لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۳۴

خبرخوان

اعتراضات ضد دولتی در هنگ‌کنگ در یازدهمین هفته ادامه پیدا کرد

خشونت‌ها و اعتراضات هفته پیش در فرودگاه، به لغو پروازها انجامید

اعتراضات ضد دولتی و علیه سیاست‌های نزدیکی بیشتر به پکن در منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ ادامه پیدا کرده‌است.

در یازدهمین هفته از اعتراضات، هزاران نفر از آموزگاران و دانش‌آموزان به صف معترضان پیوسته‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، با وجود افزایش تنش‌ها در هفته‌های گذشته، اعتراضات روز شنبه مسالمت‌آمیز و نسبتا به‌دور از خشونت بوده‌است، هرچند شماری از معترضان گفته‌اند برای روز یک‌شنبه آماده می‌شوند.

روز شنبه هوا در شبه‌جزیره توفانی بود و باران شدیدی می‌بارید. با این حال سران اعتراضات می‌گویند بیش از ۲۰ هزار تن از آموزگاران و دانش‌آموزان و دیگر معترضان روانه خیابان‌ها شده‌اند. پلیس هنگ‌کنگ می‌گوید شمار معترضان بیش از هشت هزار نفر بود.

در دیگر سو، هزاران نفر نیز در راهپیمایی حامیان پلیس هنگ‌کنگ شرکت کرده‌اند. آن‌چه با عنوان تجمع حامیان پلیس مشهور شده، عمدتا دربرگیرنده هواداران اداره‌کنندگان هنگ‌کنگ و حامیان نزدیکی بیشتر به پکن است.

به گفته برگزارکنندگان راهپیمایی حامیان پلیس، نزدیک به «نیم میلیون نفر» در آن شرکت کرده‌اند. پلیس اما شمار راهپیمایان را صد هزار نفر برآورد کرده‌است.

روز شنبه معترضان بیشتر در بخش شمالی شبه‌جزیره در منطقه کولون، نزدیک مرز چین جمع شدند، در حالی‌که حامیان دولت در مناطق اطراف ساحل در جنوب تجمع کردند.

بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در کولون روز شنبه کرکره‌ها را پایین کشیدند تا از گزند درگیری احتمالی دور بمانند.

معترضان در ۱۱ هفته گذشته در روزهای آخر هفته روانه خیابان‌ها می‌شوند. درگیری‌ها و تنش‌ها ممکن است روز یک‌شنبه بالا بگیرد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

پومپئو: پول بنزین توقیف شده ایران می‌تواند به قربانیان تروریسم دولتی برسد

مایک پومپئو،

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، می‌گوید، بنزین ایرانی توقیف شده از نفتکش‌های عازم ونزوئلا می‌تواند به «قربانیان آمریکایی تروریسم دولتی» برسد.

وزارت دادگستری ایالات متحده تایید کرده که این کشور محموله چهار نفتکش لونا، پاندی، برینگ و بلٌا را به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا طی روزهای اخیر در آب‌های آزاد توقیف کرده است.

گزارش‌ها حاکی است که این نفتکش‌ها با ۱.۱ میلیون بشکه بنزین ایران عازم ونزوئلا بودند که توقیف شدند. اما ایران با رد این گزارش‌ها می‌گوید که آمریکا قصد ایجاد «جنگ روانی» دارد.

مایک پومپئو روز جمعه در توییتی نوشت که خوشحال است وزارت دادگستری بنزین ایران را که به طور غیرقانونی برای حکومت ونزوئلا ارسال شده بود، توقیف کرد.

وی در ادامه عنوان کرد که اگر دادگاه ایالات متحده اجازه بدهد این بنزین به عنوان غرامت «می‌تواند به قربانیان آمریکایی تروریسم دولتی برسد به جای آن که به دست تروریست‌ها بیفتد».

نماینده مجلس: فضای مجازی علت ۴۵۰ هزار سقط جنین در کشور است

حسینعلی حاجی دلیگانی

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیات رئیسه مجلس روز جمعه گفته است، سالانه ۴۵۰ هزار سقط جنین در ایران انجام می‌شود که دلیل این موضوع «ناشی از آسیب‌های فرهنگی در فضای مجازی است.»

عضو هیات رئیسه مجلس به خبرگزاری فارس تاکید کرد که حضور گسترده خارجی‌ها «در فضای اینترنت کشور آسیب‌های جدی فراوانی را به ویژه در حوزه مسائل خانوادگی، بحث فرزند آوری» داشته است.

حسینعلی حاجی دلیگانی اظهار داشت: «سالانه ۴۵۰ هزار سقط جنین در کشور انجام می‌شود که این موضوع ناشی از آسیب‌های فرهنگی در فضای مجازی است.»

این نماینده مجلس همچنین خبر داده است که از ۴۵۰ هزار سقط جنین در کشور ۱۲۵ هزار مورد آن به صورت غیرقانونی در کشور انجام می‌شود.

حسینعلی حاجی دلیگانی تاکید کرده است که «دشمن از این طریق» جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است . وی به همین دلیل خواستار برخورد «جدی تر از گذشته» با فضای مجازی شد.

کارشناسان معتقدند که اینترنت را می‌توان یکی از بزرگترین چالش‌های حکومت جمهوری اسلامی ایران در دو دهه اخیر دانست و در طی این دو دهه، هر دولت سیاست‌های خاص خود را برای کنترل آن دنبال کرده است.

رئیس ستاد کرونای تهران: شلعه‌ور شدن بیماری در ماه‌های اخیر نتیجه خطای راهبردی است

علی‌رضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بهشتی و فرمانده ستاد کرونا در تهران

علی‌رضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران، با انتقاد از خطای راهبردی دولت و حکومت در ماه‌های اخیر گفت: «اگر نگاه واقعی به کرونا نداشته باشیم، اعتماد عمومی را از دست خواهیم داد.»

به گزارش روز جمعه، ۲۴ مهر، خبرگزاری مهر، آقای زالی شلعه‌ور شدن بیماری کرونا در ماه‌های اخیر را نتیجه خطای راهبردی در مواجهه با شیوع این بیماری عنوان کرد و در توضیح گفت خطای راهبردی این بود که «این عامل را فقط به حساب مردم گذاشتیم که واقعیت این گونه نبود».

اشاره آقای زالی به برخی سهل‌گیری‌ها و رفع محدودیت‌ها پس از نخستین اوج‌گیری بیماری کرونا در ایران است. در ماه‌های گذشته بیشترین توصیه‌های مقامات معطوف به رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و مقررات بهداشتی توسط خود مردم بوده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران در این باره گفت: «مردم مجبورند برای بقا و ادامه حیات به فکر معیشت باشند، در حالی ‌که شتابزدگی در ایجاد بازگشایی‌ها می‌تواند افکار عمومی را به این سمت ببرد که بیماری خاموش شده است.»

همزمان یکی از معاونان این ستاد نیز از ارائه پیشنهاد اِعمال جریمه نقدی و محرومیت از خدمات اجتماعی برای افراد و اصنافی خبر داد که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

علی ماهر، معاون برنامه‌ریزی ستاد مقابله با کرونا در تهران، گفت این پیشنهاد از سوی ستاد کرونای تهران به ستاد ملی ارائه شده و در صورت تصویب، جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

بر اساس این پیشنهاد، برای اصناف و افرادی که پروتکل‌ها را رعایت نکنند، جریمه‌های نقدی تعیین می‌شود و این موضوع شامل افرادی هم خواهد شد که در سطح شهر از ماسک استفاده نمی‌کنند.

در حالی که بحث بر سر برگزاری یا عدم برگزاری عزاداری‌های محرم در میان مقامات جمهوری اسلامی همچنان در جریان است، آقای ماهر از مردم خواست «در تجمعات شرکت نکنند».

اصول سه‌گانه بهداشتی، یعنی استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری فیزیکی و شست‌وشوی مداوم دست‌ها، همچنان مؤثرترین روش برای مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا معرفی می‌شود.

۸۰ عضو طالبان از زندان‌های افغانستان آزاد شدند

دولت افغانستان آزادی اعضای زندانی طالبان را برای هموار کردن گفت‌و‌گوهای صلح میان حاکمیت و گروه طالبان آغاز کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، فرمان آزادی آخرین گروه زندانیان طالبان را که متهم به جرائم سنگین هستند، روز دوشنبه، ۲۰ مرداد، امضا کرد تا راه برای گفت‌وگوهای صلح در قطر هموار شود.

اعضای لویه جرگه مشورتی افغانستان روز شنبه،‌ ۱۸ مردادماه، توافق کردند ۴۰۰ زندانی طالبان که به ارتکاب جرائم سنگین متهم هستند، آزاد شوند.

آن ‌طور که شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده‌، از روز پنج‌شنبه، ۲۳ مرداد، ۸۰ نفر از این ۴۰۰ نفر که در زمره زندانیان «خطرناک» به شمار می‌آیند، آزاد شده‌اند.

در پرونده برخی از این افراد، از جمله حمله تروریستی به افغان‌ها و خارجیان وجود دارد.

آزادی این زندانیان، شرط شروع مذاکرات برای پایان دادن به ۱۹ سال درگیری داخلی در افغانستان بوده و انتظار می‌رود به زودی مذاکرات صلح میان طالبان و دولت در قطر آغاز شود.

اعضای لویه جرگه همچنین از طالبان خواسته‌اند که تمامی اسرای غیرنظامی و نظامی دولت افغانستان را آزاد کند.

مقام‌های طالبان تاکنون درباره این تصمیم لویه جرگه اظهارنظری نکرده‌اند.

کرونا جان قهرمان ووشوی ایران را هم گرفت

امین مقیمی‌پور، ووشوکار ایرانی و دارنده ۱۶ مدال ملی و بین‌المللی، بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان باخت.

وب‌سایت خبرآنلاین روز پنج‌شنبه، ۲۳ مرداد، با انتشار این خبر نوشت که آقای مقیمی‌پور روز چهارشنبه پس از چهار روز مبارزه با کرونا درگذشت.

این ورزشکار ساکن جزیره کیش بود و همراه با تیم این استان در مسابقات داخلی و بین‌المللی شرکت می‌کرد.

از زمان شیوع ویروس کرونا، شماری از ورزشکاران و داوران و مربیان ایرانی در رشته‌های مختلف به کرونا مبتلا شده‌اند و تعدادی از آنها نیز جان باخته‌اند.

از میان قربانیان می‌توان به شهرام گوهرچین، مربی و داور بین‌المللی شطرنج ایران، احمد آهنگی، مدیرعامل سابق سپیدرود رشت، ابراهیم ابراهیمی، پیشکسوت تکواندو، محسن باوی بازیکن تیم فوتبال که سابقه بازی در استقلال خوزستان را داشت و علیرضا نیکبخت، بازیکن سابق تیم فوتبال صنعت نفت آبادان، اشاره کرد.

یونسکو هشدار داد ۶۰ بنای تاریخی در بیروت در خطر فروریختن است

خانه‌های تاریخی محله جمیزه در بیروت

یونسکو، آژانس فرهنگی سازمان ملل، روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای هشدار داد که در پی انفجار مهیب هفته گذشته در پایتخت لبنان،‌ ده‌ها بنای تاریخی در نزدیکی بندر این شهر در شرف فروریختن است.

یونسکو به نقل از یک مقام وزارت فرهنگ لبنان خبر داد که انفجار مرگبار سه‌شنبه هفته گذشته بر دست‌کم هشت هزار ساختمان اثر گذاشته و از این میان ۶۴۰ بنا ارزش تاریخی دارند.

آن طور که در این بیانیه آمده است، از این ۶۴۰ بنا دست‌کم ۶۰ بنای تاریخی در شرف فروریختن و نابودی است.


یونسکو در ادامه می‌گوید که خود را به ارائه «پاسخی درخور در حوزه فرهنگ» در فرایند بازسازی شهر متعهد می‌داند.

انفجار هزاران تن نیترات آمونیم در بندر بیروت، پایتخت لبنان، بیش از ۱۷۰ تن را کشت، هزاران نفر را روانه بیمارستان‌ها کرد و نیمی از شهر را تخریب کرد.

این انفجار بیش از همه در دو محله معروف جمیزه و مارمخایل در بیروت به بناها آسیب زده است که در نزدیکی بندر بیروت قرار دارند.

دولت آمریکا تمام پروازهای خصوصی به کوبا را تعطیل کرد

صف پمپ بنزین در هاوانا

دولت دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه اعلام کرد که هر گونه پرواز خصوصی به مقصد کشور کوبا ممنوع است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، هنگام اعلام این تصمیم جدید به حکومت کمونیستی رائول کاسترو،‌ رئیس جمهور کوبا، به دلیل زندانی کردن روزنامه‌نگاران و خبرنگاران و فعالان سیاسی تاخت.

دولت آمریکا پیشتر سفر تمام پروازهای خصوصی به کوبا جز شهر هاوانا،‌ پایتخت، را ممنوع کرده بود.

با این تحریم جدید،‌ اکنون هاوانا هم از دسترس آمریکایی‌ها خارج می‌شود.

هاوانا از مقاصد محبوب بازرگانان و ثروتمندان ساکن میامی در ایالت فلوریداست که عده‌ای از آنها ریشه کوبایی دارند.

میامی در عین حال محل اقامت بسیاری از مهاجران کوبایی است که بسیاری از آنها از حکومت کاسترو در زادگاه خود نفرت دارند و از هر گونه فشار بر این رژیم استقبال می‌کنند.

سفیر ایران در ونزوئلا ارتباط نفتکش‌های توقیف‌شده با ایران را تکذیب کرد

حجت سلطانی

سفیر ایران در ونزوئلا بامداد جمعه در یک پیام توییتری به گزارش توقیف نفتکش‌های مرتبط با ایران توسط آمریکا واکنش نشان داد.

روزنامه آمریکایی وال ‌استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۳ مرداد، در گزارشی به نقل از چند مقام آمریکایی خبر داد که نفتکش‌های لونا، پاندی، برینگ و بلٌا طی روزهای اخیر در آب‌های آزاد توقیف شده‌اند و اکنون در مسیر هیوستون در ایالت تگزاس هستند.


حجت‌الله سلطانی، سفیر ایران در ونزوئلا، در واکنش به این گزارش توییتی زده و در آن نوشته است که «نه كشتی‌‌ها ايرانی هستند و نه مالک يا پرچم آنها ارتباطی به ايران دارد».

با این حال در پیام آقای سلطانی توقیف چهار نفتکش تکذیب نشده، بلکه او فقط ارتباط آنها با ایران را تکذیب کرده است.

ایران توافق امارات و اسرائیل را به شدت محکوم کرد

ایران در واکنشی شدیداللحن به توافق امارات متحده عربی و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط دوجانبه، آن را «حماقت» نامید و محکوم کرد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز جمعه ۲۴ مرداد با صدور بیانیه‌ای هشدار داد که حاصل این اقدام ابوظبی و تل‌آویو «تقویت محور مقاومت در منطقه خواهد بود».

محور مقاومت به اتحاد میان نیروهای برخی کشورهای اسلامی از جمله ایران، سوریه، لبنان و فلسطین گفته می‌شود که در برابر اسرائیل شکل گرفته است.

بیانیه وزارت خارجه ایران اقدام امارات متحده عربی را «ننگین» خوانده و تاکید کرده که دولت این کشور باید مسئولیت تمامی عواقب آن را بپذیرد.

این بیانیه می‌افزاید: «خنجری که به ناحق از سوی امارات بر پشت مردم فلسطین و بلکه کلیه مسلمانان وارد آمد، برعکس منجر به تقویت محور مقاومت شده و اتحاد و همبستگی علیه رژیم صهیونیستی و مرتجعین منطقه را به اوج خواهد رساند.»

توافق ابوظبی و تل‌آویو با میانجی‌گری ایالات متحده حاصل شده و به این ترتیب امارات متحده عربی پس از مصر و اردن سومین کشور عربی می‌شود که با اسرائیل رابطه رسمی برقرار می‌کند.

فلسطینی‌ها از این اقدام ابراز نارضایتی کرده و آن را «خیانت» به خود دانسته‌اند، اما از سوی دیگر، بحرین و مصر از آن استقبال کرده‌اند.

مصرف جهانی نفت در سال جاری «۸.۱ میلیون بشکه» کاهش می‌یابد

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش جدید خود که پنج‌شنبه منتشر شد، می‌گوید تقاضای جهانی روزانه نفت در سال جاری میلادی نسبت به پارسال ۸.۱ میلیون بشکه کاهش خواهد یافت.

این نهاد بین‌المللی در گزارش ماه گذشته خود پیش بینی کرده بود تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ افتی ۷.۹ درصدی داشته باشد.

ارزیابی جدید آژانس بین‌المللی انرژی از کاهش بیشتر مصرف جهانی نفت، قیمت نفت برنت را روز پنج‌شنبه بیش از یک درصد کاهش داد و به زیر ۴۵ دلار کشاند، اگرچه این رقم نسبت به قیمت ۱۸ دلاری نفت در ماه آوریل بسیار بالاتر است.

قیمت نفت برنت پارسال ۶۴ دلار بود، اما با شیوع کرونا و افت تقاضای جهانی نفت فروکش کرد.

این گزارش می‌گوید ماه گذشته روزانه ۹۰ میلیون بشکه نفت در جهان تولید شده است که نسبت به ماه ژوئن ۲.۵ میلیون بشکه افزایش نشان می‌دهد. اوپک و کشورهای هم‌پیمان که طی سه ماه گذشته توافق کرده بودند تولید خود را ۲۳ درصد کاهش دهند، از ماه جاری مقداری به تولید خود افزوده و سطح تولیدشان را ۱۸ درصد کاهش داده‌اند.

در کل بنابر ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی، انتظار میرود تولید جهانی نفت در سال جاری به طور متوسط روزانه ۷.۱ میلیون بشکه کمتر از پارسال باشد و سال آینده ۱.۶ میلیون بشکه به تولید جهانی نفت اضافه شود.

مصرف جهانی نفت نیز در سال جاری ۹۱.۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود و سال آینده به ۹۷.۱ میلیون بشکه خواهد رسید.

وزیر خارجه ایران وارد بیروت شد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی

در حالی که اعتراضات مردمی در لبنان در پی انفجار مهیب بندر بیروت نخست وزیر کشور را به استعفا کشانده و اعتراضات کماکان ادامه دارد، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی پنجشنبه شب وارد بیروت شد.

طی روزهای گذشته یکی از شعارهای معترضان خلع سلاح حزب‌الله لبنان، گروه شیعه نظامی تحت حمایت ایران بود.

خبرگزاری‌های ایران قبلا با استناد به وزارت خارجه کشور گزارش داده بودند که ظریف جمعه به لبنان می‌رود، اما ایرنا به نقل از المیادین گزارش داده که ظریف شب پنج‌شنبه به بیروت وارد شده تا با مقام‌های لبنانی گفتگو کند.

سفر ظریف به لبنان در حالی است که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه چهارشنبه در گفت وگوی تلفنی با همتای ایرانی خود حسن روحانی کشورهای خارجی را به عدم دخالت در بحران لبنان فرا خوانده بود.

اعتراضات پارسال مردم لبنان علیه فساد، بیکاری و همچنین درخواست خلع سلاح حزب‌الله منجر به استعفای سعد حریری نخست وزیر کشور در آبان‌ماه همان شده بود، اما یک ماه بعد حسن دیاب که مورد حمایت حزب‌الله است و با همین گروه ائتلاف تشکیل داد، بعنوان نخست وزیر کشور برگزیده شد.

حزب الله علاوه بر آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی چند کشور دیگر از جمله کانادا و آلمان قرار دارد.

آقای دیاب بعد از اوج‌گیری دوباره اعتراضات پس از انفجار بندر بیروت که بیش از ۱۷۰ کشته و هزاران زخمی برجای گذاشت، استعفا کرد.

مقامات محلی بیروت خسارات ناشی از انفجار را بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار تخمین زده و می گویند ۳۰۰ هزار نفر نیز بی‌خانمان شده‌اند.

اردوغان: حمله‌ای به کشتی اکتشاف نفت شد و پاسخ دادیم

رجب طیب اردوغان

رجب طیب اردوغان در میان تنشها با یونان و ارسال ناو فرانسوی به دریای مدیترانه، اعلام کرد حمله‌ای به کشتی اکتشاف نفت و گاز «اوروج رئیس» انجام شده و ترکیه پاسخ داده است.

وی توضیحی درباره جزئیات این حمله و پاسخ ترکیه نداد، اما کشتی یاد شده طی چند روز گذشته عملیات اکتشاف نفت و گاز در دریای مدیترانه و نزدیک جزایر یونان را آغاز کرده و به تنشها میان ترکیه و یونان دامن زده است.

اردوغان روز پنج‌شنبه و در پی دستور امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه به اعزام ناو جنگی به دریای مدیترانه برای «کنترل وضعیت منطقه» گفت، ترکیه نه طمعی به منابع یونان دارد و نه حق خود را به یونان واگذار خواهد کرد.

مکرون به شدت از آغاز عملیات اکتشاف نفت و گاز ترکیه در دریای مدیترانه انتقاد کرده است.

اردوغان گفت در رابطه با این موضوع، روز جاری با رهبران آلمان و آمریکا تلفنی گفت‌وگو خواهد کرد و اعلام کرد مناقشه یونان و ترکیه باید با مذاکرات حل شود.

مناقشه یونان و ترکیه طی چند سال گذشته اوج گرفته و ماه گذشته آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر، وزیر دفاع آلمان اعلام کرد آنگلا مرکل صدراعظم این کشور توانسته است در حالی که ترکیه و یونان در آستانه یک جنگ بودند، بین آنها میانجیگری کند و جلوی یک جنگ را بگیرد.

ترکیه همچنین با قبرس نیز بر سر اکتشاف و حفاری‌های نفتی دریایی در تنش است.

ترکیه طی سالهای گذشته عملیات اکتشاف و حفاریهای نفت و گاز در آبهای مدیترانه و دریای سیاه را آغاز کرده است.

روابط ترکیه و فرانسه نیز طی ماههای گذشته به شدت پرتنش شده است. فرانسه حامی نیروهای ژنرال خلیفه حفتر در لیبی است که علیه دولت مورد حمایت سازمان ملل در نبرد هستند، اما ترکیه با ارسال نیروهای نظامی به لیبی، دولت این کشور را حمایت می‌کند.

لیتوانی ورود افراد حزب‌الله لبنان به آن کشور را ممنوع اعلام کرد

لیناس لینکه‌ویچیوس، وزیر خارجه لیتوانی

لیتوانی روز پنج‌شنبه، ۲۳ مرداد، اعلام کرد که از این پس افراد عضو یا وابسته به گروه حزب‌الله لبنان، از گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی، از ورود به این کشور منع خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، لیناس لینکه‌ویچیوس، وزیر خارجه لیتوانی، به خبرنگاران گفت که کشورش در این موضوع در کنار ایالات متحده، آلمان، بریتانیا و هلند می‌ایستد که پیش از این کلیت گروه حزب‌الله را تروریستی اعلام کرده‌اند.

بیشتر کشورهای دیگر اتحادیه اروپا همچنان بین شاخه نظامی و شاخه سیاسی حزب‌الله تفاوت قائل شده و تنها شاخه نظامی را تروریستی به‌شمار می‌آورند.

آقای لینکه‌ویچیوس همچنین گفت که «اطلاعات کسب شده از سوی نهادهای ما و شرکای ما نشان می‌دهد که حزب‌الله از راه‌های تروریستی استفاده کرده و برای شمار قابل توجهی از کشورها، از جمله لیتوانی، تهدید به حساب می‌آید.»

خبرگزاری آلمان می‌نویسد که پس از اعلام این خبر، گابی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، این اقدام لیتوانی را ستوده و از همه کشورهای اروپایی خواست چنین تصمیمی اتخاذ کنند.

افزایش اختیارات ارتش در پی تصویب قانون ادامه وضع اضطراری در لبنان

مجلس لبنان روز پنج‌شنبه، ۲۳ مرداد، قانونی مربوط به ادامه وضعیت اضطراری در کشور را تصویب کرد که به ارتش این کشور اختیاراتی فراوان برای کنترل ناآرامی‌ها تفویض می‌کند.

به گفته گروه‌های حقوق بشری، اعلام این «وضعیت اضطراری» به ارتش لبنان اجازه می‌دهد تا آزادی بیان، آزادی تجمع و آزادی مطبوعات را سرکوب کرده، وارد خانه شهروندان شده و هر کسی را که تهدید امنیتی به‌ شمار بیاورد دستگیر کند.

طبق این قانون همچنین محاکمه افراد قرار است در دادگاه‌های نظامی انجام شود؛ امری که گروه دیدبان حقوق بشر آن را مغایر با معیارهای روند دادرسی می‌داند.

این تصمیمات پس از آن گرفته می‌شود که شمار زیادی از افراد معترض به سوء مدیریتی که باعث انفجار اخیر در بندر بیروت شد در روزهای اخیر به خیابان‌ها آمدند.

انفجار فاجعه‌بار بندر بیروت که به خاطر مدیریت نادرست انبارها رخ داد، دست‌کم ۱۷۲ کشته و شش هزار زخمی برجای گذاشته است. علاوه بر این، یک هفته پس از وقوع این انفجار هنوز سرنوشت ۳۰ تا ۴۰ نفر که در آن حوالی حضور داشتند نامشخص است.

اعتراضات به سوء مدیریت در این کشور که از ماه‌ها پیش ادامه داشته در روزهای اخیر شدت بیشتری پیدا کرده و به گزارش خبرگزاری رویترز، شمار زیادی از معترضان روز پنج‌شنبه سعی داشتند از رسیدن نمایندگان مجلس به ساختمان پارلمان نیز جلوگیری کنند که حضور سنگین نیروهای امنیتی مانع از این اقدام آنها شد.

در پی وقوع انفجار، دولت لبنان به خاطر افزایش فشار انتقادها استعفای خود را اعلام کرد.

حمایت چندین تشکل و کانون از اعتصاب‌های سراسری در ایران

اعتصاب کارگران پتروشیمی پارس

۳۷ سندیکا، تشکل، کانون کارگری، معلمان، دانشجویی و بازنشستگان در اعلامیه مشترکی از اعتصاب‌های سراسری کارگران در هفت‌تپه، هپکو و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی حمایت کردند.

آنها در این اعلامیه نوشتند: مهم‌ترین و گسترده‌ترین اعتصاب‌های کارگری سال‌های اخیر در هفت‌تپه، صنایع نفت و گاز و مجتمع‌های پتروشیمی در اهواز، آبادان، اصفهان، قشم، ماهشهر، کنگان، لامرد، مُهر، جفیر و دشت‌آزادگان، نیروگاه برق سبلان، شرکت نصب نیرو در اردبیل و همچنین کارگران صنایع سنگین هپکو در اراک رقم زده شده است.

به نوشته این اعلامیه،‌ «کارگران سال‌هاست که در چنبره مناسبات استثماری، ستمگرانه و ضدکارگری حاکم گرفتار شده و به شدیدترین شکل ممکن توسط صاحبان سرمایه و کارفرمایان بخش خصوصی و دولتی استثمار می‌شوند».

جمهوری اسلامی در بسیاری موارد اعتراضات کارگری را با بازداشت معترضان پاسخ داده است و تاکنون شماری از فعالان کارگری، از جمله در رابطه با شرکت نیشکر هفت‌تپه با احکام سنگین قضایی مواجه شده‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG