لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۴۹

سخنگوی وزارت خارجه ایران بار دیگر خواستار رفع توقیف نفتکش در جبل‌الطارق شد


عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه، ۲۱ تیرماه، ضمن تاکید بر این که مقصد نهایی ابرنفتکش توقیف‌شده در جبل‌الطارق سوریه نبوده است بار دیگر خواستار رفع توقیف این ابرنفتکش حامل نفت ایران شد.

عباس موسوی در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی ایرنا گفت: «ادعاهای لندن درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران به لحاظ حقوقی قابل اعتنا نیست و از انگلیسی‌ها می‌خواهیم هر چه زودتر این نفتکش را رها کنند.»

اشاره این مقام وزارت خارجه به نفتکشی به نام گریس ۱ است با پرچم پاناما و حامل نفت خام که هفته گذشته در آب‌های نزدیک به جبل‌الطارق به دست نیروی دریایی بریتانیا توقیف شد.

سخنگوی وزارت خارجه روز جمعه همچنینن این امر را که مقصد نهایی این نفتکش سوریه بوده است «نادرست» خواند.

ابرنفتکش گریس ۱ به ظن نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا از طریق انتقال نفت به یک پالایشگاه در بانیاس سوریه توقیف شده است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۱۴ تیرماه، به نقل از یک سخنگوی دولت محلی جبل‌الطارق گزارش داد که پلیس در حال تحقیقات از خدمه ابرنفتکش گریس ۱ با هدف «تعیین ماهیت محموله و مقصد نهایی آن» است.

پس از آن که گمانه‌زنی‌هایی درباره نوع محموله نفتکش «گریس ۱» شد، دولت جبل‌الطارق روز دوشنبه اعلام کرد آزمایش‌های صورت‌گرفته دقیقا نشان می‌دهد که محموله این تانکر توقیف‌شده «نفت خام» ایران است.

با این حال هنوز گزارشی از تعیین دقیق مقصد این نفتکش منتشر نشده است.

در این باره پیشتر عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، گفته است که مقصد این نفتکش سوریه نبوده، بلکه «جای دیگری» می‌رفته است.

عباس موسوی هم در مصاحبه خود با ایرنا می‌گوید: «همان طور که قبلاً هم گفته‌ام این نفتکش نمی‌تواند در بنادر سوریه پهلو بگیرد، زیرا یک سوپرتانکر است.»

مصاحبه سخنگوی این وزارتخانه یک روز پس از آن منتشر می‌شود که خبر رسید ناخدای نفتکش و اسناد و مدارک موجود در این نفتکش با عنوان گریس ۱ نیز توقیف شده است.

ساعاتی پیشتر دولت بریتانیا در روز پنج‌شنبه رسما اعلام کرده بود که سه قایق ایرانی تلاش کرده‌اند در آب‌های خلیج فارس راه را بر یک نفتکش این کشور ببندند.

نیروی دریایی سپاه پاسداران تلاش برای «تصرف» نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز را تکذیب کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روز جمعه همچنین از حضور مجدد سفیر بریتانیا در تهران در وزارت امور خارجه «برای بار چهارم طی یک هفته گذشته» برای توضیح درخصوص توقیف نفتکش حامل نفت ایران خبر داد.

به گفته عباس موسوی، «حرف لندن به لحاظ حقوقی چندان قابل اعتنا و توجه نیست، مگر این که آنها تحت تاثیر آمریکایی‌ها بخواهند وارد بازی خطرناک و ناپیدا شوند».

آقای موسوی پنج‌شنبه شب هم مصاحبه‌ای با صداوسیما داشته که در آن می‌گوید: «با ارائه اسناد و مدارک، چندین بار به انگلیسی‌ها گفتیم و گوشزد کردیم که این اقدام آنها تنش‌آفرین و همسو با سیاست‌های خصمانۀ آمریکاست.»

هفته گذشته گزارش شده بود که بریتانیا «به خواسته» دولت دونالد ترامپ ابرنفتکش گریس ۱ را توقیف کرده است.

منابع: خبرگزاری‌های مهر و ایرنا، رادیوفردا/ ف. دو.

دیدن نظرات (۳۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG