لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۱۰

گزارش وزارت اطلاعات به مجلس: اکثر بازداشتی‌های اعتراضات اخیر بیکار بودند


بر اساس بررسی‌های رادیو فردا حداقل ۴۸۰۰ نفر در جریان اعتراض‌های اخیر در استان‌های مختلف بازداشت شده‌‌اند
بر اساس بررسی‌های رادیو فردا حداقل ۴۸۰۰ نفر در جریان اعتراض‌های اخیر در استان‌های مختلف بازداشت شده‌‌اند

شماری از نمایندگان مجلس ایران می‌گویند که وزارت اطلاعات در گزارش خود از اعتراضات اخیر در کشور عنوان کرده که اکثر بازداشت‌شدگان «بیکار یا دارای مشاغل کم‌درآمد» بودند.

روز دوشنبه جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران درباره اعترضات اخیر با حضور نمایندگان نهادهای امنیتی برگزار شد.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت که نماینده اطلاعات سپاه در این جلسه هشدار داده که این اعتراضات «حوادث آخر نخواهد بود» و ممکن است اتفاقات مشابه رخ دهد.

به گفته آقای نقوی حسینی، نماینده سازمان اطلاعات سپاه، در این جلسه گفته است، «برآوردهای امنیتی دستگاه‌های مختلف چنین بود که شرایط و مقطع زمانی خوبی(برای افزایش قیمت بنزین) نیست ولی وقتی طرح مصوب و اجرای آن آغاز شد ما همه امکانات خود را به کمک آوردیم».

بر اساس این گزارش، نماینده وزارت اطلاعات نیز در این جلسه گفته که «اغلب دستگیرشده‌ها بیکار و یا دارای مشاغل کم‌درآمد بوده و از سواد کم برخوردار بودند».

آقای نقوی حسینی توضیح بیشتری درباره این گزارش نماینده وزارت اطلاعات درباره افراد بازداشت شده نداده است.

بر اساس بررسی‌های رادیو فردا حداقل ۴۸۰۰ نفر در جریان اعتراض‌های اخیر در استان‌های مختلف بازداشت شده‌‌اند.

آقای نقوی حسینی همچنین گفت که نماینده وزارت اطلاعات اعلام کرده که این وزارتخانه یک سال پیش «بحران امنیتی» را پیش‌بینی و «تمامی برآوردهای خود را به وزارت کشور اعلام کرده بود».

حسن خلیل‌آبادی، رئیس شورای اسلامی شهر ری، روز دوشنبه از شرایط بسیار سخت معترضان زندانی خبر داد و گفت که «زندان فشافویه امکانات لازم را ندارد».

در همین حال قاسم شعله سعدی، حقوقدان و نماینده سابق مجلس که خود تجربه زندانی بودن در زندان فشافویه را داشته است، وضعیت این زندان را «فاجعه‌بار» خواند.

XS
SM
MD
LG