لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۱۷

خبرخوان

جابه‌جایی‌های جدید در سازمان اطلاعات سپاه

حسن محقق، جانشین جدید سازمان اطلاعات سپاه، (راست) در کنار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه

در ادامه جابه‌جایی‌ها در سپاه پاسداران، خبرگزاری تسنیم گزارش داده که روز شنبه در مراسمی با حضور حسین سلامی، فرمانده کل این نیروی نظامی، چند انتصاب جدید را اعلام کرده است.

همچنین بنا بر گزارش‌های دیگر، معاونت راهبردی سپاه در سازمان اطلاعات سپاه ادغام شده و حسین طائب به ریاست آن منصوب شده است.

از سال ۸۸ که واحد اطلاعات سپاه در پی سرکوب‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری و به فرمان رهبر جمهوری اسلامی به «سازمان اطلاعات سپاه» تغییر یافت، حسین طائب ریاست آن را برعهده داشته است.

همچنین به نوشته تسنیم، حسن محقق به عنوان جانشین سازمان اطلاعات سپاه منصوب شده و حسین نجات نیز به معاونت فرهنگی سپاه پاسداران رسیده است.

جانشین سازمان اطلاعات سپاه پیش از این حسین نجات بود که در تغییرات جدید عنوان معاون فرهنگی سپاه پاسداران منصوب و جایگزین محمدرضا نقدی شد که چند روز پیش به حکم رهبر جمهوری اسلامی ارتقاء مقام یافت.

خبرگزاری تسنیم خبر این جابه‌جایی‌ها را با تیتر «تغییر ساختار اطلاعات سپاه» منتشر کرده اما جزئیات بیشتری در این باره ارائه نداده است.

از سازمان اطلاعات سپاه و همچنین حفاظت اطلاعات قوه قضائیه به عنوان نهادهای «اطلاعات موازی» نام برده می‌شود.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

در میان ارزهای خارجی، دلار هنگ‌کنگ مقام نهم را کسب کرد

گزارش‌ها حاکی است که سهم دلار هنگ‌کنگ در معاملات بازارهای جهانی در ماه آوریل سال جاری، ۲۰۱۹، به ۳.۵ درصد رسید، در حالی که این رقم در آوریل پارسال تنها ۱.۷ درصد بود.

خبرگزاری بلومبرگ روز سه‌شنبه همچنین گزارش داد که دلار هنگ‌کنگ نهمین جایگاه را میان ارزهای بین‌المللی در معاملات جهانی کسب کرده و نسبت به آوریل پارسال، چهار پله بالاتر آمده است.

سهم یوآن چین نیز از ۴ درصد به ۴.۳ درصد افزایش یافته است.

بورس هنگ‌کنگ نیز به یکی از مراکز عمده خرید و فروش سهام جهان تبدیل شده، به طوری که در ماه آوریل روزانه ۶۳۲ میلیارد دلار سهام خرید و فروش شده، در حالی که در بورس سنگاپور که بزرگ‌ترین بورس آسیا است، این رقم ۶۳۳ میلیارد دلار بود.

شاخص بورس هنگ‌کنگ در ماه جاری میلادی، سپتامبر، حدود ۴.۶ درصد بهبود یافته ونشان می‌دهد که به رغم اعتراضات گسترده‌ مردم که طی سه ماه گذشته در جریان بوده، بازار بورس رونق خود را حفظ کرده و حتی رشد نیز کرده است.

بر اساس معاهده سال ۱۹۹۷ بریتانیا هنگ‌کنگ را به چین برگرداند، اما این منطقه با سیستم مالی، قانونی و سیاسی مستقل اداره می‌شود.

متهمان پرونده بانک ملت «با پول‌های بانک کشتی خریده‌اند»

رسول قهرمانی، نماینده دادستان

نماینده دادستان در جلسه دادگاه علی دیواندری، مدیرعامل سابق بانک‌های ملت و پارسیان، و تعداد دیگری از متهمان این پرونده اعلام کرد که متهمان با پول این بانک «دو کشتی به نام خود» خریده‌اند.

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و هشت متهم دیگر پرونده فساد اقتصادی در بانک‌های ملت و سرمایه روز سه‌شنبه، ۲۶ شهریور، به ریاست قاضی موحد برگزار شد.

علی دیواندری، مجید سعادتی، بهروز مختاری، رحمت‌الله باختری، مهدی فلاحتیان، اسماعیل احدی، سمانه حضرتی آشتیانی، وحید نمازی و حسین ابوالحسنی از متهمان این پرونده هستند.

رسول قهرمانی، نماینده دادستان، در جلسه دادگاه گفت که در زمان تحریم شرکت «داریس کیش» با استفاده از امکانات بانک ملت تاسیس شده است.

به گفته آقای قهرمانی، متهمان «با نقش فعال مجید سعادتی و بهروز مختاری با هدایت علی دیواندری» از پول‌های بانک ملت «دو کشتی به نام خود خریده‌اند».

وی اضافه کرد: «متهمین از جمله مجید سعادتی در بانک ملت و ابوالحسنی در بانک پارسیان با سرکردگی علی دیواندری اقدامات خود را انجام داده‌اند و وانمود می‌کردند در مقابل کار انجام شده قرار گرفته‌اند و بدین طریق اعضا را مجاب می‌کردند یا به صورت کاملا محرمانه به دستور علی دیواندری کار‌های خود را انجام می‌دادند.»

برایان هوک در مورد حملات به تاسیسات عربستان «به کنگره توضیحاتی داده‌است»

برایان هوک

بنا بر گزارش‌ها از ایالات متحده، نماینده ویژه دولت آن کشور در امور ایران، در تماسی تلفنی با کارکنان و مشاوران کنگره، توضیحاتی در مورد حملات اخیر به تاسیسات نفتی در عربستان داده‌است.

گزارش اولیه در مورد این تماس تلفنی در توئیتر خبرنگار امور امنیتی سی‌ان‌ان و سپس «دیلی‌بیست» منتشر شده‌است. مقام‌های رسمی در مورد این تماس تلفنی و جزئیات آن هنوز سخنی نگفته‌اند.

آن‌طور که گزارش شده انتظار می‌رود وزارت دفاع آمریکا اطلاعات و برآوردهای خود از حملات را در روزهای پیش‌رو در اختیار رهبران کنگره قرار دهد.

وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پس از حملات به تاسیسات نفتی، جمهوری اسلامی را عامل این حملات معرفی کرد. تهران این اتهام را رد کرده و آن را برنامه‌ریزی واشینگتن «برای اقداماتی در آینده» توصیف کرده‌است.

زاکاری کوهن، خبرنگار سی‌ان‌ان می‌گوید برایان هوک به نقل از مقام‌های سعودی گفته، ریاض این حملات را به‌مانند حملات ۱۱ سپتامبر به آمریکا می‌بیند.

در جریان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به شهرهای آمریکا بیش از سه هزار نفر کشته شدند. عمده عاملان حملات شهروندان سعودی بودند.

دیلی‌بیست به نقل از یک کارشناس می‌گوید تشبیه حملات به تاسیسات نفتی با حملات ۱۱ سپتامبر برای این انجام شده که «عمق ناخشنودی و شوک» رهبران عربستان در مورد واقعه به تصویر کشیده شود.

خبرنگار سی‌ان‌ان می‌گوید آقای هوک به کارکنان کنگره گفته حملات «قطعا کار حوثی‌ها نبوده» و از خاک عراق نیز انجام نشده‌است.

پیشتر گزارش‌هایی در مورد احتمال پرواز دادن پهپادها از خاک عراق منتشر شده بود، اما دولت عراق این موضوع را رد کرده بود.

با این همه زاکاری کوهن می‌گوید برایان هوک اظهار نظری در مورد عامل حملات نکرده‌است.

دیلی‌بیست به‌نقل از تماس تلفنی هوک با کنگره گفته مایک پومپئو، وزیر خارجه، به‌زودی به عربستان سفر خواهد کرد.

روز دوشنبه عربستان سعودی اعلام کرد از کارشناسان سازمان ملل و دیگر کارشناسان بین‌المللی دعوت خواهد کرد برای انجام تحقیقات در مورد حملات اخیر به تاسیسات نفتی، به آن کشور سفر کنند.

ریاض می‌گوید تحقیقات اولیه آن نشان می‌دهد که «سلاح‌های» استفاده‌شده در حملات به تاسیسات نفتی عربستان در بقیق و میدان نفتی خریص، «ایرانی هستند».

پسر بچه هشت ساله در حین گذر از گیت الکترونیکی ورزشگاه آزادی جان باخت

گیت کنترل ورودتماشاگران به ورزشگاه آزادی

بنا بر گزارش‌ها از ایران یک پسربچه هشت ساله به‌دلیل برق‌گرفتگی در حین گذر از گیت الکترونیکی ورزشگاه آزادی جان خود را از دست داده‌است.

خبرگزاری ایسنا به‌نقل از دکتر پیمان صابریان، رئیس اورژانس تهران، می‌گوید این پسر هشت ساله «دچار برق گرفتگی شده که با وجود حضور تکنیسین‌های اورژانس و انجام اقدامات درمانی در محل جان خود را از دست می‌دهد».

این واقعه پس از دیدار شب ۲۵ شهریور ماه بین دو تیم پرسپولیس و صنعت نفت رخ داده‌است.

آن‌طور که ایسنا گزارش داده این کودک هشت ساله قصد عبور از گیت‌های بلیت‌فروشی الکترونیک را داشته که دچار برق گرفتگی شده‌است.

خبرگزاری تسنیم گفته او «فرزند یکی از کارکنان ورزشگاه آزادی بوده است» اما عاملی که باعث جان‌باختن این کودک شده «در دست بررسی است».

خبرگزاری ایلنا به نقل از شماری از شاهدان در محل واقعه گزارش داده حادثه به دلیل «سقوط کابل برق روی داربست» رخ داده است.

نصب گیت‌های الکترونیکی ورزشگاه آزادی به سال پیش باز می‌گردد و نخستین گیت نیز در آبان‌ نصب شده بود.

این گیت‌ها در پی تصمیم وزارت ورزش و جوانان برای «آماده‌سازی هر چه بهتر استادیوم آزادی جهت برگزاری مسابقه فینال لیگ قهرمانان آسیا» نصب شدند.

در آن زمان مدیر ورزشگاه آزادی گفته بود لیگ قهرمانان آسیا مجموعا ۶۷ ایراد از این ورزشگاه گرفته که «برای رفع آن‌ها نگرانی وجود ندارد».

گزارش‌های مختلفی در مورد نحوه عبور و گیت‌های ورزشگاه آزادی منتشر شده‌است. از جمله ازدحام در برابر گیت‌ها و گذر از آن‌ها که در رسانه‌های داخلی و رادیو و تلویزیون دولتی نیز بازتاب یافته‌اند.

ترامپ می‌گوید فعلا قصد سفر به کره شمالی را ندارد

سومین دیدار آقایان ترامپ و کیم در منطقه حائل نظامی بین دو کره انجام شد

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در واکنش به گزارش‌های مربوط به دعوت رهبر کره شمالی از او برای سفر به پیونگ‌یانگ، گفته «فکر نمی‌کنم هنوز آمادگی وجود داشته باشد».

روز دوشنبه روزنامه جونگانگ‌ایلبو، چاپ سئول، در گزارشی گفته بود کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده دعوت کرده به پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی سفر کند.

دو طرف بیشتر از یک سال است که گفت‌وگوهایی را برای پاکسازی اتمی شبه‌جزیره کره آغاز کرده‌اند. با این حال مذاکرات نتایج چندان گسترده‌ای نداشته و عملا نه کره شمالی دست به اقدام چشم‌گیری زده و نه از تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ کاسته شده‌است.

با این حال آقای ترامپ هفته پیش گفته بود انتظار دارد «در بازه‌ای از زمان» با آقای کیم دیدار تازه کند.

او در پاسخ به پرسش‌ها در مورد دعوت‌نامه احتمالی از سوی کیم جونگ‌اون، گفته قصد ندارد در این مورد نظری بدهد.

در پاسخ به پرسش‌ها در مورد این‌که آیا تمایل به سفر به کره شمالی دارد، رئیس‌جمهوری آمریکا پاسخ داده «احتمالا نه… فکر نمی‌کنم هنوز چنین چیزی قابل اجرا باشد. فکر نمی‌کنم ما هنوز آماده باشیم. ممکن است در یک زمانی چنین کاری را بکنم، در یک زمانی در آینده».

آقای ترامپ در عین حال در مورد احتمال سفر آقای کیم به ایالات متحده نیز اظهارات مشابهی را بیان کرده و تاکیده کره شرایط هنوز برای چنین سفر احتمالی مهیا نیست: «فکر می‌کنم ما هنوز باید خیلی کارهای دیگر را به انجام برسانیم».

نخستین نشست رهبران دو کشور در تیر ماه سال پیش در سنگاپور انجام شد. دیدار سنگاپور نخستین دیدار رهبران دو کشور در دوره زمامداری بود.

آن‌ها سپس در زمستان در ویتنام دیدار کردند، اما آن دیدار به توافقی مکتوب ختم نشد و عملا ناموفق بود.

سومین دیدار آقایان ترامپ و کیم نیز در منطقه حائل نظامی بین دو کره انجام شد و دو طرف توافق کردن مذاکرات بین گروه‌های کاری از سر گرفته شود، هرچند هنوز چنین چیزی رخ نداده‌است.

اردوغان: با گسترش منطقه امن مرزی سه میلیون سوری می‌توانند به کشورشان برگردند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، دوشنبه ۲۵ شهریور گفت، اگر منطقه امن از مرز شمالی سوریه تا رقه و دیرالزور گسترش یابد تا سه میلیون پناهنده سوری می توانند به این منطقه بازگردند.

رئیس جمهوری ترکیه این اظهارات در نشست خبری به همراه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مطرح کرده است.

پنجمین اجلاس سه‌جانبه رؤسای جمهوری این سه کشور دوشنبه به میزبانی دولت ترکیه در آنکارا و با محور «مذاکره برای حل مسائل داخلی سوریه به ویژه وضعیت ادلب» برگزار شد.

در پایان این نشست، رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه با صدور بیانیه‌ مشترکی بر انجام «اقدامات مشخص» برای کاهش تنش در ادلب سوریه و « تسهیل شروع به کار کمیته قانون اساسی» در این کشور تأکید کردند.

در حال حاضر حدود چهار میلیون از مهاجران سوری ساکن ترکیه هستند که بالاترین رقم آوارگان سوری در یک کشور به حساب می‌آید. در مواردی بین آوارگان سوری و مردم ترکیه درگیری‌هایی نیز روی داده است.

سفر هیئت طالبان به تهران

تصویری از هیات نمایندگان طالبان که بهار امسال برای مذاکره با سیاستمداران افغانستان روانه مسکو شده بود

خبرگزاری تسنیم خبر داد که اعضای دفتر سیاسی طالبان در تهران با برخی مقامات وزارت امور خارجه و همچنین مقامات سیاسی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرده‌اند.

بر اساس این گزارش اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر پس از سفر به مسکو به تهران سفر و با برخی مقامات وزارت امور خارجه و همچنین مقامات سیاسی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرده‌اند.

روز جمعه ۲۲ شهریور گزارش‌هایی از حضور هیاتی از دفتر قطر طالبان در مسکو جهت گفت‌وگو با مقامات روسیه منتشر شده بود.

مذاکرات صلح با گروه طالبان که بخشی وسیعی از افغانستان را در اختیار دارند،‌ طی ماههای اخیر در جریان بوده است اما دونالد ترامپ عصر شنبه ۱۶ شهریور در چند توییت اعلام کرد، برنامه دیدار با رهبران طالبان و رئیس‌جمهوری افغانستان در کمپ دیوید را لغو کرده است.

گروه طالبان سال گذشته نیز هیئتی را به تهران اعزام کرد که با گروهی از دیپلمات‌های ایرانی به ریاست عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، گفت‌وگو کند.

روحانی حمله به تاسیسات نفتی عربستان را «دفاع مشروع مردم یمن» خواند

حسن روحانی در نشست آنکارا در روز دوشنبه، ۲۵ شهریور

رئیس‌جمهور ایران حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را «دفاع مشروع مردم یمن» خواند و تاکید کرد که «آنها نمی‌توانند در برابر ویرانی کشورشان دفاع مشروع نداشته باشند».

حسن روحانی، روز دوشنبه، ۲۵ شهریور، در حاشیه نشست با روسای جمهوری روسیه و ترکیه گفت که «مردم یمن ناچارند در برابر این همه تجاوز و سیل اسلحه از آمریکا و اروپا به سمت عربستان و امارات، پاسخ دهند».

شبه‌نظامیان حوثی، مورد حمایت جمهوری اسلامی، مسئولیت حملات بامداد شنبه به تاسیسات نفتی عربستان را برعهده گرفته و مدعی شده‌اند که این حملات با استفاده از ده پهپاد صورت گرفت.

با این حال ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی در جنگ یمن، روز دوشنبه گفت که سلاح‌های استفاده شده در این حمله ایرانی هستند.

شماری از مقام‌های آمریکایی، از جمله مایک پومپئو، انگشت اتهام را به سوی جمهوری اسلامی نشانه رفته‌اند و از دست داشتن ایران در این حملات سخن گفته‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز روز دوشنبه با اشاره به اینکه ایران هرگونه دست داشتن در حملات اخیر به تأسیسات نفتی عربستان را تکذیب کرده است در پیامی توئیتری نوشت: آنها در ماجرای ساقط کردن پهپاد آمریکایی هم به «یک دروغ بزرگ» متوسل شدند.

شبنم نعمت‌زاده در جلسه دادگاه: پنج سال بیکار بودم

شبنم نعمت‌زاده در جلسه دادگاه در روز دوشنبه، ۲۵ شهریور،

نخستین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده، فرزند محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر سابق صنعت، روز دوشنبه، ۲۵ شهریور، برگزار شد.

شبنم نعمت‌زاده، رئیس هیئت مدیره شرکت رسا واحمد رضا لشگری پور، دیگر متهم این پرونده مدیر عامل این شرکت است.

این دو نفر به «مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در امر توزیع دارو» به میزان «۱۸۵ میلیارد تومان» متهم شده‌اند.

بر اساس کیفرخواست قرائت شده در دادگاه، این دو نفر «از سال ۹۲ اقدام به خرید انبوه دارو از شرکت‌های مختلف کرده اند اما چک‌هایی که داده بودند برگشت خورده است».

در کیفرخواست اعلام شده که کمبود داروی آنتی بیوتیک در اوایل سال ۹۷ «به دلیل اختلال بسیار این شرکت در بازار بوده است».

شبنم نعمت زاده در جلسه دادگاه گفت: «سال ۷۵ از دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شدم و تا سال ۸۰ بیکار بودم پدر من وزیر بود، اما پنج سال به دنبال کار بودم و در این مدت کار‌های هنری را انجام می‌دادم تا از طریق یکی از دوستان اواخر سال ۷۹ در بیمارستان میلاد مشغول به کار شدم».

وی اعلام کرد که کار خود را «از صفر شروع کرده» و در سال ۸۸ شرکت شخصی خود را تشکیل داده است.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر سابق صنعت و معدن و تجارت، اتهامات مطرح‌شده دربارهٔ دخترش را رد کرده و گفته‌است که مشکل شرکت دخترش فقط بدهی بوده و تخلفی نداشته‌است.

وی گفته بود که «می‌خواهند مسائل را سیاسی کنند».

وزیر انرژی آمریکا: برای مقابله با ایران باید ائتلافی از چند کشور ایجاد شود

ریک پری برای شرکت در نشست سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین رفته و مصاحبه او تلفنی انجام شد

ریک پِری، وزیر انرژی آمریکا، با اشاره به اینکه کشورهای منطفه خاورمیانه ایران را «همسایه‌ای دیوانه» می‌بینند گفت این کشورها باید با تشکیل ائتلافی، در برابر اقدامات «شرورانه» ایران بایستند.

آقای پری روز دوشنبه به شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی گفت: «زمان آن است که ائتلافی از کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده انرژی که سربه‌راه و جدی هستند شکل بگیرد که کنار هم بایستند و فعالیت‌های بدخیم و شرورانه ایران را متوقف کنند».

حملات بامداد شنبه به تأسیسات نفتی عربستان سعودی بیش از پنج‌ونیم میلیون بشکه نفت از تولید روزانه این کشور کاسته و قیمت نفت در بازارهای جهانی را در روز دوشنبه حدود ۱۰ درصد افزایش داد.

حوثی‌های یمن مسئولیت حمله به تأسیسات نفتی عربستان را برعهده گرفته‌اند.

شماری از مقام‌های آمریکایی این حمله را به ایران نسبت داده‌اند.

جمهوری اسلامی دست داشتن در این حملات را رد کرده است اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه گفت: آنها در ماجرای سقوط پهپاد آمریکایی هم یک «دروغ بزرگ» گفتند.

فرماندار تهران: برخی رانندگان سرویس مدارس دکترا دارند

به گفته فرماندار تهران، ۸۴۴ راننده سرویس مدارس در پایتخت مدرک کارشناسی دارند

عیسی فرهادی، فرماندار تهران، می‌گوید ۸۴۴ راننده سرویس مدارس تهران لیسانس دارند و بین رانندگان افرادی نیز با مدرک دکتری و فوق لیسانس نیز دیده می‌شود.

عیسی فرهادی بدون اشاره به جزئیاتی بیشتر در این باره گفت که ۱۷۰ هزار دانش‌آموز در سال گذشته از سرویس‌های مدارس ویژه سازمان تاکسی‌رانی استفاده کردند.

سعید نمکی، معاون توسعه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران، پیش از این خبر داده بود که ۴۲ درصد از بیکاران کشور فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها هستند.

خبرگزاری مهر نیز قبلا گزارش داده بود در بین گروه‌های عمده رشته تحصیلی، بیشترین نرخ بیکاری به ترتیب مربوط به گروه‌های علوم کامپیوتر با ۴۱.۱۴ درصد، حفاظت محیط زیست با ۳۷.۶ درصد، هنر با ۲۸ درصد و علوم فیزیکی (طبیعی) با ۲۷.۸ درصد و کمترین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان نیز مربوط به گروه دامپزشکی است.

نرگس محمدی: تعداد زندانیان سیاسی زن به سرعت در حال افزایش است

نرگس محمدی، نایب رئیس زندانی کانون مدافعان حقوق بشر

نرگس محمدی، نایب رئیس زندانی کانون مدافعان حقوق بشر، می‌گوید که از زمان بر سر کار آمدن ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه جمهوری اسلامی، تعداد زندانیان سیاسی زن در زندان اوین «به سرعت در حال افزایش است».

خانم محمدی در یادداشتی که روز دوشنبه، ۲۵ شهریور، در وب‌سایت «کلمه» منتشر شد تأکید کرده است: «تا چند وقت پیش، در این بند ۱۵ تا ۲۰ زندانی زن بودیم، اما اکنون ۵۶ زندانی زن (فقط) در بند اوین هستیم».

این فعال حقوق بشر همچنین نوشته است که درباره زندانیان سیاسی زن پی در پی«مقررات سخت‌گیرانه تحمیل می‌شود».

همچنین به نوشته خانم محمدی، «بازداشتگاه‌های غیرقانونی و خارج از نظارت سازمان زندان‌ها در اطراف شهر تهران دایر و فعال شده و متهمان در سلول های انفرادی امنیتی نگهداری شده و مورد بازجویی قرار می‌گیرند‌».

در هفته‌های گذشته نیز تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی در بیانیه‌های متعددی تأکید کرده‌اند که در دوره مدیریت ابراهیم رئیسی، فعالان سیاسی و مدنی حکم‌های زندان طولانی‌مدت دریافت کرده و «فشارهای سازمان‌یافته» بر فعالان اجتماعی افزایش یافته است.

نرگس محمدی در یادداشت خود نوشته است: «سحر در مقابل دادگاه انقلاب در خیابان معلم خود را به آتش کشید. درست جایی که قدرت حاکمه عدالت را به زنجیر کشیده است. درد جان سوز را با شیوه ای دردناک باید عیان کرد . سحر درد حبسِ عدالت را با به آتش کشیدن جانش عیان کرد».

سحر خدایاری، معروف به «دختر آبی»، ۱۱ شهریور امسال، در واکنش به تشکیل پرونده قضایی به‌ خاطر ورود به ورزشگاه آزادی، مقابل یکی از دادسراهای تهران خودش را به آتش کشید و بعد از چند روز درگذشت.

ترامپ: به نفت و گاز خاورمیانه نیازی نداریم اما به متحدان کمک می‌کنیم

با تشدید تهدیدها علیه تولیدات نفت و گاز در منطقه خاورمیانه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در یک پیام توئیتی نوشت که کشورش به نفت و گاز خاورمیانه نیازی ندارد.

او در این پیام نوشت: «از آنجا که در سال‌های اخیر در حوزه انرژی بسیار خوب عمل کرده‌ایم (با تشکر از آقای رئیس جمهور!) تبدیل به صادرکننده خالص انرژی شده‌ایم و اکنون تولیدکننده اول انرژی در جهان هستیم. به نفت و گاز خاورمیانه احتیاجی نداریم و در اصل نفتکش‌های بسیار کمی در آن منطقه داریم، اما به هم‌پیمان‌های خود کمک خواهیم کرد!»

تاسیسات نفتی در بقیق و میدان نفتی خریص، روز شنبه هدف حملات گسترده پهپادی قرار گرفت که باعث شد ظرفیت تولید نفت عربستان از آن روز حدوداً‌ نصف شود. حوثی‌های یمن مسئولیت این حملات را برعهده گرفته اند اما مقام‌های آمریکایی مسئول این اقدام را ایران می‌دانند. جمهوری اسلامی ایران دست داشتن در این حملات را رد می‌کند.

طی چند سال گذشته آمریکا بیشترین جهش در تولید نفت دنیا را داشته است. پارسال تولید این کشور به مرز ۱۱ میلیون بشکه در روز رسید که نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایشی ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد و به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شد.

امسال نیز انتظار می‌رود این رقم به ۱۲.۴ میلیون بشکه اوج بگیرد و سال آینده دوباره حدود یک میلیون بشکه افزایش یابد.

نامه کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ به خامنه‌ای

صحنه‌ای از اعتراضات کارگران کارخانه نیشکر هفت‌تپه

کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ با نزدیک به یک میلیون عضو، در نامه‌ای به علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، به آنچه نقض حقوق تشکل‌های کارگری در ایران نامید، اعتراض کرد.

این کنفدراسیون کارگری نروژ با اشاره به «اذیت و آزار شمار قابل توجهی از اعضای جنبش مستقل کارگری در ایران» نوشت که «آنها در ارتباط با فعالیت‌های کاملاً برحق و قانونی اتحادیه‌ای بازداشت و شکنجه شده‌اند.»

اشاره این نامه به بازداشت فعالان کارگری در نیشکر هفت‌تپه و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران بوده‌است.

از جمله فعالانی که در نامه کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ از آنها نام برده شده‌ است، اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، محمد خنیفر، ساناز الهیاری، عسل محمدی، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی‌فرد، حسن سعیدی، رسول طالب مقدم، عاطفه رنگریز، مرضیه امیری، ندا ناجی و نسرین جوادی هستند.

کنفدراسیون کارگری نروژ از علی خامنه‌ای خواست دستور آزادی همه فعالان کارگری و حامیان حقوق کارگران، پایان سرکوب کارگران و اعضای اتحادیه‌های کارگری و آزادی ایجاد تشکل‌های کارگری را صادر کند.

دادستان زاهدان از صدور حکم اعدام برای دو نفر خبر داد

علی موحدی‌راد، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان از صدور حکم اعدام و حبس برای دو تن که آنها را اعضای «گروه تروریستی» نامید، خبر داد.

علی موحدی‌راد، این دو نفر را امین- ب و عبدالحکیم – ک معرفی کرد و گفت که اتهام آنها محاربه، عضویت و همکاری با گروه‌های ترویستی است. وی در مورد هویت این گروه و زمان و مکان بازداشت این افراد توضیحی نداد.

دادستان زاهدان، با رد شایعه «مولوی» بودن این دو متهم گفت سندی مبنی بر تحصیلات حوزوی این دو نفر در دست نیست و حکم صادر شده علیه آنها هم هنوز قطعی نشده‌است.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران تنها در ماه گذشته میلادی، ۳۸ تن در ایران اعدام شده‌اند و این آمار، نسبت به رقم مشابه در سال گذشته، تقریباً دو برابر شده‌است.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG