لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۵۸

خبرخوان

ایران «نزدیک به صد هزار هیئت مذهبی ثبت‌شده» دارد

محمد قمی از مرداد ۱۳۹۷ با حکم علی خامنه‌ای به ریاست سازمان تبلیغات اسلامی منصوب شده است

محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ایران، روز جمعه از وجود نزدیک به صد هزار هیئت مذهبی ثبت‌شده در کشور خبر داد و گفت: «مسائل روز انقلاب اسلامی باید توسط هیئت‌های مذهبی حل شود.»

به‌ گزارش خبرگزاری مهر، آقای قمی که در همایش «هیئت‌های محوری و برگزیده کشور» در مجتمع مذهبی در کنار مسجد جمکران قم سخن می‌گفت، با اشاره به «تأکیدات رهبر جمهوری اسلامی به تبلیغ سبک زندگی اسلامی و اهتمام به امر خانواده»، تأکید کرد که در هیئت‌ها «باید تبلیغ دین به صورت خانوادگی انجام شود.»

موضوع سبک زندگی در سال‌های اخیر مورد توجه رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفته است. او در شهریور ۱۳۹۵ از تغییر سبک زندگی به عنوان یک برنامه دشمن یاد کرد و گفت دشمن با راه‌اندازی جریان‌های نفوذی و «شبکه‌سازی در داخل ملت به وسیله پول و جاذبه‌های جنسی» دنبال این است که جامعه «همان چیزی را فکر کند که آن آمریکایی فکر می‌کند».

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در سخنان امروز خود همچنین با بیان این‌ که بخش‌های مهمی از جامعه ایرانی «به‌واسطه هجوم طرح‌های لیبرالیستی» دچار آسیب‌های جدی شده‌ است، اضافه کرد: «هم‌اکنون NGOهای خانگی با موضوع تربیت کودک بر اساس اصول فرویدی یا همسرداری به شیوه لیبرالیستی با تأکید بر توانمندسازی زنان به شکل غربی، به مسیر نفوذ رسمی برای برهم زدن تعادل جامعه ایرانی تبدیل شده‌اند.»

تقویت و گسترش هیئت‌های مذهبی و جامعه مداحان و حمایت گسترده رسانه‌ای از آنها از برنامه‌های مهم جمهوری اسلامی برای پی‌گیری اهداف خود در زمینه «تربیت و سبک زندگی اسلامی» است که از زمان دولت اول محمود احمدی‌نژاد به این‌سو تشدید شده است.

رضا معممی مقدم، از مدیران وقت سازمان تبلیغات اسلامی، دو سال پیش، از وجود بیش از ۱۹ هزار هیئت مذهبی، ۱۶۲ کانون فرهنگی تبلیغی و ۶ هزار و ۷۱۵ مداح تنها در استان تهران خبر داده بود.

محمد قمی از مرداد سال گذشته با حکم علی خامنه‌ای به ریاست سازمان تبلیغات اسلامی منصوب شده است. او تا پیش از انتصاب به این سمت، در فضای سیاسی ایران شناخته‌شده نبود.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اعتراضات ضد دولتی در هنگ‌کنگ در یازدهمین هفته ادامه پیدا کرد

خشونت‌ها و اعتراضات هفته پیش در فرودگاه، به لغو پروازها انجامید

اعتراضات ضد دولتی و علیه سیاست‌های نزدیکی بیشتر به پکن در منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ ادامه پیدا کرده‌است.

در یازدهمین هفته از اعتراضات، هزاران نفر از آموزگاران و دانش‌آموزان به صف معترضان پیوسته‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، با وجود افزایش تنش‌ها در هفته‌های گذشته، اعتراضات روز شنبه مسالمت‌آمیز و نسبتا به‌دور از خشونت بوده‌است، هرچند شماری از معترضان گفته‌اند برای روز یک‌شنبه آماده می‌شوند.

روز شنبه هوا در شبه‌جزیره توفانی بود و باران شدیدی می‌بارید. با این حال سران اعتراضات می‌گویند بیش از ۲۰ هزار تن از آموزگاران و دانش‌آموزان و دیگر معترضان روانه خیابان‌ها شده‌اند. پلیس هنگ‌کنگ می‌گوید شمار معترضان بیش از هشت هزار نفر بود.

در دیگر سو، هزاران نفر نیز در راهپیمایی حامیان پلیس هنگ‌کنگ شرکت کرده‌اند. آن‌چه با عنوان تجمع حامیان پلیس مشهور شده، عمدتا دربرگیرنده هواداران اداره‌کنندگان هنگ‌کنگ و حامیان نزدیکی بیشتر به پکن است.

به گفته برگزارکنندگان راهپیمایی حامیان پلیس، نزدیک به «نیم میلیون نفر» در آن شرکت کرده‌اند. پلیس اما شمار راهپیمایان را صد هزار نفر برآورد کرده‌است.

روز شنبه معترضان بیشتر در بخش شمالی شبه‌جزیره در منطقه کولون، نزدیک مرز چین جمع شدند، در حالی‌که حامیان دولت در مناطق اطراف ساحل در جنوب تجمع کردند.

بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در کولون روز شنبه کرکره‌ها را پایین کشیدند تا از گزند درگیری احتمالی دور بمانند.

معترضان در ۱۱ هفته گذشته در روزهای آخر هفته روانه خیابان‌ها می‌شوند. درگیری‌ها و تنش‌ها ممکن است روز یک‌شنبه بالا بگیرد.

چهار زنی که به اتهام ورود به ورزشگاه آزادی بازداشت شده بودند «آزاد شدند»

به گفته یک عضو دیدبان حقوق بشر، چهار تن از زنانی که به اتهام تلاش برای ورود به ورزشگاه آزادی بازداشت شده بودند، روز شنبه با قرار وثیقه آزاد شدند.

تارا سپهری‌فر، پژوهشگر بخش ایران در دیدبان حقوق بشر، در پیامی توئیتری نوشت که فروغ علایی، زهرا خوش‌نواز، لیلی ملکی و هدیه مروستی عصر شنبه با قرار وثیقه از زندان قرچک ورامین آزاد شده‌اند.

در روزهای اخیر برخی فعالان حقوق زنان و مدافعان حقوق بشر گزارش داده بودند که چند تن از دختران معروف به «دختران آزادی» و همچنین فروغ علایی، عکاس خبری، در ورزشگاه آزادی بازداشت شده و دست‌کم از روز سه‌شنبه در زندان قرچک نگهداری می‌شوند.

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، تا نهم شهریور به ایران مهلت داده است که موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند.

زنان زندانی در قرچک: وضعیت زندان به جایی رسیده که شماری از زندانیان خودزنی می‌کنند

«ندامتگاه شهر ری»، معروف به قرچک ورامین، در جاده قم واقع شده است

حدود دویست نفر از زندانیان بند زنان در زندان قرچک در نامه‌ای به مدیرکل سازمان زندان‌های تهران، ضمن شرح وضعیت نامناسب این زندان، اعلام کرده‌اند روز شنبه در اعتراض به این وضعیت از گرفتن غذای زندان خودداری می‌کنند.

بر اساس این نامه، که در شبکه‌های اجتماعی از جمله کانال تلگرامی «کمپین حمایت از بازداشت‌شدگان هفت‌تپه و زندانیان ترقی‌خواه» منتشر شده، فشارها بر زندانیان قرچک به حدی است که شماری از آنها اقدام به «خودزنی» می‌کنند، «برای آرامش روان مشت‌مشت قرص می‌خورند» و برای تأمین مایحتاج خود «به اجبار تن به انجام کارهای دیگران» می‌دهند.

نویسندگان این نامه خطاب به حشمت‌الله حیات‌الغیب، مدیرکل سازمان‌های زندان‌های تهران، نوشته‌اند: ماه گذشته، دیدار شما از زندان قرچک «کمتر از ده دقیقه به طول انجامید» اما «برای همان بازدید چند دقیقه‌ای، زندانیان بالغ بر دو هفته در رنج و عذاب بودند تا بلکه صحنه‌آرایی صورت گیرد و مشکلات با چیدن ویترین نادیده گرفته شوند».

به نوشته زندانیان بند ۵ زندان قرچک، شماری از زندانیان این بازداشتگاه «سال‌هاست تنها راه تأمین مخارجشان شستن لباس دیگر زندانیان است» و یکی از «صحنه‌آرایی‌ها» که در روز بازدید انجام گرفت کندن طناب‌ها و رخت‌آویزهایی بود که این موضوع را عیان می‌کرد.

دو روز پیش‌تر نیز عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان و زندانی همین زندان، در نامه‌ای نوشته بود «قرچک نام مستعار جهنم است».

نماینده فوتسال ایران نایب قهرمان باشگاه‌های آسیا شد

تیم فوتسال «مس سونگون»، نماینده ایران در مسابقات فوتسال جام باشگاه‌های آسیا، نتوانست از عنوان قهرمانی خود دفاع کند و به مقام نایب قهرمانی این مسابقات بسنده کرد.

مسابقه پایانی این رقابت‌ها روز شنبه در بانکوک، پایتخت تایلند، برگزار شد و تیم مس سونگون با نتیجه دو بر صفر مغلوب تیم «ناگویا اوشنز» از ژاپن شد و به مقام نایب قهرمانی این مسابقات دست یافت.

تیم ناگویا اوشنز پیش از این در سال‌های ۲۰۱۱، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ نیز قهرمان جام باشگاه‌های آسیا شده بود.

همچنین در این رقابت‌ها تیم ویتنام با پیروزی بر ازبکستان به مقام سومی دست یافت.

تیم مس سونگون در مسابقات قبلی این رقابت‌ها تیم‌های کویت، امارات، لبنان و ازبکستان را شکست داده بود.

حمله پهپادی حوثی‌های یمن به یک میدان نفتی در خاک عربستان سعودی

تصویری از یکی از پهپادهای ساخت ایران که از حوثی‌های یمن به دست آمده است – عکس از بایگانی

ساعاتی پس از آنکه حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی از حمله پهپادی به یک میدان نفتی در خاک سعودی خبر دادند، وزیر نفت عربستان اعلام کرد این حمله تلفاتی در بر نداشته و خساراتی جزئی برجای گذاشته است.

خبر «حمله ۱۰ پهپاد» به «یک پالایشگاه و میدان نفتی سعودی» را صبح شنبه سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی اعلام کرد اما به زمان این حمله اشاره‌ای نکرد.

ساعاتی بعد رسانه‌های عربستان سعودی به نقل از خالد الفالح، وزیر نفت این کشور، گزارش دادند که این حمله پهپادی ساعت شش صبح شنبه علیه میدان گازی «الشیبه» در شرق این کشور صورت گرفته است که زیر نظر شرکت آرامکو قرار دارد.

به نوشته وبسایت وزارت نفت سعودی، این حمله تلفاتی انسانی در برنداشت و با مهار آتش‌سوزی پس از آن، میزان خسارات نیز اندک بوده است.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر بر حملات خود به اهدافی در خاک عربستان افزوده‌اند و ائتلاف به رهبری عربستان نیز در مقابل، اقدام به بمباران مواضع آنان در یمن کرده است.

توضیحات صاحب قرارداد چهار میلیاردی برای سانسور کتاب

سهراب حمیدی، مدیرعامل مؤسسه «کارآفرینان فرهنگ و هنر»

در پی انتشار تصویر قرارداد چهار میلیارد تومانی وزارت ارشاد با یک مؤسسه خصوصی برای سانسور ۱۳ میلیون صفحه کتاب در یک سال، مدیرعامل این مؤسسه روز شنبه گفت پشت این قرارداد «هزار نفر از اساتید دانشگاه هستند که در ممیزی نقش دارند» و اسامی آن‌ها در اختیار وزارت ارشاد است.

سهراب حمیدی، مدیرعامل مؤسسه «کارآفرینان فرهنگ و هنر»، در عین حال درباره نقش این مؤسسه افزود که ارشاد نمی‌تواند دستمزدهای بررسی کتاب را مستقیم پرداخت کند چون «ممیزها شخصیت‌های دانشگاهی و علمی هستند و نمی‌خواهند برای بررسی کتاب‌ها اسم‌شان منتشر شود».​

بر اساس قرارداد وزارت ارشاد با مؤسسه‌ «کارآفرینان فرهنگ و هنر» امور مربوط به سانسور کتاب در سراسر کشور در سال ۱۳۹۷ به عهده این مؤسسه خصوصی گذاشته شده و وزارت ارشاد موظف شده است چهار میلیارد تومان طی سه قسط به این مؤسسه بپردازد.

سهراب حمیدی همچنین با اشاره به این‌ که این قرارداد از نوع «پشتیبانی و اجرایی» است، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس چند بار تأکید کرد که ارائه هرگونه توضیح درباره جزئیات و شیوه اجرای کار بر عهده محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد، است.

یک روز پس از انتشار تصویر قرارداد، روابط معاونت فرهنگی وزارت ارشاد نیز در واکنش به برخی حاشیه‌ها و ابهامات به این توضیح بسنده کرد که «نظارت بر کتاب و نشر» خصوصی‌سازی نشده، بلکه فقط «امور اجرایی و اداری» آن به یک مؤسسه خصوصی سپرده شده است.

آقای حمیدی، مدیرعامل مؤسسه، همچنین با بیان این‌ که چهار میلیارد تومان هزینه دستمزد «بررس‌های کتاب‌هاست که شصت هفتاد هزار کتاب در سال می‌خوانند»، تأکید کرد که سهم مؤسسه «کمتر از دو درصد است که صرف هزینه جاری می‌شود».

این در حالی است که در ماده ۶ این قرارداد ذکر شده این مؤسسه می‌تواند ۱۰ درصد از مبلغ قرارداد را جهت امور اجرایی و پشتیبانی برداشت کند.

سهراب حمیدی که همزمان «بازرس مالی خانه کتاب»‌ نیز هست، همچنین تأکید کرد که وزارت ارشاد برای انجام کار «ممیزی» باید هزاران فقره چک صادر می‌کرد و چون محدودیت‌هایی دارد، آن را به مؤسسه «کارآفرینان فرهنگ و هنر» واگذار کرده است.

در جمهوری اسلامی به سانسور کتاب گفته می‌شود «بررسی و نظارت یا ممیزی» و به کسانی که این کار را برعهده دارند گفته می‌شود «ممیز و بررس کتاب».

نماینده مجلس: استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید، بخشی از گام سوم کاهش تعهدات برجامی

تصویر سانتریفیوژهای ایران در سایت نطنز در تلویزیون ایران

یک نماینده مجلس ایران می‌گوید، یکی از اقدامات جمهوری اسلامی در گام سوم «کاهش تعهدات برجام» استفاده از سانتریفیوژهای آی‌آر ۸ و آی‌ار ۶ خواهد بود.

محمدابراهیم رضایی، رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز شنبه، ۲۶ مرداد، گفت: «ما در حال حاضر، از سانتریفیوژهای قدیمی و در سطح آی.ار۱ استفاده می‌کنیم، در حالی که سانتریفیوژهای آی‌آر ۸ و آی‌ار ۶ آماده بهره‌برداری هستند و ظرفیت آنان از ۲۶ تا ۴۸ برابر سانتریفیوژهای فعلی است.»

وی اضافه کرد: «ایران صرفا به دلیل تعهد به برجام برخی از سانتریفیوژها را جمع‌آوری کرد اما همه این موارد قابل بازگشت است و این مسئله را گام به گام عملیاتی می‌کنیم.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دهم خرداد در گزارش فصلی خود از نصب تا ۳۳ سانتریفیوژ آی‌آر ۶ خبر داده و اعلام کرده بود ایران تنها ده دستگاه از این ماشین‌ها را با هگزافلوراید اورانیوم خوراک‌دهی کرده است.

دیپلمات‌های اروپایی به رویترز گفته‌اند، این که ایران در حال حاضر می‌تواند چند دستگاه از این ماشین‌های پیشرفته را مورد آزمایش قرار دهد، از نقاط «خاکستری»و قابل بحث است.

در همین حال جکی ولکات، سفیر آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد در بیانیه‌ای‌ ایران را متهم کرد که با به کار گرفتن سانتریفیوژهای پیشرفته، توافق هسته‌ای موسوم به برجام را نقض کرده است.

حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران، روز ۱۸ اردیبهشت امسال اعلام کرد که تهران تعهدات خود ذیل برجام را کاهش می‌دهد و ۶۰ روز به کشورهای اروپایی مهلت داد تا به تعهدات‌شان در زمینه امکان فروش نفت ایران و مبادلات بانکی عمل کنند.

آقای روحانی روز ۲۳ مرداد گفت: «اگر در پایان ۶۰ روز دوم به نتیجه نرسیدیم، حتماً مرحله سوم را آغاز خواهیم کرد و بعد از آن باز هم ۶۰ روز فرصت خواهیم داد تا به راه‌ حل منطقی، درست و متوازن برسیم و به تعهد در برابر تعهد پایبند هستیم.»

ایران در گام اول اعلام کرد که دیگر به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌سازی که ۳۰۰ کیلوگرم است پایبند نخواهد بود. در گام دوم که ۱۷ تیرماه اجرایی شد، تهران گفت که غنی‌سازی را از سطح ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد افزایش داده است.

هیئت حوثی‌ها در تهران با سفرای غربی دیدار و مذاکره کرد

راب مک‌ار از میزبانی ایران قدرددانی کرده است

سفیر بریتانیا در تهران روز شنبه خبر داد که هیئت حوثی‌ها در تهران با سفرای کشورهای غربی «دیدار و مذاکره کرده است».

راب مک‌ار، سفیر بریتانیا، در پیامی توییتری این خبر را منتشر کرده و با ذکر نام وزارت خارجه جمهوری اسلامی در این پیام بابت میزبانی این مذاکرات تشکر کرده است.

آقای مک‌ار در این پیام می‌نویسد که هیئت حوثی‌ها علاوه بر او، با سفیران کشورهای ایتالیا و فرانسه و آلمان در تهران دیدار داشته است.

سفیر بریتانیا در تهران اشاره نکرده است که این مذاکرات در چه روزی انجام شده است.

با این همه هفته گذشته هیئتی بلندپایه از رهبران شیعیان حوثی یمن در تهران به سر می‌برد.

در چارچوب همین سفر بود که آیت‌الله خامنه‌ای روز سه‌شنبه، ۲۲ مردادماه، با سخنگوی حوثی‌ها در تهران دیدار داشت.

رهبر جمهوری اسلامی در نخستین دیدار خود با یک هیئت بلندپایه یمنی در تهران، «سعودی‌ها و اماراتی‌ها» را متهم کرد که «به دنبال تجزیه یمن هستند» و خواستار آن شد که حوثی‌ها «با قدرت در مقابل این توطئه» بایستند.

دیدبان حقوق بشر خواستار آزادی «دختران آزادی» شد

پنج دختر که پس از گریم و با آرایش مردانه موفق به ورود به ورزشگاه برای تماشای مسابقه فوتبال شده‌اند

در پی انتشار خبر بازداشت دست‌کم چهار زن جوان در ورزشگاه آزادی و انتقال آنان به زندان قرچک ورامین، سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر، روز جمعه، با تأکید بر غیرقانونی بودن ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه در ایران، خواستار آزادی این دختران و لغو «ممنوعیت تبعیض‌آمیز علیه زنان» شد.

روز گذشته برخی فعالان حقوق زنان و مدافعان حقوق بشر از بازداشت زهرا خوش‌نواز، لیلی ملکی، هدیه مروستی و فروغ علایی در روز دوشنبه، ۲۱ مرداد، هنگام تلاش برای ورود به ورزشگاه آزادی تهران خبر دادند.

برخی گزارش‌ها نیز شمار بازداشت‌شدگان را شش نفر ذکر کرده و گفتند نهاد بازداشت‌کننده این دختران سازمان اطلاعات سپاه بوده و بازداشت‌ها به خواسته مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، انجام شده است.

فدراسیون فوتبال ایران خبر بازداشت این دختران را تایید یا تکذیب نکرده، اما سخنگوی این فدراسیون گفته است این نهاد نقشی در این موضوع نداشته است.

سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر با اشاره به این‌که ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در هیچ قانونی ذکر نشده و «صرفاً توسط مقامات کشور اجرا می‌شود»، این ممنوعیت را در عین حال نقض آشکار قوانین فیفا و خط‌مشی حقوق بشری آن توصیف کرده است.

بر اساس ماده ۴ اساسنامه فیفا، تبعیض علیه زنان «با تعلیق یا اخراج كاملاً ممنوع است و باعث مجازات می‌شود».

فروغ علایی که نام او در میان دختران بازداشتی معروف به «دختران آزادی» دیده می‌شود، عکاس خبری روزنامه «دنیای اقتصاد» است که اخیراً با مجموعه‌عکس «گریه برای آزادی» برنده جایزه جهانی عکاسی خبری، «ورلدپرس فوتو»، شده بود.

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، تا روز نهم شهریورماه به ایران مهلت داده است که مسئله ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند.

در ماه‌های اخیر و در پی فشارهای فیفا، زنان به‌ طور گزینشی در چند مسابقه اجازه حضور یافتند اما همین اقدام نیز با انتقاد تند مقام‌های مذهبی و قضایی جمهوری اسلامی روبه‌رو شد.

در تازه‌ترین مورد محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، درخواست این سازمان بین‌المللی برای حضور زنان در ورزشگاه را «از مصادیق نفوذ دشمن» برشمرد.

جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه‌ها را برای تماشای مسابقات فوتبال مردان ممنوع کرده است.

نماینده مسلمان کنگره آمریکا اجازه دیدار از اسرائیل را رد کرد

رشیده طلیب (چپ)

رشیده طلیب، نماینده مسلمان مجلس ایالات متحده، روز جمعه اجازه دیدار از اسرائیل از طرف این کشور را نپذیرفت.

به گفته خانم طلیب، به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت اسرائیل «شرایط ظالمانه‌ای» برای این دیدار گذاشته «تا او را تحقیر کند»، و به همین دلیل او نمی‌تواند آن را بپذیرد.

رشیده طلیب، نماینده مسلمان و دموکرات، قرار بود با هم‌حزبی خود که او هم مسلمان است یعنی ایلهان عمر به اسرائیل و کرانه باختری سفر کند، اما دولت بنیامین نتانیاهو روز پنج‌شنبه اعلام کرد که به آنها اجازه سفر نخواهد داد.

این موضع‌گیری دولت اسرائیل به واکنش‌های منفی فراوان دامن زد، واکنش از طرف دیگر اعضای حزب دموکرات آمریکا و حتی یکی از بزرگ‌ترین و متنفذترین لابی‌های اسرائیل در این کشور.

در پی این انتقادها، وزارت کشور اسرائیل روز جمعه اعلام کرد که تنها یک نماینده مسلمان کنگره یعنی رشیده طلیب می‌تواند به اسرائیل سفر کند.

خانم طلیب از ایالت میشیگان آمریکا خود اصلیت فلسطینی دارد.

در همین روز خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت کشور اسرائیل نوشت که خانم طلیب در نامه‌ای عهد کرده است که به «شرایط مورد نظر» اسرائیل احترام بگذارد.

به همین دلیل دولت اسرائیل با سفر او به کرانه باختری و دیدار با مادربزرگش «به دلایل بشردوستانه» موافقت کرده است.

رشیده طلیب بدون اشاره به این نامه در یک پیام توییتری نوشت که نمی‌تواند در برابر «سیاست‌های ظالمانه و نژادپرستانه» دولت اسرائیل سر خم کند.

پاسخ رد خانم طلیب به جواز سفر به اسرائیل انتقاد شدیداللحن دونالد ترامپ را به دنبال داشت.

علم الهدی: اینس‌تکس کلاهبرداری است

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد، از ساز و کار مالی ویژه اروپا برای تجارت با ایران، موسوم به اینس‌تکس به تندی انتقاد کرد و آن را «کلاهبرداری» نامید.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای علم الهدی در خطبه‌های نماز جمعه روز ۲۵ مرداد اظهار داشت: «برجام را چهار سال تجربه کردیم و اکنون نوبت اینس‌تکس شده است. برنامه‌ای که رئیس جمهور فرانسه ۱۰۰ دقیقه در موردش بحث می‌کند مشخص است کلاه‌برداری است.»

اشاره وی به تماس‌های تلفنی امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، است که با هدف حفظ توافق هسته‌ای انجام شده. اما احمد علم الهدی این امر را یک «توطئه جدید» نامیده است.

به گفته وی، اینس‌تکس راه‌حلی برای برطرف کردن مشکلات ناشی از تحریم ندارد، بلکه «از برجام هم بدتر است».

پیش از این نیز دیگر روحانیون نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی و ائمه جمعه در شهرهای مختلف ایران از اینس‌تکس با عباراتی نظیر «آب‌نبات تلخ» و سیاستی برای «تحقیر ملت ایران» نام برده بودند.

«وخامت حال جسمانی» امیرحسین محمدی‌فر در پی اعتصاب غذا

امیرحسین محمدی‌فر و ساناز اللهیاری از اعضای نشریه اینترنتی «گام» هستند که در پی انتشار مطالبی در حمایت از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه بازداشت شدند

کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از بستگان امیرحسین محمدی‌فر، از متهمان پرونده اعتراضات هفت تپه که در زندان به‌سرمی‌برد، شرایط جسمانی وی را به دلیل ادامه اعتصاب غذا، وخیم توصیف کرده است.

این نهاد مدافع حقوق بشر اظهارات مادر ساناز الهیاری، همسر آقای محمدی‌فر را بازتاب داده که گفته است توانسته او را یکشنبه گذشته در روز برگزاری دادگاه ببیند که «بسیار لاغر و خمیده» شده بود و بعد از پنج ساعت دادگاه نیز ماموران او را «با حال بد» به زندان بازگرداندند.

امیرحسین محمدی‌فر همراه ساناز الهیاری که او نیز در زندان اوین است از روز ۱۳ تیر ماه در اعتراض به وضعیت خود و بازداشت موقت دست به اعتصاب غذا زده. کمپین حقوق بشر در ایران می‌نویسد که اما خانم الهیاری «به دلیل وخیم شدن حال جسمی‌اش در تاریخ ۲۴ تیرماه به اعتصاب خود پایان داد».

این گزارش می‌گوید که علیرغم ادامه اعتصاب غذای امیرحسین محمدی‌فر، قاضی محمد مقیسه با آزادی او و بقیه متهمان پرونده تا زمان صدور رای نهایی دادگاه تاکنون موافقت نکرده است.

امیرحسین محمدی‌فر و ساناز اللهیاری از اعضای نشریه اینترنتی «گام» هستند که گفته می‌شود به دلیل انتشار مطالبی در حمایت از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه دی ماه در تهران بازداشت شدند.

سناتور گراهام: اعتماد به طالبان در افغانستان اشتباهی بزرگ‌تر از برجام خواهد بود

لیندسی گراهام، عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا و رئیس کمیته قضایی این مجلس

در حالی که تلویزیون سی‌ان‌ان گزارش کرده است دونالد ترامپ برای بررسی توافق صلح با طالبان قرار است روز جمعه با مشاوران امنیتی خود به رایزنی بپردازد، شماری از مقام‌های آمریکایی نسبت به مفاد چنین توافقی ابراز نگرانی کرده‌اند.

در تازه‌ترین مورد لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه، در چندین پیام توئیتری نوشت که اعتماد به گروه طالبان و خروج آمریکا از افغانستان بدتر از برجام خواهد بود.

سناتور گراهام در یکی از هشت پیام توئیتری‌اش نوشت: «اعتماد به طالبان برای کنترل القاعده، داعش و دیگر گروه‌های تندرو اسلام‌گرای در افغانستان، به عنوان جایگزینی برای نیروهای ضدتروریسم آمریکا، اشتباهی بزرگ‌تر از توافق [هسته‌ای] اوباما با ایران خواهد بود».

لیندسی گراهام با تأکید بر اینکه هر توافق صلحی در افغانستان که «تقویت نیروهای ضدتروریسم آمریکا را نادیده بگیرد توافق صلح نیست» از دونالد ترامپ خواسته است «از اشتباهات اوباما درس بگیرد» و برای دستیابی به توافق صلحی درست در افغانستان شتاب نکند.

گفت‌وگوهای طولانی زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، با نمایندگان گروه طالبان، سرانجام دوشنبه گذشته پس از هشت دور مذاکره در دوحه، پایتخت قطر، پایان یافت.

از نتایج نهایی مذاکرات دو طرف جزئیاتی منتشر نشده اما بنابر گزارش‌ها، توافق صلح قرار است بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان در ازای تضمین‌هایی از سوی طالبان متمرکز باشد.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران، از صدور حکم زندان برای خود خبر داد

صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی، خبر احضارش به دادسرا به دلیل یک یادداشت ایستاگرامی را حدود هفت ماه پیش منتشر کرد

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، از صدور حکم یک سال زندان برای خود خبر داد.

آقای زیباکلام روز جمعه به خبرگزاری ایرنا گفت که پس از نوشتن مطلبی در اینستاگرامش درباره مقایسه بودجه استخدام سیصدهزار روحانی با بودجه استان‌های کردستان، سیستان و بلوچستان و محیط زیست کشور دستگاه قضایی وی را به «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» متهم و این حکم را صادر کرده است.

صادق زیباکلام گفته است به حکم دادگاه اعتراض خواهد کرد.

این استاد دانشگاه تهران حدود هفت ماه پیش در تلگرامش گفته بود که «پلیس اخلاق و عفت عمومی» از وی شکایت کرده است.

این تحلیلگر سیاسی منتقد، پیشتر نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام، در دادگاه انقلاب تهران به ۱۸ ماه زندان محکوم شده بود که هنوز اجرا نشده است.

انفجار در کویته پاکستان دست‌کم چهار کشته برجای گذاشت

تجمع مردم و نیروهای امنیتی پاکستان در محل انفجار در مسجدی در کویته

انفجار بمب در یک مسجد در جنوب غرب پاکستان در روز جمعه دست کم چهار کشته و ۲۰ زخمی برجای گذاشت.

به گزارش رویترز، پلیس کویته گفته است این انفجار در مسجدی در ۲۵ کیلومتری شهر کویته رخ داده و امام جمعه این مسجد نیز کشته شده‌ است.

عبدالرزاق چیما، رئیس پلیس کویته گفته است، یک بمب ساعتی در زیر صندلی چوبی امام جمعه مسجد کار گذاشته شده بود.

رویترز می‌گوید، در کویته، مرکز ایالت بلوچستان بسیاری از شبه نظامیان اسلامگرا و جدایی‌طلب فعالیت دارند.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG