لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۲۲

خبرخوان

ظن کارشناسان آمریکایی به انفجار موشک دارای سوخت اتمی در روسیه

کارشناسان هسته‌ای آمریکا حدس می‌زنند تشعشعات اتمی در پی انفجار هفته گذشته در زاغه مهمات روسیه احتمالا به سوخت هسته‌ای موشک کروزی مربوط بوده که روسیه سال گذشته از ساخت آن خبر داده بود.

چند کارشناس هسته‌ای آمریکا روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفتند که عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که سوخت موشکی که منفجر شده، احتمالا هسته‌ای بوده است.

بعد از انفجار زاغه مهمات در شمال روسیه، منطقه سیبری، که بنا بر اعلام رسمی وزارت دفاع این کشور منجر به کشته شدن دو نفر و مجروح شدن شش تن شد، دولت روسیه شروع به تخلیه هزاران نفر از ساکنان منطقه کرد و فعالیت یک کارخانه آلومینیوم‌سازی در نزدیکی زاغه مهمات را هم کلا متوقف کرد.

با این حال شرکت روس‌اتم بعد از انفجار گفته بود پنج تن از کارکنان این شرکت کشته شده‌اند.

وزارت دفاع روسیه همچنین انتشار هرگونه تشعشعات هسته‌ای را منکر شده و گفته است یک موتور جت با سوخت مایع، منفجر شده است، اما کارشناسان آمریکایی می‌گویند سوخت مایع نه تولید تشعشع می‌کند و نه شکل انفجار آن مانند آن چیزی است که عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد.

گزارش‌ها حاکی است که مردم محلی برای در امان ماندن از تشعشعات هسته‌ای که میزان آن «اندک توصیف شده» به فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها ریخته و یُد خریداری کرده‌اند. این ماده می‌تواند تا حدودی از تاثیر مخرب تشعشعات هسته‌ای بر بدن انسان ممانعت کند.

مقامات می‌گویند که میزان تشعشع اتمی حدود ۴۰ دقیقه در محدوده مرکز آزمایش موشکی نیونوکسا از حد معمول بالاتر بود، اما پس از آن به حالت عادی بازگشت.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ادامه تظاهرات در پنجمین روز متوالی در لبنان

تظاهرات مردمی در اعتراض به بسته ریاضتی دولت لبنان برای بودجه سال آینده که سه ماه پیش تدوین و منتشر شد، به پنجمین روز خود رسید.

گزارش‌ها حاکی است به رغم عقب‌نشینی دولت لبنان از افزایش مالیات بر بنزین، تنباکو و غیره و همچنین تعریف بسته اصلاحی جدید برای جبران کسری بودجه سال آینده از منابع دیگر، اعتراضات خیابانی فروکش نکرده است.

شبکه خبری الجزیره به فراخوان معترضان برای ادامه حضور در خیابان‌ها برای اعتراض به مشکلات اقتصادی و فساد دولتی، اشاره کرده و نوشته است، مخالفان می‌خواهند اعتراضات را گسترش دهند.

طی چند روز گذشته چهار وزیر کابینه سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان استعفا کرده است.

در همین حال تصاویر منتشر شده حاکی است فرزند میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان نیز به اعتراضات پیوسته و جمعی از معترضان وی را در دوش خود حمل می‌کنند.

خود آقای عون گفته است اعتراضات فراگیر نشان از «درد مردم» دارد، اما فاسد خواندن همه دولتمردان و سیاستمداران عادلانه نیست.

قرار است روز دوشنبه اجلاس کابینه دولت با حضور آقای عون برای تصویب بسته اصلاحی بودجه که شامل کاهش حقوق مقامات ارشد دولت نیز هست، برگزار شود.

هشدار دوباره کره شمالی به واشینگتن و سئول

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

یک مقام ارشد نظامی کره شمالی در کنفرانسی در چین هشدار داد که آمریکا و کره جنوبی باید راه‌ حل‌های جدیدی برای گشایش مذاکره با پیونگ‌یانگ ارائه دهند، وگرنه «سیاست‌های خصمانه» برای آنها «پیامدهای جدی» خواهد داشت.

در ماه جاری مذاکرات هسته‌ای میان آمریکا و کره شمالی در سطح کارشناسان بدون هیچ توافقی پایان یافت.

پیونگ‌یانگ می‌گوید طرف آمریکایی حاضر به ارائه هیچ امتیازی نیست و رفتار «خصمانه‌اش» را تغییر نداده و حاضر به برچیدن تحریم‌ها در مقابل آغاز برچیده شدن برنامه هسته‌ای کره شمالی نیست.

کره شمالی طی چند ماه گذشته چندین موشک کوتاه‌برد شلیک کرده و اوایل ماه جاری تهدید کرد که موشک‌های برد بلند نیز آزمایش خواهد کرد.

کیم هیونگ ریونگ، معاون وزیر نیروهای مسلح کره شمالی، روز دوشنبه در کنفرانسی در پکن اعلام کرد این کشور تلاش کرده مناقشات با آمریکا و کره جنوبی پایان یابد، اما مذاکرات، به خاطر رفتار واشینگتن و سئول به چرخه‌ای از تنش‌های «خطرناک و معیوب» تبدیل شده است.

وی گفت مذاکراتی که طی یک سال پیش با آمریکا شده، «کلا بدون پیشرفت بوده» است.

وی همچنین کره جنوبی را به سیاست‌های دوگانه و ادامه برگزاری مانورهای نظامی با آمریکا و خرید تسلیحات نظامی پیشرفته متهم کرده و گفته است آمریکا و کره جنوبی باید از هر اقدامی که منجر به بی‌ثباتی منطقه می‌شود، خودداری کنند.

مشارکت فاطمه معتمد آریا در کمپین تابوشکنی از افسردگی

فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینما، به‌ عنوان سفیر کمپین «حرف می‌زنم» برای تابوشکنی از افسردگی انتخاب شده است

روزنامه شهروند در گزارشی از کمپین تابوشکنی از افسردگی در ایران نوشت که آمار مربوط به این موضوع قدیمی است.

انجمن علمی روان‌پزشکان ایران روز ۲۳ مهرماه سایت «ایران منتال هلث» (iranmentalhealth) را در این باره راه‌اندازی کرد.

در فضای مجازی نیز کمپینی با عنوان «حرف می‌زنم» به راه افتاده است. فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینما، نیز به‌ عنوان سفیر این کمپین انتخاب شده و در نخستین اقدام، ویدئویی منتشر کرده و از مردم خواسته به این کمپین بپیوندند.

حسن قاضی‌زاده‌ هاشمی فروردین دو‌ سال پیش نسبت به شیوع افسردگی میان ایرانیان اعلام نگرانی کرده و گفته بود که این بیماری در ایران طی ٢٦‌ سال گذشته دو برابر شایع شده است.

وی گفته بود: «از نظر بار بیماری‌ها، افسردگی رتبه چهارم را دارد و بر اساس پیش‌بینی‌ها ‌سال ٢٠٣٠ بیماری افسردگی در رتبه دوم بیماری‌ها قرار خواهد گرفت.»

او این را هم اضافه کرده بود که میزان شیوع افسردگی «میان زنان ایرانی ١٦,٨‌ درصد و میان مردان بیش از ١٠‌ درصد است».

با این حال روزنامه شهروند به نقل از انجمن علمی روان‌پزشکان ایران اعلام کرد که بررسی جدیدی درباره شیوع افسردگی در ایران انجام نشده است.

مریم طباطبایی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران، نیز در مصاحبه با روزنامه شهروند گفت که میزان افسردگی در میان زنان ایرانی کمی بالاتر از مردان است اما افسردگی در مردان کمتر درمان شده است.

به گفته خانم طباطبایی، این بیماری به دلیل باورهای اجتماعی در میان مردان پذیرفته نشده و در بسیاری از موارد شناخته و درمان نمی‌شود.

نخستین نیروهای آمریکایی از سوریه وارد عراق شدند

خودروهای نظامی آمریکایی در مرز سوریه و عراق

خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که نخستین نیروهای آمریکایی که شمال شرق سوریه را ترک کرده‌اند، روز دوشنبه به خاک عراق وارد شدند.

این گزارش می‌افزاید حدود سی خودرو نظامی که سربازان آمریکایی را حمل می‌کرد روز دوشنبه به شمال استان دهوک، واقع در منطقه خودمختار کردستان عراق وارد شدند.

همین خبرگزاری ویدئوهایی منتشر کرده است که مردم سوریه را در حال پرتاب سنگ و گفتن ناسزا به سربازهای آمریکایی نشان می‌دهند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، اخیرا گفته بود نزدیک به هزار نیروی نظامی این کشور که در شمال شرق سوریه - مناطقی که توسط کردهای نظامی این کشور ادامه می‌شود - حضور داشتند، از این منطقه خارج شده و به عراق می‌روند تا هم در صورت نیاز علیه داعش بجنگند و هم از عراق دفاع کنند.

اخیرا دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که نیروهای این کشور از سوریه خارج می‌شوند، موضوعی که با آغاز عملیات نظامی ترکیه علیه کرد‌های نظامی سوریه مواجه شد و با انتقادات چشمگیری در میان دموکرات‌ها و بسیاری از جمهوری‌خواهان مواجه شد.

واکنش مردم سوریه در روز دوشنبه که در مرز سربازهای آمریکایی را «دروغگو» می‌خوانند به همین تصمیم آقای ترامپ است.

اخیرا آمریکا و ترکیه توافق کردند که نیروهای کرد سوریه ۳۰ کیلومتر از مرزهای ترکیه عقب‌نشینی کنند و این منطقه به عنوان «منطقه صلح» حائلی میان نظامیان کرد و مرزهای ترکیه باشد.

ترکیه می‌گوید در نظر دارد یک تا دو میلیون پناهنده سوری را در این منطقه اسکان دهد.

انتقاد و پیشنهاد حسین علیزاده در مراسم تشییع حسین دهلوی

حسین علیزاده در مراسم ختم حسین دهلوی

حسین علیزاده، نوازنده و موسیقیدان، در مراسم تشییع جنازه حسین دهلوی که روز یک‌شنبه، ۲۸ مهر، در مقابل تالار وحدت برگزار شد، ضمن انتقاد از «افراد صاحب قدرت» در کشور پیشنهاد کرد نام حسین دهلوی بر تالار وحدت گذاشته شود.

به‌ گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین علیزاده که خود از شاگردان حسین دهلوی بود با اشاره به نقشی که او در تغییر سرنوشت موسیقی ایرانی داشت، گفت: «حسین دهلوی عصاره‌ای از رنجی است که موسیقی در این سال‌ها در ایران کشیده است. او تنها مریض نشد، او از رنجی که موسیقی می‌کشید بیمار شد.»

حسین دهلوی، از استادان و پیش‌کسوتان موسیقی ایرانی، روز سه‌شنبه، ۲۳ مهرماه، ) در ۹۲ سالگی پس از تحمل چندین سال بیماری درگذشت.

یکی از آرزوهای آقای دهلوی اجرای اپرای بزرگ مانی و مانا (برای کودکان و نوجوانان) بود که جمهوری اسلامی به‌ دلیل صدای زن در این اثر هیچ‌گاه به آن مجوز نداد.

آقای علیزاده در مراسم تشییع پیکر حسین دهلوی پیشنهاد کرد نام او را بر تالار وحدت بگذارند، اما اضافه کرد: «این چیزها همیشه آرزو می‌ماند و افرادی که صاحب قدرت هستند درک این را ندارند که به این چیزها توجه کنند.»

مجموعه تالار وحدت که در سال ۱۳۴۶ برای اجرای باله، اپرا، موسیقی و تئاتر تأسیس شد، تا پیش از انقلاب ۵۷ «رودکی» نام داشت، اما پس از انقلاب تالار بزرگ‌تر را به تالار وحدت تغییر نام دادند.‎

زنجیره انسانی قشمی‌ها در اعتراض به «واگذاری» جزیره ناز در هرمزگان به بخش خصوصی

زنجیره انسانی در اعتراض به طرح خصوصی‌سازی ساحل جزایر ناز

گروهی از مردم قشم در اعتراض به واگذاری خدمات گردشگری ساحل جزیره ناز به بخش خصوصی زنجیره انسانی تشکیل دادند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، داود اسلامی، دهیار روستای ریگو، گفت که دلیل این اعتراض احتمال محدودسازی دسترسی مردم به این ساحل است.

به گفته آقای اسلامی، دسترسی مردم به «نقاط ساحلی زیادی» در قشم قطع شده است.

با این حال مرتضی شیخ‌زاده، معاون سازمان منطقه آزاد قشم، گفت که واگذاری مدیریت این سایت به بخش خصوصی با هدف افزایش خدمات به گردشگران از جمله ایجاد جاده دسترسی ویژه و احداث مکان‌های اقامتی انجام شده است.

جزیره ناز در فاصله ۲۲ کیلومتری از شهر قشم قرار دارد.

صفحات ممیزی‌شده: اعتراض نمادین روزنامه‌های استرالیایی علیه دولت

صفحه اول یکی از روزنامه‌های استرالیایی، صبح روز دوشنبه ۲۹ مهر

روزنامه‌های سراسری و عمده استرالیا، در اعتراض به اقدامات اخیر دولت و پلیس آن کشور علیه کار خبرنگاران، صفحه‌های نخست خود را به‌طور نمادین به‌شکل سانسورشده و ممیزی‌شده منتشر کردند.

اقدام روزنامه‌های استرالیایی در صبح روز دوشنبه ۲۹ مهر ماه توجهات را به خود جلب کرده‌است، به ویژه که این روزنامه‌ها خود در روزهای معمولی در رقابت با یکدیگر قرار دارند و از نظر سیاسی نیز لزوما هم‌سو محسوب نمی‌شوند.

این اقدام پس از یورش نیروهای پلیس به دفتر مرکزی «ای‌بی‌سی» استرالیا و خانه خبرنگار «نیوز کورپ» صورت گرفته‌است.

نیروهای پلیس در تلاش برای یافتن اسناد درزپیدا کرده و مورد استناد در گزارش‌هایی علیه دولت هستند.

بنا بر گزارش‌ها دولت استرالیا از اعلام برخی اقدامات خود سرباز زده: از جمله آن‌ها پنهان کردن مسائلی مانند میزان زمین‌های زراعی فروخته‌شده به نهادهای خارجی‌ست.

حال روزنامه‌های استرالیایی در صفحه اول خود پرسیده‌اند: وقتی دولت واقعیت را از شما پنهان می‌کند، در حال سرپوش‌‌گذاشتن بر چیست؟

نهادهای مدافع آزادی اطلاعات و رسانه‌ها در استرالیا می‌گویند وضعیت آزادی بیان از زمان وضع قوانین امنیتی در پی حملات تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱ رو به افول گذاشته‌است.

دولت از سوی دیگر از یک کمیته پارلمان خواسته در مورد تاثیر اقدامات پلیس و نیروهای امنیتی بر آزادی بیان تحقیق کند. این کمیته قرار است ماه آینده گزارش خود را ارائه کند.

پومپئو: برای عقب راندن ایران در سوریه تلاشی واقعی در کار است

مایک پومپئو روز پنج‌شنبه هنگام ورود به فرودگاه آنکارا

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، با دفاع از رویکرد اخیر دولت ترامپ در قبال ترکیه و شمال سوریه، انتقادها درباره استفاده جمهوری اسلامی از خلأ پیش‌آمده را رد کرد و گفت تلاش‌ها برای عقب راندن ایران در سوریه «واقعی و مداوم» است.

آقای پومپئو روز یکشنبه ۲۸ مهرماه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «اِی‌بی‌سی» به انتقادها از توافق اخیر آمریکا با رئیس‌جمهوری ترکیه پاسخ داد و از جمله گفت: «اطمینان می‌دهم که تلاش‌ها برای عقب راندن ایران [در سوریه] واقعی و مستمر است».

وی همچنین گفت دولت ترامپ همچنان به هر سه موضوع مقابله با تأثیرگذاری ایران در سوریه، جلوگیری از آزادی زندانیان داعشی و مهار قدرت بشار اسد «به طور کامل متعهد است».

خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه با موجی از انتقادها در کنگره آمریکا روبه‌رو شد؛ با این حال مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، و آقای پومپئو پنج‌شنبه گذشته با سفر به آنکارا رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، را به اجرای توافق آتش‌بسی پنج روزه راضی کردند.

مایک پومپئو در پاسخ به منتقدانی که گفته‌اند «اردوغان در این توافق هرچه می‌خواست بدست آورد» گفت: اصلا چنین جوی نبود و «مذاکراتی دشوار» داشتیم که حتی پیش از ورود به آنکارا شروع شد.

اعتراضات هنگ‌کنگ به خشونت کشیده شد

گزارش‌ها حاکی است که اعتراضات روز یکشنبه هنگ‌کنگ با تقابل میان پلیس و معترضان، به خشونت کشیده شده‌است.

رویترز گزارش داده‌است که ده‌ها هزار معترض دوباره در تعطیلات آخر هفته به خیابان‌ها ریختند. پلیس علیه معترضان از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرده و معترضان نیز با پرتاب کوکتل مولوتف به پلیس و حمله به بانک‌های چینی، مراکز فروش و ایستگاه متروها اعتراضات خود را ادامه داده‌اند.

اعتراضات در هنگ‌کنگ با مخالفت‌ها پیرامون قانون استرداد مجرمین به چین آغاز شد و سپس دامنه گسترده‌تری گرفت و اکنون معترضان، هم خواهان استقلال بیشتر از چین هستند و هم خواهان تغییر کادر رهبری هنگ‌کنگ که روابط نزدیکی با دولت پکن دارد.

از ماه ژوئن سال جاری و اوج‌گیری اعتراضات، مخالفان هنگ‌کنگی توانسته‌اند دولت این منطقه نسبتاً خودمختار به رهبری خانم کری لم را مجبور کنند لایحه استرداد مجرمین به چین را کلاً لغو کند، اما هنوز دولت تن به استعفا نداده و چین نیز تهدید کرده اگر اعتراضات پایان نیابد، استفاده از زور برای مقابله با آنها را منتفی نمی‌داند.

طی دو هفته گذشته اعتراضات کمی فروکش کرده بود، اما رویترز می‌نویسد حوادث روز یکشنبه نشان داد معترضان عقب‌نشینی نکرده‌اند.

بر اساس معاهده سال ۱۹۹۷ بریتانیا هنگ‌کنگ را به چین برگرداند، اما این منطقه با نظام مالی، قانونی و سیاسی مستقل اداره می‌شود.

تسنیم: حسین فریدون به مرخصی رفت؛ خبرگزاری قوه قضائیه تکذیب کرد

حسین فریدون روز چهارشنبه، ۲۴ مهر، خود را به زندان معرفی کرده بود

در پی انتشار خبرهایی مبنی بر اینکه حسین فریدون، برادر رئیس‌جمهوری ایران، ساعاتی پس از زندانی شدن به مرخصی رفته است، خبرگزاری قوه قضائیه این خبر را تکذیب کرد.

خبرگزاری میزان روز یکشنبه ۲۸ مهرماه به نقل از یک منبع آگاه در سازمان زندان‌ها نوشت: «حسين فريدون در زندان حاضر و در حال گذراندن دوران محكوميتش است».

پیش از این عبدالرضا داوری، از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، در توئیترش نوشته بود که حسین فریدون روز چهارشنبه ساعاتی پس از معرفی خود به زندان به مرخصی رفت.

خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از یک مقام قوه قضائیه نوشت که حسین فریدون «یک مرحله از سوی زندان پذیرش شد و قبل از تعطیلی به مرخصی رفت».

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، سه‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد که حسین فریدون به جرم دریافت رشوه به پنج سال حبس، جزای نقدی و بازگرداندن «مبلغی که به عنوان رشوه مطرح بود، یعنی ۳۱ میلیارد و خرده‌ای» محکوم شده است.

خبرگزاری فارس دریافت «رشوه» از رسول دانیال‌زاده، یکی از بدهکاران بانکی را اتهام حسین فریدون عنوان کرده بود.

حسین فریدون ضمن رد اتهامات گفته است که پرونده‌اش بر اساس «شنود غیرقانونی» از دفتر رئیس‌جمهور تشکیل شده است.

ادامه اعتراضات در شیلی؛ مرگ سه نفر در آتش‌سوزی

صحنه‌ای از اعتراض‌های تازه در شیلی

گزارش‌ها حاکی است که به آتش کشیده شدن یک سوپرمارکت توسط متعرضان شیلیایی در روز یکشنبه به کشته شدن سه نفر انجامیده‌است.

دولت شیلی اعلام کرده‌است دو نفر در آتش گرفتار شده و همان‌جا کشته شدند و نفر سوم نیز اگرچه از میان شعله‌ها بیرون کشیده شد، در بیمارستان جان داده‌است. این سوپرمارکت بزرگ متعلق به شرکت زنجیره‌ای وال‌مارت آمریکا بود.

اعتراضات خیابانی در شیلی طی روزهای گذشته به خشونت کشیده شده و معترضان اتوبوس‌ها، ایستگاه‌های مترو و برخی اماکن و ساختمان‌ها را به آتش کشیده‌اند. به‌رغم اعلام مقررات محدودیت رفت‌وآمد از شامگاه روز گذشته، اعتراضات خشونت‌آمیز روز یکشنبه نیز ادامه داشت.

این اعتراضات با افزایش قیمت بلیت مترو آغاز شد، اما طیف وسیعی از مطالبات، از جمله افزایش مستمری بازنشستگی، کاهش نابرابری‌های اقتصادی، افزایش تسهیلات پزشکی و غیره در شعارهای اعتراضی مطرح شده‌است.

سباستین پینیه‌را، رئیس‌جمهوری شیلی روز شنبه افزایش قیمت بلیت مترو را لغو کرد، اما اعتراضات کماکان ادامه دارد.

نماینده مجلس: امارات ۷۰۰ میلیون دلارِ ایران را آزاد کرده است

یک نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید که امارات متحده عربی ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کرده است.

اکبر ترکی گفت که روابط ارزی امارات با ایران بهبود یافته و به همین روی در دبی صرافی‌های بسته شده ایرانی دوباره فعال شده‌اند.

وی جزئیات بیشتری درباره این ادعای خود بیان نکرده است. مقامات وزارت خارجه ایران نیز در این باره سخن نگفته‌اند.

مشخص نیست پول‌هایی که آقای ترکی از آن سخن گفته مربوط به چه سال‌هایی است.

ایران پیش از توافق اتمی وین و به دلیل تحریم‌ها با مسدود شدن میلیاردها دلار از درآمدهای خود که عمدتاً از محل صادرات نفت است مواجه بود و قرار بود این پول‌ها برای استفاده تهران آزاد شوند.

شعبه‌ای از پلیس فتا در سازمان محیط زیست ایجاد می‌شود

وحید مجید، رئیس پلیس فتای نیروی انتظامی

رئیس پلیس فتای نیروی انتظامی اعلام کرد که این نیرو قصد دارد شعبه‌ای را در سازمان محیط زیست برای مبارزه با «حیوان‌آزاری» و «برخورد با جرائم محیط زیستی» ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وحید مجید روز یکشنبه، ۲۸ مهر، گفت: «فیلم‌های مربوط به حیوان‌آزاری در فضای مجازی، بلافاصله توسط پلیس فتا رصد می‌شود و مطابق با مجازات‌هایی که در قانون برای حیوان‌آزاری و صید و شکار غیرقانونی تعیین شده با مجرمان برخورد و اقدام می‌کند که چندین مورد آن انجام شده است.»

آقای مجید توضیح نداد که برای انجام این اقدامات چه نیازی به ایجاد شعبه‌ای از پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات در سازمان محیط زیست است.

پیش از این فیلم‌هایی از آزار حیوانات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که پس از اعتراض فعالان حقوق حیوانات برخی از این افراد بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر، در ماه‌های اخیر شماری از فعالان محیط زیست نیز در ایران بازداشت شده و به آنها اتهامات امنیتی زده‌اند.

استرالیا یک مرد عراقی را به دست داشتن در حادثه غرق ۳۵۳ پناهجو متهم کرد

تصویر قایقی حامل پناهجویان در سواحل شمالی استرالیا؛ عکس از بایگانی

پلیس استرالیا روز شنبه اعلام کرد یک مرد ۴۳ ساله عراقی را که متهم به دست داشتن در قاچاق پناهجویانی است که ۱۸ سال پیش قایق‌شان غرق شد بازداشت کرده است.

اکتبر ۲۰۰۱ یک قایق که حامل صدها پناهجو بود در مسیر بین اندونزی به استرالیا غرق شد که در اثر آن ۳۵۳ تن، از جمله ۱۴۶ کودک، جان باختند.

این مرد عراقی که رسانه‌ها نام او را میثم راضی اعلام کرده‌اند در نیوزیلند بازداشت و به درخواست استرالیا، شامگاه جمعه در فرودگاه بریزبن تحویل پلیس استرالیا شد.

پلیس فدرال استرالیا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این مرد روز شنبه در دادگاه در خصوص «قاچاق انسان» و «نقش داشتن در مرگ ۳۵۳ نفر» تفهیم اتهام شد و نخستین جلسه محاکمه او ۳۱ اکتبر (کمتر از دو هفته دیگر) برگزار خواهد شد.

میثم راضی، شهروند عراقی که در آن زمان ۲۴ سال داشت، به گفته پلیس استرالیا با شبکه‌های قاچاق انسان به ویژه از بین شهروندان عراق و افغانستان همکاری می‌کرد.

این مرد عراقی در صورت محکوم شدن با مجازات حداکثر ۱۰ سال زندان روبه‌رو خواهد شد.

برگزاری بزرگترین نمایشگاه عکس‌ها و فیلم‌های شیرین نشاط در لس‌آنجلس

شیرین نشاط در نوجوانی ایران را ترک کرد و برای ادامه تحصیل به ایالات متحده رفت.

نمایشگاه فیلم‌ها و عکس‌های شیرین نشاط، هنرمند ایرانی که چهره‌ای شناخته شده در عرصه بین‌المللی است، روز شنبه در لس‌آنجلس آمریکا افتتاح می‌شود.

این نمایشگاه عنوان «گستره» (The Broad) را بر خود دارد و بزرگترین نمایشگاه خانم نشاط در طول حدود سی سال فعالیت حرفه‌ای او محسوب می‌شود.

شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی در گزارشی از این نمایشگاه عنوان می‌کند که عکس‌های شیرین نشاط، یک داستان جهانی را از منظر یک خاورمیانه‌ای روایت می‌کند، نمایشگاهی که «پیامی بزرگ» دارد.

یکی از گالری‌های این نمایشگاه به عکس‌های خانم نشاط پس از انقلاب‌های کشورهای عربی موسوم به «بهار عربی» اختصاص دارد. شیرین نشاط در توضیح این عکس‌ها می‌گوید که آنها را در مصر گرفته و با سوژه‌های خود صحبت کرده و به نوعی حتی مانند یک گزارشگر با آنها مصاحبه کرده است.

شیرین نشاط در نوجوانی ایران را ترک کرد و برای ادامه تحصیل به ایالات متحده رفت. آغاز درخشش او در عرصه جهانی به سال ۱۹۹۹ باز می‌گردد که با دو چیدمان ویدئویی به نام‌های «عصیانگر» و «جذبه» جایزه دو سالانه ونیز را از آن خود کرد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG