لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۲۱

خبرخوان

ارسال پیامک‌ تهدیدآمیز برای شهروندان معترض به افزایش قیمت بنزین

نهادهای امنیتی و قضایی با ارسال پیامک تهدیدآمیز از شهروندان خواسته‌اند که در تجمعات شرکت نکنند.

با افزایش تجمعات اعتراضی به افزایش قیمت بنزین، نهادهای امنیتی با ارسال پیامک‌ تهدیدآمیز به تلفن همراه شهروندان از آنها خواسته‌اند که تجمعات را ترک کنند.

در نمونه‌ای از این پیام‌ها که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دادستان استان البرز به شهروندان هشدار داده که حضور افراد در «تجمع غیرقانونی» پیگیرد قانونی دارد و سبب «اخلال در نظم و سوءاستفاده ضدانقلاب شده است».

در یک پیام دیگر که به نام «شورای هماهنگی اطلاعاتی و امنیتی استان بوشهر» ارسال شده، به شهروندان هشدار داده شده که «هر چه سریع‌تر» محل تجمع را ترک کنند و در صورت عدم توجه به هشدار با «عواقب بعدی» مواجه خواهند شد.

این پیام‌ها از سوی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمان و «شورای هماهنگی اطلاعاتی و امنیتی استان خوزستان» هم برای شهروندان معترض ارسال شده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

کرونا به کوهنوردان قله اورست هم رسید

نتیجه آزمایش کرونا یکی از کوهنوردان اردوگاه اصلی قله اورست، مثبت اعلام شد. این خبر در حالی اعلام می‌شود که دولت نپال پس از یک سال تعطیلی، از چند هفته قبل تصمیم به بازگشایی کوه اورست گرفت.

بر اساس گزارش روزنامه گاردین، ارلند نس، کوهنورد نروژی، پس از بستری در یکی از بیمارستان‌های دامنه اورست، با بالگرد از به بیمارستانی در کاتماندو، پایتخت نپال منتقل شد.

با این حال او در صفحه فیس‌بوکش نوشته است که حالش مساعد است و در بیمارستان تحت مداوا قرار دارد.

شبکه خبری ان‌آر‌کی نروژ نیز گزارش کرده است که آزمایش کرونا یکی از اعضای بومی این اردوگاه که در تیم نس فعالیت داشته، مثبت شده است.

نس در گفت‌و‌گو با این شبکه ابراز امیدواری کرد که کوهنوردان دیگر به ویروس کرونا آلوده نشده باشند و گفته پایین آوردن آنها با بالگرد و قتی در ارتفاعی بالاتر از هشت هزار متر قرار دارند، کار دشواری است.

روزنامه گاردین از افزایش نگرانی‌ها بدلیل احتمال شیوع گسترده کرونا در اردوگاه اصلی اورست خبر می‌دهد.

کارشناسان می‌گویند علا‌ئم کوید ۱۹ ممکن است به اشتباه با علائم ارتفاع‌ زدگی اشتباه گرفته شود، همانطور که در ماجرای ارلند نس، کوهنورد نرژوی این اتفاق افتاد.

دولت نپال باوجودی که چین دسترسی کوهنوردان خارجی از این کشور به کوه‌ اورست را مسدود کرد و بسیاری از شرکت‌های خارجی نیز تورهای خود برای سال جاری را به خاطر شیوع کرونا تعطیل کردند، امسال ۳۷۷ مجوز کوهنوردی صادر کرده است.

کوه اورست جزو رشته‌ کوه‌های هیمالیا میان دو کشور چین و نپال قرار دارد، اما قله اورست در نپال است.

اقتصاد نپال به شدت به درآمدهای حاصل از کوه‌ اورست وابسته است و رسیدن کرونا به این منطقه، می‌تواند ضربه شدید اقتصادی برای این کشور باشد.

با استفاده از گزارش روزنامه گاردین؛ ب.ب

صدور حکم قطعی شلاق برای دو دانشجو بابت انتشار مطالب انتقادی در تلگرام 

عکسی که از وکیل میلاد ناظری و شبیر حسینی نیک، دانشجویان دانشگاه شاهرود در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

حکم ۳۶ ضربه شلاق برای میلاد ناظری و شبیر حسینی نیک، دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود، به اتهام نشر مطالب انتقادی در یک کانال تلگرامی قطعی شد.

به نوشته محمدعلی کامفیروزی، وکیل این دو دانشجو، میلاد ناظری و شبیر حسینی نیک بر اساس حکم بدوی که ۲۹ دی ۹۹، صادر شده بود، بابت اتهام «مشارکت در نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق کانال انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شاهرود»، هر کدام به تحمل ۳۶ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

به گفته آقای کامفیروزی تائید این حکم و قطعی شدن آن در حالی صورت گرفته است که موکلان او هنوز تفهیم اتهام نشده‌اند و دادگاه تاکنون مصادیق اکاذیب مدنظر خود را ارائه نداده است.

وکیل آقایان ناظری و حسینی نیک با بیان این که دادگاه و قاضی رسیدگی به پرونده موکلانش صلاحیت رسیدگی به این پرونده را نداشته‌اند، نوشته است در قانون بابت جرم نشر اکاذیب رایانه ای، مجازاتی مانند آن چه برای موکلانش صادر شده، تعیین نشده است.

آقای کامفیروزی در ادامه، اقدام صورت‌گرفته علیه موکلانش را «پرونده سازی‌های بی‌اساس» از سوی «اطلاعات سپاه» عنوان کرده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی برای اجرای احکام مجازات بدنی نظیر شلاق به قانون مجازات اسلامی استناد می‌کنند، حال آن که بر اساس قوانین جهانی مجازات‌های بدنی ممنوع‌ است.

سازمان ملل متحد نیز بارها در قطعنامه‌های خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است که استفاده از مجازات‌های بدنی را متوقف کنند.

کنوانسیون جهانی منع شکنجه که در سال ۱۹۸۴ میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل تنظیم و تصویب شد٬ مجازات‌های بدنی و رفتارهای «غیرانسانی و تحقیرآمیز» را ممنوع اعلام کرده٬ اما ایران از معدود کشورهایی است که به این کنوانسیون ملحق نشده است.

واعظی: برخی می‌گویند واکسن کرونا را از خیابان ناصر خسرو می‌خرند‎

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران، بدون رد یا تائید گزارش‌ها درباره فروش واکسن کرونا «در خیابان ناصر خسرو» تهران، این پدیده را «کار نادرستی» عنوان کرد.

به گزارش روز جمعه، سوم اردیبهشت خبرگزاری ایرنا، آقای واعظی گفته است: «برخی در داخل می‌گویند که واکسن را در خیابان ناصرخسرو می‌خرند و از آن سو می گویند خانواده‌هایی به برخی از کشورها می‌روند و دو سه هفته می‌مانند تا واکسن بزند که این کار درستی نیست.»

روز ۲۳ فروردین، سایت خبری تجارت‌نیوز گزارش داد که دلالان در تهران در ازای دریافت ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان، وعده تهیه واکسن کرونا می‌دهند.

به گفته واعظی، واکسیناسیون عمومی رایگان است ولی رئيس جمهور ایران اجازه داده است که شرکت‌های خصوصی و بیمارستان‌ها با «ارز نیمایی واکسن بیاورند و تحت نظارت وزارت بهداشت به همه افرادی که نمی‌خواهند صبر کنند تا نوبت‌شان شود این واکسن را تزریق کنند».

به دنبال انتقادهای گسترده از روند کُند تهیه واکسن کرونا در کشور، حسن روحانی، ۲۶ فروردین ماه از شرکت‌های خصوصی برای همکاری با دولت در خصوص واردات واکسن کرونا دعوت کرده بود.

اشاره آقای واعظی به «افرادی که نمی‌خواهند صبر کنند تا نوبت‌شان شود»، نشان‌دهنده برنامه دولت ایران برای واردات واکسن خارجی توسط بخش خصوصی و فروش آن در بازار است.

ناصر ریاحی، عضو اتاق بازرگانی تهران، روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین‌ماه گفت قیمت واکسن‌های کرونا که توسط بخش خصوصی وارد می‌شوند، «۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان» خواهد بود.

برگزاری جلسه بازپرسی «صوری» در پی شکایت وحید و حبیب افکاری

حبیب (سمت راست)، وحید (سمت چپ)، برادران نوید افکاری که ماه‌ها است که در سلول انفرادی به سر می‌برند.

سعید افکاری، برادر نوید افکاری، کشتی‌گیر اعدام‌شده، از برگزاری جلسه بازپرسی «صوری» در پی شکایت دو بردار دیگرش، وحید و حبیب که ماه‌ها است در انفرادی به‌سر می‌برند، خبر داد.

او روز پنج‌شنبه، دوم اردیبهشت ماه در صفحه توئیتر خود نوشت ۲۲۸ روز پس از شکایت برادرانش بابت زندان «انفرادی»، «ضرب و شتم» و «تهدید به قتل توسط دو نفر از مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی»، یک جلسه بازپرسی «صوری» تنها با حضور وحید افکاری تشکیل شده است.

سعید افکاری در این توئیت به نام دو مقامی که برادرانش را تهدید به مرگ کرده‌اند و زمان دقیق برگزای جلسه بازپرسی اشاره نکرده و نوشته است که بازپرس، اجازه دسترسی به پرونده فیلم ضرب و شتم و گزارش پزشکی قانونی از صدمات را نمی‌دهد.

وحید و حبیب افکاری از اواسط شهریورماه ۹۹ در انفرادی زندان شیراز به سر می‌برند.

سعید افکاری پیشتر خبر داده بود که بر اساس دستور دادستان استان فارس در تاریخ دوم اسفند ۹۹، حبیب و وحید باید به بند عمومی زندان منتقل می‌شدند ولی با گذشت بیش از دو ماه از این دستور آن‌ها هم‌چنان در سلول انفرادی زندانی هستند.

پبشتر پدر و مادر وحید و حبیب افکاری در مهر ماه ۹۹ در نامه‌ای به قاضی ناظر زندان به ممنوع الملاقات بودن فرزندان‌شان و حبس آن‌ها در سلول‌های انفرادی اعتراض کرده و خواستار توضیح قوه قضائیه ایران در این زمینه شدند.

نوید افکاری با وجود ابهامات فراوانی که از سوی وکلایش اعلام شده بود و به‌غم کارزار جهانی در مخالفت با اعدامش، ۲۲ شهریور ۹۹، اعدام و شبانه دفن شد.

او که پس از شرکت در اعتراض‌های مرداد ۹۷ بازداشت و به قتل یک کارمند حراست متهم شده بود.

نوید افکاری و دو برادرش در جریان دادگاه گفته بودند که تحت شکنجه مجبور به پذیرش مسئولیت قتل شده‌اند.

اصابت سه راکت به نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد

کشف یک راکت انداز کاتیوشا در نزدیکی یک پایگاه در بغداد (عکس از آرشیو)

ارتش عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که دست‌کم سه راکت شامگاه پنجشنبه به نزدیکی تاسیسات فرودگاه بین‌المللی بغداد اصابت کرد.

در این بیانیه آمده است: در مجموع هشت راکت شلیک شد که سه راکت از آنها به نزدیكی مجموعه فرودگاه اصابت کردند.

ارتش عراق جزییات بیشتری در خصوص ۵ راکت دیگر ارائه نکرده است.

مقام‌های عراقی گفته‌اند که این سه راکت‌ به نزدیکی محل استقرار نیروهای آمریکایی در این فرودگاه اصابت کردند، ولی به کسی آسیب وارد نشده است.

گزارش‌ها حاکی است که این راکت‌ها به نزدیکی زندان مرکزی الکرخ؛ به محوطه آکادمی ضد تروریسم؛ و به نزدیکی مقر یک هنگ واکنش سریع اصابت کردند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است. اما پیش از این مقامات آمریکایی گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران را عامل حمله به محل استقرار نیروهای آمریکایی و ائتلاف معرفی کرده بودند.

پایگاه‌ ‌هوایی البلد عراق که سربازان آمریکایی در آن مستقر هستند، شامگاه ۲۹ فروردین هدف حمله راکتی قرار گرفت و در جریان این حمله دو پیمانکار خارجی و سه سرباز عراقی زخمی شدند.

پلیس روسیه بیش از ۱۷۰۰ نفر از حامیان ناوالنی را بازداشت کرد

پلیس روسیه بیش از هزار و ۷۰۰ تن از معترضانی را که در حمایت از آلکسی ناوالنی، منتقد کرملین، به خیابان‌های ده‌ها شهر آمده بودند، بازداشت کرد.

تجمعات روز پنج‌شنبه دوم اردیبهشت در سراسر روسیه را گروه‌های متحد آقای ناوالنی که در زندان دست به اعتصاب غذا زده است، سازماندهی کرده‌اند.

سخنگوی الکسی ناوالنی نیز اکنون ۱۰ روز است که در بازداشت به‌سرمی‌برد و همچنین یکی دیگر از متحدان او هم در همان روزی بازداشت شد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، به طور تلویحی حمایت‌های غرب از ناوالنی را «عبور از خط قرمز» توصیف کرد.

گزارش گروه‌های ناظر حقوق بشر حاکی است که در اعتراضات روز پنج‌شنبه هزار و ۷۸۲ نفر بازداشت شده‌اند که بیشتر این بازداشت‌ها در شهر سن پترزبورگ رخ داده است.

آقای ناوالنی که از حدود سه هفته پیش اعتصاب غذا کرده است روز دوشنبه به بیمارستان زندان منتقل شد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز/ س.ن/ک.ر

مقام روس: ایران فهرست تحریم‌های آماده لغو آمریکا را ناکافی می‌داند

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین به نقل از مقام‌های ایرانی اعلام کرد که جمهوری اسلامی، فهرست تحریم‌هایی که آمریکا آماده لغو آن‌ها به منظور احیای برجام است را ناکافی می‌داند.

میخائیل اولیانوف افزود طرف ایرانی گفته که فهرست این تحریم‌ها باید «گسترش یابد».

بر اساس اظهارات وی، پس از ارائه فهرست یادشده به هیات ایرانی حاضر در وین، «طرف ایرانی به وضوح نشان داده که این کافی نیست و لیست مجازات‌های لغو شده باید گسترده‌تر باشد».

هیچ جزئیاتی درباره این فهرست منتشر نشده، اما پیش از این عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران گفته بود آمریکا برای بازگشت به برجام باید ۱۵۰۰ تحریم را رفع کند؛ در غیر این صورت به گفته او وضعیت «دشوار» می‌شود.

این در حالی است که منابع نزدیک به مذاکره‌کنندگان آمریکایی و اروپایی به تازگی به نشریه فارین پالیسی گفته بودند، انتظار می‌رود رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران به تهران یک بسته پیشنهادی ارائه کند که بر مبنای آن تهران در ازای لغو بخشی از تحریم‌ها به تعهدات برجامی خود بازگردد.

ایران خواستار لغو یک‌مرحله‌ای همه تحریم‌های وضع‌شده در دوران دونالد ترامپ است.

اما آمریکا هشدار داده که پافشاری ایران بر لزوم رفع تمام تحریم‌های دوران رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده، می‌تواند مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام را به بن‌بست بکشاند.

این خبر در شرایطی گزارش می‌شود که در روزهای اخیر، اتحادیه اروپا، آمریکا و مقام‌های مذاکره‌کننده ایرانی از «پیشرفت» در مذاکرات احیای برجام خبر داده‌اند.

با استفاده از گزارش اسپوتنیک و رادیو فردا/ب.ب/ک.ر

طالبان پاکستان، مسئولیت انفجار در هتل میزبان سفیر چین را بر عهده گرفت

عکس از آتش‌سوزی در نزدیکی هتل میزبان سفیر چین در کویته پاکستان

طالبان پاکستان روز پنج‌شنبه،‌ دوم اردیبهشت، مسئولیت انفجار در هتلی که میزبان سفیر چین بود را بر عهده گرفت.

بر اثر انفجار یک بمب در روز چهارشنبه، اول اردیبهشت در هتل مجلل «سِرِنا» در شهر کویته پاکستان که این روزها سفیر چین مهمان آن است، پنج نفر کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی گروه «تحریک طالبان پاکستان» روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و گفت: «بمب‌گذار انتحاری دقیقاً همان‌طور که برنامه‌ریزی شده بود به مقامات امنیتی ضربه زده است.»

به گفته پلیس پاکستان، در این حادثه که در اثر انفجار یک بمب دست‌ساز در خودرویی واقع در هتل محل اقامت سفیر چین اتفاق افتاده، تعدادی از مقامات امنیتی و کارمندان هتل کشته شده‌اند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این حادثه آن را «حمله تروریستی» خوانده و محکوم کرده است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، هیئت چینی هنگام منفجر شدن بمب در هتل حضور نداشتند.

طالبان پاکستان نیز اعلام کرده که هدف از این انفجار، مقامات امنیتی پاکستان بوده‌اند.

این حادثه چند روز پس از ‌اعتراض‌های ضد فرانسوی گروه افراطی «تحریک لبیک پاکستان» در شهرهای مختلف این کشور اتفاق افتاده است.

از سال گذشته که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، از حق مجله طنز شارلی ابدو برای بازنشر کاریکاتورهای پیامبر اسلام حمایت کرده، احساسات ضد فرانسوی در پاکستان به شدت افزایش یافته است.

در روزهای اخیر پس از بازداشت حسین رضوی، رهبر گروه «تحریک لبیک پاکستان» و اعلام ممنوعیت فعالیت این گروه از سوی عِمران خان، نخست وزیر پاکستان، اعتراض‌های خیابانی از سوی گروه‌های افراطی در شهرهای مختلف پاکستان شروع شد.

گرداندن بازداشت‌شدگان چهارشنبه‌سوری در شهر مشهد 

گرداندن بازداشت‌شدگان چهارشنبه‌سوری در مشهد 

سی و چهار تن از بازداشت‌شدگان حوادث چهارشنبه‌سوری امسال در مشهد توسط نیروی انتظامی در سطح شهر گردانده شدند.

خبرگزاری ایرنا از گرداندن این ۳۴ نفر در سطح شهر با عنوان «طرح پیشگیری و برخورد با متهمان حوادث چهارشنبه آخر سال» یاد کرده و گزارش داده است که این طرح با حضور قاضی هادی شریعت‌یار، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و دستگیرشدگان این حوادث اجرا شد.

۱۵ مهر سال گذشته هم چند متهم به اقداماتی چون موبایل‌قاپی، سوار بر وانت در منطقه مشیریه تهران گردانده شدند و نیروهای پلیس که شماری از آنها چهره خود را پوشانده بودند، آنها را در ملاء عام مورد ضرب و شتم قرار دادند.

انتشار تصاویری از این ماجرا و کتک خوردن یکی از متهمان توسط یک مامور نقاب‌دار بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

دهم مهر ماه ۹۹ هم پلیس گیلان تعدادی از متهمان درگیری با قمه در بیمارستان پورسینای رشت را در سطح شهر گرداند.

فعالان حقوق بشر همواره از اقدام پلیس ایران در گرداندن تحقیرآمیز متهمان انتقاد کرده‌اند.

فعالان حقوق بشری می‌گویند اجرای چنین مجازات و تنبیهی نقض آشکار پیمان‌نامه‌ها و میثاق‌های حقوق بشری و حتی قوانین جمهوری اسلامی است.

«منع بهائیان» از دفن مردگان در بخشی از گورستان خاوران

بخشی از گورستان خاوران در جنوب شرق تهران

سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه جهانی بهائی در دفتر سازمان ملل در ژنو اعلام کرده است که بهائیان تهران از دفن مردگانشان در بخشی از گورستان خاوران که مربوط به گورهای دسته‌جمعی نیست، منع شده‌اند.

خانم فهندژ در توئیتر خود با ذکر این‌که نمایندگان بهشت زهرا می‌خواهند بهاییان را «مجبور» کنند به‌جای قسمت معمول در گورستان خاوران (معروف به گلستان جاوید)، درگذشتگان خود را در بخش گورهای دسته‌جمعی اعدام‌شدگان زمان انقلاب دفن کنند گفته است این در حالی است که آن قسمت معمول «حداقل برای ۵۰ سال آینده جا دارد.»

گورستان خاوران در شرق تهران به عنوان نمادی از اعدام‌شدگان دهه ۶۰ شناخته می‌شود و تعدادی از بهائیان هم در آن‌جا دفن شده‌اند.

سیمین فهندژ به خبرگزاری هرانا گفته است که نمایندگان بهشت زهرا مدعی هستند گورهای دسته جمعی خاوران که محل دفن بسیاری از کشته شدگان پس از انقلاب در دهه ۶۰ بوده به طور کامل تخریب و تخلیه شده است.

گورستان‌های شهروندان بهایی در شهرها و روستاهای ایران به صورت سازمان‌یافته تخریب می‌شود و در مواردی حتی قبرها هم نبش و جنازه‌ها بیرون کشیده شده است. برای نمونه، آبان ۱۳۹۷ جنازه شمسی اقدسی، شهروند بهائی، در منطقه گیلاوند دماوند به خاک سپرده شد اما چهار روز بعد به خانواده‌اش خبر دادند که پیکر او در بیابان‌های اطراف جابان در توابع دماوند پیدا شده است.

پیشتر نیروهای امنیتی به بهائیان گیلاوند هشدار داده بودند که دیگر حق دفن اموات‌شان را در این شهر ندارند.

لینک مستقیم

این ممنوعیت در دیگر شهرهای ایران هم بارها اعمال شده است و از دفن بهائیان در شهرهایی همچون تبریز، کرمان و اهواز جلوگیری شده است. در سال ۹۳ جامعه جهانی بهاییان خبر داد که مقام‌های محلی قبرستان بهائیان در شهر اهواز را بسته‌اند و جلوی آن دیوار کشیده‌اند.

در پی درگذشت یک شهروند بهایی در سنندج، در تیر ماه ۹۴ ماموران امنیتی از خاکسپاری او در این شهر جلوگیری کرده و استدلال کرده بودند که بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی، در هر استان تنها یک گورستان به بهائیان اختصاص دارد.

درگذشتگان بهایی که قبلاً در شهر‌های خود دفن می‌شدند با این مصوبه باید از سراسر استان، به یک گورستان استانی منتقل و در آنجا به خاک سپرده شوند.

کرونا در ایران؛ آمار جان‌باختگان ۴۳۵ نفر، شناسایی ۲۴ هزار نفر بیمار جدید

بنا بر اعلام وزرات بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه، دوم اردیبهشت‌ماه در یک شبانه‌روز گذشته ۴۵۳ نفر دیگر جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند و بیش از ۲۴ هزار بیمار جدید شناسایی شدند.

به این ترتیب شمار جان‌باختگان کرونا در ایران به ۶۸ هزار و ۳۶۶ نفر و آمار کل مبتلایان به نزدیک دو میلیون و ۳۳۶ هزار نفر رسید.

همچنین بر اساس گزارش سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، بیش از ۵ هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها به سر می‌برند.

بنا بر گزارش‌ها، رکورد بالاترین مرگ‌ و ‌میر روزانه ناشی از کرونا در ایران با ۴۸۶ نفر، به ۲۶ آبان ۹۹ بازمی‌گردد.

وزارت بهداشت ایران در حالی که از ارائه آمار تفکیکی خودداری می‌کند، به طور روزانه آمار مربوط به ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را در اختیار رسانه‌های قرار می‌دهد، آماری که منابع مستقل درباره درستی آن تردید دارند.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، تاکنون ۵۱۸ هزار و ۹۰۴ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۴۸ هزار و ۲۹۸ نفر نیز دُز دوم را دریافت کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۶۶۷ هزار و ۲۰۲ دُز رسیده است.

در ماه‌های گذشته، انتقادهای بسیاری از دولت حسن روحانی در خصوص اقدام دیرهنگام و روند کُند در خرید واکسن کرونا شده است.

عوارض خروج از ایران بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان تعیین شد

مسافران ایرانی برای عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۰ باید برای سفر اول ۴۰۰ هزار تومان، برای سفر دوم ۶۰۰ هزار و برای سفر سوم ۸۰۰ هزار تومان بپردازند.

خبر افزایش قابل توجه عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۰ پیشتر توسط نمایندگان مجلس در دی‌ماه سال ۹۹ اعلام شده بود، اما همزمان با آغاز سال ۱۴۰۰ اخذ این عوارض اجرایی شده است.

در سال ۹۹ عوارض خروج از کشور برای سفر اول ۲۶۴، برای سفر دوم ۳۹۶ و برای سفر سوم ۵۲۸ هزار تومان در تمام مرزها بود.

بر اساس جدولی که از ارقام عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۰ منتشر شده، عوارض حج تمتع و عمره در سال جاری همانند سال‌های گذشته در همه مرزها، همان ۱۳۲ هزار تومان خواهد بود.

همچنین عوارض سفر به شهرهای مذهبی عراق که از آن با عنوان «عتبات عالیات» نام برده می‌شود، در سال ۱۴۰۰ همانند سال ۹۹ خواهد بود.

عوارض سفر هوایی به این شهرها در سفر اول ۳۷ هزار و ۵۰۰ و در سفرهای بعدی ۴۵ هزار تومان خواهد بود، اما در سفرهای زمینی این مبلغ در سفر اول ۱۲ هزار و ۵۰۰ و در سفرهای بعدی ۱۵ هزار تومان تعیین شده است.

در سال‌های گذشته بر اساس بند «د» تبصره ۱۱ این لایحه، زائران اربعین از پرداخت عوارض خروج معاف بوده‌اند،‌ اما درباره وضعیت عوارض این گروه از مسافران در سال ۱۴۰۰ اظهار نظری نشده است.

در سال‌های گذشته در تدوین لایحه بودجه، دولت سهمی از عوارض خروج از کشور را برای سازمان میراث فرهنگی و گردشگی تعیین کرده است،‌ اما عدم اختصاص این سهم به سازمان مذکور همواره مورد انتقاد مدیران آن بوده است.

ژنرال آمریکایی: ایران همچنان به تهدید ثبات منطقه ادامه می‌دهد

ژنرال کنت مک‌کنزی می‌گوید ایران هنوز اقدام اتمی غیر قابل بازگشتی انجام نداده است.

ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» روز پنجشنبه با اشاره به این که آمریکا به رویارویی نظامی با ایران کشیده نخواهد شد، گفت، ایران همچنان به تهدید ثبات منطقه خاورمیانه ادامه می‌دهد.

ژنرال کنت مک‌کنزی در یک کنفرانس خبری در وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، و در پاسخ به پرسشی در خصوص بازدارندگی ایران گفت٬ کارهایی که تهران در رابطه با غنی سازی اورانیوم برای کاربرد در تسلیحات انجام داده، نهایی نیست.

فرمانده سنتکام تصریح کرد، آنها هیچ کاری انجام نداده‌اند که برگشت ناپذیر باشد.

جمهوری اسلامی ایران به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای موسوم به برجام در بیش از یک سال گذشته به‌تدریج از بسیاری تعهدات خود در چارچوب برجام عدول کرده و علاوه‌بر از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ و ۶۰ درصدی، پروتکل الحاقی برای بازدید سرزده بازرسان آژانس را نیز به حال تعلیق در آورده است.

یکی از اهداف اصلی توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران در سال ۱۳۹۴، این بود که ظرفیت گریز هسته‌ای، یعنی فاصله ایران با تولید مواد مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی حداقل به یک سال افزایش یابد.‎

تهدید ثبات منطقه

این فرمانده نظامی آمریکایی در ادامه هشدار داد که ایران همچنان به تهدید ثبات خاورمیانه ادامه می‌دهد. وی همچنین نسبت به برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرد.

فرمانده سنتکام در ادامه به اقدامات ایران در حمایت از شبه نظامیان در یمن و لبنان اشاره کرد.

ژنرال کنت مک‌کنزی گفت، آمریکا به «پشتیبانی دفاعی» از عربستان سعودی ادامه می‌دهد زیرا «حداقل روزانه، گاهی بیش از یک بار در روز از (سمت) یمن مورد حمله قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد، بنابراین، اصلی‌ترین کاری که من برای سعودی‌ها انجام می‌دهم این است که هر وقتی که قادر باشم به آنها در (خصوص حملات) از پیش اطلاع می‌دهم.

فرمانده سنتکام همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص لبنان نیز گفت که آمریکا با ارتش لبنان رابطه خوبی دارد و به حمایت از این ارتش ادامه خواهد داد.

این فرمانده نظامی آمریکایی با این حال گفت، حزب الله لبنان، گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران، مایه نگرانی مداوم است.

ژنرال کنت مک‌کنزی اظهار داشت، ما می‌دانیم که در واقع، ایران همچنان به ارسال سلاح برای حزب الله لبنان ادامه می‌دهد تا برای این گروه ایجاد توانمندی‌کند که قادر باشد به اسرائیل در جنوب حمله کند . همه این موارد برای من بسیار نگران کننده است.

سومین گذرگاه مرزی میان ایران و پاکستان افتتاح شد

دیدار شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان (چپ) با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در تهران

در پی سفر وزیر خارجه پاکستان به ایران، سومین گذرگاه مرزی مشترک دو کشور افتتاح و درباره همکاری‌های منطقه‌ای گفت‌وگو شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، روز چهارشنبه برای انجام یک سفر سه‌روزه وارد تهران شد و عصر همین روز با رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران دیدار کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران شامگاه چهارشنبه در توئیتی نوشت که در جریان دیدار با وزیر خارجه پاکستان توافق شده تا «همکاری دوجانبه و هماهنگی منطقه‌ای در خصوص افغانستان، فلسطین و چندجانبه‌گرایی»، همچنین «مبارزه با تعصبات ضداسلامی» در بین دو کشور تقویت شود.

آقای ظریف درباره جزئیات این توافق‌ها توضیحی ارائه نداد.

وزیر خارجه ایران همچنین از افتتاح یک گذرگاه مرزی جدید و امضای یک تفاهمنامه درباره بازارچه‌های مرزی در دیدار با شاه محمود قریشی خبر داد.

خبرگزاری ایسنا هم روز چهارشنبه گزارش داده بود که وزیر خارجه پاکستان از پیشنهاد وزیر خارجه ایران برای ارتقای همکاری‌های کنسولی به‌ویژه در خصوص وضعیت زندانیان دو کشور استقبال کرده است.

به گزارش ایسنا، آقای ظریف در دیدار روز گذشته خود با شاه محمود قریشی به گسترش مناسبات دو کشور بر اساس کمترین تاثیر از تحریم‌های آمریکا تاکید کرده بود.

«خط لوله صلح» از جمله موضوعات پرمناقشه میان ایران و پاکستان در سال‌های گذشته است.

خط لوله صلح، نام خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان است که براساس تفاهم‌های انجام شده، ایران متعهد شده بود که به مدت ۲۵ سال، گاز خود را با قیمت توافقی به هند و پاکستان بفروشد.

اردیبهشت سال ۱۳۹۸ دولت پاکستان با ارسال نامه‌ای رسمی به جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که احداث خط لوله در این کشور با وجود تحریم‌های آمریکا در این کشور ناممکن است.

گرچه مقامات ایران در ابتدا دولت پاکستان را به شکایت و دریافت خسارت تهدید کردند، بعدتر رسانه‌های پاکستان از تغییر در مفاد قرارداد گازی میان دو کشور خبر دادند.

بر اساس تغییرات ایجاد شده در قرارداد اولیه، ایران دیگر حق ندارد به‌ خاطر تاخیر در دریافت گاز توسط پاکستان از این کشور شکایت یا درخواست خسارت کند.

دو پاسدار در درگیری سپاه با «ضدانقلاب» در مریوان کشته شدند

روابط عمومی قرارگاه «حمزه سیدالشهدا» متعلق به نیروی زمینی سپاه پاسداران از درگیری این نیرو با افرادی خبر داد که آنها را «عناصر یک تیم تروریستی ضدانقلاب» در منطقه مریوان نامید.

آن‌ طور که روابط عمومی این قرارگاه روز پنج‌شنبه، دوم اردیبهشت، گزارش کرده، دو نفر از اعضای این «تیم» و دو نفر از اعضای سپاه در جریان این درگیری کشته شدند.

بر اساس این گزارش، این درگیری، شامگاه چهارشنبه حدود ساعت هشت شب رخ داده است.

در اطلاعیه روابط عمومی قرارگاه «حمزه سیدالشهدا» نیروی زمینی سپاه همچنین آمده که شماری از اعضای این تیم نیز زخمی و تعدادی نیز «متواری» شدند.

اطلاعیه یادشده به جزئیات بیشتری در این زمینه، از جمله علت درگیری، نحوه کشته‌ شدن نیروهای سپاه، شمار زخمی‌شدگان و هویت تیم طرف درگیری سپاه اشاره نکرده است.

به گزارش سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، هویت دو عضو سپاه پاسداران که در درگیری‌های امروز مریوان کشته شدند، «عثمان جهانی» و «ناصر امینی» اعلام شده است.

این سایت هم‌چنین روز چهارشنبه، اول اردیبهشت ماه از موج بازداشت شهروندان کُرد پس از کشته شدن یکی از اعضای ارشد سپاه پاسداران در هفته گذشته در پیرانشهر خبر داد.

به گزارش هه‌نگاو، عثمان حاجی‌حسینی دیگر عضو سپاه پاسداران نیز شامگاه جمعه ۲۷ فروردین در جاده زیویه کشته شده و پس از چند ساعت گروه موسوم به «عقاب‌های زاگرس» مسئولیت کشته شدن او را بر عهده گرفته‌است.

بنابر این گزارش در روزهای اخیر همسر آقای حاجی‌حسینی، داماد او به علاوه برادر و مادرش توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند و تاکنون از وضعیت آن‌ها گزارشی در دست نیست.

استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه طی سال‌های اخیر شاهد درگیری نیروهای امنیتی ایران با گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی از جمله حزب دموکرات کردستان ایران و اعضای حزب حیات آزاد کردستان، موسوم به پژاک، بوده است.

جمهوری اسلامی ایران این گروه‌های مسلح کرد را به «تجزیه‌طلبی»، «تروریسم» و «ارتباط با بیگانگان» متهم می‌کند. از سوی دیگر، اما این گروه‌ها هم جمهوری اسلامی را به نقض حقوق کردها در ایران متهم می‌کنند و می‌گویند هدف‌شان پیگیری حقوق کردها است.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG