لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۳۷

خبرخوان

ایران دوباره از سامانه پدافند هوایی «باور ۳۷۳» رونمایی کرد

عکسی که تابستان سه سال پیش از حضور آقای روحانی در مراسم رونمایی باور ۳۷۳ منتشر شده بود

رئیس‌جمهوری ایران برای بار دوم از یک سامانه پدافند هوایی به‌نام باور ۳۷۳ رونمایی کرده‌است.

مقام‌های نظامی ایران پیشتر گفته بودند این سامانه قرار است «جايگزين» سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ روسی شود.

اما خبرگزاری‌های ایران درست در همین روز در مرداد ماه سال ۱۳۹۵ گزارش داده بودند که حسن روحانی در نمایشگاهی از سوی وزارت دفاع، از سامانه «باور ۳۷۳» بازدید کرده و این سیستم پدافندی «رسما رونمایی‌شده‌است».

لانچرها و یک فروند از موشک این سامانه نیز در فرودین ماه سال ۱۳۹۴، در جریان «روز ارتش» نمایش داده شده بودند.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی نیز در مراسم روز پنج‌شنبه به رونمایی قبلی اشاره کرده‌است.

رونمایی تازه صبح ۳۱ مرداد ماه انجام شده و به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای روحانی، سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع، و سرلشکر رحیم موسوی، فرمانده کل ارتش، در آن حضور داشتند.

وزیر دفاع ایران در این مراسم گفته «سامانه باور۳۷۳ که قبلا رونمایی اجمالی شده بود، به زودی رونمایی کامل خواهد شد و به نیروی پدافند هوایی ارتش تحویل داده خواهد شد».

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

کرونا در ایران؛ جزیره ابوموسی، تنها نقطه سبز ایران، زرد شد

جزیره ابوموسی

سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته، ۱۶۱ نفر دیگر در ایران بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند و آمار رسمی قربانیان این ویروس به ۱۹ هزار و ۴۹۲ نفر رسید.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، روز شنبه، ۲۵ مرداد، همچنین گفت تنها نقطه سبز ایران و بدون بیماری کرونا جزیره ابوموسی بود که هفته گذشته به نقطه زرد یعنی با خطر متوسط بیماری تبدیل شده است.

خانم لاری در گزارش روزانه خود از آمار رسمی کرونا گفت طی شبانه‌روز گذشته، ۲۲۴۵ مبتلای دیگر نیز در ایران شناسایی شده‌اند که ۹۴۳ نفر از آنان در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند.

با احتساب این افراد، آمار رسمی مبتلایان کرونا در ایران به ۳۴۱ هزار و ۷۰ نفر رسید که از میان آن‌ها ۳۹۱۱ نفر در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

در صحت آمار روزانه‌ای که وزارت بهداشت ایران اعلام می‌کند، تردیدهای جدی وجود دارد. پیش از این برخی کارشناسان و مراکز دولتی از دو یا چند برابر این آمار و حتی «مهندسی آمار متناسب با برخی مصلحت‌ها» سخن گفته‌اند.

بنا به اعلام وزارت بهداشت، همچنین درباره وصعبت استان هرمزگان گفت علی‌رغم روند کاهشی در این استان به‌طور کلی، دو شهرستان به شهرستان‌های در وضعیت قرمز این استان اضافه شده است.

به‌گفته خانم لاری، تنها نقطه سبز ایران که معنای آن نبودن حتی یک مورد بیماری کروناست، جزیره ابوموسی بوده است که این جزیره نیز هفته گذشته در وضعیت زرد یعنی «با خطر متوسط بیماری» تبدیل شده است.

جزیره ابوموسی یکی از جزایر سه‌گانه در جنوب خلیج فارس است که حدود دو هزار نفر بومی جزیره در آن ساکن‌اند.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند.

استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

وزیر بهداشت و سازمان تبلیغات اسلامی: در محرم، مردم خودشان رعایت کنند

وزیر بهداشت ایران در نامه‌‌ای خطاب به مردم، اوج‌گیری دوباره شیوع کرونا را «طوفانی غم‌انگیز» خواند و از آنان خواست با رعایت شیوه‌نامه‌‌ها در عزاداری محرم، «الگویی بی‌بدیل از شور آمیخته با شعور حسینی به‌پا» کنند.

محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، نیز در یک گفت‌وگوی تلویزیونی مسئولیت رعایت پروتکل‌ها در عزاداری‌ها را برعهده مردم عنوان کرد و گفت در نظارت بر اجرای آنها «بهترین ناظر حتماً خود مردم» هستند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، در این نامه که روز شنبه، ۲۵ مرداد، در خبرگزاری‌ها منتشر شده، از مردم «تمنای عاجزانه» کرده است که نگذارند «هرگونه خیز احتمالی بیماری را دشمنان به حساب عزاداران محرم ثبت کنند».

آقای نمکی بدون اشاره به ضمانت‌های اجرایی پروتکل‌های ویژه محرم و نقشی که نهادهای دولتی و حکومتی باید بر عهده بگیرند، درخواست خود از مردم را «تقاضایی عاجزانه از مردم» خوانده است تا «باز هم حماسه‌ای بی‌نظیر بیافرینند».

در پروتکل‌ اعلام‌شده توسط ستاد ملی کرونا برای عزاداری‌های محرم که از پنج روز دیگر شروع می‌شود، جز ممنوعیت راه افتادن دسته‌جات عزاداری در خیابان‌ها، اکثر موارد مقرراتی است که خود هیئت‌ها و مردم موظف به انجام آن هستند.

محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، نیز در گفت‌وگو شب گذشته در پاسخ به هرگونه سؤال درباره مسئولیت این سازمان در نظارت بر اجرای پروتکل‌ها صرفاً بر نقش مردم در این باره تأکید کرد و گفت: «مردم فرهیخته هستند و به نظر می‌رسد که روی فرهیختگی عزاداران سیدالشهدا می‌توان حساب باز کرد.»

آقای قمی همچنین در واکنش به این سؤال که «در مسیری که قرار است روشن باشد که مردم حرکت کنند، نیاز به نور هست یا نه؟» گفت: «نور هم مردم هستند.»

تقاضای وزیر بهداشت از مردم و موضع سازمان تبلیغات اسلامی در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته علیرضا زالی، رئیس ستاد کرونای تهران، شلعه‌ور شدن بیماری کرونا در ماه‌های اخیر را نتیجه «خطای راهبردی» در مواجهه با شیوع این بیماری عنوان کرد و در توضیح گفت خطا این بود که «این عامل را فقط به حساب مردم گذاشتیم که واقعیت این گونه نبود».

اشاره آقای زالی به برخی سهل‌گیری‌ها و رفع محدودیت‌ها پس از نخستین اوج‌گیری بیماری کرونا در ایران بود.

در ماه‌های گذشته نیز بیشترین توصیه‌های مقامات معطوف به رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و مقررات بهداشتی توسط خود مردم بوده است.

میرسلیم: نماینده سابق مجلس با واسطه از شهرداری تهران رشوه گرفت

مصطفی میرسلیم، نماینده مجلس

مصطفی میرسلیم، نماینده مجلس ایران، می‌گوید نماینده سابق مجلس که «با واسطه مبالغی را از شهرداری تهران در سال ۹۵» دریافت کرده، بازداشت شده و این موضوع «قابل انکار» نیست.

او روز شنبه ۲۵ مرداد در گفت‌وگو با روزنامه ایران تاکید کرد که «مستندات» مرتبط با این موضوع را به دستگاه قضایی داده است.

آقای میرسلیم پیش از این گفته بود که یک نماینده مجلس دهم برای کمک به رای نیاوردن تحقیق و تفحص مجلس از شهرداری تهران در دوران محمدباقر قالیباف،‌ ۶۵ میلیارد تومان رشوه گرفته است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، نیز روز ۲۱ مرداد تایید کرد که یک نماینده سابق مجلس در ارتباط با این پرونده بازداشت شده است.

تاکنون به صورت رسمی نام این نماینده اعلام نشده است، ولی یاشار سلطانی، فعال رسانه‌ای ساکن ایران، می‌گوید که ابوالفضل موسوی، نماینده یزد در مجلس دهم، در ارتباط با این پرونده بازداشت شده است.

محمدباقر قالیباف که اکنون رئيس‌ مجلس ایران است تاکنون درباره این موضوع اظهارنظر نکرده، ولی علیرضا شریفی، مدیرکل روابط عمومی مجلس از شکایت محمدباقر قالیباف از مصطفی میرسلیم و سه روزنامه‌نگار خبر داده است.

او این افراد را به «تخریب جایگاه مجلس» متهم کرده است.

مصطفی میرسلیم با رد این اتهام گفته است: «شکایت از خبرنگار خارج از صلاحیت مجلس» است و موضوع دریافت رشوه مربوط به مجلس نیست، «بلکه به افرادی برمی‌گردد که یا در مجلس قبل نماینده بوده‌اند و یا اقداماتی مرتکب شده‌اند که به دوران نمایندگی‌شان در مجلس برنمی‌گردد».

هشدار سپاه و روحانی به امارات درباره عادی‌سازی روابط با اسرائيل 

سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای توافق امارات و اسرائيل برای عادی‌سازی روابط دو کشور را «حماقت تاریخی» و «ننگین» دانست.

در بیانیه سپاه تاکید شده که این اقدام امارات باعث می‌شود که این کشور «تحت استعمار اسرائيل» قرار گیرد و «آینده‌ای خطرناک» برای رهبران امارات رقم خواهد زد.

توافق امارات متحده عربی و اسرائیل با میانجی‌گری ایالات متحده شکل گرفته است. آمریکا می‌گوید که دولت بنیامین نتانیاهو پذیرفته است در ازای توافق صلح با امارات متحده عربی از الحاق زمین‌های کرانه باختری به اسرائیل خودداری کند.

بحرین و مصر از این امر استقبال کرده‌اندT ولی ترکیه، گروه‌های فلسطینی و ایران به‌شدت مخالف این رویداد هستند.

حسن روحانی، رئيس ‌جمهور ایران، نیز اقدام امارات را «خیانت» دانست و گفت: «امیدواریم که امارات از این خطا بازگردد.»

او همچنین دولت امارات را متهم کرد که برای «خوشامد» و «رای ‌آوردن» ترامپ اقدام به عادی‌سازی روابط با اسرائیل کرده است.

روحانی همچنین به امارات هشدار داد که اگر «پای اسرائیل را به منطقه باز کنند»، «به شکل دیگری برخورد می‌شود».

روحانی: آمریکا شکست سیاسی بزرگی خورد

حسن روحانی، رئيس ‌جمهور ایران، رای نیاوردن قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را «شکست سیاسی بزرگ» برای این کشور توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، او که روز شنبه ۲۵ مرداد در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا سخن می‌گفت، با اشاره به تنها دو رای مثبت به قطعنامه پیشنهادی آمریکا گفت فقط «یک نصفه جزیره» به اسم دومینیکن با آمریکا همراهی کرد.

حسن روحانی همچنین خبر توقیف محموله‌ بنزین چهار نفتکش توسط آمریکا را مرتبط با موضوع قطعنامه دانست و گفت دولت آمریکا برای فرار از «خفت شکست سیاسی و حقوقی» موضوع نفتکش‌ها را مطرح کرد.

رئيس‌ جمهور ایران تاکید کرد که نفتکش‌های توقیف شده «ایرانی نبودند». او توضیحی درباره محموله‌های این نفتکش‌ها نداد.

این در حالی است که وزارت دادگستری ایالات متحده روز جمعه تایید کرد که این کشور محموله چهار نفتکش لونا، پاندی، برینگ و بلٌا را به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا طی روزهای اخیر در آب‌های آزاد توقیف کرده است.

گزارش‌ها حاکی است که این نفتکش‌ها با ۱.۱میلیون بشکه بنزین ایران عازم ونزوئلا بودند که توقیف شدند.

تشکیل یک ستاد جدید در پنتاگون برای تحقیق درباره اجسام ناشناخته

بنای پنج‌گوش پنتاگون

پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده، روز جمعه اعلام کرد که تحت فرماندهی نیروی دریایی این کشور ستاد جدیدی را تاسیس می‌کند که کار آن تحقیق درباره «اجسام ناشناخته» یا یواف‌اُ خواهد بود.

با این حال، به گزارش خبرگزاری فرانسه، هدف پنتاگون از این اقدام نه شناسایی بشقاب پرنده و موجودات فضایی، بلکه تحقیق درباره «پدیده‌های هوایی شناسایی‌نشده» مرتبط با کشورهای متخاصم است.

پنتاگون خود در بیانیه‌ای اعلام کرد که هدفش از تشکیل «ستاد پدیده‌های هوایی ناشناخته» یا یواِی‌پی‌تی‌اف «درک بهتر و رسیدن بینشی درباره ماهیت و خاستگاه اجسام ناشناخته» است.

در این میان به نظر می‌رسد آمریکا بیش از همه نگران قابلیت‌های جاسوسی چین با استفاده از پهپاد یا دیگر اجسام هوایی است.

خبر تشکیل این ستاد جدید پس از آن منتشر می‌شود که وزارت دفاع آمریکا در ماه آوریل گذشته رسما سه ویدئو منتشر کرد از اجسام ناشناخته‌ای در میانه زمین و آسمان.

این ویدئوها را خلبانان نیروی دریایی آمریکا گرفته بودند.

افراد معتقد به تئوری توطئه سال‌هاست که بر این باورند که دولت آمریکا از بشقاب‌پرنده‌ها و موجودات فضایی شواهد بسیار در دست دارد، اما از انتشار آنها خودداری می‌کند.

تلاش بریتانیایی‌ها برای بازگشت به کشور در پی وضع محدودیت‌های جدید

در پی وضع محدودیت‌های کرونایی تازه در بریتانیا، هزاران تبعه این کشور روز جمعه تلاش کردند با اولین وسیله حمل و نقل مسافر از دیگر کشورهای اروپایی به کشور خود بازگردند.

بریتانیا در روز جمعه اعلام کرد که فرانسه و هلند را از فهرست کشورهای معاف از قرنطینه خود خارج می‌کند و به این ترتیب هر کس برای تعطیلات به این کشورها رفته باید در بازگشت دو هفته در خانه بماند.

تصمیم تازه پس از آن اتخاذ شد که فرانسه خود را ناگهان در سه روز گذشته با بیش از ۲۵۰۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا روبه‌رو دید. فرانسه از ماه مه گذشته چنین افزایش آماری را به خود ندیده بود.

همین وضع در کشور اسپانیا نیز برقرار است. این کشور روز پنج‌شنبه گذشته در عرض ۲۴ ساعت شاهد تقریبا سه هزار مورد ابتلا به کرونا بود.

در پی این افزایش دولت اسپانیا اعلام کرد که تمام نایت‌کلوب‌ها را می‌بندد و حتی سیگار کشیدن در خیابان در صورتی که حفظ فاصله با دیگران میسر نباشد ممنوع خواهد بود.

آلمان هم تمام اسپانیا به استثنای جزایر قناری را به فهرست کشورهایی اضافه کرده است که مسافرانش باید به محض رسیدن به آلمان به قرنطینه بروند.

هشدار تازه نخست وزیر هند به چین در مورد تنش‌ مرزی

نارندرا مودی

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، روز شنبه در مهم‌ترین سخنرانی سالانه خود بار دیگر به چین در مورد تنش مرزی دو کشور هشدار و به مردم خود وعده داد که ارتشی قوی‌تر بسازد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای مودی که در مراسم روز استقلال هند سخن می‌گفت تمامیت ارضی هند را دارای «بالاترین اهمیت» دانسته و تاکید کرد که روابط با کشورهای همسایه باید بر پایه «امنیت و اعتماد» باشد.

هند و چین ۷۰ سال است که در منطقه مرزی جامو و کشمیر با یکدیگر درگیری دارند.

در تیرماه گذشته، در درگیری بین نیروهای هندی و چینی، ۲۰ سرباز هندی کشته شدند،‌ و اندکی بعد دو کشور بر سر ادامه آتش‌بس در منطقه مرزی «لداخ» در کوه‌های هیمالیا توافق کردند.

با این حال در هفته‌های گذشته مذاکرات دو کشور راکد مانده است.

نارندرا مودی روز شنبه به درگیری و تنش در مرزهای کشورش با پاکستان و چین اشاره کرد، اما نامی از هیچ یک از دو کشور نیاورد.

پومپئو: پول بنزین توقیف شده ایران می‌تواند به قربانیان تروریسم دولتی برسد

مایک پومپئو،

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، می‌گوید، بنزین ایرانی توقیف شده از نفتکش‌های عازم ونزوئلا می‌تواند به «قربانیان آمریکایی تروریسم دولتی» برسد.

وزارت دادگستری ایالات متحده تایید کرده که این کشور محموله چهار نفتکش لونا، پاندی، برینگ و بلٌا را به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا طی روزهای اخیر در آب‌های آزاد توقیف کرده است.

گزارش‌ها حاکی است که این نفتکش‌ها با ۱.۱ میلیون بشکه بنزین ایران عازم ونزوئلا بودند که توقیف شدند. اما ایران با رد این گزارش‌ها می‌گوید که آمریکا قصد ایجاد «جنگ روانی» دارد.

مایک پومپئو روز جمعه در توییتی نوشت که خوشحال است وزارت دادگستری بنزین ایران را که به طور غیرقانونی برای حکومت ونزوئلا ارسال شده بود، توقیف کرد.

وی در ادامه عنوان کرد که اگر دادگاه ایالات متحده اجازه بدهد این بنزین به عنوان غرامت «می‌تواند به قربانیان آمریکایی تروریسم دولتی برسد به جای آن که به دست تروریست‌ها بیفتد».

نماینده مجلس: فضای مجازی علت ۴۵۰ هزار سقط جنین در کشور است

حسینعلی حاجی دلیگانی

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیات رئیسه مجلس روز جمعه گفته است، سالانه ۴۵۰ هزار سقط جنین در ایران انجام می‌شود که دلیل این موضوع «ناشی از آسیب‌های فرهنگی در فضای مجازی است.»

عضو هیات رئیسه مجلس به خبرگزاری فارس تاکید کرد که حضور گسترده خارجی‌ها «در فضای اینترنت کشور آسیب‌های جدی فراوانی را به ویژه در حوزه مسائل خانوادگی، بحث فرزند آوری» داشته است.

حسینعلی حاجی دلیگانی اظهار داشت: «سالانه ۴۵۰ هزار سقط جنین در کشور انجام می‌شود که این موضوع ناشی از آسیب‌های فرهنگی در فضای مجازی است.»

این نماینده مجلس همچنین خبر داده است که از ۴۵۰ هزار سقط جنین در کشور ۱۲۵ هزار مورد آن به صورت غیرقانونی در کشور انجام می‌شود.

حسینعلی حاجی دلیگانی تاکید کرده است که «دشمن از این طریق» جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است . وی به همین دلیل خواستار برخورد «جدی تر از گذشته» با فضای مجازی شد.

کارشناسان معتقدند که اینترنت را می‌توان یکی از بزرگترین چالش‌های حکومت جمهوری اسلامی ایران در دو دهه اخیر دانست و در طی این دو دهه، هر دولت سیاست‌های خاص خود را برای کنترل آن دنبال کرده است.

رئیس ستاد کرونای تهران: شلعه‌ور شدن بیماری در ماه‌های اخیر نتیجه خطای راهبردی است

علی‌رضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بهشتی و فرمانده ستاد کرونا در تهران

علی‌رضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران، با انتقاد از خطای راهبردی دولت و حکومت در ماه‌های اخیر گفت: «اگر نگاه واقعی به کرونا نداشته باشیم، اعتماد عمومی را از دست خواهیم داد.»

به گزارش روز جمعه، ۲۴ مهر، خبرگزاری مهر، آقای زالی شلعه‌ور شدن بیماری کرونا در ماه‌های اخیر را نتیجه خطای راهبردی در مواجهه با شیوع این بیماری عنوان کرد و در توضیح گفت خطای راهبردی این بود که «این عامل را فقط به حساب مردم گذاشتیم که واقعیت این گونه نبود».

اشاره آقای زالی به برخی سهل‌گیری‌ها و رفع محدودیت‌ها پس از نخستین اوج‌گیری بیماری کرونا در ایران است. در ماه‌های گذشته بیشترین توصیه‌های مقامات معطوف به رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و مقررات بهداشتی توسط خود مردم بوده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران در این باره گفت: «مردم مجبورند برای بقا و ادامه حیات به فکر معیشت باشند، در حالی ‌که شتابزدگی در ایجاد بازگشایی‌ها می‌تواند افکار عمومی را به این سمت ببرد که بیماری خاموش شده است.»

همزمان یکی از معاونان این ستاد نیز از ارائه پیشنهاد اِعمال جریمه نقدی و محرومیت از خدمات اجتماعی برای افراد و اصنافی خبر داد که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

علی ماهر، معاون برنامه‌ریزی ستاد مقابله با کرونا در تهران، گفت این پیشنهاد از سوی ستاد کرونای تهران به ستاد ملی ارائه شده و در صورت تصویب، جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

بر اساس این پیشنهاد، برای اصناف و افرادی که پروتکل‌ها را رعایت نکنند، جریمه‌های نقدی تعیین می‌شود و این موضوع شامل افرادی هم خواهد شد که در سطح شهر از ماسک استفاده نمی‌کنند.

در حالی که بحث بر سر برگزاری یا عدم برگزاری عزاداری‌های محرم در میان مقامات جمهوری اسلامی همچنان در جریان است، آقای ماهر از مردم خواست «در تجمعات شرکت نکنند».

اصول سه‌گانه بهداشتی، یعنی استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری فیزیکی و شست‌وشوی مداوم دست‌ها، همچنان مؤثرترین روش برای مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا معرفی می‌شود.

۸۰ عضو طالبان از زندان‌های افغانستان آزاد شدند

دولت افغانستان آزادی اعضای زندانی طالبان را برای هموار کردن گفت‌و‌گوهای صلح میان حاکمیت و گروه طالبان آغاز کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، فرمان آزادی آخرین گروه زندانیان طالبان را که متهم به جرائم سنگین هستند، روز دوشنبه، ۲۰ مرداد، امضا کرد تا راه برای گفت‌وگوهای صلح در قطر هموار شود.

اعضای لویه جرگه مشورتی افغانستان روز شنبه،‌ ۱۸ مردادماه، توافق کردند ۴۰۰ زندانی طالبان که به ارتکاب جرائم سنگین متهم هستند، آزاد شوند.

آن ‌طور که شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده‌، از روز پنج‌شنبه، ۲۳ مرداد، ۸۰ نفر از این ۴۰۰ نفر که در زمره زندانیان «خطرناک» به شمار می‌آیند، آزاد شده‌اند.

در پرونده برخی از این افراد، از جمله حمله تروریستی به افغان‌ها و خارجیان وجود دارد.

آزادی این زندانیان، شرط شروع مذاکرات برای پایان دادن به ۱۹ سال درگیری داخلی در افغانستان بوده و انتظار می‌رود به زودی مذاکرات صلح میان طالبان و دولت در قطر آغاز شود.

اعضای لویه جرگه همچنین از طالبان خواسته‌اند که تمامی اسرای غیرنظامی و نظامی دولت افغانستان را آزاد کند.

مقام‌های طالبان تاکنون درباره این تصمیم لویه جرگه اظهارنظری نکرده‌اند.

کرونا جان قهرمان ووشوی ایران را هم گرفت

امین مقیمی‌پور، ووشوکار ایرانی و دارنده ۱۶ مدال ملی و بین‌المللی، بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان باخت.

وب‌سایت خبرآنلاین روز پنج‌شنبه، ۲۳ مرداد، با انتشار این خبر نوشت که آقای مقیمی‌پور روز چهارشنبه پس از چهار روز مبارزه با کرونا درگذشت.

این ورزشکار ساکن جزیره کیش بود و همراه با تیم این استان در مسابقات داخلی و بین‌المللی شرکت می‌کرد.

از زمان شیوع ویروس کرونا، شماری از ورزشکاران و داوران و مربیان ایرانی در رشته‌های مختلف به کرونا مبتلا شده‌اند و تعدادی از آنها نیز جان باخته‌اند.

از میان قربانیان می‌توان به شهرام گوهرچین، مربی و داور بین‌المللی شطرنج ایران، احمد آهنگی، مدیرعامل سابق سپیدرود رشت، ابراهیم ابراهیمی، پیشکسوت تکواندو، محسن باوی بازیکن تیم فوتبال که سابقه بازی در استقلال خوزستان را داشت و علیرضا نیکبخت، بازیکن سابق تیم فوتبال صنعت نفت آبادان، اشاره کرد.

یونسکو هشدار داد ۶۰ بنای تاریخی در بیروت در خطر فروریختن است

خانه‌های تاریخی محله جمیزه در بیروت

یونسکو، آژانس فرهنگی سازمان ملل، روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای هشدار داد که در پی انفجار مهیب هفته گذشته در پایتخت لبنان،‌ ده‌ها بنای تاریخی در نزدیکی بندر این شهر در شرف فروریختن است.

یونسکو به نقل از یک مقام وزارت فرهنگ لبنان خبر داد که انفجار مرگبار سه‌شنبه هفته گذشته بر دست‌کم هشت هزار ساختمان اثر گذاشته و از این میان ۶۴۰ بنا ارزش تاریخی دارند.

آن طور که در این بیانیه آمده است، از این ۶۴۰ بنا دست‌کم ۶۰ بنای تاریخی در شرف فروریختن و نابودی است.


یونسکو در ادامه می‌گوید که خود را به ارائه «پاسخی درخور در حوزه فرهنگ» در فرایند بازسازی شهر متعهد می‌داند.

انفجار هزاران تن نیترات آمونیم در بندر بیروت، پایتخت لبنان، بیش از ۱۷۰ تن را کشت، هزاران نفر را روانه بیمارستان‌ها کرد و نیمی از شهر را تخریب کرد.

این انفجار بیش از همه در دو محله معروف جمیزه و مارمخایل در بیروت به بناها آسیب زده است که در نزدیکی بندر بیروت قرار دارند.

دولت آمریکا تمام پروازهای خصوصی به کوبا را تعطیل کرد

صف پمپ بنزین در هاوانا

دولت دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه اعلام کرد که هر گونه پرواز خصوصی به مقصد کشور کوبا ممنوع است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، هنگام اعلام این تصمیم جدید به حکومت کمونیستی رائول کاسترو،‌ رئیس جمهور کوبا، به دلیل زندانی کردن روزنامه‌نگاران و خبرنگاران و فعالان سیاسی تاخت.

دولت آمریکا پیشتر سفر تمام پروازهای خصوصی به کوبا جز شهر هاوانا،‌ پایتخت، را ممنوع کرده بود.

با این تحریم جدید،‌ اکنون هاوانا هم از دسترس آمریکایی‌ها خارج می‌شود.

هاوانا از مقاصد محبوب بازرگانان و ثروتمندان ساکن میامی در ایالت فلوریداست که عده‌ای از آنها ریشه کوبایی دارند.

میامی در عین حال محل اقامت بسیاری از مهاجران کوبایی است که بسیاری از آنها از حکومت کاسترو در زادگاه خود نفرت دارند و از هر گونه فشار بر این رژیم استقبال می‌کنند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG