لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۰۲

هزار ساعت ویزیت و ۱۴ عمل زایمان رایگان به اتهام «کشف حجاب»


دادگاهی در استان البرز یک زن متخصص زنان و زایمان را به‌خاطر رفتن روی سقف خودروی نیروی انتظامی و «کشف حجاب» به یک سال ویزیت و انجام عمل زایمان به‌طور رایگان بدل از یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.

به‌گزارش خبرگزاری ایسنا، رسول احمدزاده، دادرس شعبه چهار دادگاه عمومی چهارباغ البرز، روز پنج‌شنبه ۴ مهر، با اعلام این خبر گفت که «برخلاف رویه قضایی که بعضاً کشف حجاب را در زمره اقدامات تبلیغی علیه نظام تلقی کرده‌اند، این دادگاه این موضوع را از مصادیق جرایم امنیتی تشخیص نداده است».

با این حال، دادگاه این زن را به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم کرده، اما با توجه به «وضعیت فردی و اجتماعی و صلاحیت علمی و تخصصی متهم» مجازات او را با «۱۰۸۰ ساعت خدمات عمومی رایگان از طریق ویزیت رایگان به مدت یک روز در هفته و انجام عمل پزشکی زایمان رایگان، دو بار در ماه، با اولویت افراد فاقد بضاعت مالی و مقید به حجاب شرعی کامل و تألیف یک مقاله پژوهشی با عنوان "نرخ التزام پزشکان زن به حجاب شرعی در ایران" و تسلیم گواهی پذیرش قطعی با نسخه چاپ‌شده آن در نشریات معتبر علمی تأییدشده از سوی وزارت علوم، با رتبه خیلی خوب یا خوب، به واحد اجرای احکام کیفری» جایگزین کرده است.

به‌گفته رسول احمدزاده، در پی توقف خودروی متهم به‌دستور مأموران راهور، متهم با اعلام این‌که دستور توقیف خودرو به علت بدحجابی بوده روی سقف خودروی پلیس می‌رود و با برداشتن شال از سر خود و تاب دادن آن، به این موضوع اعتراض می‌کند.

روز گذشته نیز تصویری از یک زن جوان در ارومیه منتشر شد که بر روی یک خودروی پلیس نشسته بود و نیروی انتظامی اعلام کرد که وی «پس از تذکر پلیس» درباره حجاب «این اقدام را کرد که بلافاصله توسط ماموران بازداشت شد».

ساعتی پس از اعلام این خبر نیز ویدئویی منتشر شد که در آن این زن جوان اظهار ندامت می‌کرد.

در سال‌های اخیر بازداشت زنان توسط «گشت ارشاد» و همچنین برخورد نیروی انتظامی با معترضان به حجاب اجباری بارها خبرساز شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG