلامی افزوده می‌شود و ایران چند ماهی است که هدف تحریم‌های یک‌جانبه این کشور است.

آمریکا روز ۱۹ فروردین‌ماه سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی خود قرار داد، و در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده معافیت‌ خریداران نفت ایران را که روز ۱۲ اردیبهشت به پایان می‌رسد تمدید نخواهد کرد.

طبق برنامه‌ای که در وب‌سایت رسمی سازمان ملل منتشر شده، به مناسبت این روز جهانی، مجمع عمومی روز چهارشنبه صبح تا بعدازظهر جلسه‌ خواهد داشت.

در بخشی از این جلسه چندساعته بیانیه اعضای سازمان ملل قرائت خواهد شد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی به همین مناسبت به شهر نیویورک سفر کرده است.

محکومیت «قطعی» نسرین ستوده به ۳۳ سال حبس؛ ۱۲ سال قابل اجرا

​​به گفته همسر خانم ستوده از آنجا که او به این حکم اعتراض نکرده، «به طور خودکار رأی صادره قطعی شده است».

خبرگزاری رسمی ایرنا روز سه‌شنبه از محکومیت «قطعی» نسرین ستوده، وکیل و مدافع حقوق بشر، به ۳۳ سال حبس خبر داد. با این حال طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در ایران از این مدت ۱۲ سال آن «قابلیت اجرا دارد».

خانم ستوده در فروردین‌ماه خبر داده بود که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی او را به خاطر برعهده گرفتن وکالت دختران خیابان انقلاب به «تشویق به فساد و فحشا» متهم و به ۱۲ سال زندان محکوم کرده است.

به گفته رضا خندان، همسر این وکیل مدافع، از آنجا که خانم ستوده به این حکم اعتراض نکرده، «به طور خودکار رأی صادره قطعی شده است».

آقای خندان توضیح داد: «همسرم ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ رای برای اعتراض به حکم دادگاه مهلت داشت که اکنون ۴۰ روز از این تاریخ می‌گذرد و در اعتراض به روند تشکیل این پرونده و فرایند رسیدگی در دادسرا و دادگاه، همسرم به حکم اعتراض نکرد.»

به نوشته ایرنا، نسرین ستوده به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، عضویت موثر در گروهک غیرقانونی و ضد امنیتی کانون مدافعان حقوق بشر، لگام (حذف اعدام) و شورای ملی صلح، تشویق مردم به فساد و فحشا و فراهم آوردن موجبات آن و ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی، اخلال در نظم و آسایش عمومی و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی جمعاً به ۳۳ سال حبس و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد.

سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افتتاح شد

خبرگزاری رسمی ایرنا روز سه‌شنبه از افتتاح سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور وزیر ارشاد، وزیر فرهنگ چین و سفرا و نمایندگان فرهنگی این کشور در مصلای امام خمینی خبر داد.

چین مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کتاب تهران است و با هیئتی ۲۰۰ نفره به تهران آمده است.

نماینده چین در نمایشگاه کتاب با وزیر ارشاد (چپ) دست می‌دهد.
نماینده چین در نمایشگاه کتاب با وزیر ارشاد (چپ) دست می‌دهد.

به گفته محسن جوادی، رئیس این دوره از نمایشگاه کتاب، ۲۴۰۰ ناشر داخلی و ۸۰۰ ناشر خارجی آثار خود را «به شکل مستقیم و غیرمستقیم» در این دوره ارائه می‌کنند.

به گفته آقای جوادی، ۴۰۰ هزار عنوان کتاب مربوط به چهار تا پنج سال گذشته و «صدها رویداد فرهنگی» اعم از رونمایی کتاب و نشست و پژوهش فرهنگی در این دوره نمایشگاه ارائه می‌شود.

سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از چهارم تا ۱۴ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی برگزار می‌شود.

افزایش آمار مبتلایان به سرخک در ایالات متحده به بالای ۶۰۰ نفر

گزارش‌ها حاکی از آن است که در حالی که تنها چهار ماه از سال جاری میلادی، ۲۰۱۹ می‌گذرد، بیش از ۶۰۰ مورد ابتلا به بیماری ویروسی سرخک در ایالات متحده رخ داده است.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمار مبتلایان به این بیماری در کل آمریکا را ۶۲۶ مورد اعلام کرد.

در حالی که در چهارمین ماه از سال میلادی هستیم، طبق گزارش‌ها، در صورت وقوع ۴۰ مورد دیگر سرخک، ایالات متحده در سال جاری آمار بیشترین مبتلا به سرخک در سال ۲۰۱۴ را کنار خواهد زد.

در هفته جاری دو ایالت آیووا و تنسی نیز به صف ایالاتی پیوستند که سرخک در آنها مشاهده شده و به این ترتیب تعداد ایالاتی که اکنون دچار سرخک شده‌اند به ۲۲ می‌رسد.

در این میان ایالت نیویورک بیشترین آمار مبتلایان به سرخک را دارد.

این در حالی است که سرخک از جمله بیماری‌هایی است که با واکسن می‌توان از ابتلا و شیوع آن جلوگیری کرد.

اما در سال‌های اخیر در آمریکا بر تعداد والدینی که مانع واکسینه کردن کودکان‌شان می‌شوند به شکل چشمگیر افزوده شده است: عده‌ای اعتقادات مذهبی خود را مانع واکسن زدن عنوان می‌کنند و عده‌ای تبلیغات آن را دخالت دولت در کار خانواده‌ها می‌انگارند.

در عین حال سازمان بهداشت جهانی اواخر فروردین‌ماه هشدار داده‌ بود که بیماری سرخک در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۸، چهار برابر بیشتر شده‌ است.

این نهاد وابسته به سازمان ملل تاکید کرده بود که افزایش سرخک «در تمامی مناطق جهان» گزارش شده‌ است.

سری‌لانکا: افزایش قربانی‌ها به ۳۱۰ نفر، بازداشت ۴۰ مظنون

دو روز پس از حملات مرگبار در پایتخت سری‌لانکا، مقامات این کشور آمار تازه قربانی‌های انفجارها را ۳۱۰ نفر اعلام کردند.

در همین حال تلویزیون خبری سی‌ان‌ان گزارش داد که تاکنون ۴۰ نفر به عنوان مظنون بازداشت شده‌اند.

رئیس‌جمهوری سری‌لانکا به نیروهای نظامی و پلیس این کشور اجازه داده‌ است بدون کسب اجازه مقام‌های قضایی، مظنونان به طرح‌ریزی یا ارتباط با حملات در این کشور را بازداشت یا بازجویی کنند.

روز یک‌شنبه مصادف با عید پاک چندین انفجار کلمبو، پایتخت سری‌لانکا، و چند نقطه در نزدیکی این شهر را لرزاند.

از هشت انفجار شش مورد در کلمبو رخ داد.

نارضایتی پومپئو از تعلیق مذاکرات دولت افغانستان با طالبان در دوحه

اشرف غنی و زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان

وزیر خارجه ایالات متحده در تماسی تلفنی با رئیس‌جمهوری افغانستان از تصمیم دولت کابل برای تعلیق گفت‌وگوها با طالبان در دوحه ابراز نارضایتی کرده و بیانیه اخیر طالبان برای انجام «عملیات بهاره» را محکوم کرده‌است.

قرار بود نمایندگان دولت افغانستان در دوحه با هیئت طالبان به گفت‌وگو بنشینند. کابل فهرستی ۲۵۰ نفره از مقام‌های دولتی، جنگ‌سالاران پیشین، سیاستمداران مخالف دولت، سران و رهبران عشایر و گروه‌های دینی و مذهبی، زنان و نمایندگان سازمان‌های مدنی را نیز منتشر کرده بود.

اما شبه‌نظامیان گروه طالبان گفته‌اند این فهرست «نماینده مردم افغانستان» نیست و با آن مخالفت کرده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان، فهرست ارائه شده از سوی دولت قطر برای دعوت افراد در مذاکرات صلح را رد کرد.

مذاکرات بین طرف‌های افغان در دوحه، پیش از آن‌که برگزار شود، معلق شد.

مایک پومپئو می‌گوید مذاکرات در پایتخت قطر فرصتی مهم برای دستیابی به صلح است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است «وزیر خارجه از همه طرف‌ها می‌خواهد تا از فرصت ایجاد شده بهره ببرند و برای شرکت در آن به تعامل دست یابند؛ تا مذاکرات داخلی افغانستان هرچه زودتر در دوحه برپا شود».

طالبان گروهی تندرو که به قوانین شریعت پایبند است در سال ۲۰۰۱، پس از حمله آمریکا و ائتلافی بین‌المللی که از حمایت سازمان ملل برخوردار بود، سقوط کرد.

شهر کابل در ۱۲ نوامبر به کمک ائتلاف به تصرف «مجاهدین» افغانستان درآمد.

با گذشت دو دهه از آن تاریخ، طالبان بخش‌های بزرگی از کشور را در کنترل خود دارد و ایالات متحده نماینده ویژه‌ای برای افغانستان برگزیده که در حال انجام مذاکره با این گروه است.

آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله لبنان ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرد

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه برای اطلاعاتی که به از کار افتادن سامانه مالی حزب‌الله لبنان کمک کند جایزه‌ای تا سقف ۱۰ میلیون دلار تعیین کرد.

این جایزه در شرایطی تعیین شده که واشینگتن اخیرا بارها از نقش روبه گسترش گروه حزب‌الله در دولت لبنان اظهار نگرانی کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در متن بیانیه اعلام این جایزه مشخصا از ادهم حسين طبجه، محمد ابراهیم بزی و علی یوسف شراره، سه تن از مسئولان مالی حزب‌الله، نام برده است.

بنابر تخمین وزارت خارجه آمریکا، درآمد سالانه گروه حزب‌الله لبنان به حدود یک میلیارد دلار می‌رسد که این مبلغ را از طریق «حمایت مالی مستقیم از سوی ایران، تجارت و سرمایه‌گذاری بین‌المللی، دریافت کمک از هواداران و فعالیت‌های مرتبط با فساد و پولشویی» به دست می‌آورد.

آمریکا، کانادا، چند کشور اروپایی و همچنین اتحادیه عرب حزب‌الله لبنان را «گروهی تروریستی» اعلام کرده‌اند اما اتحادیه اروپا تنها شاخه نظامی این گروه را تروریستی دانسته است.

بولتون: اگر ایران رفتارش را تغییر ندهد باید بهایش را بپردازد

در پی اعلام تصمیم دولت آمریکا مبنی بر عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت که این اعلام و همچنین شناسایی سپاه پاسداران به عنوان سازمانی تروریستی، باید قاطعیت آمریکا را برای تهران تا حد زیادی روشن کرده باشد.

آقای بولتون در پیامی توئیتری نوشت: «رژیم ایران باید درک کند که لازم است یا همین الان تغییر رفتار بدهد یا همچنان بهای رفتار مخربش را بپردازد که [در این صورت] فقط به مردم ایران آسیب می‌زند».

همچنین برایان هوک، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، گفته است در ماه نوامبر به برخی کشورها معافیت داده شد زیرا شرایط بازار نفت اجازه به صفر رساندن صادرات نفت ایران را نمی‌داد «اما چشم‌انداز کنونی بسیار متفاوت است».

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از «یک مقام ارشد دولت آمریکا» گزارش داده که عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای پر کردن خلأ ناشی از پایان معافیت‌ها متعهد شده‌اند.

این مقام ارشد آمریکایی که نام او ذکر نشده همچنین گفت ایالات متحده احساس نمی‌کند خلأیی پیش بیاید که استفاده از ذخایر استراتژیک نفتی‌اش را ضروری سازد.

یک مقام آمریکایی: تلاش ایران برای بستن تنگه هرمز غیرقابل قبول است

یک مقام دولت آمریکا روز دوشنبه گفت هرگونه تلاش تهران برای بستن تنگه هرمز در پاسخ به تمدید نشدن معافیت خریداران نفت ایران، «ناموجه» و «غیرقابل قبول» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام که نامش فاش نشده در جمع خبرنگاران گفت رئیس‌جمهور دونالد ترامپ مطمئن است که بدنبال عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران، عربستان و امارات متحده عربی به تعهدشان برای جبران کسری بازار نفت عمل خواهند کرد.

واکنش این مقام آمریکایی درباره تنگه هرمز، ظاهرا به تهدید علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران باز می‌گردد که روز دوشنبه گفته بود: «چنانچه جلوی استفاده ایران از تنگه هرمز گرفته شود، سپاه پاسداران این تنگه را خواهد بست».

تنگه هرمز با عرض حدود ۵۵ کیلومتر محل عبور حدود یک سوم از کل نفت خام جهان است که توسط کشتی‌های نفت‌کش حمل می‌شوند.

گرجستان از ورود سه هزار ایرانی به این کشور جلوگیری کرد

گردشگران ایرانی در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان

وزارت کشور گرجستان می‌گوید در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ مانع از ورود ۶۴۰۰ شهروند خارجی به این کشور شده است که نیمی از آنها ایرانی‌ بودند.

بر اساس این گزارش، طی ماه‌های ژانویه تا مارس از ورود سه هزار ایرانی به گرجستان جلوگیری شده است. شهروندان هندی در رتبه دوم قرار دارند که از ورود ۱۲۰۰ تبعه این کشور به گرجستان ممانعت به عمل آمده است. حدود۵۰۰ تبعه جمهوری آذربایجان نیز موفق به ورود به گرجستان نشده‌اند.

گرجستان وجود مشکلات در اسناد ارائه شده توسط شهروندان خارجی برای ورود به کشور، از جمله اهداف آنها از سفر به گرجستان و غیره را دلیل اصلی ممانعت از ورود خارجی‌ها معرفی می‌کند.

بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده توسط دولت گرجستان، از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ حدود ۲۸۹۵ شهروند ایرانی توانسته‌اند با اخذ ویزای کار در این کشور اقامت داشته باشند.

گرجستان بعد از ترکیه، چین و هند بیشترین شمار ویزای کار را به ایرانی‌ها داده است.

ایرانی‌ها عمدتا به‌ عنوان گردشگر به این کشور می‌روند که اعتبار روادید آن ۴۵ روزه است، اما برای تمدید آن باید از کشور خارج شده و دوباره برای ورود اقدام کنند.

گزارش اداره آمار گرجستان نشان می‌دهد شمار ایرانی‌هایی که سال گذشته به عنوان گردشگر وارد گرجستان شده‌اند بیش از ۲۹۰ هزار نفر بوده است که سهمی چهار درصدی در کل آمار گردشگران خارجی این کشور داشته است.

مطرح شدن نام استاندار سابق در پرونده دو تعاونی اعتباری

امیرحسین آزاد (نفر اول از چپ) فرزند استاندار دولت محمود احمدی‌نژاد، به عنوان متهم ردیف اول این پرونده معرفی شده است

در پنجمین جلسه دادگاه پرونده جرایم اقتصادی تعاونی‌های اعتباری «البرز ایرانیان» و «ولیعصر»، نماینده دادستان اعلام کرد که علی محمد آزاد، استاندار سابق استان‌های سیستان و بلوچستان، همدان و ایلام در دولت محمود احمدی‌نژاد نیز در این پرونده «نقش داشته است».

امیرحسین آزاد، فرزند علی محمد آزاد، متهم ردیف اول این پرونده است.

در این جلسه خانم مهرنیا، همسر مرحوم حامد کرمی، که خود و همسرش کارمندان این موسسه در کرج بوده‌اند، گفت که علی محمد آزاد در جلسات این موسسه شرکت کرده و در یکی از جلسات گفته که ««برای گرفتن تاییدیه بانک مرکزی باید سپرده جذب کنیم».

نماینده دادستان نیز این سخنان را به معنای نقش داشتن این استاندار سابق در فعالیت‌های این موسسات دانست و گفت که «همه این‌ها بیانگر روابط پشت پرده‌ای است که در این موسسه بوده و سپرده‌ها اخذ شده و مردم آسیب دیده‌اند».

همسر حامد کرمی در این جلسه همچنین گفت که همسرش در سال ۹۶ و درحالی که «دست‌ها و پا‌های» او بسته شده بود در خانه به قتل رسیده و پرونده قتل او در حال بررسی است.

امیر حسین آزاد و دیگر متهمان این پرونده متهمند که با ایجاد دو موسسه مالی «البرز» و «ولی‌عصر» از ۹۱ هزار نفر سپرده جمع کرده‌اند اما حدود ۱۴هزار میلیارد تومان تعهدات موسسه البرز و حدود ۲۵۹ میلیارد تومان از تعهدات مالی موسسه ولی‌عصر به سپرده‌گذاران هنوز پرداخت نشده است.

نگرانی از تبدیل شدن ایران به کانون هجوم ملخ‌های صحرایی

حمید دولتی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان، در روزهای اخیر گفت: «با گرم شدن مناطق آفریقایی، بچه ملخ‌ها بالدار شده و به عربستان نقل مکان کرده‌اند. متأسفانه در عربستان مبارزه اصولی انجام نشده و حجم بالای تراکم دستجات ملخ برای تغذیه به ایران کوچ کرده‌اند.»

در همین زمینه، روز دوشنبه، احمد محمدی انارکی، نماینده رفسنجان در مجلس، در گفت‌وگو با ایلنا گفت: «ملخ‌ها نهایتاً تا اوایل خرداد از کشور خارج می‌شوند اما بیش از حضورشان در مناطق مختلف کشور، تخم‌ریزی‌شان مهم است به نحوی که این نگرانی وجود دارد که اگر در ایران تخم‌ریزی کنند قطعاً سال آینده به جای اینکه عربستان کانون حضور ملخ‌ها باشد، ایران خواهد بود.»

در همین روز، رئیس سازمان حفظ نباتات ایران، نیز گفت که وزیر جهاد کشاورزی از وزیر کشور خواسته‌است تا استانداران شش استان جنوبی، برای مبارزه با هجوم ملخ‌های صحرایی ستاد بحران تشکیل دهند.

به گزارش وب‌سایت وزارت جهاد کشاورزی، محمدرضا درگاهی اشاره کرد که ملخ‌های صحرایی، استان‌های بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، خوزستان و سیستان‌وبلوچستان را به شدت آلوده کرده‌اند.

رئیس سازمان حفظ نباتات با بی‌سابقه خواندن حجم ورود ملخ‌های صحرایی به ایران از بهمن سال گذشته تاکنون، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را متهم کرد که به توصیف او، کمتر به وظیفه مبارزه با این آفت پرداخته‌اند.

دولت سری‌لانکا: مسئول انفجارها، یک گروه تندروی اسلامی است

نزدیک به ۱۰ درصد مردم سری‌لانکا مسلمان هستند

سخنگوی دولت سری‌لانکا روز دوشنبه اعلام کرد که دولت این کشور اعتقاد دارد که یک گروه تندروی اسلامی سری‌لانکایی به نام «جماعت ملی توحید»، مسئول حملات انتحاری در سری‌لانکا بوده‌است.

سخنگوی دولت سری‌لانکا اضافه کرد که دولت این کشور در حال تحقیق بر روی این موضوع است که آیا جماعت ملی توحید از حمایت بین‌المللی برخوردار بوده‌است یا خیر.

در این حال، پلیس سری‌لانکا گفته‌است که تاکنون ۲۴ تن در ارتباط با انفجارهای روز یکشنبه در این کشور بازداشت شده‌اند.

در پی انفجارهایی در چندین کلیسا و هتل در چند شهر سری‌لانکا در روز یکشنبه، نزدیک به ۳۰۰ تن کشته و حدود ۵۰۰ تن زخمی شدند.

بیش از ۷۰ درصد جمعیت سری‌لانکا بودایی، نزدیک به ۱۰ درصد آن مسلمان و ۷٬۵ درصد مسیحی هستند. وزارت خارجه سری‌لانکا گفته‌است که دست‌کم ۳۷ تن از قربانیان، اتباع خارجی بوده‌اند.

توافق برای تشکیل نیروی واکنش سریع در مرزهای ایران و پاکستان

دیدار عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان از تهران

به گزارش خبرگزاری صداوسیما حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در نشست مشترک با نخست‌وزیر پاکستان از توافق دو کشور بر سر تشکیل نیروی واکنش سریع در مرزهای ایران و پاکستان خبر داد.

آقای روحانی افزود که «خوشحالیم که طرف پاکستانی همه گروهک‌های فعال در منطقه را تروریست می‌داند و با آنها بعنوان تروریست برخورد خواهد کرد.»

عِمران خان، نخست‌وزیر پاکستان دیشب وارد تهران شد و صبح امروز با رئیس‌جمهور ایران دیدار کرد.

حسن روحانی در جریان این دیدار گفت که «هیچ کشور ثالثی نمی‌تواند روابط دو کشور را تحت تأثیر قرار دهد» و افزود که «ایران آماده است نیازمندی‌های پاکستان را در زمینه نفت و گاز تأمین کند.»

واژگونی اتوبوس در لرستان ۵ کشته و ده‌ها مجروح برجا گذاشت

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا خبر داد که در پی خروج از جاده و واژگونی یک دستگاه اتوبوس بنز در استان لرستان ۵ تن کشته و ۳۵ تن مجروح شدند.

به گزارش ایلنا، نادر رحمانی گفت: حوالی ساعت ۲۱:۲۰ یکشنبه در کیلومتر ۲۵ محور درود - چالانچولان یک دستگاه اتوبوس بنز درون‌شهری از جاده خارج و واژگون شد که در پی آن حادثه ۵ تن کشته و ۳۵ تن مجروح شدند.

وی همچنین از خروج از جاده یک دستگاه پراید در کیلومتر ۷ محور میناب بندرعباس خبر داد و گفت: در این حادثه که حوالی ساعت ۱۱:۴۵ به در استان هرمزگان رخ داد متأسفانه سه تن جان باختند.

به گفته رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا عدم توجه به جلو راننده علت این حادثه بوده‌است.

دولت لایحه اعطای تابعیت از مادر ایرانی را به مجلس ارسال کرده است

معاون اول رئیس جمهوری ایران خبر داد که دولت به تازگی لایحه‌ای را برای اعطای تابعیت از مادر ایرانی به فرزندان به مجلس ارسال کرده است.

اسحاق جهانگیری گفت: «گفته شد که مرحوم مریم میرزاخانی اصرار داشت که فرزندش تابعیت ایرانی داشته باشد، به پاس احترام به زنان ایرانی لایحه‌ای به مجلس فرستادیم تا فرزندان ایرانی بتوانند از مادران خود تابعیت بگیرند».

پیش از این نیز نمایندگان مجلس چندین طرح برای اعطای شهروندی به فرزندان زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند، ارائه کرده بودند اما این طرح ها در نهایت تصویب نشده است.

دختر مریم میرزاخانی، نخبه ریاضی و استاد دانشگاه استنفورد آمریکا، که پدر او غیر ایرانی است، بنا بر مقررات ایران شهروند ایران به‌شمار نمی‌آید. خانم میرزاخانی وصیت کرده که دخترش، آناهیتا، تابعیت ایرانی بگیرد.

در سال ۹۶ برخی از نمایندگان مجلس خبر داده بودند که به دنبال مرگ مریم میرزاخانی شماری از نمایندگان مجلس در حال امضای نامه‌ای برای تسریع در رسیدگی به طرح اصلاح قانون تابعیت هستند.

سیل بر زندگی «۱۰ میلیون ایرانی» تأثیر گذاشت

خوزستان

مدیرکل روابط عمومی سازمان مدیریت بحران ایران روز دوشنبه گفت تخمین زده شده‌است حدود ۱۰ میلیون تن تحت تأثیر مستقیم و غیرمستقیم سیل‌های اخیر قرار گرفته‌اند.

او افزود که ۲۳۵ شهر و بیش از ۴۳۰۰ روستا در ۲۵ استان ایران تحت تأثیر خسارات سیل قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی بختیاری اضافه کرد که ۴۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیاز به بازسازی کامل دارند و ۴۱ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی هم نیازمند تعمیر هستند.

این مقام دولتی، شمار کشته‌شدگان در سیلاب هفته‌های اخیر در ایران را ۷۸ تن اعلام کرد و افزود که یک هزار تن هم زخمی شده‌اند.

۲۴ تن در ارتباط با انفجارهای روز یکشنبه در سری‌لانکا بازداشت شده‌اند

دست‌کم ۳۷ تن از قربانیان انفجارهای سری‌لانکا از اتباع خارجی بوده‌اند

پلیس سری‌لانکا اعلام کرد که تاکنون ۲۴ تن در ارتباط با انفجارهای روز یکشنبه در این کشور بازداشت شده‌اند. در پی انفجارهایی در چندین کلیسا و هتل در سری‌لانکا، دست‌کم ۲۹۰ تن کشته و بیش از ۵۰۰ تن زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه سری‌لانکا اعلام کرد که دست‌کم ۳۷ تن از قربانیان، اتباع خارجی بوده‌اند. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته‌است.

رئیس پلیس سری‌لانکا ۱۱ روز پیش نسبت به حمله بمب‌گذاران انتحاریِ «جماعت ملی توحید»، یک گروه تندروی مسلمان در این کشور، به کلیساهای سری‌لانکا هشدار داده بود.

در این حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک تحلیلگر جنایی دولت سری‌لانکا نوشت که این حملات، انتحاری بوده‌اند.

متهم پرونده پتروشیمی: آبروی نظام را حفظ کردیم

عباس صمیمی یکی از متهمان پرونده پتروشیمی ضمن رد اتهامات خود در پنجمین جلسه دادگاه در روز دوشنبه گفت که «ما آبروی نظام را حفظ کردیم».

این عضو هیئت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی اضافه کرد: «زمانی به ما برادر صمیمی می‌گفتند و حال ما اخلالگر (در نظام اقتصادی) شده‌ایم».

وی همچنین بدون اشاره به جزئیات مدعی شد که زمانی «در فرودگاه انگلیس به اتهام دور زدن تحریم‌ها بازداشت» شده اما آزاد شده و به ایران بازگشته است.

آقای صمیمی همچین اتهام بازنگرداندن ۵۰۰ میلیون یورو از پول فروش محصولات پتروشیمی به دولت را رد کرد و مدعی شد که شرکت ملی صنایع پتروشیمی به جای این رقم مالکیت سهام شرکت‌های زیرمجموعه شرکت بازرگانی پتروشیمی را دریافت کرده است.

متهمان پرونده فساد پتروشیمی با شرکت بازرگانی پتروشیمی همکاری می‌کردند که تا قبل از سال ۸۸ شرکتی دولتی بود و در این سال خصوصی شد. براساس گزارش رسانه‌های ایران این شرکت فرآورده‌های پتروشیمی را در دوره تحریم‌ها به فروش می‌رساند.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرده که متهمان این پرونده ۵۰۰ میلیون یورو از پول فروش فرآورده‌های پتروشیمی ایران را بازنگردانده‌اند.

بر اساس این اطلاعیه، متهمان در سال ۹۰ «به میزان ۳.۲ میلیارد یورو و در سال ۹۱ به میزان ۶۲۲ میلیون یورو ارز حاصل از صادرات شرکت‌های پتروشیمی دولتی را به این شرکت‌ها بازنگردانده و به جای آن معادل ریالی این مقادیر را بر اساس نرخ ارز مرجع (۱۱۲۶ تومان) به آنها پرداخت کرده‌اند».

این در حالی است که به گفته این شرکت، در آن سال‌ها «تنها نرخ ارز مبادله‌ای بین ۲۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان با ارز مرجع فاصله داشته است».

با این حال آقای صمیمی از دادگاه خواست که «شرایط تحریم را در نظر بگیرد» و گفت که تبدیل پول‌ها به درهم در امارات اجتناب ناپذیر بوده است.

در پرونده موسوم به «فساد پتروشیمی» اتهاماتی علیه ۱۴ تن از جمله چندین نفر از مدیران شرکت بازرگانی پتروشیمی مطرح شده است. در جلسات رسیدگی به این پرونده سه تن از متهمان که در خارج از ایران به سر می‌برند، حضور ندارند، ولی به گفته دادستان تهران وکلای تسخیری از آنان دفاع خواهند کرد.

افزایش بهای نفت در پی انتشار گزارش‌ها در مورد پایان معافیت‌های نفتی ایران

بهای نفت برنت به حدود ۷۸ دلار و نفت وست‌تگزاس به بیشتر از ۶۵ دلار در هربشکه رسیده‌است

خبرگزاری رویترز می‌گوید در پی انتشار گزارش‌ها در مورد تمدید نشدن معافیت‌های آمریکا برای خرید نفت از ایران، بهای این منبع انرژی بیش از دو درصد افزایش یافت.

بنا بر گزارش‌ها این افزایش، بهای نفت را به بالاترین میزان از نوامبر ۲۰۱۸ تا کنون رسانده‌است.

بهای نفت برنت به حدود ۷۸ دلار و نفت وست‌تگزاس به بیشتر از ۶۵ دلار در هربشکه رسیده‌است؛ بهای این سبدها نفتی در روز دوشنبه به‌ترتیب ۲.۵ و ۲.۲ درصد افزایش یافته‌اند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس و روزنامه واشینگتن‌پست گزارش داده‌اند که دولت دونالد ترامپ قصد دارد به پنج کشور خریدار نفت ایران بگوید معافیت‌های در نظر گرفته شده برای آن‌ها، تمدید نخواهد شد.

بنا بر این گزارش‌ها، مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، قرار است روز دوشنبه پایان معافیت‌های نفتی را اعلام کند.

معافیت‌های نفتی روز دوم ماه مه (حدود دو هفته دیگر) به پایان می‌رسند و در حال حاضر پنج کشور چین، ترکیه، هند، کره جنوبی و ژاپن از آن استفاده می‌کنند.

خبرگزاری رویترز دیگر رسانه مهم خبری‌ست که گزارش‌ها در مورد توقف معافیت‌ها را تائید کرده‌است.

حسین شریعتمداری: بعضی از اطلاعات را وزارت اطلاعات از «کیهان» مطلع می‌شود

مدیر مسئول روزنامه حکومتی «کیهان» می‌گوید: «بعضی از اطلاعات را وزارت اطلاعات از کیهان مطلع می‌شود چون افراد حزب‌اللهی همه‌جا هستند و اطلاعات را به ما می‌دهند».

حسین شریعتمداری در یک نشست «اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان» وابسته به طیف اصولگرای جمهوری اسلامی گفته که «کیهان در چند سال گذشته در مقابل ثروت‌های بادآورده، فتنه‌گران و مفسدان اقتصادی ایستاده است».

مدیرمسئول کیهان بیش از دو دهه است که به عنوان نماینده رهبر جمهوری اسلامی در این موسسه فعالیت دارد و مواضع بسیار تندی علیه افراد دگراندیش، گروه‌های اصلاح‌طلب و مخالفان جمهوری اسلامی دارد.

وی در بخشی از سخنانش گفته که «عده‌ای در فضای کشور مطرح می‌کنند که سایه جنگ را باید از سر کشور برداریم، سایه جنگ نوعی ترفند است تا از چیزی بترسیم و امتیاز دهیم».

شریعتمداری تصویب قوانین مبارزه با پولشویی را «دعوت از آمریکا برای اعمال فشار بیشتر» توصیف کرده و گفته است که «پذیرش FATF نیز کمک می‌کند تا آمریکا فشار بیشتری به کشور وارد کند. کسانی که مقابل آمریکا می‌ایستند، مانع اصلی وقوع جنگ هستند. اما کسانی که اهل وادادگی مقابل آمریکا هستند، زمینه را برای وقوع جنگ فراهم می‌کنند».

دولت حسن روحانی برای مبادلات تجاری و مالی با کشورهای دیگر خواستار تصویب قوانین مبارزه با پولشویی شده است ولی لوایح مربوطه فعلا در مجمع تشخیص مصلحت نظام مسکوت مانده است.

نخست‌وزیر پاکستان وارد تهران شد

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، شامگاه یکشنبه وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، قرار گرفت.

عمران خان در آغاز سفر دو روزه‌اش به ایران ظهر یکشنبه وارد مشهد شده و ساعاتی را در آن شهر سپری کرده بود.

مراسم اسقبال رسمی از نخست وزیر پاکستان قرار است روز دوشنبه با حضور حسن روحانی برگزار شود و پس از آن مذاکرات دو طرف و همچنین دیدار عمران خان با رهبر جمهوری اسلامی انجام خواهد شد.

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، چند روز پیش گفته بود «اولین سفر عمران خان به ایران ... هم از نظر سیاسی، هم از جهت اقتصادی و هم از منظر امنیتی ... بسیار اهمیت دارد».

شماری از رسانه‌ها، از جمله خبرگزاری ایلنا، احتمال داده‌اند یکی از اهداف سفر عمران خان به تهران، میانجی‌گری برای حل اختلافات ایران و عربستان سعودی باشد.

ایران و پاکستان مرزی طولانی با یکدیگر دارند که بارها به بروز مسائلی بین دو کشور دامن زده و چند روز پیش نیز وزارت خارجه پاکستان در نامه‌ای، از «بی عملی» جمهوری اسلامی در برخورد با «گروه‌های تروریستی مستقر در ایران» به شدت انتقاد کرد.

عربستان و امارات سه میلیارد دلار کمک مالی در اختیار سودان می‌گذارند

در پی سقوط حکومت عمر البشیر در سودان که حدود سی سال قدرت را در اختیار داشت، عربستان سعودی و امارات متحده عربی روز یکشنبه اعلام کردند سه میلیارد دلار کمک مالی در اختیار این کشور می‌گذارند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، ۵۰۰ میلیون دلار از این کمک در اختیار بانک مرکزی سودان قرار می‌گیرد و ۲.۵ میلیارد دلار بقیه نیز صرف تهیه مواد غذایی، دارویی و فراورده‌های نفتی می‌شود.

به نوشته رویترز، روشن نیست که این سه میلیارد دلار کمک بلاعوض است یا به صورت وام در اختیار سودان قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری رسمی سعودی تنها گفته است که هدف از این کمک مستحکم کردن پوند سودان است.

اقتصاد سودان در سال‌های اخیر، به ویژه به دلیل کمبود دلار، دچار چالش‌هایی جدی بوده و شروع اعتراض‌های اخیر در این کشور نیز دلایل اقتصادی داشت.

پلیس ۱۳ مظنون را در ارتباط با انفجارهای سری‌لانکا بازداشت کرد

در حالی که شمار کشته‌شدگان انفجارهای روز یکشنبه در سری‌لانکا به بیش از ۲۰۰ تن رسیده است، پلیس این کشور از دستگیری ۱۳ مظنون در ارتباط با این انفجارها خبر داد.

رووان گوناسکرا، سخنگوی پلیس سری‌لانکا، به خبرنگاران گفت در حمله به خانه‌ای در کلمبو، پایتخت، هفت تن دستگیر شدند و در جریان این حمله سه تن از مأموران پلیس نیز کشته شدند. پلیس از بازداشت شش نفر در عملیاتی دیگر خبر داده است.

این مقام پلیس جزئیات بیشتری درباره این حمله ارائه نکرد.

به گفته سخنگوی پلیس سری‌لانکا، با احتساب مأمورانی که در این حمله کشته شدند، شمار تلفات حملات روز یکشنبه به دست‌کم ۲۰۷ کشته و ۴۵۰ مجروح رسیده است.

به گفته پلیس، برخی از هشت انفجاری که در چندین کلیسا و هتل روی داد انتحاری بود و در حال حاضر در سری‌لانکا محدودیت رفت‌وآمد شبانه وضع شده و همچنین برخی از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها نیز موقتا مسدود شده‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG