لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۰۳

خبرخوان

عربستان: نیازی به افزایش فوری تولید نفت خود نمی‌بینیم

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان

وزیر انرژی عربستان روز چهارشنبه گفت متعاقب لغو معافیت آمریکا برای هشت کشور مشتری نفت ایران، کشور نیازی به افزایش فوری تولید نفت خود نمی‌بیند اما اگر مشتریان نفت بیشتری بخواهد عربستان آن را تأمین خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خالد الفالح در ریاض گفت که «به‌رغم آنچه در ونزوئلا اتفاق افتاده و به‌رغم تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌ها علیه ایران، موجودی نفت در بازار همچنان افزایش نشان می‌دهد و من فعلاً نیازی به اقدامی در این زمینه نمی‌بینم.»

آمریکا دوشنبه اعلام کرد که معافیت هیچ‌یک از مشتریان نفتی ایران را تمدید نمی‌کند و خریداران نفت ایران با تحریم مواجه خواهند شد. عربستان، امارات و عراق برای افزایش عرضه نفت و جلوگیری از کمبود آن در بازارهای جهانی اعلام آمادگی کرده‌اند.

وزیر انرژی عربستان در ادامه سخنان تأکید کرد که فعلاً کمبودی متوجه بازار نفت نیست اما اگر مشتریان نفت ایران در دوره‌های پیش رو هرگونه نیاز نفتی پیدا کنند عربستان آن را تأمین خواهد کرد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی آمریکا برای مشتریان ایران، گفت که «ما آن ‌قدری که نیاز داریم و خودمان اراده می‌کنیم، می‌توانیم نفت خود را صادر کنیم».

او توضیحی در مورد چگونگی ادامه صدور نفت ایران «به اندازه‌ای که خودمان اراده می‌کنیم» نداد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بهمن خاوری به اتهام «ربودن رومینا اشرفی» بازداشت شد

آگهی ترحیم رومینا اشرفی

رسانه‌های ایران از بازداشت فردی به نام بهمن خاوری خبر داده‌اند که متهم است رومینا اشرفی، دختر ۱۳ ساله‌ای که به دست پدرش کشته شد، را ربوده بود.

خبرگزاری تسنیم گزارش داد که اتهام دیگر بهمن خاوری، ۳۴ ساله، تحریک پدر رومینا اشرفی است که در نهایت او را به قتل دختر خود واداشت.

این رسانه به نقل از بستگان رومینا اشرفی نوشته که بهمن خاوری «تصاویری از خودش و رومینا در فضای مجازی منتشر کرد و پیام‌هایی به پدر رومینا فرستاد و به او گفت که رومینا حالا همسر من است و همین موضوع هم باعث عصبانیت شدید پدر رومینا شد».

قتل رومینا اشرفی به دست پدرش، رضا اشرفی، جامعه ایران را در بهت و حیرت فرو برد. رسانه‌های ایران گزارش داده بودند که رومینای ۱۳ ساله با مردی ۳۴ ساله متواری شده بود اما پلیس با شکایت خانواده اشرفی، پس از پنج روز او را به خانه بازمی‌گرداند. با این حال رضا اشرفی که ظاهرا نمی‌توانسته است با فرار دخترش از خانه کنار بیاید، او را در خواب با داس به قتل می‌رساند.

افت پنج درصدی اقتصاد آمریکا در سه ماهه اول ۲۰۲۰

وزارت بازرگانی ایالات متحده پنج‌شنبه اعلام کرد تولید ناخالص داخلی کشور در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی پنج درصد افت کرده و در سه ماهه دوم سال انتظار می‌رود وضعیت بسیار بدتر شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، قبلا پیش‌بینی می‌شد در سه ماهه ابتدایی سال تولید ناخالص داخلی ۴.۸ درصد کاهش یابد، اما بیشتر از این رقم افت داشته است.

رشد منفی پنج درصدی اقتصادی، بیشترین افت فصلی از سه ماهه چهارم سال ۲۰۰۸ است که جهان با بحران اقتصادی مواجه شده بود.

اما وضعیت با توجه به قرنطینه گسترده مردم، اوج‌گیری بیکاری و کاهش چشمگیر فعالیت‌های اقتصادی در سه ماهه دوم سال، بسیار بدتر خواهد بود.

انتظار می‌رود در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ آمریکا رشد منفی ۴۰ درصدی را تجربه کند که بیشترین افت تولید ناخالص داخلی از سال ۱۹۴۷ است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد با توجه به کاهش محدودیت‌ها و اعمال مشوق‌های مالی، انتظار می‌رود رشد اقتصادی کشور در سه ماهه سوم سال ۲۱.۵ درصد باشد و در محموع در نیمه دوم سال، اقتصاد به شدت رشد کند.

اما در کل، اقتصاد کشور برای سال ۲۰۲۰ رشد منفی را تجربه خواهد کرد.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده که اقتصاد آمریکا در سال جاری میلادی ۵.۹ درصد کوچکتر شود.

سقوط بازرگانی ایران و هند در سه ماهه ابتدایی ۲۰۲۰

آمارهای وزارت دارایی هند که روز پنج‌شنبه منتشر شد نشان می‌دهد واردات این کشور از ایران در سه ماهه ابتدایی سال بیش از ۹۴ درصد سقوط کرده و به زیر ۸۰ میلیون دلار رسیده است.

سال گذشته در سه ماهه اول سال این رقم بیش از دو میلیارد دلار و در دور موافق سال ۲۰۱۸ بیش از ۳.۳ میلیارد دلار بود.

آمارهای رسمی هند همچنین نشان می‌دهد صادراتش به ایران در سه ماهه ابتدایی ۲۰۲۰ به حدود ۸۰۸ میلیون دلار رسیده که نسبت به دور مشابه پارسال ۳۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بدین ترتیب در حالی که قبل از تحریم‌ها، صادرات ایران به هند تقریباً پنج برابر وارداتش از هند بود، در سه ماهه ابتدایی سال صادرات هند به ایران، ۱۰ برابر وارداتش از جمهوری اسلامی شده است.

هند که بعد از چین، دومین مشتری عمده نفت ایران بود، از نیمه دوم سال گذشته خرید نفت ایران را متوقف کرد.

آمارهای گمرکی چین نیز نشان از افت چشمگیر تجارت دوجانبه با ایران طی دو سال گذشته دارد. تراز تجاری ایران و چین نیز برای اولین بار به نفع چین شده است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده کل صادرات نفتی، غیرنفتی و خدمات ایران در سال جاری میلادی به ۴۶ میلیارد دلار برسد که کمتر از نصف صادراتش در سال ۲۰۱۸ است.

افت چشمگیر در واردات گاز ترکیه از ایران

آمارهای رسمی ترکیه حاکی از افت چشمگیر واردات گاز این کشور از ایران در سه ماهه اول سال است.

از ابتدای سه ماهه دوم سال نیز خط لوله انتقال گاز تحویلی از ایران در خاک ترکیه منفجر شده و ترکیه هنوز آن را تعمیر نکرده است.

مرکز تنظیم بازار انرژی ترکیه روز پنج‌شنبه گزارش داد که این کشور در سه ماهه ابتدایی سال دو میلیارد متر مکعب گاز از ایران دریافت کرده که نسبت به دوره مشابه پارسال نزدیک ۱۵ درصد افت داشته است.

واردات گاز از ایران در ماه مارس بیش از ۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد و احتمالا در سه ماهه دوم سال این کشور هیچ گازی از ایران دریافت نکند.


ترکیه همچنین واردات گاز از روسیه را نیز به شدت کاهش داده است.

در ماه مارس، روسیه که سال‌ها بزرگ‌ترین تامین‌کننده گاز ترکیه بود، تنها ۳۹۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر کرده که نسبت به مارس پارسال ۷۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

علت کاهش خرید گاز ترکیه از ایران و روسیه، افت چشمگیر قیمت گاز مایع در جهان است.

ترکیه واردات گاز مایع (ال‌ان‌جی) را در ماه مارس نسبت به مارس گذشته بیش از دو برابر افزایش داده و برای اولین بار، واردات گاز مایع ترکیه از خرید گاز از طریق خطوط لوله پیشی گرفته است. ترکیه در ماه مارس خرید گاز مایع از آمریکا را سه برابر کرده است.

آمارهای گمرکی ترکیه نشان می‌دهد این کشور در ماه مارس تنها ۳۳ میلیون دلار واردات کالا و گاز از ایران داشته که نسبت به مارس پارسال ۱۹ برابر افت را نشان می‌دهد.

ترکیه از نیمه دوم پارسال خرید نفت از ایران را متوقف کرد.

اعتراض در آمریکا در پی مرگ یک سیاه‌پوست دیگر در اثر خشونت پلیس

برای دومین شب متوالی اعتراضات شبانه در شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتای آمریکا در پی کشته شدن یک سیاه‌پوست به خاطر خشونت پلیس برگزار شد.

شامگاه چهارشنبه هزاران معترض با پلیس درگیر شدند و پلیس با گاز اشک‌آور سعی در متفرق کردن معترضان داشت.

گزارش شده که یک مغازه فروش قطعات خودرو در میانه این اعتراضات به آتش کشیده شده است.

انتشار ویدئوهایی از نحوه بازداشت یک مظنون ۴۰ ساله سیاه‌پوست در شبکه‌های اجتماعی و مرگ وی در بازداشتگاه، موجی از خشم مردم در آمریکا را برانگیخته است.

جورج فلوید در حالی که پلیس با زانو بر گردنش فشار وارد می‌کرد گفته بود «نمی‌توانم نفس بکشم». وی که مظنون به کلاهبرداری بود، بعد از انتقال به بازداشتگاه، فوت کرد.

مقامات مینیاپولیس می‌گویند چهار پلیس دخیل در این ماجرا از کار اخراج شده و پلیس فدرال آمریکا نیز وارد پرونده مرگ آقای فلوید شده و تحقیقات را آغاز کرده است.

دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا نیز مرگ آقای فلوید را «غم‌انگیز و تاسف‌بار» خوانده و شهردار مینیاپولیس از جامعه سیاه‌پوستان به خاطر رفتار خشونت‌آمیز پلیس عذرخواهی کرده است.

پارلمان چین لوایح امنیتی مربوط به هنگ‌کنگ را تصویب کرد

کنگره ملی خلق چین روز پنج‌شنبه لوایح امنیتی مربوط به منطقه نیمه خودمختار هنگ‌کنگ را تصویب کرد.

طی روزهای گذشته هنگ‌کنگ شاهد اعتراضات مردمی در رابطه با طرح این لوایح توسط دولت پکن بود و هشدارها نسبت به از بین‌ رفتن خودمختاری هنگ‌کنگ افزایش یافته است.

طبق این قوانین، هر نوع تظاهرات یا اعتراض شهروندان در هنگ‌‌کنگ می‌تواند «براندازی، فتنه یا تجزیه‌طلبی» تلقی شود و به کلی ممنوع خواهد شد.

اعتراضات روزهای گذشته با دخالت ماموران امنیتی به خشونت کشیده شد و صدها نفر بازداشت شده‌اند.


آمریکا اعلام کرده دیگر نمی‌تواند خودمختاری هنگ‌کنگ از کشور چین را تایید کند و احتمال اعمال تحریم‌های آمریکا علیه چین و هنگ‌کنگ افزایش یافته است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه اعلام کرد هنگ‌کنگ دیگر مثل سابق نمی‌تواند از ضمانت‌هایی که قانونگذاران آمریکایی پیش از ژوئیه ۱۹۹۷ در قوانین ایالات متحده برای آن قائل شدند، بهره ببرد.

هنگ‌کنگ، مستعمره سابق بریتانیا، پس از بازگردانده شدن به چین در سال ۱۹۹۷ به صورت نیمه‌خودمختار اداره می‌شود و معترضان دموکراسی‌خواه با کنترل بیشتر دولت چین روی این منطقه مخالفند.

بازداشت ۱۴ نفر در ماهشهر به اتهام «وابستگی به گروه‌های تکفیری و جدایی‌طلب»

حیدر عباس‌زاده، فرمانده نیروی انتظامی خوزستان

فرمانده نیروی انتظامی خوزستان از بازداشت ۱۴ نفر در ماهشهر خبر داد و گفت که «این افراد در سطح شهرستان ماهشهر اقدام به تیراندازی به مقرهای انتظامی، بسیج، نصب پرچم جعلی الاحوازیون بر روی در و دیوار شهر، پرچم‌گردانی و ارسال کلیپ‌های آن به خارج از کشور می‌کردند».

به گزارش خبرگزاری مهر، حیدر عباس‌زاده که روز چهارشنبه، ۷ خرداد، سخن می‌گفت اضافه کرد که این متهمان «به بزه‌های ارتکابی اعتراف کرده‌اند و تاکنون ۹ نفر با قرار مناسب روانه زندان شده‌اند و پرونده‌های مابقی در مرحله تحقیقات است.»

او این افراد را «وابسته به گروه‌های تکفیری و تجزیه‌طلب» معرفی کرده و گفت که «در بازرسی از محل اختفای متهمان، پنج دستگاه موتورسیکلت و ۱۲ دستگاه تلفن همراه کشف شد.»

«تکفیری» اصطلاحی کلی است که مسئولان جمهوری اسلامی پس از بازداشت بسیاری از افراد، بدون ارائه توضیحاتی دقیق، از آن استفاده می‌کنند. با این حال در ادبیات جمهوری اسلامی به نظر می‌رسد که این اصطلاح بیشتر به سنی‌مذهب‌ها اشاره دارد.

سال گذشته،‌ در یکی از موارد، مسئولان اطلاعاتی استان‌های آذربایجان شرقی و کردستان از شناسایی «۲۰ تیم وابسته به گروهک‌های تکفیری و به‌ویژه داعش» در مناطق مختلف غرب کشور سخن گفته بودند.

اصطلاح «الاحوازیون» که در اظهارات فرمانده نیروی انتظامی خوزستان به آن اشاره شده ارجاعی است به گروه‌های فعال سیاسی ایرانیان عرب یا فعال در زمینه جدایی‌طلبی مناطق جنوب غرب ایران که چندین دسته و شاخه دارند و در نام خود و در متون‌شان از «ناحیه‌ای» به نام «الاحواز/اهواز» یاد می‌کنند. به باور این گروه منطقه «الاحواز» باید بخش اعظمی از جنوب و جنوب غرب ایران را دربر بگیرد.

موسوی اظهارات وزیر خارجه فرانسه در مورد پرونده عادل‌خواه را «مداخله‌جویانه» دانست

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

دو روز پس از آن‌ که وزیر خارجه فرانسه گفت که محکومیت فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی، به زندان تصمیمی با انگیزه‌های سیاسی است و این اقدام مناسبات پاریس با تهران را بسیار دشوارتر ساخته است، وزارت خارجه ایران به این اظهارات واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اظهارات ژان ایو لودریان در مورد این پرونده را «تهدیدآمیز و مداخله‌جویانه» دانسته و گفته است که این سخنان «باعث پیچیده‌تر شدن این پرونده شده است».

آقای موسوی مدعی شد که درخصوص فریبا عادل‌خواه دادگاه «مقررات را رعایت کرده» و «خانم عادل‌خواه از حقوق شهروندی خود برخوردار بوده است».

او افزود: «جمهوری اسلامی ایران بی‌احترامی به اصول حاکمیتی خود از جمله استقلال قوه قضائیه را به هیچ وجه برنمی‌تابد.»

این تأکیدات او در حالی بیان می‌شود که مسئله استقلال قوه قضائیه در جمهوری اسلامی بارها از سوی نهادها و گروه‌های داخلی و بین‌المللی محل سؤال بوده است.

پس از انقلاب ۵۷ و در مقاطع مختلفی استقلال وکلای دادگستری و حقوق آنان نیز محدود شده است. از جمله آخرین موارد تبصره ماده ۴۸ قانون جدید آیین دادرسی کیفری است که بر اساس آن در «جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور… در مرحله تحقیق مقدماتی، طرفین دعوی وکیل یا وکلای خود را از میان وکلای رسمی دادگستری که مورد تأیید رئیس قوه قضائیه باشند انتخاب می‌کنند».

همچنین رئیس قوه قضائیه فهرستی از«وکلای مورد اعتماد» این قوه را به دادگاه‌ها ابلاغ کرده، امری که اعتراض بسیاری از حقوق‌دانان و وکلا را به دنبال داشته است.

فریبا عادل‌خواه، شهروند ایرانی‌فرانسوی و پژوهشگر مرکز مطالعات علوم سیاسی پاریس، خرداد ۹۸ هنگام سفر به ایران توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شد.

سعید دهقان، وکیل خانم عادل‌خواه، خبر داده‌ است که دادگاه انقلاب تهران در حکمی اولیه، موکلش را به شش سال زندان محکوم کرده که پنج سال آن قابل اجراست.

به گفته آقای دهقان، اتهام‌های موکلش «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» ذکر شده است.

شمار روزانه ابتلا به کرونا در کره جنوبی به بالاترین حد طی دو ماه اخیر رسید

روز چهارشنبه مجموعا ۲۵۹ مورد از مبتلایان با شیوع ویروس در کلوب‌ها و بارهای ایته‌وان، محله‌ای مشهور و چندفرهنگی در پایتخت، مربوط می‌شدند که پس از کاهش مقررات قرنطینه در اوایل ماه از جمعیت پر شده بودند.

در روندی که مقام‌های کره جنوبی آن را نگران‌کننده توصیف کرده‌اند، شمار موارد روزانه ابتلا به ویروس کرونا در کره جنوبی به بالاترین میزان طی دو ماه گذشته رسیده است.

کره جنوبی صبح هشتم خرداد ماه ابتلای ۷۹ تن به کووید-۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید را تائید کرد.

از این شمار ۶۸ تن محلی هستند، به این معنی که داخل کشور به ویروس مبتلا شده‌اند.

شمار کل موارد ابتلا در حال حاضر بیش از ۱۱ هزار تن است. از این میان ۲۶۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در هفته‌های اخیر در کره جنوبی شمار موارد ابتلا به طور محسوسی کاهش یافته بود و مدارس نیز باز شده بودند.

رشد صعودی موارد هنوز به مراتب محدودتر از زمانی‌ست که این کشور در اوج بحران بود، و مدارس نیز همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند، اما مقام‌های بهداشتی در مورد حلقه‌های تازه بیماری ابراز نگرانی کرده‌اند.

به‌ویژه مقام‌ها در مورد حلقه تازه بیماری در مرکز «کوپانگ»، شرکت تجارت الکترونیک، در غرب سئول ابراز نگرانی کرده‌اند.

در حال حاضر حلقه‌های تازه بیماری به‌طور مشخص به مراکز کاری، کلاس‌های کنکور و اتاق‌های آواز در پایتخت و اطراف آن مربوط می‌شوند.

روز چهارشنبه مجموعا ۲۵۹ مورد از مبتلایان با شیوع ویروس در کلوب‌ها و بارهای ایته‌وان، محله‌ای مشهور و چندفرهنگی در پایتخت، مربوط می‌شدند که پس از کاهش مقررات قرنطینه در اوایل ماه از جمعیت پر شده بودند. البته در حال حاضر بسیاری از بارها، و اتاق‌های آواز تعطیل شده‌اند.

در مورد مرکز «کوپانگ» نیز این احتمال مطرح شده که کارکنان برخی قوانین قرنطینه را زیر پا گذاشته‌اند.

مقام‌های بهداشتی کره جنوبی گفته‌اند مشغول انجام پژوهش‌ها در مورد روند همه‌گیری تازه هستند.

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم چین به دلیل سرکوب مسلمان ایغور را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه به اتفاق آرا طرح تحریم چین به دلیل سرکوب مسلمانان اویغور را تصویب کرد. این مصوبه برای امضا به کاخ سفید ارسال شده است.

به گزارش رویترز این طرح در مجلس نمایندگان با ۴۱۳ رای موافق در برابر یک رای مخالف تصویب شد. این طرح پیشتر در مجلس سنا به اتفاق آرا تصویب شده بود.

این گزارش می افزاید، حمایت کامل کنگره این طرح باعث می شود تا دونالد ترامپ این تحریم‌های حقوق بشری علیه چین را امضا کند.

جمهوریخواهان در کنگره گفته‌اند که رئیس جمهوری آمریکا این طرح را به زودی امضا خواهد کرد.

این طرح خواستار تحریم مقام های مسئول در سرکوب اویغورها و سایر گروه‌های مسلمان در استان سین کیانگ چین است . بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد بیش از یک میلیون مسلمان در اوردگاه‌هایی در این استان زندانی هستند.

این طرح همچنین خواستار تحریم چن کوانگو، رئیس حزب کمونیست در سین‌کیانگ به دلیل نقض حقوق بشر را شده است.

حکومت چین از دهه‌ها پیش برای کنترل ایالت سین‌کیانگ با مشکل روبرو است و از سال ۲۰۰۱ و آغاز کارزار بین‌المللی آمریکا علیه تروریسم، از این موضوع به عنوان توجیهی برای اعمال فشار به مسلمانان اویغور استفاده می‌کند.

در پی بمبگذاری اسلامگرایان تندرو در ایستگاه قطار مرکز سین‌کیانگ در سال ۲۰۱۴ رئیس‌جمهوری چین برنامه «نبرد خلق با ترور» را اعلام کرد و از آن پس یک حکومت پلیسی دیجیتال بر ایالت سین‌کیانگ حاکم شده است.

دختر ۱۸ ساله رشتی به دست برادرش در آتش سوخت

عکس از آرشیو

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی گیلان چهارشنبه اعلام کرد که دختر ۱۸ ساله‌ای که بر اثر به آتش کشیدن خانه توسط برادرش دچار جراحات و سوختگی شدید شده بود، جان خود را از دست داده است.

به گزارش ایرنا، سرهنگ مجید رسول زاده فرساد در خصوص جزئیات این رویداد گفته است: « برادر این دختر ساکن محله سلیمانداراب شهر رشت با ازدواج او با مرد مورد علاقه اش مخالف بود اما وقتی در جلوگیری از این ازدواج موفق نشد در اقدامی نسنجیده، خانه پدری را به آتش کشید که در این حادثه خواهر و مرد مورد علاقه‌ وی دچار سوختگی شده و به بیمارستان ولایت رشت منتقل شدند.»

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی گیلان در ادامه اضافه کرده است: «متهم در اظهارات خود، دلیل ارتکاب این جرم را مخالفت با ازدواج خواهرش با مرد مورد نظر او و اختلاف سنی ۱۲ ساله میان آنها عنوان کرد.»

به گفته این مقام پلیس همچنین گفته برادر این دختر دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده است.

در حالی این خبر منتشر شده است که خبر قتل رومینا اشرفی به دست پدرش، رضا اشرفی، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان داشت. رومینای ۱۳ ساله با مردی ۳۴ ساله متواری شده بود که پلیس با شکایت خانواده اشرفی پس از پنج روز او را به خانه بازمی‌گرداند.

آمار دقیقی درباره قتل زنان و دختران به دست اعضای خانواده خود در ایران وجود ندارد و صرفا هر چند وقت یک بار رسانه‌های محلی از وقوع چنین رخدادی خبر می‌دهند.

وب‌سایت خبرآنلاین چندی پیش نوشت: «طبق آمارها در سال ۱۳۹۲، ۱۸.۸ درصد از قتل‌ها با انگیزه‌های ناموسی و منکراتی بوده و استان خوزستان، استان فارس، آذربایجان شرقی از جمله استان‌هایی هستند که بالاترین آمار این قتل‌ها را داشته‌اند.»

سقوط تولید فولاد ایران برای چهارمین ماه متوالی

نمایی از یک کارخانه تولید فولاد در شهر یزد

مجمع جهانی فولاد گزارش داده که تولید فولاد خام ایران از ابتدای سال جاری میلادی به‌صورت متوالی کاهش چشمگیر را تجربه کرده است.

بر اساس آمارهای این نهاد بین‌المللی‌، تولید فولاد ایران در ماه ژانویه ۲۰۲۰ حدود دو میلیون و ۸۵۰ هزار تن بود اما هر ماه از تولید فولاد کشور به‌صورت چشمگیری کاسته شده و در ماه آوریل به یک میلیون و ۷۹۰ هزار تن سقوط کرده است.

بدین ترتیب حجم تولید فولاد خام ایران در ماه آوریل نسبت به ژانویه بیش از ۳۷ درصد کاهش یافته است.

سقوط تولید فولاد ایران از دو ماه قبل از شیوع کرونا در کشور آغاز شد و احتمالا تحریم‌های آمریکا بر بخش فلزات ایران عامل این کاهش بوده است.

درآمد صادرات آهن و فولاد ایران پارسال ۳.۵ میلیارد دلار بود و سهمی بیش از هشت درصد در صادرات غیرنفتی کشور داشت.

دی‌ماه سال گذشته، تقریبا همزمان با آغاز سقوط تولید فولاد ایران، ایالات متحده در واکنش به حمله تلافی‌جویانه ایران به پایگاه‌های نظامی خود در عراق، تحریم‌های جدیدی را علیه صنایع فولاد و آهن ایران وضع کرد.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، اردیبهشت پارسال با صدور یک فرمان اجرایی بخش فولاد و صنایع معدنی ایران شامل آهن، فولاد، آلومینیوم و مس را تحریم کرده بود.

به گزارش سازمان توسعه و تجارت ایران، میزان صادرات آهن و آلیاژهای آن (چدن و فولاد) طی سال ۹۷ به حدود ۳.۹ میلیارد دلار و صادرات مس و محصولات مسی به حدود ۷۰۰ میلیون دلار بالغ شد. ایران همچنین بیش از ۸۴۰ میلیون دلار صادرات سنگ آهن داشت.

محمدباقر قالیباف نامزد فراکسیون اصلی اصولگرایان برای ریاست مجلس یازدهم شد

محمدباقر قالیباف که طیفی با عنوان «نواصولگرایان» را رهبری می‌کند، در روزهای گذشته برای تصاحب ریاست مجلس یازدهم تلاش‌های گسترده‌ای انجام داده بود.

خبرگزاری‌های ایران روز چهارشنبه هفتم خرداد گزارش دادند که مهمترین فراکسیون اصولگرایان در مجلس شورای اسلامی، محمدباقر قالیباف شهردار پیشین تهران را نامزد ریاست مجلس یازدهم کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، در نشست «فراکسیون مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» آقای قالیباف ۱۶۶ رای، حمیدرضا حاجی‌بابایی ۵۷ رای، مصطفی میرسلیم پنج رای و حسن نوروزی دو رای کسب کردند.

خبرگزاری فارس می‌گوید که ۲۴۰ راه‌یافته به مجلس یازدهم در این نشست حضور داشتند.

اگر این رای در نشست روز پنجشنبه هشتم خرداد مجلس شورای اسلامی برای انتخاب رئیس پابرجا بماند باید محمدباقر قالیباف را رئیس جدید پارلمان جدید دانست که اکثریت آن را اصولگرایان تشکیل می‌دهند.

هیات رئيسه مجلس شورای اسلامی ایران دارای ۱۲ پست است که در روزهای اخیر رقابت‌ بین طیف‌های مختلف اصولگرا برای گرفتن این پست‌ها تشدید شده است.

محمدباقر قالیباف که طیفی با عنوان «نواصولگرایان» را رهبری می‌کند، در روزهای گذشته برای تصاحب ریاست مجلس یازدهم تلاش‌های گسترده‌ای انجام داده بود.

او پیش از نشست فراکسیون اصلی اصولگرایان در مجلس، توئیت کرده بود که «باید اعضای هیئت رئیسه و مناصب کلیدی مجلس بر اساس شایستگی‌های تحصیلی و تجارب کاری تعیین شوند به گونه‌ای که ترکیب آنها نمادی از ترکیب کل مجلس باشد».

ابراز امیدواری همسر نازنین زاغری برای آزادی قریب‌الوقوع او

نازنین زاغری

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، روز چهارشبنه، ۷ خرداد، در گفت‌وگو با تلویزیون اسکای‌نیوز در بریتانیا ابراز امیدواری کرد که همسرش در میان زندانیانی باشد که قرار است شامل عفو رهبر جمهوری اسلامی بشوند.

او گفت که وکیل نازنین زاغری اکنون به دادستانی احضار شده و خانم زاغری و خانواده در انتظار نتیجه این امر هستند.

خانم زاغری، کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز، فروردین ۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه توسط سپاه پاسداران بازداشت و به اتهام «تلاش برای براندازی نرم» به پنج سال حبس محکوم شد، اتهام‌هایی که او، وکیلش و بنیاد تامپسون رویترز به‌شدت رد کرده‌اند.

به دنبال شیوع بیماری همه‌گیر کرونا نازنین زاغری در روز ۲۷ اسفند با قید وثیقه از زندان اوین تهران به مرخصی آمد.

نازنین زاغری با پابند الکترونیکی به مرخصی فرستاده شده و اجازه ندارد از ۳۰۰ متری خانه پدر و مادرش دورتر برود.

چهار روز پیش از این خبرگزاری ایسنا خبر داد که آیت‌الله علی خامنه‌ای به مناسب عید فطر با درخواست رئیس قوه قضائیه برای عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان موافقت کرده است.

بنا بر این گزارش، جمعی از محکومان امنیتی ازجمله تعدادی از دانشجویان، برخی کارگران هفت‌تپه و چند نفر از بازداشت‌شدگان روز کارگر نیز در فهرست عفو قرار دارند.

کرونا بار دیگر شهر مشهد را در وضعیت قرمز قرار داد

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد بر اساس معیارهای جدید وزارت بهداشت برای کلان‌شهرها، شهر مشهد از نظر شیوع کرونا در وضعیت «قرمز» قرار گرفت.

خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه، ششم خرداد، به نقل از حمیدرضا رحیمی، مدیر روابط عمومی علوم پزشکی مشهد نوشت که این در حالی است که مشهد در حال نزدیک‌ شدن به وضعیت سفید بود.

به گفته وی، بر اساس تعریف وزارت بهداشت، پیش از این، معیار اصلی سفید یا قرمز شدن، تعداد بستری‌شدگان روزانه بود.

این مقام دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرده که از تاریخ ۲۷ اردیبهشت، تعریف وضعیت سفید و زرد و قرمز در کلان‌شهرها تغییر کرده و مشهد مطابق این تعریف جدید دارای وضعیت قرمز است.

وی درباره جزئیات تعریف جدید، اطلاعاتی ارائه نکرد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG