لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۳۷

خبرخوان

وزارت خارجه ایران بیانیه «کمیته چهارجانبه عربی» را محکوم کرد

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنج‌شنبه، ۲۱ شهریور، با رد ادعاهای مطرح‌شده در بیانیه نشست اخیر کمیته چهارجانبه عربی در قاهره درباره حاکمیت جزایر سه‌گانه در خلیج فارس، آن را «فرافکنی برخی کشورهای عرب ناکام در سیاست منطقه‌ای و دلیل ناتوانی آنها در درک واقعیت‌های منطقه و جهان» توصیف کرد.

به‌ گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه، با تأکید بر «حاکمیت ابدی ایران بر جزایر سه‌گانه» افزود: «از اینکه برخی به جای تکیه بر قدرت کشورهای حوزه خلیج فارس، ادعاهای واگرایانه، بی‌پایه و غیرمستند در خصوص امنیت منطقه ابراز داشته و بیگانگان را با عجز خویش مورد استقبال قرار می‌دهند، متأسفیم.»


کمیته چهارجانبه عربی شامل کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر است که نشست دوازدهم آنان در قاهره، پایتخت مصر، برگزار شد.

امارات متحده عربی بارها ادعای مالکیت جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را مطرح کرده و این موضوع بارها در گذشته با حمایت اتحادیه عرب نیز همراه شده ‌است. مقام‌های ایران همواره این ادعا را رد می‌کنند.

در سال ۱۳۵۰، در پی خروج بریتانیا از این جزایر پس از حدود ۷۰ سال اشغال و تشکیل کشور امارات، ایران کنترل دوباره این جزایر را به ‌دست گرفت.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

تلفات حملات موشکی و پهپادی روسیه به زاپروژیا به ۱۱ نفر افزایش یافت

مقامات اوکراینی روز جمعه ۱۵ مهر اعلام کردند که تلفات ناشی از حملات موشکی و پهپادی روسیه به زيرساخت‌ها و مناطق غیرنظامی شهر زاپروژیا در جنوب این کشور به ۱۱ نفر افزایش یافته است.

همزمان جایزه صلح نوبل امسال به طور مشترک به یک سازمان حقوق بشری در اوکراین به نام «مرکز آزادی‌های مدنی»، یک نهاد مدافع حقوق بشر در روسیه به نام « مموریال» و یک فعال حقوق بشر زندانی در بلاروس به نام الس بیالیاتسکی اهدا شد.

تداوم درگیری‌های نظامی در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا بار دیگر نگرانی در مورد وقوع سانحه هسته‌ای در این منطقه را افزایش داده است. وزیر انرژی و محیط زیست اوکراین هشدار داد که تسلط نیروهای روسیه بر نیروگاه زاپروژیا و بهره‌برداری آن کشور از منابع انرژی این نیروگاه برای کل جهان پیامدهای خطرناکی دارد.

در هفته‌های اخیر همزمان با شکست‌های متعدد روسیه در برابر ضد حمله‌های اوکراین در شرق و جنوب، ارتش روسیه استفاده از پهپادهای ساخت ایران را افزایش داده است. پهپادهای انتحاری و یکبار مصرف از موشک‌های دوربرد ساده‌تر و ارزان‌تر هستند ولی تجربه ثابت کرده که در وارد کردن خسارت به اهداف زمینی موثرترند.

فرماندار استان زاپروژیا روز جمعه گفت روسیه در حمله اخیر به زیرساخت‌های شهر زاپروژیا، مرکز این استان برای اولین بار از پهپادهای شاهد-۱۶ استفاده کرده است. روسیه در حملات روزهای اخیر به این شهر از موشک‌های دوربرد نیز استفاده کرده است.

کارشناسان می‌گويند ارتش روسیه به دلیل کمبود جنگ‌افزارهای مناسب کاربری موشک‌های ضد هوایی و دوربرد اس-۳۰۰ را تغییر داده و از آنها برای حملات زمینی استفاده می‌کند.

ارتش اوکراین نیز اعلام کرد اکثر پهپادهایی که توسط پدافند هوایی این کشور در روز پنجشنبه و بامداد جمعه سرنگون شده‌اند پهپادهای ايرانی شاهد-۱۶ هستند. صاحبنظران و پژوهشکده‌های غربی می‌گویند کاربرد این پهپادها روی تعادل قوای نظامی دو طرف تاثیر چندانی نخواهد داشت.

همزمان وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که ارتش اوکراین با موفقیت توانسته است تعداد زیادی از تانک‌ها و خودروهای زرهی را که از ارتش روسیه به غنیمت گرفته است بازسازی کند و به خدمت بگیرد. اوکراین از شروع جنگ تاکنون بیش از ۴۴۰ تانک و حدود ۶۵۰ خودروی زرهی ارتش روسیه را به غنیمت گرفته است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ ش.ر/س.ن

توافق اعضای سازمان بین‌المللی هوانوردی در مورد کاهش آلودگی سفرهای هوایی

اعضای سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری روز جمعه ۱۵ مهر در مورد کاهش آلودگی ناشی از سفرهای هوایی به صفر تا سال ۲۰۵۰ علی‌رغم مخالفت چین و روسیه توافق کردند.

جلسات مجمع عمومی این سازمان، از نهادهای زیرمجموعه سازمان ملل، هر سه سال یک بار با شرکت نمایندگان ۱۹۳ کشور عضو برگزار می‌شود. کشورهای اروپایی که خواستار تعیین اهداف بلندپروازانه‌تری بودند تصمیم روز جمعه را یک «سازش» قابل قبول توصیف کردند.

در مقابل چین، روسیه و اریتره عملی بودن این هدف را زیر سئوال برده و تاکید کردند که کشورهای ثروتمند برای بهبود و نوسازی صنعت هوایی کشورهای فقیر باید به آنها کمک کنند.

مذاکرات مقدماتی در مورد این طرح از سال‌ها پیش آغاز شده بود و کارشناسان سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری در ماه ژوئن امسال جزییات اجرایی این طرح را به کشورهای عضو ارائه دادند.

اجرای این طرح برای کشورهای عضو الزامی نیست ولی می‌تواند روی برنامه‌ریزی‌های درازمدت و عملکرد شرکت‌های هوایی در سراسر جهان تاثیر بگذارد و کارشناسان محیط زیست نيز از تصویب آن استقبال کردند.

شرکت‌های هوایی بزرگ جهان نیز برای پرهیز از تصویب مقررات متفاوت توسط هر کشور و ایجاد ناهماهنگی در صنعت هوایی، خواستار تصویب یک طرح واحد توسط سازمان بین المللی هوانوردی بوده‌اند.

اتحادیه شرکت‌های هوایی آمریکا اعلام کرد که هر چند مصوبه جدید بدون ایراد نیست ولی از سردرگمی و سیاست‌های ناهماهنگ در سطح جهانی جلوگیری می‌کند.

مقامات سازمان بین المللی هوانوردی کشوری امیدوارند که تصویب این طرح شرکت‌های هوایی بزرگ و بخش خصوصی را به سرمایه‌گذاری بيشتر در زمینه تولید سوخت‌هایی که آلایندگی کمتری دارند تشویق کند.

حرکت در راستای این هدف بدون حمایت فعال دولت‌های جهان میسر نیست. به همین خاطر حمایت کامل اتحادیه اروپا، آمریکا و چند کشور پیشرفته دیگر نقش مهی ایفا خواهد کرد ولی ابراز تردید و مخالفت چین و روسیه با این طرح می‌تواند به یک مانع جدی بدل شود.

پژوهشکده‌هایی که در زمینه آلودگی ناشی از صنعت هوایی تحقیق می‌کنند همواره تاکید کرده‌اند که صنعت هوایی کشورهای فقیر هنوز در مراحل ابتدایی است و بدون کمک کشورهای ثروتمند قادر نخواهد بود طرح‌های مربوط به کاهش آلایندگی را اجرا کند.

آنها تاکید می‌کنند که تعیین یک هدف مشخص برای کاهش آلایندگی صنعت بهتر از نداشتن هدف مشخص است ولی درعین حال یادآوری می‌کنند که در طرح سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری روش‌های تحقق این هدف مشخص نشده است و در نتیجه هر کشور عضو اين نهاد ممکن است به شیوه متفاوتی آن را تعبیر و اجرا کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

شورای حقوق بشر سازمان ملل به تعیین گزارشگر ویژه برای روسیه رای داد

شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه ۱۵ مهر روسیه را به «ایجاد فضای وحشت» متهم کرد و تصميم گرفت گزارشگر ویژه‌ای را برای بررسی حقوق بشر در آن کشور تعیین کند. این تصمیم با ۱۶ رای موافق، ۶ رای مخالف، و ۲۴ رای ممتنع تصویب شد.

این اولین بار طی ۱۶ سال اخیر است که شورای حقوق بشر سازمان ملل برای نظارت بر عملکرد یکی از اعضای دائمی شورای امنیت که در این نهاد حق وتو دارد گزارشگر ویژه تعیین می‌کند.

نماینده بریتانیا در شورای حقوق بشر سازمان ملل پس از انجام رای‌گیری گفت: «با این تصمیم ما به صراحت اعلام کردیم که مبارزه برای آزادی در روسیه و تجاوز حکومت ولادیمیر پوتین به کشورهای دیگر نادیده گرفته نمی‌شود.»

حدود ۵۰ کشور عضو سازمان ملل از جمله آمریکا، بریتانیا، اوکراین، ژاپن و تمامی اعضای اتحادیه اروپا منهای مجارستان، از این پیشنهاد حمایت کردند. چین و پنج کشور دیگر به آن رای مخالف دادند.

حکومت روسیه طی یک سال اخیر با تصویب قوانین جدیدی تحت عنوان «بی‌اعتبار کردن نیروهای مسلح» فشار بر مخالفان جنگ در اوکراین را افزایش داده و فعالیت چندین نهاد مدنی و مدافع حقوق بشر از جمله گروه «مموریال» را که از برندگان جایزه صلح نوبل امسال است، ممنوع کرده است.

تاتیانا گلوشکووا، یکی از وکلای عضو گروه «مموریال» ضمن استقبال از تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل خاطرنشان کرد که دولت روسیه به هیچ وجه به گزارشگر ویژه حقوق بشر اجازه سفر به آن کشور نخواهد داد.

کاخ کرملین و وزارت خارجه روسیه تاکنون در مورد این تصمیم اظهار نظر نکرده‌اند. اما نماینده روسیه در نهادهای سازمان ملل در شهر ژنو گفت این تصمیم بر اساس ادعاها و اتهامات جعلی اتخاذ شده است.

حکومت روسیه همواره سرکوب و آزار مخالفان در آن کشور و اعمال خشونت و آزار غیرنظامیان در اوکراین را تکذیب کرده و ادعا می‌کند که تمامی اهداف حملات ارتش روسیه زیرساخت‌های نظامی اوکراین هستند.

در سال‌های اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل که ۴۷ عضو آن به صورت دوره‌ای انتخاب می‌شوند به شدت دچار اختلال شده است. در یک سو چین و روسیه و کشورهای همسو با آنها و در سوی دیگر قدرت‌های غربی و متحدان آنها قرار دارند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

آتش‌سوزی در محوطه پارک ارم «هیچ مصدومی نداشت»

تصویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از آتش‌سوزی روز جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ در محوطه پارک ارم

سخنگوی آتش‌نشانی شهرداری تهران عصر جمعه ۱۵ مهر ماه با اشاره به اطفای حریق در محوطه پارک ارم گفت که این حادثه «هیچ مصدومی بر جای نگذاشت».

جلال ملکی در مورد وقوع آتش‌سوزی در پارک ارم به خبرگزاری مهر گفت در محوطه این پارک، «یک ساختمان قدیمی چهار طبقه متروکه بود که به‌دلیل بی‌احتیاطی کارگران از قسمت چوبی سقف دچار حریق شد».

به گفته سخنگوی سازمان آتش‌نشانی، «این ساختمان در محل تردد شهروندان قرار ندارد و آتش‌سوزی روز جمعه هیچ مصدومی بر جای نگذاشته است».

پیشتر، تصاویر و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که نشان می‌داد دود فراوانی یک بنای منتهی به دریاچه محوطه داخلی پارک ارم را فرا گرفته است.

هشدار هلند به شهروندان این کشور برای سفر به ایران

ووپکه هوکسترا، وزیر امور خارجه هلند

در پی انتشار گزارشی از بازداشت یک زن ایتالیایی و چندین شهروند خارجی دیگر در میانه اعتراضات مردمی ایران، دولت هلند نسبت به سفر شهروندان این کشور به ایران هشدار داد.

وزارت اطلاعات ایران روز هشتم مهر از بازداشت ۹ تبعه خارجی به اتهام «سازماندهی و آموزش» اعتراضات در ایران خبر داد که شهروندان فرانسه، ایتالیا، آلمان، هلند و لهستان هستند.

خبرگزاری «ای‌ان‌پی» هلند روز جمعه ۱۵ مهر ماه به نقل از ووپکه هوکسترا، وزیر امور خارجه هلند گزارش داد دولت هلند از همه اتباع هلندی می‌خواهد ایران را ترک کنند و توصیه کرد از هر گونه سفر به این کشور خودداری کنند.

سایت حقوق بشری هرانا تیرماه امسال نیز برای اولین بار گزارش داده بود «که‌س لنون بورخ»، شهروند هلندی هم‌اکنون دوران محکومیت خود را در بند ۸ زندان اوین تهران می‌گذراند.

هرانا در ادامه نوشته بود که ماچِی والچاک، استاد دانشگاه در لهستان، که به اتهام «ارتباط با دول متخاصم» بازداشت و به سه سال حبس تعزیری محکوم شده، در کنار این شهروند هلندی محکومیت خود را می‌گذارند.

در میانه اعتراضات مردمی ایران طی روزهای گذشته بازداشت آلسیا پیپرنو شهروند ۳۰ ساله ایتالیایی در ایران تایید شده است.

جمهوری اسلامی همچنین روز پنج‌شنبه اعترافات اجباری یک زوج فرانسوی را که پنج ماه پیش در ایران بازداشت شده بودند منتشر و آنها را متهم به جاسوسی کرد، موضوعی که وزارت خارجه فرانسه آن را «صحنه‌سازی وقیحانه» نامیده است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

یکی از رهبران داعش به دست نیروهای آمریکایی در سوریه کشته شد

تصویری آرشیوی از نیروهای آمریکایی در سوریه

نیروهای یگان ویژه آمریکا در ادامه عملیات خود در سوریه علیه شبه‌نظامیان «خلافت اسلامی» یا داعش، شامگاه پنج‌شنبه ۱۴ مهر، یکی از اعضای ارشد این گروه را از پای درآوردند.

به گزارش نیویورک تایمز و واشینگتن پست، آمریکا در اقدامی کم سابقه شماری از کماندوهای زبده خود را با بالگرد در منطقه مورد نظر در استان حسکه سوریه پیاده کرد و همزمان با حملات بالگردی علیه گروه سران داعش، کماندوهای آمریکایی نیز به تعقیب و دستگیری شماری از آن‌ها اقدام کردند.

«سنتکام»، ستاد مرکزی نیروهای آمریکا، در بیانیه‌ای بدون ورود به جزییات مشروح عملیات، اعلام کرد که رقان وحید الشمری از نیروهای اصلی داعش در عملیات نیروهای آمریکایی در منطقه قامشلی از پای درآمد.

این بیانیه افزود که یکی از دستیاران الشمری زخمی شد و دو دستیار دیگر این فرد توسط نیروهای زمینی آمریکایی دستگیر شدند.

بر اساس بیانیه «سنتکام»، در این عملیات آسیب جانی به نیروهای آمریکایی وارد نشد.

به نوشته رویترز، یک کشته مهم دیگر این عملیات، ابومعاذ القحطانی، مسئول سعودی‌الاصل زندانیان داعش است.

شاهدان عینی به رسانه‌های منطقه گفتند که عملیات آمریکایی چند ساعت طول کشید و به ساکنین دستور داده شده بود در خانه‌های خود بمانند.

یک منبع نظامی آمریکایی گفته است که وحید الشمری با هویت یک «چوپان» در منطقه زندگی می‌کرد و مردم از هویت واقعی او خبری نداشتند.

این مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفت که وحید الشمری از جمله نیروهای پیشمرگه کرد سوری را که قبلا مورد حمایت آمریکا بودند، کشته بود.

آمریکا دو ماه پیش در حمله مشابهی ماهر العقل را که مدت کوتاهی به کادر رهبری داعش رسیده بود، در سوریه از پای درآورد.

«حمله با چاقو» به سفارت ایران در کپنهاگ؛ تهران اعتراض کرد

سفارت ایران در کپنهاگ

در پی انتشار گزارش‌هایی از حمله «یک فرد ناشناس با چاقو به سفارت ایران در دانمارک»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی مقامات کپنهاگ را به «عدم تامین امنیت سفیر و سفارت» متهم کرد.

خبرگزاری ایرنا روز جمعه ۱۵ مهرماه گزارش داد که حسین امیرعبداللهیان «در پی ورود غیرقانونی یک مهاجم مسلح به محوطه سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانمارک»، در گفت‌وگوی تلفنی با افسانه نادی‌پور سفیر جمهوری اسلامی ایران در دانمارک، وضعیت این حمله را مورد بررسی قرار داد.

او گفت: «مایه تاسف است که در قلب اروپا چنین تعرضی به یک خانم و سفیر دارای مصونیت دیپلماتیک انجام می‌شود و پلیس نیز به موقع در محل حضور پیدا نمی‌کند.»

خانم نادی‌پور می‌گوید، «فرد مهاجم پس از ورود به محوطه سفارت، در حالی که سلاح سرد در دست داشت ضمن تهدید، اقدام به ایجاد رعب و وحشت و وارد آوردن خسارات به خودروهای مستقر در پارکینک سفارت کرد».

هنوز دولت دانمارک این حمله را تایید نکرده، اما گزارش‌ها حاکی از افزایش تدابیر امنیتی در محوطه سفارت ایران در کپنهاگ است.

خبرگزاری بلومبرگ از قول پلیس کپنهاگ گزارش داده که سفارت ایران با پلیس تماس گرفته، اما جزئیاتی درباره این حمله نداده است.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و بلومبرگ؛ د.خ/س.ن

اداره مهاجرت اوکراین، خبر اخراج دانشجویان ایرانی از این کشور را تکذیب کرد

رئیس اداره مهاجرت اوکراین گزارش‌ها درباره اخراج دانشجویان ایرانی با هدف تلافی ارسال پهپاد ساخت ایران به روسیه را تکذیب کرد.

ناتالیا نائومنکو روز جمعه، ۱۵ مهر در گفت‌وگو با آنا رایسکایا از رادیو فردا، گزارش‌های اخیر درباره اخراج دانشجویان ایرانی به دلیل ارسال پهپاد یا دلایل دیگر را «بی‌پایه» خواند و گفت که دولت اوکراین، سیاست ویژه‌ای برای شهروندان ایرانی ندارد و مطابق قوانین جاری اوکراین هر شهروند خارجی، چه ایرانی باشد، چه از کشوری دیگر می‌تواند درخواست اقامت دهد و ما تمام این موارد را جداگانه بررسی می‌کنیم.

او در ادامه افزود: «اگر پرسش‌هایی درباره‌ شخص خاصی مطرح شود، می‌توانیم مطابق قانون، اقامت او را باطل کنیم یا تصمیم دیگری بگیریم. اما این موارد معدود است و بیشتر به مشکل برنمی‌خوریم. این روال همیشه وجود داشته و تغییر نکرده است و هیچ دستوری از دولت نگرفته‌ایم که ویژه‌ دانشجویان یا دیگر شهروندان ایرانی در اوکراین باشد.»

چند روز پیش پایگاه خبری «انتخاب» و به دنبال آن برخی رسانه‌های داخل و خارج ایران گزارش دادند که مقامات اوکراینی به دلیل استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در اوکراین، اقامت دانشجویان ایرانی را تمدید نمی‌کنند و شماری از دانشجویان ایرانی را اخراج کرده‌اند.

ناتالیا نائومنکو
ناتالیا نائومنکو

این خبر توسط وبلاگ‌نویسان روسِ طرفدار جنگ علیه اوکراین نیز بازتاب گسترده‌ای داشته است و شماری از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی نیز دولت اوکراین را به بی‌انصافی و عدم حمایت از جامعه‌ مدنی ایران متهم کردند.

با وجود گزارش‌های رسمی از ارسال تجهیزات جنگی از جمله پهپادهای ایرانی به روسیه در جریان جنگ با اوکراین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران روز پنج‌شنبه، ۱۴ مهر طی تماس با همتای ایرلندی خود بار دیگر فروش سلاح برای استفاده در جنگ اوکراین را شایعه خواند و در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه فنلاند مدعی شد، ایران علی‌رغم کمک‌های نظامی برخی کشورها به اوکراین، هیچ‌گونه تسلیحاتی به روسیه ارسال نکرده است و نخواهد کرد.

در واکنش به این اظهارات ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، طی پیام ویدیویی ضمن رد این ادعای مقامات جمهوری اسلامی گفت: «اوکراین راهی پیدا خواهد کرد تا این پهپادها واقعاً وجود نداشته باشد.»

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ده‌ها حمله با پهپادهای ساخت ایران ثبت و ۶۰ درصد آنها خنثی شده است. به گزارش این ستاد در روز جمعه، تنها طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۵ پهپاد «شاهد ۱۳۶» و یک پهپاد «مهاجر ۶» سرنگون شده است.

نخستین حملات با استفاده از پهپادهای ساخت ایران در جنوب اوکراین رخ داد، اما طی چند روز گذشته زاپریژیا، خارکیف و بیلا تسرکوا نیز در ۱۰۰ کیلومتری کی یف هدف حملات پهپادی قرار گرفتند.

مقامات اوکراینی می‌گویند پایگاه اصلی نیروهای مسئول حملات با پهپادهای ساخت ایران در کریمه است و از آمریکا خواستار تسلیحاتی شده‌اند که بُرد آن‌ها اجازه دهد این پایگاه را هدف قرار دهند. ظاهرا این درخواست تاکنون پاسخ مثبت نگرفته است، چرا که آمریکا نگران است، روسیه تحویل این تسلیحات را عبور از خط قرمز خود تلقی و برای حمله با استفاده از سلاح هسته‌ای اقدام کند.

پنج اقتصاددان ایرانی: متحیریم حکومت چگونه به «حوزه‌های فرهنگیِ شخصیِ مردم» ورود می‌کند

پنج اقتصاددان ایرانی در داخل کشور در بیانیه‌ای ضمن اشاره به ریشه‌ها و گستردگی اعتراض‌های کنونی، به مقامات جمهوری اسلامی هشدار دادند که برای «کنار زدن مشکلات» باید «واقعیت‌های فرهنگی و اجتماعی موجود جامعه ایران» را بپذیرند.

در این بیانیه که روز جمعه، ۱۵ مهر منتشر شده است، این اقتصاددانان گفته‌اند که بر اساس شواهد موجود «التهابات موجود» به دلیل «سوء تدبیر از مراحل کم‌خطر عبور کرده و وارد فاز خشم شده‌ است.»

به گفته آن‌ها «ممکن است تصمیم‌گیرندگان موفق شوند در مرحله خشم، آن را سرکوب کنند و به اشتباه تصور کنند که غائله به پایان رسیده اما با خشم فروخفته بخش‌های بزرگ و موثر جامعه، اداره کشور جز از طریق تداوم به‌کارگیری اجبارهای مختلف ناممکن می‌شود.»

این پنج اقتصاددان در بخشی از بیانیه خود، ردپای وقایع اخیر را «تحولات جامعه زنان»، «تحولات جمعیتی» و «وضعیت رفاه خانوارهای ایرانی» عنوان کرده و درباره مشکلات اقتصادی گفته‌اند که سطح رفاه خانوارهای ایرانی به‌طور متوسط، طی دهه ۱۳۹۰، حدود ۳۷ درصد کاهش پیدا کرده است و به‌طور خاص، ۱۰ درصد کم‌درآمد جمعیتی کشور با حدود ۳۰ درصد کاهش سطح رفاه مواجه بوده است و جمعیت کم‌درآمد کشور به رقم «هشداردهنده» ۲۳ میلیون نفر رسیده است.

در ادامه این بیانیه با اشاره به سایر مشکلات مانند «نرخ بالای بیکاری، انباشت مشکلاتِ آب، خاک و محیط زیستی، ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی، مشکلات عمیق نظام بانکی و کسری بودجه بزرگ ساختاری» گفته شده است: «متحیر می‌شویم که چگونه نظام حکمرانی، بی‌محابا، جبهه‌های بسیار پرریسک جدیدی مانند ورود به حوزه‌های فرهنگیِ شخصیِ مردم را به‌روی خود می‌گشاید و خود، داوطلبانه به ابعاد بحران‌ها می‌افزاید.»

این اقتصاددانان در ادامه با تاکید بر «حق انتقاد و اعتراض مردم» و لزوم به رسمیت شناختن این حق از سوی حکومت به «تصمیم‌گیرندگان» هشدار داده‌اند که «برای اجتناب از فرو افتادن عمیق‌تر در بازیِ باخت-باختِ موجود، ابتکار عمل را به‌طور به دست گیرند» و بر استفاده از «ادبیاتِ اعتراضیِ وزین» از سوی معترضان تاکید کرده‌اند.

این بیانیه را محمدمهدی بهکیش، حسن درگاهی، محمد طبیبیان، موسی غنی‌نژاد و مسعود نیلی امضا کرده‌اند.

کشته شدن مهسا امینی توسط «گشت ارشاد» با اعتراض‌های گسترده داخلی و خارجی همراه شد و بسیاری از شخصیت‌های شناخته‌شده، مقامات، دولت‌ها، نهادها، سازمان‌ها و شهروندان در سراسر جهان ضمن محکوم کردن این موضوع، از اعتراض‌های مردمی در ایران حمایت کردند.

جایزه صلح نوبل به یک فعال اهل بلاروس و دو نهاد مدنی در روسیه و اوکراین رسید

آلِس بیالیاتسکی در نشست انجمن نویسندگان بلاروس در مارس ۲۰۱۷

کمیته نروژی صلح نوبل روز جمعه از اهدای این جایزه به یک فعال اهل بلاروس و دو نهاد مدنی در روسیه و اوکراین خبر داد.

بنا بر اعلام این کمیته، آلِس بیالیاتسکی فعال حقوق بشر اهل بلاروس، سازمان مدافع حقوق بشر مِموریال در روسیه و سازمان آزادی‌های مدنی در اوکراین، به طور مشترک برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۲۲ هستند.

کمیته صلح نوبل می‌گوید برندگان امسال نمادهایی از جامعه مدنی در کشورهایشان هستند و سال‌ها برای پیشبرد حق انتقاد از قدرت و حفاظت از حقوق بنیادین تلاش کرده‌اند.

آلِس بیالیاتسکی که ۶۰ سال دارد، سال گذشته با اتهامایی در زمینه تخلفات مالیاتی بازداشت شد. مدافعان حقوق بشر اتهام‌های او را سیاسی خوانده‌اند.

سازمان مِموریال قدیمی‌ترین و شناخته شده‌ترین نهاد مدافع حقوق بشر در روسیه است که بیش از ۵۰ نهاد و سازمان مختلف در سراسر کشور را دربرمی گیرد و در ماه‌های اخیر فعالیت آن در روسیه ممنوع اعلام شد.

سازمان آزادی‌های مدنی در اوکراین که سال ۲۰۰۷ تأسیس شده در زمینه حقوق بشر و پیشبرد دموکراسی فعالیت می‌کند.

برنده نوبل ادبیات حجاب اجباری را «محدودیت مطلق» خواند

انی ارنو، برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۲

انی ارنو نویسنده فرانسوی برنده جایزه نوبل ادبیات امسال در پاسخ به سؤالی درباره اعتراضات ایران، حجاب اجباری را «محدودیت مطلق» توصیف کرد.

او روز پنجشنبه کمی پس از اعلام نامش از سوی آکادمی نوبل، در یک نشست خبری در پاریس گفت: «کاملاً طرفدار اعتراض زنان علیه این محدودیت مطلق هستم».

این نویسنده فرانسوی همچنین درباره جنجال اخیر درباره حجاب در فرانسه که پس از مرگ مهسا امینی به راه افتاده، گفت که از آزادی پوشش در فرانسه دفاع می‌کند و مسئله حجاب در فرانسه «در بستر یکسانی نیست».

خانم ارنو گفت: «هیچ کس [زنان محجبه در فرانسه] مجبور نیست، این یک انتخاب است. عدم تمایل برای به رسمیت شناختن این انتخاب، یک اشتباه در فرانسه است».

این اظهارات در حالی است که هو شدن ساندرین روسو، نماینده پارلمان فرانسه، هنگام سخنرانی در تجمع روز یکشنبه گذشته ایرانیان در پاریس بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های این کشور داشت.

این نماینده فرانسوی که از حوزه پاریس به پارلمان راه یافته و تحصیلات او در زمینه بوم‌شناسی است، پیش از این به دلیل تسامح در برابر حجاب اسلامی زنان در فرانسه مورد انتقاد قرار گرفته بود.

برخی سیاستمداران چپگرا در فرانسه با هر نوع ممنوعیت در زمینه حجاب اسلامی زنان در این کشور مخالفند.

اما منتقدانشان حجاب اسلامی را «نوعی بردگی» و «لباس سکسیستی» می‌دانند و حمایت این سیاستمداران از زنان معترض ایرانی را «ریاکارانه» توصیف کرده‌اند.

پیشتر نویسندگان فرانسوی بارها برنده جایزه نوبل ادبیات شده‌اند، اما امسال اولین بار است که یک نویسنده زن فرانسوی این جایزه معتبر را از آن خود کرده است.

موافقت وزارت خارجه آمریکا با فروش سیستم پیشرفته دفاع موشکی به کویت

سامانه موشکی پیشرفته سطح به هوا یا ناسامز

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، پنجشنبه اعلام کرد که وزارت خارجه این کشور با فروش سیستم موشکی پیشرفته زمین به هوا و سیستم دفاع هوایی میانبرد به کویت به ارزش سه میلیارد دلار موافقت کرده است.

پنتاگون در بیانیه‌ای گفته است: این بسته تسلیحاتی «توانایی کویت را برای رویارویی با تهدیدات فعلی و آتی و در برابر بازیگران بدخیم منطقه‌ای افزایش می‌دهد.»

وزارت دفاع آمریکا در ادامه تصریح کرده است٬ این تسلیحات همچنین قابلیت همکاری با سیستم‌هایی که توسط نیروهای آمریکایی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس اداره می‌شوند را بهبود می‌بخشد.

مرکز آمار: قیمت مسکن در شهریور امسال نسبت به ماه مشابه پارسال ۴۶ درصد رشد داشته است

تهران (عکس از آرشیو)

مرکز آمار ایران از رشد ۴۵.۷ درصدی قیمت مسکن در شهریورماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال خبر داده است.

مرکز آمار ایران از رشد ۴۵.۷ درصدی قیمت مسکن در شهریورماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال خبر داده است.

بر اساس این گزارش، قیمت مسکن در شهریور نسبت به مردادماه نیز ۳.۳ درصد رشد داشته است.

طبق این گزارش، میانگین وزنی قیمت یک متر مسکن در تهران به بیش از ۴۶ میلیون تومان رسیده و رکورد تاریخی جدیدی شکسته است.

میانگین وزنی قیمت مسکن عبارت است از مجموع ارزش معاملات کل خانه‌های معامله شده تقسیم بر مجموع متراژ آن‌ها.

نکته دیگر در گزارش مرکز آمار، افت چشمگیر معاملات خرید مسکن است، بطوری که در شهریورماه امسال ۵ هزار و ۱۵۰ ملک مسکونی در تهران معامله شده است که حاکی از افت ۲۵ درصدی حجم معاملات نسبت به مردادماه است.

با استفاده از گزارش فردای اقتصاد، شرق. د.خ

عفو بین‌الملل: حداقل ۸۲ معترض بلوچ در سرکوب خونین اعتراضات زاهدان کشته شدند

عفو بین‌الملل روز پنجشنبه ۱۴ مهر با انتشار گزارشی از کشته شدن حداقل ۸۲ معترض بلوچ و افراد عادی در اعتراضات خیابانی زاهدان خبر داد.

این نهاد حقوق بشری می‌گوید نیروهای امنیتی ایران طی سرکوبی خشونت‌آمیز پس از نماز جمعه هشتم مهر در زاهدان، با شلیک گلوله و گاز اشک‌آور به سوی معترضان، تماشاگران و نمازگزاران، دست‌کم ۶۶ نفر از جمله کودکان را به طور غیرقانونی کشتند و صدها نفر را مجروح کردند: از آن زمان، ۱۶ نفر دیگر در حوادث جداگانه در زاهدان در میان سرکوب مداوم اعتراضات کشته شدند.

این گزارش می‌افزاید شواهد جمع‌آوری‌شده از فعالان، خانواده‌های قربانیان، شهادت‌ شاهدان عینی و تصاویر و فیلم‌های تظاهرات نشان می‌دهد که تعداد واقعی کشته‌شدگان زاهدان احتمالاً بیشتر است.

این گزارش می‌افزاید کشتار هشتم مهر در زاهدان، خونین‌ترین کشتار از زمان آغاز اعتراضات مردمی ایران به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد است.

اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، می‌گوید مقامات ایران بارها و بارها بی‌اعتنایی کامل به قداست زندگی انسان‌ها را نشان داده و برای حفظ قدرت از هیچ اقدامی کوتاه نمی‌آیند: «خشونت بی‌رحمانه‌ای که نیروهای امنیتی ایران به راه انداخته‌اند، در خلأ رخ نمی‌دهد. این نتیجه مصونیت نظام‌مند و واکنش ضعیف جامعه بین‌المللی است».

او تصریح کرد: «منزجرکننده است که سه سال بعد از کشتار صدها نفر در اعتراضات آبان ۹۸، مقامات ایران با بی‌رحمی به تهاجم به جان انسان‌ها ادامه می‌دهند و برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات، اعضای سازمان ملل باید یک مکانیسم مستقل تحقیق و پاسخگویی برای جدی‌ترین جنایات تحت قوانین بین‌المللی برای ایران ایجاد کنند».

با استفاده از گزارش سازمان عفو بین‌الملل/د.خ/ک.ر

حمله مسلحانه در تایلند جان ۳۵ نفر از جمله ۲۴ کودک را گرفت

عکس مهاجم

در یک حمله مسلحانه با چاقو به یک مهد کودک در تایلند در روز پنج‌شنبه، ۱۴ مهر، تا ظهر این روز ۳۵ تن، شامل ۲۴ کودک، کشته شدند.

با مرگ احتمالی مجروحان، شمار تلفات، از جمله در میان نوزادان، ممکن است افزایش یابد. تا لحظه نگارش خبر، حداقل ۱۲ زخمی به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

به گزارش رسانه‌های تایلند، مردی که به اسلحه و چاقو مجهز و عامل حمله بود، بعدا همسر و پسر خردسال خود را نیز با ضربات چاقو در خانه‌اش کشت. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک کودک دیگر از قربانیان نیز دومین فرزند مهاجم بود که با گلوله پدرش در بیرون از خانه کشته شد.

ابتدا گفته شده بود که او تحت تعقیب پلیس است. مهاجم در گریز اولیه خود از مهد کودک، به سوی عابران تیراندازی کرد و با وانتی که سوار بود، شماری دیگر را هم زیر گرفت. او با رسیدن به خانه، پس از کشتن همسر و فرزندش، خودکشی کرد.

این جنایت در شهرک اوتایی ساوان در ۵۰۰ کیلومتری شمال شرق بانکوک، پایتخت، روی داد.

در لحظه ورود مهاجم به مهد کودک در ساعت مقارن با وقت ناهار، دست‌کم ۳۰ کودک در آن‌جا بودند که به رگبار گلوله بسته شدند. یکی از مربیان زن که هشت ماهه حامله بود، در میان قربانیان است.

مهاجم بعد از شلیک ممتد در ورودی و حیاط، وارد یکی از اتاق‌های بسته شد که شماری از اطفال در آن‌جا خوابانده شده بودند. در این‌جا او با چاقو به کودکان حمله کرد. اکثر کودکان شیرخوارگان زیر سه سال بودند.

ویدئوهای هولناکی از ملحفه‌های آغشته به خون کودکان در فضای مجازی منتشر شده است.

به گفته پلیس تایلند، این مرد افسر پلیس بود اما سال گذشته به دلیل مصرف مواد مخدر اخراج شده بود.

نخست ‌وزیر تایلند در بیانیه‌ای نوشت که از این جنایت هولناک تکان خورده، و دستور رسیدگی سریع به مجروحان را داده است.

به نوشته رویترز، هرچند اسلحه غیرقانونی در دست مردم در تایلند زیاد شده، اما کشتار دسته‌جمعی با سلاح گرم در مقایسه با کشورهای منطقه یک امر نادر است.

آخرین بار دو سال پیش یک سرباز به دلیل خشم از یک معامله املاک، در رویدادی که ۱۷ ساعت طول کشید و در چهار نقطه رخ داد، ۲۹ تن را کشت و ۵۷ تن دیگر را زخمی کرد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG